bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Roki212    1827

http://zapodaj.net/a...e01150.jpg.html

Może ktoś wie co się może dziać z moim żytem wszystko było ok, wyglądało jak na górnej połowie zdjęcia, a gdzieś od początku kwietnia zaczęło ginąć i pojawiać się takie wolne przestrzenie <_< Miał ktoś coś podobnego?

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Witam panowie mam pytanie na temat CCC, ja pryskałem Antywylegaczem płynnym i na etykiecie było napisane 2-3 litry a w temacie wszędzie przewiją sie dawki dużo mniejsze, jak to z tym jest bo skracałem żyto pierwszy raz i dałem dawkę prawie 3 litry na hektar i tak se myślę czy przypadkiem mu nie zaszkodziłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olekc330    2

Mistrzowie można połączyć oprysk od chwasta z antywylegaczem i mocznikiem z siarczanem ???


Ursus C330:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

@olekc330 moze i mozna, ale jest to bez sensu:) najpierw chwasty, pozniej odzywki

Edytowano przez goodkat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

http://zapodaj.net/a...e01150.jpg.html

Może ktoś wie co się może dziać z moim żytem wszystko było ok, wyglądało jak na górnej połowie zdjęcia, a gdzieś od początku kwietnia zaczęło ginąć i pojawiać się takie wolne przestrzenie <_< Miał ktoś coś podobnego?

 

 

może ci jakiś robal żytko pobiera np łokaś, drutowce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1827

 

 

może ci jakiś robal żytko pobiera np łokaś, drutowce.

Sam już nie wiem, wygląda jakby zasychało robi się coraz mniejsze i ginie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Mam podobnie na jednym kawałku. Składam to na kark wyorania podeszwy płużnej. Ten kawałek użytkuję drugi rok i nie wiem o nim wiele, ziemia jest kwaśna. a tak na prawdę do końca nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sydney    32

Ja miałem podobny przypadek 2 lata temu z pszenżytem, ładnie powschodziło a potem zgineło, najpierw myslałem, że to wina ostrej zimy ale dałem na tą część pola obornika indyczego i od 2 lat jest w tym miejscu najładniejsze zboże. Jest to ok 1ha na dość lekkiej ziemi i w małym zagłębieniu. Może i u ciebie brak jest jakichś składników w glebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Zastanawiam się czy dać drugą dawkę azotu, pierwszą dałem 8 marca 170 kg saletry amonowej i żyto ma ponad 20cm wysokości lecz nie ma tak mocno zielonego koloru i zastanawiam się czy dać 100kg moczniku/ ha i czy zastosowanie Stabilanu lub innych antywylegaczy spowoduje obniżenie plonu ziarna i słomy czy tylko umocni łan aby się nie wyłożył bo zależy mi również na słomie dodam tylko, że nigdy nie miałem do czynienia z antywylegaczami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

marcin2057, ja uwazam ze na mocznik to juz za pozno jest troszke bo jednak on ma postac amidowa a zanim przejdzie w ta przyswajalna i zacznie działac to minie te 3 tygodnie.Dajac 170kg saletry dostarczyłes ok61kg azotu.Zyto na wytworzenie jednej tony ziarna ze słoma potrzebuje 25kg azotu wiec w pierwszej dawce dostało na oko 2,4t ziarna plus zasoby jakie masz w glebie.Teraz jesli chcesz to daj jeszcze saletry.Mysle ze antywylegacz bedziesz musiał zastosowac przy dawce minimum około 90kg azotu.Jesli jednak zrezygnujesz z drugiej dawki azotu to nie widze sensu skracania.Co do antywylegaczy to sa na forum bardziej doswiadczeni ode mnie i niech oni sie wypowiadaja bo ja narazie to sie ucze:) pozdrawiam

Edytowano przez Marcin91
post napisany pogrubioną czcionką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Dzisiaj byłem zobaczyć żyto i miejscami na listkach pojawiają się takie malutkie plamki jasne wielości jakby mucha narobiła . co to może być ?? jakiś grzyby ??? działa coś z tym???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MaciekZWA    0

Witam,słyszałem ze jest jakieś żyto konsumpcyje co daje 20t z hektara,jeśli ktoś wie co to za odmiana to prosiłbym o nazwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianbizon    37

Wierzy kolega w bajki? Dla mnie ta informacja ma takie znaczenie jak to że smok wawelski pękł od nadmiaru wody :lol:


Pozdrawiam wszystkich użytkowników af.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Może chodziło o 20 dt bo na pewno nie ton, nie ma takiego zboża by dawało taki plon ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LowRider    33

...A więc tak dla niekórych ktorzy o tym nie wiedzą.Żyto w swojej genetyce plonotwórczej ma zaprogramowane 20t/ha[okolo] a ile kosimy,sami wiecie.Kazde zastosowanie zabiegów herbicydowych, czy też regulatorów wzrostu powoduje redukcję plonu,czyli czego-kłosa bo chyba na tym nam zależy i chyba to daje plon w zbozach ,chyba że się myle....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Niektórzy chyba żle to zrozumieli.Przeprowadzano badania w laboratoriach nad możliwościami plonotwórczymi zbóż,stwarzając im w tym celu warunki idealne do rozwoju.Wyniki żyto około 20t/ha,pszenica około17t/ha.Nasuwa się pewnie pytanie.Dlaczego w realiach jest to nie możliwe do osiągnięcia?Przyczyn jest wiele.Po pierwsze nie jesteśmy wstanie stworzyć takich warunków klimatycznych,bo nie jest to od nas uzależnione.Po drugie nie jesteśmy w stanie zapanować nad pewnymi przemianami które zachodzą w glebie.Po trzecie jesteśmy zmuszeni do stosowania zabiegów herbicydowych,fugicydowych,regulatorów wzrostu itd.i nie słuchajcie przedstawicieli iż regulatory wzrostu nie wpływają na plon,redukują system korzeniowy,a przez co nasza roślinka pobiera składniki przez korzenie im krótszy tym słabsze pobieranie.Ktoś pewnie zaraz podsumuje iż np. modus nie skraca,może nie skraca w takim stopniu jak inne regulatory,wplywa bardziej niż inne na pogrubienie żdzbła.Ale na to pogrubienie roślina pobierze składniki które w idealnych warunkach wegetacyjnych przełożyła by na plon.Mam nadzieje iż przybliżyłem trochę temat, oraz wprowadziłem niektórych kolegów na właściwy tor myślenia odnośnie cytowanej wyżej mojej wypowiedzi.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Każdy antywylegacz skraca również kłos dlatego ich stosowanie powinno być naprawdę przemyślane a nie stosowane pofilaktyczne. Jeżeli technologia uprawy nie jest bardzo intensywna to nie ma sensu stosowania antywylegacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co sądzicie o porannym zabiegu Moddusem 0,2l/ha, gdy temperatura w dzień ma dojść do 28 stopni Celsjusza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Zgadzam się z przedmówcą,antywylegacze to zło konieczne.Dlatego zawsze będe powtarzał,modus jako regulator jest najmniej szkodliwy dla rośliny i najbardziej tolerancyjny dla tych którzy nie mają doświadczenia w stosowaniu regulatorów,ale wiadomo cena.Jednak drodzy koledzy warto w tym roku troszkę się przyłożyć do produkcji żyta,przemawia za tym cena około 165 euro/t jeszcze parę lat temu w przypadku pszenicy ta cena była zadowalająca.Pozdrawiam i życzę zadowalających wyników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Mozesz śmiało,tylko rano nie przy temperaturze w południe 28 stopni i bez żadnych dodatków typu mocznik.Przy takiej temperaturze nawet 0,15 zrobi swoje.Modus to plażowicz uwielbia słońce.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zabieg wykonany. Dzięki za rady. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Panowie na nie wielkim kawałku ok 0,30 ha rzuciła mi się przytulia, czy mogę w tej fazie rozwojowej zastosować grodyl ( na tym kawałku kłoszenie będzie za ponad tydzień bo jest dość mokry) czy proponujecie jakiś inny sposób?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj