bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
redek    47

a ile tej saletry poszło w pierwszej dawce ?

w życie już pora na drugą dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

U siebie na żyto pierwszą dawkę saletry dawałem 9 marca w ilości 150 kg/ha, wczoraj sypnąłem już drugą dawkę w ilości 100 kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@kamis .Żyto bardzo szybko pokazuje braki azotu,proponuje szybko podać drugą dawke w formie saletry.

 

Roki212.Ok tylko mogłeś dorzucić w drugiej dawce do 100kg saletry 50kg mocznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Witam,

Jakimi środkami polecacie skrócić żyto? Po świętach muszę opryskać je na chwasty środkiem Lancet, mogę do niego dodać 0,5l CCC w celu lepszego rozkrzewienia, a za tydzień, półtorej do oprysku grzybobójczego dać kolejne 1,5l CCC?

Edytowano przez pasio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

o regulatorach w życie jest kilka stron w tym temacie - proponuję poczytać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1818

Roki212.Ok tylko mogłeś dorzucić w drugiej dawce do 100kg saletry 50kg mocznika.

Mocznik pójdzie w oprysku

A z tego co wiem to chyba mocznika z saletra się nie miesza:)

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mój jesienny oprysk w życie przepuścił trochę chabra bławatka i mam teraz problem, bo żyto jest w fazie pełni krzewienia - początku strzelania w źdźbło. I chciałbym zrobić poprawkę, ale na większości środków napisane jest, żeby stosować do fazy końca krzewienia. Jakie mogą być ujemne skutki, gdy wykonam oprysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To chyba sobie odpuszczę, bo nie jest go aż tak dużo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

wczoraj byłem zobaczyć żyto i jestem nawet zadowolony ładnie się rozkrzewił po pierwszej dawce saletry. ale teraz zaczyna blednąc kolorek na jasno zielony i co więcej trafiają się czerwonawe listki , czy to normalne ?? czy brak fosforu ?? ile teraz dać na drugą dawkę saletry żeby mi jej nie położyło i żebym nie musiał skracać bo słoma mi potrzebna ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekkk9    0

te fioletowe listki mogą być skutkiem przymrozków . a ja mam inne pytanie czemu na życie pojawiają się w dużej ilości białe plamki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomaszNowak    6

Lancet podobno jest podobno świetnym środkiem tylko jak kolega napisał wychodzi bardzo drogo ja się przymierzam by tym prysnąć no ale cena...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Witam mam taki problem poniewaz ok niedawna zauwazylem ze na koncowkach lisci widac takie fioletowe zabarwienie, czym to moze byc spowodowane przed siewem dałem polifoske M w ilosci 300kg/ha wiec fosfou raczej nie brakuje no ale czekam na wasze opinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

też tak mam na życie i pszenżycie, białe plamki to zapewne mączniak. sypał ktoś już druga dawkę N ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Te odbarwienia na zycie fioletowe,a na pszenicy np zoltawe to wynik dosc niskich temperator w ktorych zboza slabo pobieraja potrzebne skladniki.Skoczy temperatura i wszystko wroci do normy,chyba ze zasobnosc gleby zerowa w podstawowe skladniki.

@kamis,niewiem ile dales w pierwszej dawce,ale jezeli np podasz ponad 50N w drugiej to proponuje zabieg modussem03l/ha,slomy nie skrucisz lecz ja pogrubisz.

@e1leex.mozesz zastosowac legato w dawce 0,15l/ha,nie ma rejestracji w zycie ale nie problem ja stosuje od dwoch lat taka mieszanke w zycie,jezeli nie zdaze na jesien.Atlantis04l+granstar0,15g+legato0,15l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Dzięki za radę w przyszłości się przyda, bo teraz już jest za późno, wszystkie chwasty zwalczone tylko chaber bławatek przeżył. :)

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

 

@kamis,niewiem ile dales w pierwszej dawce,ale jezeli np podasz ponad 50N w drugiej to proponuje zabieg modussem03l/ha,slomy nie skrucisz lecz ja pogrubisz.

 

w pierwszej dawce dałem 150kg saletry a na drugim polu 150 kg/ha saletrzaku, co z tym kolorem zieleni ?? nie jest taki mocny tylko blednący, ile teraz dać saletry żeby nie położyło a był w miarę plon ??? i kiedy dawac drugą dawke ?? nie znam sie ale żyto jest chyba już w fazie pierwszego kolana .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

jeżeli nie dałeś drugiej dawki to teraz jest pora nawet powiem ostatni gwizdek i to w nawozach szybko działających typu saletra..przyczyn wylegania zbóż jest wiele.zbyt duża dawka N.choroby grzybowe np.łamliwość żdzbła.czy też warunki atmosferycznie,gradobicia itd.Żyto jest zbożem najbardziej podatnym na wyleganie,dla wtworzenia 1 tony zboża+ słoma pobiera około 25kg czystego azotu.Czyli jeżeli podałeś 150kg saletry zakładam 34 procentową wprowadziłeś 51kg czystego składnika,powtarzając tą samą ilość w drugiej dawce czyli 150kg saletry wprowadzisz 102kg czystego azotu.Z reguły przy takich dawkach się n ie skraca,lecz przy dużych opadach np w maju i wysokich temperaturach istnieje możliwość że może nie ustać.Faza pierwszego kolanka już dawno była 3-4 tygodnie temu,chyba że siełeś w listopadzie,czego nie podejrzewam.Proponuje wykonać zabieg modussem 03l/ha do fazy liścia flagowego.Etafonu nie polecam skoro niue masz doświadczenia w skracaniu,można troche narozrabiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

A czemu to etefon może być szkodliwy? przecież jest on jeśli chodzi po termin stosowania jednym z bardziej elastycznych antywylegaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

jeżeli nie dałeś drugiej dawki to teraz jest pora nawet powiem ostatni gwizdek i to w nawozach szybko działających typu saletra..przyczyn wylegania zbóż jest wiele.zbyt duża dawka N.choroby grzybowe np.łamliwość żdzbła.czy też warunki atmosferycznie,gradobicia itd.Żyto jest zbożem najbardziej podatnym na wyleganie,dla wtworzenia 1 tony zboża+ słoma pobiera około 25kg czystego azotu.Czyli jeżeli podałeś 150kg saletry zakładam 34 procentową wprowadziłeś 51kg czystego składnika,powtarzając tą samą ilość w drugiej dawce czyli 150kg saletry wprowadzisz 102kg czystego azotu.Z reguły przy takich dawkach się n ie skraca,lecz przy dużych opadach np w maju i wysokich temperaturach istnieje możliwość że może nie ustać.Faza pierwszego kolanka już dawno była 3-4 tygodnie temu,chyba że siełeś w listopadzie,czego nie podejrzewam.Proponuje wykonać zabieg modussem 03l/ha do fazy liścia flagowego.Etafonu nie polecam skoro niue masz doświadczenia w skracaniu,można troche narozrabiać.

a mocznikiem można posiać ??? i ile ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Mieszkol@.jeżeli ktoś nie ma doświadczenia z regulatorami wzrostu,lepiej niech nie kombinuje takie moje zdanie.Zbyt pużne zastosowanie modusa lub środków z grupy zawierającej etafon może spowodować iż kłosy będą wielkości 1 cm.Niektórzy celowo opużniają np. zabieg etafonem aby skrócić wielkość kłosa aby uniknąć wylegnięcia zbóż,ale to już trzeba mieć troszkę pojęcia a przede wszystkim mieć opanowaną wiedzę na temat faz rozwojowych zbóż,oraz umiejętności ich odczytywania i doboru odpowiednich środków czy też nawozów.

Kamis@ mocznik to 46%N,ale postać amidowa powinna być wysiana z 10 dni temu,Chyba że dopisze ci szczęście i temperatura skoczy do 20 stopni,to przejście w fazy dostępne nastąpi dużo szybciej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

ej no soryy "niektórzy celowo chcą skrócić kłos żeby zapobiec wyleganiu" Toż to jakieś herezje są. :) Na CCC jest napisane wyraźnie, że w życie stosować nawet do fazy 31/32 (faza 32 - drugie kolanko co najmniej dwa centymetry nad pierwszym), ale taka faza to chyba jeszcze nie jest osiągnięta (pewnie zależy od regionu - u mnie nie )

 

a co do modusa i etefonu to modus słynie z tego, że można go stosować późno. Myślę, że kolega troszkę przesadza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj