bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Krono    2

Są to gleby średnie. Czy teraz mogę coś jeszcze zrobić z tym pH. Jak zmniejszyć to pH?

Edytowano przez Krono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Powiem jeszcze raz; zbyt wysoki odczyn pH danej kategorii agronomicznej jest zjawiskiem również niekorzystnym (jak i zbyt niskie pH) i to nie oznacza, że jak kolega ma pH 7,1 -7,3 na glebie średniej to cudownie będzie mu plonował jęczmień lub pszenica bo lubi wysoki odczyn pH. Jedno to optymalne pH dla rośliny a drugie to optymalne pH dla gleby i niestety to optimum dla gleby jest ważniejsze jeżeli chcemy mówić o efektywnej uprawie i z tego właśnie powodu wapnujemy zawsze pod wymagania gleby. Dodatkowe zagadnienia związane ze zbyt wysokim pH, o których wcześniej nie napisałem (wydawało mi się to oczywiste) to również zbyt szybki rozkład materii organicznej na takich glebach (której zazwyczaj jest deficyt) oraz jej przesuszenie - więc tu też się rodzą problemy i to nie jest w mojej opinii kombinowanie. Oczywiście takie pH należy naprawić stosują nawozy fizjologicznie kwaśne no siarczan amonu.

Ale cóż jest to tylko mój punkt widzenia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

czy jezeli zastosowałem 30t/ha obornika bydlecego(3/4 przegnite i 1/4 to taki obornik ktory lezał około 2msc na pryzmie)moge odpuscic sobie nawozenie npk?na tych polach ktore nie dostały obonika zastosuje po 150kg polifoski8.

 

PiastOracz@czy przy ph gleby 5-5,5 i nawozeniu npk jesienia i siewie kwalifikatu mam szanse na osiagniecie 4-5t/ha zyta populacyjnego?(dankowskie złote)?

 

obliczenie wagi MTZ polegało bedzie na tym iz odlicze 1000ziarenek i zwaze je?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krono    2

PiastOracz dzięki za informacje. W związku ze stosowaniem tych nawozów fizjologicznie kwaśnych zastosował bym Siarczan amonu krystaliczny 21N (24S). Ile trzeba by go sypnąć by obniżyć pH? Gdy dał bym 100kg/ha wystarczy. Coś to zmieni? I jeszcze jedno taka ilość azoty w przypadku siania żyta to nie zawiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@majes.Na 1500 litrów wody daje 250kg mocznika+125kg siarczanu amonu.Zabieg wykonuje 2-3 dni po zbiorze plonu.Dodaje jeszcze miedz,ale tylko pod zasiewy ozime.Ilość cieczy na ha 300l.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

@Zetor111447 ja przy tych założeniach które podałeś osiągnąłem z żyta papulacyjnego plon 6 ton. Oczywiście poza tym, zabieg herbicydowy koniecznie dobrymi środkami i jesienią, ok. 100 kg N, antywylegacz i pełna ochrona


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

własnie ja zastanwaiam sie jak to mozliwe osiagnac 6t i czytajac to forum dowiaduje sie krok po kroku co i jak...w tamtym roku zasiałem 200kg/ha dankowskiego diament(35% wymarzło)plon jaki osiagnołem to 1.7t bez nawozenia npk,dajac w dwuch dawakch 80kgN i oprysk herbicydem wiosna...musze zmienic nawyki ojca...wszsycy tutaj w moej wiosce wiekszego plonu zyta nie osiagneli...kazdy zwala wine na to ze kiepskie wschody były,pozniej ostra zima i susza...tak jak wiem to wiekszosc sieje zboze bez nawozenia npk...daje 150kg saletrzaku i nie ktory opryskuje od chwastow...i to wszystko....jak ja mowie ze inaczej powinno sie uprawiac...to jestem wysmiewany i do tego kazdy liczy koszty...i twierdzi kazdy ze wiecej w ta ziemie by włozyli niz z niej wyciagnli...

 

Moja dankowskie złote ma MTZ 36g MTZ

 

zdolnosc kiełkowania oblicze wysiewajac 50ziarnikow i wyliczajac ile z nich wyjdzie z ziemi siłe kiełkowania i procentowo.tak? Ile roslin powinno byc na 1m2?

 

Ziemia klasy 4b jest i 5...ph w okolicach 5...nawozenie przedsiewne 150kg polifoski 8 i odchwaszczenie jesienia...czy 150kg bedzie dobrze jesli tyle wysieje?siew planuje około 27 wrzesnia...jestem z centralnej wielkopolski....wiosna zasotsuje 150kg saletry i w 2 dawcze 100kg mocznika...jakis natywylegacz i do tego jeden oprysk na grzyba....

 

nie wiem czy te 150 kg to nie za mało....w zeszłym roku zasiałem200kg dankowskiego diament i wiosna było rzadkie bardzo...zdjecie w galerii...duzo wymarzło...zadnego nawozenia npk nie było jesienia tylko wiosna te 150kg saletrzaku i pozniej 60kg mocznika/ha i odchwaszczenie...plon jak pisałem to około 1,6-1,7t/ha...mizernie...i na tym samym stanowsiku chce posiac teraz dankowskie złote.

 

 

Kolego 3 posty z rzędu to już przesada. Edytuj!

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

kolego powiem Ci ze w dobrym kierunku idziesz. A na razie radze uzbroić się w cierpliwość i to dużo cierpliwości. Jeżeli przejmujesz taka zaniedbana glebę to proces zasobności gleby i zanim wszystkie pozytywne procesy zajdą to miną lata. Jeżeli w 1 roku dasz super nawożenie na zaniedbanej glebie to nie oczekuj że z 2 ton sypnie Ci 6. To potrwa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Zetor111447, spróbuj zrobić badanie gleby aby określić poziom fosforu, potasu i magnezu w glebie, dobre byłoby wapnowanie o ile oczywiście nie będzie przeszkód. Wyliczenie podstawowych składników dla jednej próbki gleby kosztuje do 15 złotych, a dzięki niemu można lepiej wywnioskować co w te pole włożyć. Jeżeli np. jest duża zawartość fosforu (np. powyżej 20mg na 100g gleby lekkiej) przy pH poniżej 5,5 to warto wykonać wapnowanie korzystając z wapna węglanowego, a najlepiej dolomitowego zawierającego magnez. Sprawi to przekształcenie fosforu nieprzyswajalnego dla roślin w formy przyswajalne oraz zredukuje toksyczne związki glinu, przez co można zaoszczędzić na drogim nawożeniu fosforem, i zamiast bardzo drogiej polifoski 6 czy 8 wybrać nawóz 5-10-25 (amofoska, lubofoska, suprofos) z siarką, która jest niezbędna do asymilacji i przekształcania azotu w roślinie. W olbrzymim skrócie, potas dla zboża ma zdecydowanie większe znaczenie niż fosfor, ale o fosforze także oczywiście nie można zapomnieć.

 

Co do ilości wysiewu populacyjki to się nie wypowiem, ale przyśpieszając siew o 10 dni możesz obniżyć dawkę wysiewu nawet o 20-30%. Nie zapomnij tylko o dobrej zaprawie, np. scenic czy maxim 025 aby uchronić żyto przed pleśnią śniegową, która może doszczętnie zniszczyć uprawę w przypadku wybujałości i dodatnich temperatur pod śniegiem. Sam zamierzałem jutro wysiewać żyto hybrydowe w bardzo niskiej obsadzie (150 żywych nasion/m^2), ale brak opadów i brak jakichkolwiek szans na opad w przeciągu tygodnia, te plany pokrzyżowały. Rok temu była kiepska sytuacja na jesieni, kiedy nie było prawie wcale opadów; jak w tym roku będzie powtórka to chyba dam sobie spokój ze słabszymi polami i ich nie obsieję/przesieję na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

no zobaczymy jak to bedzie...probki wysłałem do badania...wapno w pzyzszłym roku bedzie...jak narazie trzeba pomyslec o tym co teraz...polifoska 8,pozyniej koplet i do wiosny...4 lata temu sypneło tam 3,4+4t-ha przy nawozeniu 200kg saletrzaku...poprostu podpasował rok wtedy...ale ostatnie 2 lata to kicha...fakt pogoda nie spzyjała...ale wiekszye nawozzenie podniesie plonz troche tez...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Jedna podstawowa rada,rób tak jak Ty uwazasz,a nie jak doradzają Tobie sąsiedzi.Nawet jak popełnisz błąd to tylko raz,pużniej wyciągniesz z niego wnioski i będziesz mądrzejszy o tą pomyłke.Jezeli bierzesz się za uprawe roli z przymusu,to rewelki nie będzie,natomiast jezeli chcesz to robić bo lubisz to bardzo szybko załapiesz podstawy i da Ci to satysfakcje także finansową.

Co do nawożenia to do końca nie zgodziłbym się z kolegą @eMWu choć wypowiedz sensowna i trafna jak najbardziej. Czy potas ważniejszy od fosforu?Może w okresie wiosenno-letnim i owszem,ale w chwili obecnej czyli okresie jesiennym uwazam iż sytuacja jest odwrotna.Dostępność fosforu w okresie jesiennym ma wpływ bardzo duży na rozkrzewienie i odporność na niskie temperatury.żyto w całości rozkrzewia się na jesień,dla tego tak istotny jest termin siewu w optymalnym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

optymalny termin u nas to 25-30 wrzesien...wiec z tym probelmu nie bedzie.... polifoska 8...i do tego jesienny zabieg herbicydem...z przymusu za uprawe roli nie biore sie:)gdyby tak było to nie interesowałbym sie tym jak osiagnac wieksze plony i zwiekszych dochod gospodarstwa...park maszynowy ma dobry...wystarczy wiedze poserzyc....jak sprawdzic jak jest ustawiony docisk redlic w poznaniaku z 2002roku? ile powinno byc roslin zyta na 1m2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaz16043    1

Witam.Proszę o pomoc , jaką chemię dać przed siewem żyta na chwasty czy może po siewie , a może na wiosnę.Wezmę z "centrali" świeże ziarno i chcę mieć jakiś konkretny plon no i przede wszystkim czysty plon. Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Co do odchwaszczania to w przypadku stosowania stosunkowo dużych norm wysiewu (>140kg populacyjki) najlepiej odchwaścić jest jesienią, bo może się zdarzyć że żyto zacieniuje chwasty, a te na wiosnę odbiją i przerosną żyto (co prawda mało prawdopodobne, jeszcze się z czymś takim nie spotkałem, ale w mondrych ksionżkach tak piszą :) ). Najłatwiejsza kombinacja to 0,75-1l legato plus 600 + glean 5-10g/ha (w zależności od typu gleby, czym lżejsza tym można stosować niższą dawkę). Jeżeli wcześniej te środki nie były stosowane na Twoich polach to odchwaszczanie będzie bardzo skuteczne, oczywiście w przypadku oprysku w dobrych warunkach (wysoka wilgotność gleby, brak spodziewanych opadów w przeciągu paru dni).

 

Dziękuję akacja za miłe słowa, wracając jeszcze do mojej wcześniejszej wypowiedzi to zapomniałem wspomnieć o najważniejszym, że polskie pola zazwyczaj zasobne są w fosfor naturalnie, a może także/głównie (?) wskutek nawożenia wszelkimi polifoskami przez poprzednie dziesięciolecia, których to stosunek P:K nie do końca odwzorowuje faktyczne zapotrzebowanie roślin (w dodatku większość gleb w polsce to gleby lekkie, gdzie potas może być wymywany). Jeżeli jest dużo fosforu w glebie i niskie pH, to najtańszym nawożeniem jest wapnowanie.

 

Jeszcze co do tematu, to dzisiaj posiałem żyto, strasznie słabo było zaprawione, nie wiem, może ta zaprawa tak ma (maxim 025)... Oby teraz polało. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumiarz1    0

eMwu przepraszam że cię cytowałem ,jestem na forum nowicjuszem i kliknołe, to co nie trza i tak wyszło . Zamierzam na 3,6 ha (IV klasa ziemi) wsiać żyto.Wcześniej był owies(ponieważ był ugór) ,obecnie pole jest wywapnowane i ztależowane .Po przeczytaniu całego forum dotyczącego uprawy żyta planuje taki oto charmonogram uprawy; 1) orka , 2) nawóz polifoska 6 (100-150kg/ha) 3) siew żyta (170kg/ha ,żyto od kolegi w tamtym roku brał z centrali ,ładne żyto nie pamieta odmiany + zaprawa), 4) oprysk na mietłe i chwasty glinem (10-20g /ha) , na wiosne 1) w marcu 100 saletry , 2) druga dawka nawozu - saletrzak (50-100 kg/ha) i urzywki typu antywylegacz (tytan,Moddus) oraz Insol 3 na wypełnienie ziarna. Czekam na opinie z Waszej strony .Jeszcze jedna sprawa nie poruszana na tym forum jak wy radzicie sobie z zwierzyna leśną typu sarny jak je odstraszacie żeby wam nie zjadała żyta.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Widze że powoli użytkownicy forum odrabiają lekcje z agrotechniki ale nie do końca. W temacie o pszenicy podobny post tyle że błąd ten sam. Takie śmieszne dawki N to sobie daruj. To zaledwie 50 kg N, to pokrywa plon pokroju 2,5t/ha. Chcesz coś lepszego zebrać to pomnóż dawkę N razy 2. A koniecznie zwiększyć 1 dawkę, przyzwoitość nakazuje dać te 60 kg N. I dawka ma największe znaczenie plonotwórcze, jeżeli je zepsujesz to już żadnym zabiegiem tego nie nadrobisz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

W uprawie żyta ozimego bardzo dużą rolę odgrywa termin siewu oraz odpowiednio odleżana gleba po orce minimum 3 tyg. w przeciwnym wypadku w bardzo szybko kiełkującym ziarnie żyta przerywane są młode dopiero co kształtujące się korzenie poprzez nierównomierne osiadanie gleby. a co do nawozów to pod pług zastosuj fosfor i potas a azot jak powszechnie wiadomo należy podzielić na kilka dawek minimum 3 przedsiewnie, z wiosny jak tylko zdołasz na pole wjechać i fazie strzelania w źdzbło. Ale przy większych dawkach koniecznie regulator wzrostu. Ja najczęściej uprawiam dankowskie diamond jak u mnie rosło bardzo duże ok 1.5, Wiec zacząłem stosować regulator moddus polecam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Co do orki to niekoniecznie musi być wykonana wcześnie przed siewem. Wystarczy zwałować campbellem po orce, a nawet obciążonym packerem podczas siewu. Zamierzałem wczoraj zwałować po siewie, ale packer na integrze świetnie zagęścił glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiu84    0

witam serdecznie panowie .

uprawa ziemi zajmuje sie bardzo krótko i robię to dla zabawy, ale to nie znaczy żebym nie chciał tego robić profesjonalnie...

czytam wasze wypowiedzi i tak szczerze mówiąc trochę sie pogubiłem, a dokładnie mówiąc odnośnie zagadnienia podawania roślinie azotu. Przeczytałem w pewnej książce że nie powinno sie jesienią dawać azotu a to ze względu na to że może to spowodować wymarzniecie żyta, a niektórzy z was piszą wręcz odwrotnie...

... był bym bardzo wdzięczny jeśli by ktoś rozwiał moje wątpliwości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

plifoska 6 czy 8 bedzie lepsza pod korzen?dawak 150kg/ha wiekszosc sieje polifoske 6 ale ja zastanawiam sie nad 8..,dorzdzi cos mi ktos;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

@Boniar w tym roku wyszło tak biorąc pod uwagę całość to 5t/ha. Co do nawożenia to nie szalałem za bardzo dałem w czystym składniku ok 80kg fosforu(superfosfat) oraz ok 100kg potasu(sól potasowa) i tak samo z azotem około 100 kg (saletra) podzielone na 3 dawki. Miałem na prawie 10 ha w różnym przekroju glebowym od ciężkich po piaski ale jestem zadowolony taki plon zapewnił mi opłacalność czyli godziwy zysk :D. A co do wału cambella to się zgodzę iż może pomóc w osiadaniu gleby, ale ja go nie posiadam u siebie w gospodarstwie dlatego stosuje wcześniejszą orkę :)

Edytowano przez Tomasso

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj