marcos

Budowa obory na opasy.

Polecane posty

kb4512    358

Kojce dla bydła opsaowego mogą mieć szerokość 3m ? od ściany do stołu paszowego, były by też wybiegi. Zmieści mi się duży byk na takiej szerokości czy nie bardzo. Przy tej szerokości mógłbym zrobić dwa rzędę kojców a tak to jeden tylko, budynek ma szerokość w środku 9m.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

moze mi ktos podpowiedziec jak mam przerobic stodole na obore? mam drzwi glowne ponad 4 m klepisko. po obu stronach sa takie same klepiska i drzwi takie by sie dalo wjechac ciagnikiem. Problem z ktorym sie borykam to dach. wiem ze od pary moze zgnic. mysle czy jak bym dal strop zastapil folia? wiem ze to glupie ale nie zamierzam lac stropu. Moze ktos mi pomoc? mysle narazie nad 25sztukami. Miesna rasa. Trzymal bym je systemem wolnostanowiskowym. Zloby bym zrobil albo drewniane albo betonowe. jak wybierac obornik przy takiej ilosci .? mam tura ale jak wjechac jak one tam beda. pomocy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opisz dokładniej jak wygląda budynek, albo najlepiej narysuj jakiś ogólny rzut, będzie łatwiej coś ci poradzić.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Narysuje go pozniej mam zrobione do kkazdego klepiska drzwi. Klepiska sa oddzielone od siebie 25cm podmorowka na srodku tych podmorowek stoja po obu stronach drewniane slupy ja bym je zastapil ceglanymi i dal tam poidlo. Stodola jest murowana. Tylko szkoda troche krokwi a nie mam zamiaru robic stropu bo za duzy koszt. Jak myslicie dalo by rade? Jutro zmierze wszystko teraz trzymam tam zboze ale mam zamiar postawic silosy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

obora.jpg

 

Prosze o propozycje i z gory dziekuje...

 

Trzeba chyba jakies okna? Moze w drzwiach? Drzwi sa metalowe... Nie wiem od czego zaczac na wiosne mysle postawic 10 sztuk... I do zimy zapelnic

 

wysokosc stodoły nie wiem ile ma ale cos pewnie 6m w szczycie a moze wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

4m jedno klepisko szerokosc podmorowki 20cm srodkowe klepisko 4m 20cm podmorowki i kolejne klepisko 4m

 

A za ten rozrzutnik ile chcesz dobry jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najlepiej środek wykorzystać jako ganek paszowy, a byki trzymać po bokach w 2 grupach wiekowych (niestety oznacza to zakup ponad 10 sztuk na raz). Wystarczy zamontować skośną drabinę paszową najlepiej dostosowaną do średniego wieku (węższa np. od początku do 10mies, a szersza w starszej grupie). Odradzam rurę mimo, że jest tańsza, bo będziesz musiał ją często regulować do wielkości zwierząt. Przy garażu zrób bramki przepędowe tak byś mógł przepędzać z kojca do kojca i na ganek (na czas wyrzucania obornika). Koryta zrób jak uważasz tylko pamiętaj żeby jadły min z tego poziomu na którym stoją (będzie się on zmieniał w zależności jak dawno wywoziłeś obornik). Światło najłatwiej zapewnić zastępując część dachówek płytą z poliwęglanu. Zamiast folii stropowej proponuje wąską (10-15 cm) szczelinę w kalenicy, efekt podobny, a mikroklimat o niebo lepszy. U mnie stodoła zaadaptowana w podobny sposób służyła ponad 10 lat do przebudowy, ale konstrukcja już wcześniej nie była idealna. Także za kilkanaście lat trzeba się liczyć z wymianą dachu, ale obecna przeróbka zdąży do tego czasu na to zarobić.

W sprawie rozrzutnika pw.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Daro ja mówię już o dużych bykach. Mam u siebie w oboze tak zrobione no i jest w sam raz. Jak stały na ziemi i jak było trochę więcej gnoju to siadały żeby jeść i przerobiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie będziesz tam miał 70 cm obornika. Bydło naturalnie na pastwisku je z poziomu na któym stoi, więc zrób minimalnie wyżej niż max ilość obornika i wystarczy. Będziesz miał lżej do zadawania, bo wrzucanie wysoko kiszonki to jednak ciężka robota.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Myślę, że najlepiej środek wykorzystać jako ganek paszowy, a byki trzymać po bokach w 2 grupach wiekowych (niestety oznacza to zakup ponad 10 sztuk na raz). Wystarczy zamontować skośną drabinę paszową najlepiej dostosowaną do średniego wieku (węższa np. od początku do 10mies, a szersza w starszej grupie). Odradzam rurę mimo, że jest tańsza, bo będziesz musiał ją często regulować do wielkości zwierząt. Przy garażu zrób bramki przepędowe tak byś mógł przepędzać z kojca do kojca i na ganek (na czas wyrzucania obornika). Koryta zrób jak uważasz tylko pamiętaj żeby jadły min z tego poziomu na którym stoją (będzie się on zmieniał w zależności jak dawno wywoziłeś obornik). Światło najłatwiej zapewnić zastępując część dachówek płytą z poliwęglanu. Zamiast folii stropowej proponuje wąską (10-15 cm) szczelinę w kalenicy, efekt podobny, a mikroklimat o niebo lepszy. U mnie stodoła zaadaptowana w podobny sposób służyła ponad 10 lat do przebudowy, ale konstrukcja już wcześniej nie była idealna. Także za kilkanaście lat trzeba się liczyć z wymianą dachu, ale obecna przeróbka zdąży do tego czasu na to zarobić.

W sprawie rozrzutnika pw.

Też tak myślę,możesz podać wymiary drabiny paszowej (czytałem że kąt nachylenia szczebli to 60stopni) zależnie od wagi byków albo wieku.Może jakiś link do takich rzeczy,wymagane rozmiary dla przegród i drabin paszowych.I jeszcze pytanie czy byki utrzymujecie luzem do końca opasu czy jak są duże to należy je wiązać,jeśli luzem to jak je sprzedać ważyć i załadować..?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Zakladasz na rogi sznurek i jazda bo jak inaczej troche strach ale czym wieksze tym bardziej zamulone.... A ja kiszonek nie daje dla bykow bo to za drogi interes!!!!!!!! Dobry ale za drogi. Mi hf rosna do 900kg bez zadnych dodatkow trzymam zawsze dwa lata...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

no łapanie takiego 800 kilo to całkiem wesoła zabawa ale trzeba mieć jaja i krzepe :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

No a mój byk ma 1.5 roku i ma ponad 900kg rasa .Gwidon Czerwony. :)

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://www.odr.pl/in...skie&Itemid=126 tutaj masz opisane wszystkie wymiary, z tym że w starszej grupie myślę, że nie zaszkodzi 5 cm szerokości więcej i mocniejszy materiał. Co do kiszonek to uważam je za najtańszy pokarm, ale każdy ma nieco inne warunki.

@POL1 mógłbyś podać jakiś link do opisu tej rasy lub pełną nazwę, bo nic nie mogę znależć.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Dzieki za info. Wiesz moze i najtansza ale bym musial wynajac siewnik pozniej kogos zeby skosil a jak mi szczury sie w nia wsadza to jest po ptakach. Chyba sterydy mu dajesz. Dobra sciema nie jest zla ha hahaha :D :D :D :D :D :D

 

Dzieki za info. Wiesz moze i najtansza ale bym musial wynajac siewnik pozniej kogos zeby skosil a jak mi szczury sie w nia wsadza to jest po ptakach. Chyba sterydy mu dajesz. Dobra sciema nie jest zla ha hahaha :D :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

U mnie hektar kuku to był koszt 2000 złotych. Znajomy kosił jedno rzędówką podpiętą pod DF 120 KM i odwoził od razu pronarką 6 t. Siałem siewnikiem zbożowym.

Zbiór 700 , nasiona 400 , folia 300 , ugnitałem swoim ciągnikiem . Orka uprawa wywóz obornika jeden oprysk P K N Mg . A pryzma wyszła że hoho. Także biorąc pod uwagę zawartość białka w takiej kiszonce i plon z ha to jest to zdecydowanie najtańsza pasza. Aaa i na chwasty Guardian 200 pln. Tak w zaokrągleniu.

 

 

Wróćcie do tematu bo każde następne posty nie na temat będą nagradzane punktami ostrzeżeń.

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Madraki :D :D Jak tak wszystko policzyc to gowno z tego wszystkiego... Z jakich ruz robic te drabiny najlepiej bo zrobie je sam napewno wyjdzie taniej duzo... Słuchajcie a jak w tej stodole beda byki a z drugiej sloma to nie bedzie lipy? Co kontrole na to? Bo u nas sa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

Czy ktoś spotkał się z chowaniem bydła mięsnego biało-czarnego cały rok na dworze? Tzn maja mieć do dyspozycji otwarta wiatę z pościeloną słomą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert812    101

No właśnie. Plan jest taki. Budynek dwuspadowy 24x12. Wzdłuż po obu stronach korytarze paszowe po 2 metry szerokości. Na środku powierzchnia legowiskowa o szerokości 8m. Wejście z jednaj lub dwóch stron na powierzchnie legowiskową, a do korytarzy paszowych od obu. Konstrukcja z kantowizny drewnianej obitej blachą trapezową. Korytarze paszowe wybetonowane i lekko podniesione, pow. legowiskowa natomiast bez utwardzenia na ziemi. Głęboka ściółka słomy, wywóz obornika bardzo rzadko i za pomocą ładowacza czołowego. Ścielenie oczywiście za pomocą ładowacza czołowego na pow legowiskową, myślę że siano również tam. Na korytarzu paszowym śruta zbożowa oraz poidła z wodą. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj