marcos

Budowa obory na opasy.

Polecane posty

Witam panowie razem z tatom mamy zamiar stawiać oborę na 250 sztuk opasów w systemie rusztowym luzem . Jakie będą przybliżone koszta budowy oraz jak sprawują się ruszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

:P
Sam się ucze, ale rozmowa w banku już była, czekam tylko na dokumenty na MR i lecimy z tematem ;) http://www.agroprojekty.pl/projekt-obora-dla-bydla-opasowego-wolnostanowiskowa,47,projekt.html Co powiecie o tym projekcie, chce wstawić tam 96 sztuk, połowa młodzierzy połowa opasów większych, czy większe powinienem podzielić na 2 kojce po 24 sztuki, czy zrobić 1 duży na 48 sztuk, bo wiem, że ludzie różnie mówią. Chciałbym także poznać wasze argumenty na ten temat.
PS. Znam gościa starszego ode mnie o 1.5 roku czyli ma teraz 21 lat, i prowadzi gospodarstwo 70 sztuk mlecznych, więc młody nie zawsze znaczy- nie doświadczony. Sam z resztą prowadze gospodarstwo z dziadkiem, tata jest tylko od papierków, a w ciągniku nie wie jak WOM włączyć, poważnie ;)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2498

Na początek masz miejsce aby kupić tyle sztuk opasow? Później masz tyle paszy i słomy dla nich? 96 sztuk to już potrafi swoje zjeść:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Miejsce będzie się budować :) Słoma to żaden problem, bo mogę mieć jej tyle, że na podwórku nie zmieszczę, a z paszą to sianokiszonka 200 ton, i wysłodki ponad 700 ton, i powinno być dobrze, do tego treściwa oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    83

200 ton to mało...Jak byki sprawuja sie na tych betonowych rusztach?? Mam byki na uwiezi ale słomy idzie duża i mysle przerobic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Na dziś mam 30 sztuk, docelowo w tej oborze 40 będzie, i 160 ton wysłodek wystarcza i do tego siano i śruta zbożowa, u mnie główna pasza to wysłodki, więc kichy 200 ton powinno na rok starczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmCollie    0

Witam wszystkich mam jedno pytanie, nie w temacie,ale bez wątpienia ktoś z was będzie wiedział jak to jest:

Czy są jakieś konkretne wymogi, co do powierzchni gruntów w gospodarstwie utrzymującym krowy, cielęta i opasy?

Czy są jakieś minimalne normy w UE?Czy można trzymać, jeśli komuś się chce i ma sens,20 krów mając jedynie 3 ha ziemi?

Proszę o link do jakiś dokumentów na ten temat, ponoć są jakieś normy na ha przeliczeniowy,ale nie wiem jak tego szukać.

 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Wymogów konkretnych nie ma, znam gościa co ma 20ha i 70 dojnych, a razem wsyzstkiego podbija pod 200 sztuk, ale unia lubi przypisywać 1,5 DJP/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz_5    2

Wymogów konkretnych nie ma, znam gościa co ma 20ha i 70 dojnych, a razem wsyzstkiego podbija pod 200 sztuk, ale unia lubi przypisywać 1,5 DJP/ha.

i w jaki sposób daje rade wyżywić takie stado mając tylko 20 ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@tymtuś nie pindol głupot że nie ma wymogów - chcesz składać wniosek na Prow lub młodego a masz zwierzęta i wychodzi za dużo azotu na ha to musisz mieć umowę nawet fikcyjna  z kimś że odbiera od Ciebie nadmiar obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

ma 20 i pełno dzierżawy na gębę, i jakoś problemów nie ma. Ja sam celuje w 100 opasów na 30ha i też problemów nie robią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

witam

 

pomoże ktoś kto się na tym zna?? :P

 

Jaka jest różnica między tymi cementami??

 

http://allegro.pl/cement-i-42-5r-portlandzki-budowlany-cem-portland-i6199749697.html

 

http://allegro.pl/cement-ii-32-5r-portlandzki-budowlany-cem-portland-i6199606341.html

 

o jest że w jedym jest 42,5kg czystego cementu a w tym drugim wychodzi że 32,5kg czystego cenemtu /100kg?

 

taniej wychodzi ten 42,5 ale czy oba są takie same? zawsze korzystaliśmy z 32,5

 

 

Edytowano przez mat22889

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boprin    0

Witam,
Ile sztuk zmieści się w stodole o wym. 30x12,5 luzem? Na głębokiej ściółce oczywiście. W planach mam dobudowanie obok wiaty o takich samych wymiarach, gdzie będą znajdować się koryta oraz na czas wyrzucania obornika wygnałbym je tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

Witam,

Ile sztuk zmieści się w stodole o wym. 30x12,5 luzem? Na głębokiej ściółce oczywiście. W planach mam dobudowanie obok wiaty o takich samych wymiarach, gdzie będą znajdować się koryta oraz na czas wyrzucania obornika wygnałbym je tam.

70 sztuk, kojce 4x8 po 10 sztuk i korytarz paszowy 4.5 metra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Jestem na etapie budowy niewielkiej obory na byki, zastanawiam się jak ocieplić dach ( konstrukcja drewniana). Co mnie wyniesie najtaniej i żeby był efekt żeby się nie skraplało w zimę. Myślałem o piance poliuretanowej natryskowo jakieś 4cm dać koszt około 40zl/m2. Zda to egzamin? Czy lepiej wybrać płytę obornicką? Poradzcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

Orientuje sie ktoś ile plus minus będzie kosztowac przerobienie stodoły o wumiarach 8m na 25m na ruszta, w tym dwa korytarze 8m na 3,5m.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziomster720    5

Też mnie bardzo ciekawi, Czy opłaca się przerabianie starszych obiektów na ruszta. Dokładnie po PGR'owskich. Jak mówią to się nie opłaca, taniej jest postawić obiekt od nowa. No ale ciągle bije się z myślami. Ludzie podają takie argumenty jak np. słaba cegła w obiekcie(wiadomo swoje lata ma i trudny klimat) złe fundamenty, oraz że niektóre obiekty wcale się nie nadają. Według mnie też tak jest ale zawsze ułatwiło by to pracę, więc stąd moja nadzieja.


Co do twojego pytania policz wykop, wywiezienie ziemi, cement, cegły(bloczki), praca, ruszta, zgarniacze lub robot....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

U mnie trzeba by tylko zrobić szambo po całości i przykryć rusztami, dwa korytarze przejazdowo/paszowe i wygrodzenia kojcy bo to pod opasy.


The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj