marcos

Budowa obory na opasy.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaczmarek    277

Niby postów masz trochę a takie głupoty piszesz ze szok. 25 tyś to nie wiem czy na 1/3 ci starczy.

Za samą konstrukcje którą podałeś wyjdzie cię 20 tyś i to za same ramy główne a gdzie łaty żeby to wszystko połączyć, plandeka żeby przykryć, drzwi itp.

kolejna sprawa jak wyobrażasz sobie oborę bez posadzki?? po 3-4 wybieraniach obornika będziesz miał dół na głębokość metra.

Jak chcesz ustawić koryta, wygrodzenia i wszystko na ziemi? pozatym nie wiem jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowe.

I ostatnia ważna sprawa wiesz jakie jest najdroższe ogrzewanie?? takie gdy zwierzęta muszą ogrzewać wszystko ciepłotą swojego ciała. i krowy całą energię zamiast przeznaczyć na wzrost masy przeznaczają na ogrzewanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Pozwolenie musisz mieć bo nie mam pojęcia jak taka hala utrzyma Ci się na ziemi bez żadnego zamocowania .

drugie primo kwestia wody - to też koszty. Tak jak Lukaczmarek nie ma szans wyebierać parkietu bez posadzki - utopisz się na momencie bo bez odpływu gnojowicy wszystko będzie wsiąkać w ziemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ktoś tu gdzieś dał link do rur stalowych na allegro albo w innym temacie. Fakt moje nie dopatrzenie bo myślałem że ca całe przęsło chce 400 zł a to wyjdzie 1600 bo za 1 element 400. Jedyny problem miałbym z gięciem rur, reszte mogę pospawać u siebie bo mam spawacza na etacie, tzn tata ma w firmie więc można koszt obniżyć. Łaty mogę mieć tanio bo ojciec ma tartak.

 

Co do posadzki to właśnie myślałem że wybiorę ziemie. Mam trylinkę z rozbiórki, więc nie problem to można też samemu ułożyć, sprzęt mam do tego. Ewentualnie płyty drogowe łatwo szybko.

 

Halę na tych klockach można ustawić. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/348286-hala-na-bale/ tu też kolega nie ma fundamentów a stoi.

 

Koszty wam wyliczę wieczorem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ogólnie wydaje się dobry pod warunkiem, że będziesz tam utrzymywał mięsne albo mieszańce, HF wydaje się za delikatny. Jeśli na zimę zamkniesz plandeką z 3 stron, a koryto ustawisz osłonięte przed wiatrem (od strony innych budynków, lasu itp.) to nie powinno się nic dziać. Pamiętaj tylko, że bydło nie może mieć kontakty z plandeką, bo ją zniszczy (nawet pyskiem) więc wewnątrz musi być ok 2 m ogrodzenie z rur lub czegoś podobnego (im gęściej poprzeczki tym bliżej "ściany"). Co do wymiarów koryta to C tyle ile będzie max obornika (bydło nie lubi jeść niżej niż stoi), D=C+min 50cm, A 60-90cm, Bok 25cm ale dla dorosłego nie wyżej niż 70 cm od podłoża bez obornika. Jeśli chodzi o wodę to węże puść pod ziemią i załóż jakiś system podgrzewania (poidło podgrzewane i izolowane, obieg ciepłej itp.). Niestety nawet jak założysz używaną konstrukcję (poszukaj, wychodzi taniej) to i tak się w 30 tys. nie wmieścisz.

Edytowano przez traktorzysta2009

Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ja bym to z 4 stron zabudował. Koryto w środku by było pod plandeką że zimą by było zamknięte wszystko oprócz wentylacji.

 

@traktorzysta2009, dzięki wreście jakieś konkrety. Czyli jak piszesz to C by wychodziło 45 cm bo z tego co piszesz że 70cm wysokość max dla zwierzęcia - 25cm(B) to da nam to 45cm dla wymiaru C. Czyli całe koryto 95cm wysokie. Wsypie tam jakimś paszowozem TMRa?

 

Czyli obornika ze 40cm mogło by być na ile czasu to starczy tak mniej więcej? (brak doświadczenia z głęboką ściółką) a te płyty by wystarczyły albo trylinka?

 

chcę albo postawić tak jak piszesz płot z rur albo ścianę z tych klocków betonowych wtedy spokojnie do ściany z tych klocków mogły chodzić, konstrukcja byłaby postawiona na tych klockach. Ale wtedy trzeba doliczyć 10 tys na dwie warstwy albo 15 tys na 3 warstwy. Ale wtedy większa powierzchnia dla zwierząt. Myślałem że ta ściana z tych klocków byłaby również ścianą oporową dla kiszonki, ale jest problem z wodą która będzie ściekać z plandeki, i czy zapach kiszonki nie będzie "przeszkadzał" zwierzętom (że tak to ujmę)

 

Ale myślę że lepiej wydać 30 tys niż np 100 czy 150 tys na jakąś murowaną oborę gdzie pewnie i ta kwota będzie za mała.

 

Teraz przy chwili czasu zrobię rysunek z wymiarami tego koryta i będzie trzeba pojeździć po betoniarniach czy by zrobili takie coś i za ile. Ewentualnie trzeba pomyśleć o formie i zrobić samemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koryto dasz w środku to zagłęb część legowiskową o te 40 cm daj deskę 20-25cm wysoką, 5cm grubą i zrób koryto na poziomie ganku paszowego (i tak musisz go wybetonować, możesz położyć 90 cm szerokości najtańszego gresu technicznego) i masz bez problemu. Co do utwardzenia trylinka wystarczy. Niestety nie wiem po jakim czasie będziesz miał 40 cm obornika (u dojnych mniej niż 1 msc), ale zawsze przy korycie możesz częściej wypychać.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Trzeba ganek betonować? Wtedy by trzeba murek zrobić by obniżyć część legowiskową ale przy okazji rury na płotek. Trzeba to przemyśleć, ale myślę koryto nie powinno być dużo droższe niż jeden klocek. Oczywiście koryto o długości 1,4m, co by też dało nam 21 sztuk. Tylko pytanie ile sztuk bel słomy by trzeba mieć by się na cały rok zabezpieczyć.

 

Jutro będe dzwonił odnośnie łąki niekoszonej w okolicy jak i pól nie obsiewanych. (klasa 5-6) raczej na żytko ale popytać można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie trzeba ganku betonować tylko utwardzić jeśli chcesz wjechać paszowozem. Wystarczy wylać koryto 1m i na końcu dać kolejną deskę wtedy każdy paszowóz tam wrzuci. Jeśli nie dasz deski to min 1,5 m betonu, bydło czasem wypcha paszę i wtedy łatwo podgarniesz.


Sprzedam rozrzutnik obornika PTU 4t. Info na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

Panowie mam zamiar przerobić starą szope na na niewielką obore na 15 sztuk opasów. Byczki bendą luzem w trzech pomieszczeniach po 5 sztuk. Zadawanie paszy,QQ,siana bedzie na korytarzu który bedzie podniesiony około pół metra od legowiska, chociaż zastanawiam sie nad zrobieniem drabinek na siano. Obornik bede wywalał turem. To takie niewielkie przygotowanie przed jakąś wiekszą inwestycją . Ale pierw chce sprawdzić jak wyjde na tych 15 sztukach .

I co o tym sądzicie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

Wszystko spoko, bez udziwnien. Szopa jak szopa, duzo podobnych znajdziesz w galerii :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Czy w budynku 20x9m (powierzchnia ruszt) z jednym stołem paszowym, da radę wpuścić 90 opasów (bez stanowisk na rusztach) na jednego dużego przypada 2m2, w sumie więcej nawet wejdzie.

 

Chodzi głównie o żywienie czy jeden drugiemu nie będzie wyjadał, bo licząc to wszystkie się nie zmieszczą do stołu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

codziennie bedziesz jednego wyciagal, bo znajda najslabszego nie dadza mu sie najesc i go zamecza.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Ale to podnosi koszty i robi się problem bo mała działka, bo robiąc na środku to bym musiał to trochę powiększyć, zrobić np 5x30m i z drugiej strony też 5x30m i pośrodku 3,5-4m na stół. Będe miał wtedy 4 komory na gnojowicę a tak miałbym 3 po 2,8m szerokie, bo 3 m ruszta bym założył. Ale jest możliwość zrobienia pod stołem paszowym wtedy też komory, co by mi zwiększyło pojemność, ale i tak przed dodatkowym zbiornikiem mnie nie uratuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

i chcesz te 90 sztuk trzmac w jednej klatce jak rozumiem??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Nie wiem, raczej by były podzielone, bo w różnym wieku by były ( musi być w miarę rozłożony zysk).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

musza byc podzielone na grupy, inaczej sie pozabijaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

wiem, pozatym trudno by było zadawać paszę. (TMR), 3-4 grupy powinny starczyć, i płotki z rur pomiędzy nimi.

 

Na ten metraż 30x9 to tam i tak więcej sztuk wejdzie licząc chociaż po te 2m2 na głowę.

 

Liczyłem koszty i przy 2m głeboko, wyszło mi ok 70-80 tys brutto wylanie posadzki i ścian (bez majstra) dochodzą szalunki i nne wydatki), ale tylko tych po zewnątrz bez tych dwóch działowych. Ale liczyłem dwie siatki na posadzkę 20cm grubą, jedna siatka z drutu fi 10 a druga z fi 12, ściany podobnie, dodatkowo by były druty w kształcie L wyprowadzone z posadzki na ścianę z drutu fi 12. Ściany 20cm grube, nie za potężne te zbojenie? Dodam że dach będzie konstrukcją łukową. http://allegro.pl/konstrukcja-hala-lukowa-20x11x5-5-hala-stalowa-i2917391309.html coś takiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

90sztuk na 3- 4 grupy to moim zdaniem zdecydowanie za mały podział. wydaje mi sie ze 10 sztuk w jednym boksie to max, lepiej robić więcej boksów o mniejszej ilości sztuk wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo zamęczenia jednego przez drugiego. A i mam pytanie skąd kolego masz zamiar brać cielaki bo ogólnie na rynku jest z tym duży problem by kupić mile, zdrowe mięsne sztuki do dalszej hodowli ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Tylko przy takim podziale jak piszesz to bym musiał mieć wąską a długą tą oborę ale jak pisałem miejsca nie ma za dużo. Pozatym ma być tak zrobione żeby za dużo koło nich nie chodzić.

 

A co to mało jest ogłoszeń? Mi się nie wydaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro090    7

no powiem ci tyle ze jak sie nie chce kupić to sie wydaje ze jest ich dużo ale jak już chcesz kupić to to tylko tak ładnie wygląda w internecie na obrazkach :D. tyle co to sie na czytałem o tych wszystkich firmach co to mają cielaki na sprzedaż to nie kupie teraz od nikogo jedynie tylko od chłopa bezposrednio .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Tak wiem, jak się nie chce kupić to akurat są a jak ktoś potrzebuje to niema.

 

Ale wróćmy do tematu budowy, czy nie za dużo zbrojenia dałem? Wiem że powiecie spójrz w projekt ale najpierw kalkuluję czy się opłaci to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

Moze ktoś mi pomóc jak mam przerobić obore 15m długości 6m szerokości. Nie wiem co z nią zrobić chciał bym tam trzymać opasy na uwiezi. Pomocy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dazio80008    0

na głebokiej sciolce musza stac nie chce sie w koszty wpedzac. pasze bede im rozwoził np taczka w jakies koryta czy cos.

 

jak pojde poić to zrobie foty. musze jakos przerobic ten budynek bo nie mieszcze juz dobytku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Hombre
      Chciałbym postawić wiatę na bydło opasowe. Wygląda to tak że z jednej strony jest ściana od  starej obory 16 m a boku jest garaż na 6 m więc zachodnia i południowa cześć byłaby zakryta a wschodnia i polnoca odkryta. Chodzi mi o niskie koszty więc zamiast płyty obornickiej chciałbym dać blachę trapezowa z filcem. Ze względu na ograniczona ilość słomy zamiast sciolki myślę nad rusztami tylko nie wiem jak będzie się to zachowywać zima podczas mrozów. Chodzi mi o urazy i czy pozostałości obornika nie będą wtedy przymarzac do ruszt i je zatykać? Bydlo miałoby możliwość wchodzenia do starej obory gdzie będzie słoma. Chętnie wysłucham opinii albo jak ktoś zaproponuje jakieś zmiany
    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj