marosek

Czy to się będzie opłacało?

Polecane posty

marosek    0

Mam prawie 15 lat i za te 3 lata będę mógł przejąc 15 ha i je obrabiac. Jak myślicie czy to się bedzie opłacało , czy lepiej sprzedac tą ziemię? Na początek wszystkie maszyny są, jest kombajn claas dominator 76 , jest ciągnik ursus 1224 i cały osprzęt do niego. Myślałem aby zdac tehchnikum rolnicze i dostac te 75000 zł , ale mam w związku z tym kolejne pytanie. Czy jak skończę to technikum to dalej będą dawac tą kasę czy nie? Myślałem aby zrobic tak :

Kupic za te 75000 tys parę ha ziemi około 4 za to by było , a potem co rok dokupowac po te 4 lub wydzerżawic. Do tego kupic 2 krowy mleczne i parę cielaków około 5-6 sztuk i trzymac ję a potem sprzedac. Z tych krów to bym sprzedawał mleko tak dla sąsiadów albo jakby była wysoka cena to bym dokupił z 6-7 sztuk i do mleczarni. Robił także jakieś sery, masła i także to sprzedawał. Wyszedłbym na +? Czy lepiej to wszystko sprzedac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateush    2

chłopie to jest życie tu sie zmienia wszystko tak jak w kalejdoskopie... nie wybiegaj za daleko planami w przyszłosć bo za te trzy lata moze sie bardzo wiele zmienić... wszystko moze być inne...


sprzedam wałek strunowy szer 2,2m z dociskiem pojedyńczy dzielony zapraszam po info na PW lub gg PŁUG RABE 4+1 w stanie idealnym na ażurach cena do uzgodnienia możliwośc przesłana zdjec...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekjsp    8

ziemi nigdy nie sprzedawaj raczej kupuj:) ja choduje bydło{krowy,byki}

i wychodzę na tym bardzo dobrze byki sprzedaje po 600-750 kg tak listopad grudzień w tedy cena mięsa jest największa:)


KPK Kumurun Team -Sekcja Organizcyjna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachowy    3

ja Ci powiem tak: koledzy wyzej maja racje to jest zycie, jednak puki jescze nie wciagnales sie w rolnictwo na tyle bardzo ze to Twoje zrodlo utrzymania to lepiej sie nie pakuj w to. to nie te czasy gdzie z 4 ha wyzyla 7 osobowa rodzina. jesli masz mozliwosc nauki to ksztalc sie, jesli bardzo lubisz to rolnictwo to skoncz technikum poaniej jakies studia i zyj jak czlowiek. co do gruntow. zasiac zebrac i sprzedac zawsze mozna (jesli ma sie w miare klase ziemi) bo jakas tam doplate bys dostal. co do tych 75 tysiecy. nie wiadomo czy za pare ;at beda to dawac. sam w tym roku mialem sie za to zabrac zeby dostac. ale chlopie tam sa takie wymagania do spelnienia ze szkoda zachodu bo nic z tego nie zarobisz. (jesli jestes rolnikiem to mas zjakies maszyny z tego) ja nie jestem a mialem to zrobic tylko dla kasy. do tego praca na roli to ciagly stres i zycie na posterunku 24 /7. gruntow narazie nie sprzedawaj maszyn jak bedziesz is ebawic w obrabianie tez. jest mozliwe za za jakies 5 lat do Twojej wsi zaczna zwalac sie miastowi i wtety za spora kase przedaz na dzialki. narazie pusc w dzierzawe albo baw sie w obrabianie. a ceny dzialek nie sa male dla porownania 20 km od wawy 1 ha budowlanek kosztuje przeszlo 2 miliony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem bardzo starszy do Ciebie.

Ale to wszystko ładnie pięknie i różowo wygląda na początku. Chęci trzeba mieć przede wszystkim no i silną wolę. Żebyś po roku lub dwóch start nie rzucił tego wszystkiego. W szkole za dużo nie nauczą cie o rolnictwie ale dostaniesz papier potrzebny do dotacji.

Wszystko zależy także od okolicy bo jak masz możliwość kupna ziemi po takie cenie jak napisałeś to niezbyt drogo. No i czy możesz w najbliższym czasie powiększyć gosp. W moim rejonie niektórzy już tyle chcą za 2 ha. Na pewno musiałbyś się wyspecjalizować na jedne dany kierunek. Wtedy inwestujesz w konkretne maszyny i możesz skoncentrować się dokładnie na jednym kierunku. Wiele kierunków ma tez zalety bo jak jedno przyniesie stary to zawsze coś tam masz na + i jakoś się kręci.


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca94    168

Ja nic nie chce mówić ale podobno za 3-5 lat to dla młodego rolnika maja dawać nie 75 a 120-140 tyś i jak tak bezie to naprawdę można się wyprowadzić + programy gdyby były ;) Ja sam osobiście poszedłem do technikum rolniczego i mam zamiar przejąć gospodarę po rodzicach tyle że w tym programie co teraz ma być to mamy składać na modernizację najprawdopodobniej na cała pulę i pewnie obora no wtedy to będę w innej sytuacji niż ty (no i krówek to już ponad 20 dojnych mam) ale jeżeli sprzętu nie dostaniemy będę w podobnej sytuacji co ty ale jestem po dobrej myśli. Jeśli chodzi o rolnictwo to musisz to lubić musisz mieć zamiłowanie inaczej nic z tego szczególnie jeśli chcesz mieć produkcję mleczną z resztą rośliną też od 0 to też raczej niema co zaczynać szczególnie za kilka lat tyle ode mnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

hodowca gdzie to wyczytales ze maja dawac 120-140tys? Nie wiadomo czy beda doplaty a MR bedzie? ;)


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miras258    0

120-140 fajnie by było ;)

ja koncze technikum w 2013 wiec jak dobrze pojdzie to moze sie zalapie na te 75.


nie ma opierdala... sie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

kto wam te bzdury nagadał ze będzie 120-140 tyś?? przez tyle lat dopiero pierwszy raz podnieśli w tym roku. Więc jeśli wogóle będzie ten program kontynuowany to 140 tys możemy się spodziewać w 2020r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

W agrobiznesie to sami nie wiedzą co mówią. Ja odnoszę wrażenie, że tam nawet nie wiedzą co mówili w poprzednim odcinku. Potrafią zmienić punkt widzenia o 100 % w ciągu paru dni. Pewnie gapi się ktoś w notowania giełdowe itp.- nie bardzo znając mechanizmy rynkowe. Jednego dnia panika, bo cukier tanieje - drugiego dnia jeszcze większa panika, bo strasznie drożeje. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Za 3 lata nie wiadomo czy będzie mgr czy będą wogóle jakieś programy. To juz będzie nowa perspektywa budżetowa w ue a jak wiadomo bogaci już tak chętnie kasy nie dają. Z tego co jest za 3 lata kasa pewnie już się skończy. A czy się opłaca to proste opłaca się teraz? Jeśli teraz się opłaca można pomysleć nad poprawą opłacalności jeśli teraz się nie opłaca daj sobie spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogrodnikPPL    0

marosek - nie myśl tak na przyszłość ponieważ masz dopiero 15 lat, nie rób sobie problemów i zmartwień. Ja ci radzę najpierw skończ szkołę i idź na studia, przez ten czas na pewno się dużo zmieni i w twojej głowie i w rolnicwie. A jak tak się zagłębiasz w tą opłacalność to mówię ci z czystą świadomością że na tym areale można nieźle żyć ale nie z czystego rolnictwa. To wszystko co napisałeś to tak naprawdę na pewno by ci starczyło na życie ale ciężkie. Jeśli kiedyś byś jednak został na tym gosp. to proponował bym abyś się zainteresował ogrodnictwem czy sadownictwem ponieważ w tych dziedzinach jest troszkę inaczej pod względem opłacalności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj