marcos

Budowa obory na opasy.

Polecane posty

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum lecz chciał bym zabrać głos w tej sprawie. Mój znajomy pobudował niedawno oborę wolnostanowiskową na głęboką ściółkę dla opasów. Sam byłem ciekaw zachowania bydła w takiej oborze. Mianowicie sąsiad powiedział że byki muszą trochę poszaleć ale jak mają powypalane rogi to się nie pozabijają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

Może nie będą się tak bodły ale jak będziesz potem chciał je uwiązać to ciągle z karku będą wszystko zrzucały...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

Witam!

Powiedzcie mi ile sztuk dorosłych opasów będę mógł utrzymywać w kojcu o wymiarach 5m x 8m?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamkon    16

A jest jakaś norma narzucona przepisami jaką powierzchnię trzeba przeznaczyć na jedną sztukę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jest.

Powierzchnia kojców grupowych bez wydzielonych legowisk, na ściółce

Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 1,6 m2, 301-450 kg; 2 m2, pow. 450 kg; 2,5 m2


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

na sztuki powyżej 300kg 2,2 m2 na głębokiej ściółce i 1,8m2 na rusztach.


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Według której ustawy?? Ja mam inne dane.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Bydło opasowe o masie ciała: do 300 kg - 130 cm x 80 cm, 301 - 450 kg -145 cm x 95 cm, pow. 450 kg - 150 cm x 100 cm


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbych    6

Dzięki kolego - powiedz mi tylko jeszcze proszę, to jest z jakiegoś rozporządzenia??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie ja sobie to tak wymyśliłem :P

A tak na serio

 

Akt prawny: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 września 2003 r. (Dz. U. Nr 167, poz.1629) w sprawie minimalnych warunków utrzymania poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A ktoś pisał ze się na żartach nie znam... No ale starczy OT


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymon1996    0

Ja mam narazie oborę zrobioną ze stodoły 10m x 125m. I trzymam tam 150 sztuk byków. Na marginesie powiem że lepiej dać rury o średnicy ok. 10cm bo ja mam 6cm i na taką długość się pogięły i jak tylko sprzedałem byki musiałem prostować i wzmacniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przyczajony    1

150 sztuk byków mieścisz w oborze 10/125 metrów :blink:. I pewnie jeszcze powiesz ze jest to obora wolnostanowiskowa :lol:. Zabawne historie opowiadasz :lol:.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymon1996    0

Są 2 rzędy. 1,5m szerokości na jedną sztukę to jest 112,5 m a 12,5m to korytarze itp

 

Haha stodoła długości 125 metrów?? :lol: Pokaż foto tej stodoły.

 

 

Dobra, jak tylko będę miał aparat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ibis86    1

Witam wszystkich.Na wiosne zaczynam budowe nowej obory na opasy, do tej pory trzymałem część na gł ściółce a część na rusztach(w starych budynkach) i dochodzę do wniosku z własnych obserwacji i kalkulacji że najlepiej jest utrzymywać opasa na rusztach w kojcach grupowych bez jakiegokolwiek ścielenia,nawet cielaki małe na ruszcie będę trzymał tylko że plastikowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
djgrove    0

1. Panowie i Panie mam do was prośbę. Otóż hodujębydło miesne lm i mam zamiar postawić obore na 20-30 memek tej rasy wraz z młodzieżą. Obora ta miała by być w miarę nowoczesna koszt +/- 150 tyś zł.(max. 200) Obora miałaby być postawiona z błachy docieplanej lub z bloczków superexu. Chodzi, aby krowy miały możliwość wybiegu na pastwisko (10 m za oborą) Karmienie odbywałoby się paszowozem , wywóz obornika TURem, obora będzie jedną stronną blisko płotu, chciałbym do obory dostawić wiatę, która będzie biegła w stronę podwórza i łączyła się z garażem. Proszę was o propozycje wym. przejazdów itp.

2. Przykładowy obrazek ( mniej więcej trochę średnio mi wyszło)

_____________________________________________

| |

| |

| Obora dla mamek |

| |

| |

| |

|_____________________________________________|

/ ok.8m /

/

/

/

/

/

/

/ dł. 20m

/

/ Wiata

/

/

/

/

/

/

/________________

9m.

 

 

 

Garaż

 

0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

75000 to za mało licz się z kosztami ok 200000 tak jak było wcześniej napisane.

Edytowano przez Farmer1212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj