bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

redek    47

Jeżeli był dobry rzepak, a słoma nie była zbierana to starczy spokojnie, nawet mniej. Lepsza byłaby polifoska 8, słoma rzepaczana ma b.dużo potasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin999    0

witam wszystkich forumowiczów. Mam prośbę.Czy mógłby mi ktoś napisać plan nawożenia pod żyto ozime.

Więc tak żyto dańkowskie będzie teraz siane po raz czwarty klasa bonitacyjna gleby V i VI, kwasowość od 7.18 d 7.35, zawartość składników: fosfor- od 28.7 do 36.7, potas- od 12.3 do 14.7, magnez- 4.3. Moim marzeniem byłby osiągnąć 4 do 5 t/ha. z góry dziękuję za pomoc. P.S. w tym roku w żniwa była pocięta słoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Jeżeli badania wykonane były dobrze (reprezentatywna próbka, brak błędów po stronie laboratorium) i jeżeli dane powyżej to mg/100g gleby, to na Twoim miejscu ograniczyłbym się do nawożenia siarczanem magnezu i solą potasową przed siewem. Jeżeli masz zamiar siać wcześnie to dorzuć jeszcze trochę azotu w formie saletry/saletrzaku (do 100kg nawozu). Pole wg. badań jest zasobne w składniki odżywcze (szczególnie w fosfor, nawożenie fosforem jest w tym roku zbędne, szczególnie przy dużej przyswajalności poprzez wysokie pH gleby). Co do dawek soli i siarczanu to myślę że ok. 200kg soli potasowej i 100-150 kg siarczanu magnezu na hektar byłoby odpowiednie. Nawozy te dodatkowo zakwaszą glebę, żyto gorzej plonuje na glebach zasadowych, najlepsze pH dla niego to od 6 do 6,5 (dotyczy to większości roślin, może oprócz bobiku który lubi nawet gleby zasadowe, ale przy nawożeniu dolistnym mikro).

 

Co do wyboru odmiany, ja posiałbym na takim stanowisku mieszańca, powinien dużo lepiej zaplonować od populacyjki w "4 pokoleniu". Chociaż obsiej część pola mieszańcem - zobaczysz różnicę czy warto w nią się pchać na kolejne lata. Jeżeli uda Ci się przygotować pole do siewu w terminie zalecanym dla Twojego rejonu, to mieszańca wysiej około 65kg/ha, jak później przygotujesz stanowisko - 80kg/ha. Jeżeli pole jest monokulturą, to myślę że warto byłoby pomyśleć nad jakimś zmianowaniem i wprowadzić na nie łubin czy nawet rzepak ozimy, przy takim pH i nawożeniu dolistnym borem powinien dać sobie radę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin999    0

dzięki eMWu za porady. będę siał zyto na pow. 7ha (2ha po łubinie i 1,5ha po seradeli), więc jakieś tam zmianowanie jest. Z tego względu że nie mam obornika to chciałbym na wiosnę wsiać w to żyto seradelę (podobno bardzo dobry poplon na zaoranie na jesieni), co o tym myślicie? Jakie żyto mieszańcowe polecacie na moją glebę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Palazzo i brasetto to w tej chwili najlepsze odmiany hybrydowe. Są też visello i gonello, które też są bardzo dobrymi odmianami, po prostu może być kłopot z dostępnością danej odmiany. Palazzo jest najbardziej odporne na wyleganie z wszystkich odmian hybrydowych. Hybrydy KWS-u występują w jednostkach po 1 milion nasion, norma wysiewu w optymalnym terminie hybrydy to po prostu 2 razy waga 1 worka (masy netto - jest na etykiecie), dla przykładu: jeżeli masa netto jednostki wynosi 35kg, to żyto wysiej w ilości 70kg/ha (dla terminu optymalnego siewu). Jeżeli spóźnisz się z siewem to zwiększ ilość kg/ha (maks do 85kg/ha - wtedy to już wysokie koszty siewu), a jeżeli masz zamiar siać po 30 września, to przestaw się na pszenżyto, które w przeciwieństwie do żyta dokrzewia się także wiosną. Wybacz, że przytaczam tu takie podstawy, ale lepiej jeżeli o nich wspomnę, i nikt przypadkiem, kto tu zagląda nie popełni jakiegoś błędu, który zarzutuje na opłacalność jego uprawy.

 

Saradela to nawet dobry pomysł, ale nie wsiewałbym jej w mieszańca - po prostu koszt zakupu materiału siewnego żyta hybrydowego jest dosyć wysoki (ale opłacalny ze względu na wyższe plonowanie) i szkoda byłoby stwarzać dla takiego żyta konkurencję o składniki odżywcze. Możesz posiać mieszańca na części areału - będziesz widział czy wyższy koszt siewu przeliczy się na lepszy plon. Jeszcze jedna uwaga, wiadomo jak jest z żytem, siew na głębokość 1-2cm, nie głębiej niż 3 cm. Jeżeli orka wykonana była niedawno, to warto takie pole zwałować cambellem przed siewem, ewentualnie po siewie odpowiednim wałem. A co do wiosennego nawożenia azotem to jest jeszcze sporo czasu, nie wiadomo jaki będzie stan plantacji i jakie będą warunki pogodowe wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin999    0

jestem Ci bardzo wdzięczny za te informcje i za podstawy, bo u nas to zawsze był tak- ojciec mówił że jego ojciec tak robił i takie tam pier....., które teraz to o kant d... rozbić. Orać skończę jutro więc 24.09 zamierzam siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ojca to ja też przerabiam na bieżąco i radzę Ci, posiej tej hybrydy niezbyt wiele (nie na całości, tak do 50%), bo jak coś nie wyjdzie (zbyt głęboki, zbyt rzadki siew, niekorzystne warunki pogodowe, siew w nieodleżałą lub niezwałowaną glebę), to wina będzie "TYLKO" po Twojej stronie, znam to z autopsji... :( A jak tatuś się przekona, że nowa technologia uprawy się opłaci, to może da Ci większe pole do manewru w przyszłym roku.

 

Jeszcze raz wrócę co do głębokości siewu i przygotowania gleby. Żyto wręcz wymaga odleżałej lub zwałowanej gleby. Ma dosyć delikatne korzenie, które mogły by zostać uszkodzone na wskutek osiadania gleby po orce, a co najważniejsze, żyto jest rośliną tzw. płytkiego węzła krzewienia. W przypadku zbyt głębokiego (pow. 2-3cm) siewu w nieodleżała glebę, może dojść na wskutek osiadania gleby do przerwania węzła krzewienia, co oznacza śmierć rośliny (płytki wysiew w nieodleżała glebę też nie załatwi sprawy, ale nie chce mi się tłumaczyć. bo późno :) ). Zbyt głęboki wysiew prowadzi do gorszego zakrzewienia, a przez to pośrednio do znacznego spadku plonu. Orka przed żytem powinna być wykonana nawet ok. 3 tygodnie przed siewem, chyba że pole zostanie zwałowane cambellem, a nawet ciężkim, dociążonym packerem przy siewie (wał zintegrowany z agregatem, np. kuhn integra). Można również zwałować bezpośrednio po siewie, jeżeli orka była wykonana wcześnie przed siewem. Reasumując, co do głębokości pracy siewnika to najlepiej, aby wszystkie ziarna były przykryte ziemią (bez przekroczenia tych 2 cm głębokości, pal licho te kilka nasionek - można zabronować po siewie) i nic ponad to - siejemy maksymalnie płytko. Dobranoc. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

witam.dzis mam dostawe polifoski 8...siac zyto zamierzam około 25-26wrzesnia(centralna polska),a wiec kiedy lepiej posiac nawoz...dzis czy;i kilka dni przed siewem zboza czy tez w tym samym dniu co siew zboza i wymieszc z gleba brona aktywna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Witam w Tym roku pierwszy raz posiałem żyto ozime odmiana Amber ziemia kl IV-V-VI i zrobiłem wszystko inaczej niż opisał Kolega @eMWu to znaczy nie stosowałem żadnego nawożenia orka bezpośrednio przed siewem zobaczymy co z tego wyrośnie przedplonem Groch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

pawel6485@z tego co widze to jesli siałes zestawem amazone plus wał na tuzie to zagesciłes ziemie odpowiedznio ,a co do nawozenia to ja zdecydowałem ze od tego roku bede dawał jesienia NPK...rezultaty sa widoczne naprawdE:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Z tym zagęszczaniem ziemi róznie bywa. Ja z przyczyn technicznych nigdy tego nie robię a sieje zazwyczaj do tygodnia po wszelkich uprawkach. Nie zauważyłem wypadania roslin. Choć przyznaję sąsiad ciąga za sobą wał. Nie mówię że to zbędy zabieg ale równiez sianie w dość świeżą glebe nie powoduje od razu nie wiadomo jakich strat.

Ten sam sąsiad z kolei oraz paru innych dziwią się jak widzą że jesienią sieje polifoski pod korzeń ;)

 

Czym pryskacie doglebowo po siewie. Zawsze robiłem Agrosulfuronem 750 ale wyczerpały mi sie zapasy a środka dostać już nie można. Glean 75 to jest to samo?

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

tobago a Ty zaowazyłes zmiany w plonowaniu zyta gdy zaczołes siac polifoske??od tego roku sieje polifoske 8...jest drgoa ale mam nadzieje ze zwroci mi sie z nawiazka chcociaz jak to w gospodarstwie...kto wie co bedzie...mam kwalifikowany materiał siewny,pod korzen polifoska 8 200kg/ha no i jakis oprysk od chwasta...tylko lepiej przyskac od razu po siewie czy tez moze po tym jak zboze wzejdzie?ktos analizował te 2 technologie odchwaszczania ktora z nich jest bardziej skutencza i ekonomiczna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Tobago, tak, to ten sam środek. Jeżeli stosowałeś go już na tym polu kilka razy, to radziłbym wypróbować coś innego, ew. zrobić mieszaninę, bo np. miotła szybko się na chlorosulfuron uodparnia. Ja pryskam 1l legato plus + 5-7g gleanu na hektar.

 

Chodziło mi o zagęszczenie, jak ktoś nie stosuje wału to musi jakiś czas odczekać przed siewem (znam człowieka co sieje żyto w ten sam dzień co wykonuje zwykłym poznaniakiem - tylko pobronuje po orce, a potem dziwota że z 200kg nasion/ha tak mało zostaje na wiosnę). A co do braku nawożenia npk, to po grochu można by zaryzykować. Ale fosfor i potas z gleby nie ucieknie, bez sensu walić go na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Akurat potas może uciec, szczególnie na lżejszej glebie i czasami zasadne cześć potasu dać wczesna wiosną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Zgoda. Ale jesienne nawożenie K jest zasadne, gdyż roślina potrzebuje K także jesienią (tym bardziej że większość polskich pól jest bardzo mało zasobna w potas).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rudi0018    3

Kiedy siejecie żyta populacyjne? Dodam iż jestem województwa łódzkiego. Ja mam zamiar za tydzień, ale nie wiem czy nie za późno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

PiastOracz powiedz czy przy uprawie żyta stosujesz system uprawy uproszczony, czy może tradycyjnie orka, uprawa i siew? Na jaką głebokość uprawiasz ziemię oraz jak w przypadku stanowisk, na których jest uprawiane żyto wygląda u Ciebie płodozmian? Sorry za tyle pytań

Zależy po jakiej uprawie sieje żyto. Jak po rzepaku (czasem na niektórych polach się zdarza) to najpierw idzie wał jak rzepak skiełkuje to uprawka talerzówką nie głębiej niż 5 - 6 cm, potem kultywator na około 15 - 16 cm (oczywiście jak rzepak dobrze skiełkował - problem samosiewów) i szybki siew agregatem.

Jak po zbożach to jak najszybciej po zbiorze na 5-6 cm talerzówka, potem kultywator 10 - 12 i orka oraz szybki siew agregatem. Oczywiście należy być elastycznym i dostosować się do sytuacji na polu. Jedno jest pewne: Nie ma uniwersalnej technologii dla każdego pola. U mnie to podejście się sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

My po wykonaniu podorywki tzw. spulchniaczem obrotowym (trochę za słabo zrywa i miesza <_< ) rozpoczęliśmy w ostatnich dniach sierpnia orkę, którą skończyliśmy 8 września, następnie bronowanie,potem uprawa agregatem. Dopiero w tym roku dorobiliśmy się agregatu i powiem szczerze, że to jest dopiero robota nawet na piasku VI klasa twardo (aha na zaorane pole dwa razy spadl dosyć obfity deszcz :) ) i w czwartek 13.09 zaczęliśmy siać i dzisiaj skończyliśmy. po siewie wszystko zawałowane ciężkim wałem. Ogółem w tym roku u mnie dominuje Brasetto, ale dzisiaj siałem też trochę visello (na VI klasie siane ok 150 nasion na metr kwadratowy).

Aha z moich obserwacji wynika, że ja bym wolał chyba wcześniej zaorać i ewentualne samosiewy niszczyć agregatem jednocześnie uprawiając ziemię i dając jej czas osiąść niż męczyć ściernisko, no ale wiadomo to też jest kwestia parku maszynowego :)

Piast a u Ciebie jaka odmiana dominuje?Jakie wysiewasz odmiany i czy mógłbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ich temat.

Pozdrawiam,

MieszkoI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

mieszko powiedz jaki masz agregat, bo u mnie U1224 z 3m aresem z wałem ruruwym + famarol tonoł w piachu podczas siewu na V klasie. Dodam iż orka siewna wykonana była ponad 3 tygodnie temu (również padały deszcze). myślę że muszę zainwestować w przedni tuz lub wał do pługa obrotowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawelxxx    0

na to pytanie to odpowie ci wróżka za mało danych. jeśli chcesz uzyskać 5 ton to nie tylko siew(choć bardzo ważny) ma znaczenie. kolego jakie nawożenie fosforowo -potasowe zastosowałeś. jakie nawożenie stosowałeś w poprzednich latach. jakie nawozenie azotowe chcesz zastosować( jak stosujesz nawożenie azotowe), czy chcesz zastosować antywylegacz(konieczność) i grzybówkę i herbicyd(konieczność). kiedy stosowałeś obornik. jakie polny i czego uzyskałeś w poprzednich dwóch latach. kiedy stosowałeś wapnowanie, jak i kiedy wykonałeś orkę, kiedy chcesz siać itd. jeśli to wszystko będziesz wiedział to dopiero można myśleć o wysokości plou, a i tak reszta zależy od pogody(przezimowanie, rozkład opadów, temperatury) . a co dla ciebie znaczy pierwszy odsiew to C1 z centrali czy od sąsiada który kupił rok temu z centrali

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Moim zdaniem siew jest najważniejszy, jak źle posiejemy, to niczym plonu nie nadrobimy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Ja mam agregat z brodnicy u 755, nie siałem uprawowo siewnym i może dlatego nie było problemu z tonięciem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

mam 2 kawałki pola o takich wynikach badań

Nr---------- Kwasowość------- Fosfor-----------Potas-------- Magnez

1 ---------------- 6,97-------------11,5 -----------2,9------------2,7

2 -----------------6,80-------------10,4--------------4,2------------2,8

 

Chce na tych polach zasiać żyto, powiedzcie ile i jakiego nawozu dać pod korzeń ??żyto kupiłem Roztocki, zna ktoś takie ???

Edytowano przez Kamis2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj