bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Żyto ozime Dańkowskie Agat

galeria
Żyto tur
PiastOracz    136

Skracać trzeba jak zacznie dobrze rosnąć - czyli azot musi działać. A wtedy należy się zastanowić jakimi regulatorami chcesz skracać. Jak plantacja jest bardzo silna bo glebę masz bardzo dobrą (jak z jej kulturą?) to nieraz trzeba przedskracać. Zasada dla regulatorów wzrostu w życie do BBCH 30 możesz CCC, później niestety trzeba się wpomagać dodatkowo trineksapakiem etylowym +CCC, a w późniejszych fazach etefon lub etefon+CCC.

Jak jesteś zainteresowany to poczytaj to co już pisałem na tym forum to będziesz miał zapewne jaśniej w uprawie żyta. W tym temacie sporo znajdziesz w moich wypowiedziach (tak chyba od 3 strony).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

nie omieszkam poczytac, dziekuje za pomoc.

 

gleba w dobrej kulturze, 3 kawalki nie opryskane na chwasty jesienia... awaria opryskiwacza a po naprawie sporo pszenicy do opryskania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

I już teraz wiesz, że popełniłeś błąd. Żyto pierwsze siejesz, żyto pierwsze zasilasz azotem, żyto pierwsze chronisz herbicydowo jesienią (pszenica jest bardziej tolerancyjna na wiosnę w taki wypadku) żyto pierwsze zbierasz (często przed pszenicą bo dłużej trzyma parametry) - jak chcesz uprawiać żyto a nie żytko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

A Ty PiastOracz mając takie zaplecze wiedzy to jakie plony żyta uzyskujesz? na jakiej klasie ziemi? hybryda czy populacyjne? pytam z czystej ciekawości i dla porównania ze swoimi rezultatami.

zapytam tu bo tamten temat już zamknięty.

  • rep_up.png
  • 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Od 2 lat uprawiam tylko hybrydę, jedną odmianę starszą drugą młodszą testuje ją drugi rok. Nie piszę jakie bo nie będę robił kryptoreklamy. Pozostałe wiadomości, wcześniej (zanim tu zapytałeś) wysłałem ci na PW bo temat się zamknął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

na sciernie przed siewem lecial roundup, wiem, ze to marne tlumaczenie. niestety tak wyszlo

w przyszlym roku napewno bedzie poprawnie, czlowiek uczy sie na bledach:)

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

Stosujac 200kg saletrzaku 27can dostarczam do gleby 54kg N ?Czy dobrze rozumiem to? Teraz pytanie odnosnie srodka z CCC?chciałbym go zastosowac przed faza strzelania w zdzbło w celu dokrzewienia łanu.Co musze zrobic abym osiagnoł plon w granicach minimum 4t/h zyta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Przede wszystkim zwiększyć dawkę N. Żyto na wytworzenie 1t ziarna pobiera ok 23kgN.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Jezeli chcesz dokrzewiać to N mocno zwiększyć i już powinno być wysiane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

juz dawno bym dostarczył N ale niestety nie moge wjechac na pola...mysle ze jesli nie spadnie deszcz to jutro ewentualnie w piatek uda mi sie wjechac.

 

Czyli na 1 dawke te 200kg wystarczy w zupełnosci.Dalej powinienem zaplanowac odchwaszczenie a zabieg z CCC wg was pomoze na dokrzewienie jezeli dostarcze go przed faza strzelania w zdzbło w temperaturze za dnia w granicach 14-16*C...bo takowa ma byc w przyszłym tgodniu.Dalej planuje odchwaszczenie torulexem.Nastepnie na co powinienem zwrocic szczegolna uwage?Załozmy ze jak na poczatek chciałbym osiagnac plon 4t zyta/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Będę powtarzał to ci jak Mantre. Żyta nie dokrzewisz efektywnie (później to wytłumaczę) niczym jak się nie rozkrzewiło na jesieni (to nie jest pszenica), ze względu na silna reakcję fotoperiodyczną. Co możesz uzyskać na dzień dzisiejszy to podrównanie łanu za pomocą przedskracania, czyli zastosowanie CCC w zredukowanej dawce zastosowanej w BBCH 29, co przyhamuje pęd główny i podciągną się te juz wytworzone.

Należy być swiadomym jednego (dla wnikliwych zapowiedziane tłumaczenie) jeżeli nawet przymusisz to żyto do wytworzenia pędów na wiosnę co się zdarza bardzo rzadko, to te pędy będą płonne (czyli bez ziarna) lub pozostaną tzw. niedogonami (krótkie kłosy na krótkim źdźble, które wchodzą w kwitnienie później niż reszta w łanie ; brak pyłku do zapłodnienia kwiatków w kłosie, co najczęsciej owocuje pojawieniem się rosy miodowej na kłosach - oznaka porażenia bławinki czerwonej ->sporysz). Informacja dodatkowa: pędy wiosenne przy pierwszym stresie biotycznym lub abiotycznym zostaną zredukowane.

Jak nie było stosowane PiK na jesieni to pobierz próby glebowe i z grubsza będziesz wiedział na czym stoisz, bo w tej chwili to prowadził ślepy kulawego. I oczywiście daj ten azot. Pójdź na pole i dokonaj pomiarów. Bo te 4 t ha na razie są mocno wirtualne (przepraszam za brutalność)

I jest jedna zasada. Skraca się intensywnie rosnące rośliny, a jak twoje pole nie dostało N to chyba aktualnie słabo rośnie lub się dopiero obudziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Czyli jak już ogarniasz to już wiesz, że najpierw azot rośliny rosną i dopiero stosujesz regulatory wzrostu. O mikro i makroelementach też z grubsza pisałem, więc zachęcam do lektury postów wyżej. Stosować nie stosować? Stosować ale bez przesady - zależy na jaki plon. Na pewno jak dasz siarczan magnezu to w tym łanie nie zaszkodzi, ale Mg i S całych potrzeb w oprysku nie zabezpieczysz (powtarzam się, ale widać, że trzeba). Poczytaj wypowiedzi u góry.

Wiem, że nie dowodziłeś na tym polu od początku, ale weź sobie do serca jedno, jak chcesz zbierać dobre plony: dobra odmiana (ale w pełnym tego słowa znaczeniu), doprowadź pole do odpowiedniej kultury (odpowiednia zasobność -przynajmniej średnia w K, P, Mg; odpowiednie pH), zasiej odpowiednio wcześnie i odpowiednią ilość, herbicydy jesienią+insektycyd, czyli jesienią zrobić więcej i dokładnie, bo wiosną pewnych rzeczy nie nadrobisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

żyto pierwsze zasilasz azotem

 

Nie do końca się z tym zgodzę, rzeczywiście, tak trzeba robić w słabym, rzadkim życie, gdzie zależy nam na utrzymaniu wszystkich pędów wytworzonych jesienią, ale goodkat pisał, że ma żyto bardzo gęste (powyżej 1000szt/m2 ?), w takim wypadku warto opóźnić dawkę azotu , żeby "zagłodzić" część pędów, lepiej, żeby zostały zredukowane teraz, niż w maju

Podobnie z pierwszym opryskiem CCC, też ciut opóźnić, żeby nie zmuszać roślin do utrzymywania nadmiaru pędów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Kolega Goodkat nie napisał jaki ma gęsty łan tylko zasugerował, że jest gęsty. W kolejnym poście otrzymał krótką, schematyczną, ogólną informację, na temat jak w przyszłości postępować z żytem, a nie z jego konkretnym przypadkiem na ten rok - jakbyś przykleił całą moją wypowiedź wszystko byłby jasne.

Oczywiście jak plantacja jest bardzo gęsta, to są dwa schematy działania:

1. Aplikujemy N przed ruszeniem wegetacji, ale w zmniejszonej dawce

2. Aplikujemy dawkę w późniejszym terminie, taką jaką sobie wyliczyliśmy w jaki sposób to nie wnikam.

I jakby Goodkat powiedział: Mam bardzo gęste żyto powyżej >1000 pędów na m2 to chętnie doradziłbym koledze, obniż dawkę N i jedź w pole teraz. Dlaczego? Bo potem może być sucho (wszytko jest możliwe) a żyto jak głodne to niestety redukuje plon.

Żyto wcześniej zasilasz azotem, bo najszybciej wznawia wegetacja po zimie i jest to zasada stara jak świat i dawkę N jak i innych środków należy dostosować do warunków na polu. Łan ma być tak poprowadzony, aby do zbioru w zależności od gleby i dostępności wody mieć do zbioru 450-550 kłosów. Gęstość łanu ustala się strategią nawożenia N i to jest zadanie dla prowadzącego czy będzie obcinał dawkę N w pierwszej dawce, czy przesunie termin aplikacji pierwszej, później zastosuje drugą wcześniej lub później - jest mi to obojętne bardzo - bo cel jest jeden - w okolicach BBCH 34 mieć z grubsza ustaloną obsadę, a możliwości jest wiele (sterowanie terminem i dawką N) w celu pozbycia się nadmiernych pędów, o których pisałeś. Ja mam okno nawozowe, z którego korzystam przy drugiej dawce N, a pierwszą zawsze mam zaaplikowaną jak kończę nawozić rzepak i a jej wysokość jest dostosowana do stanu pola (rozwoju roślin), bo tak jest bezpieczniej. Żyto jak ci pokaże, że redukuje pędy to może być już trochę zbyt późno - bo żyto ma to do siebie, że głód azotu pokazuje bardzo późno i można przeholować, więc stąd wynika moja strategia.

"Oprysk CCC opóźnić"??

Oczywiście, jak ktoś chce opóźnić i zastosować CCC solo po BBCH 30 to niech będzie mocno ostrożny. CCC solo przy wzroście elongacyjnym żyta (a taki definitywnie występuje po zakończeniu krzewienia) słabo działa. Więc jak ktoś analizował taką roślinę żyta po spóźnionym pierwszym oprysku regulatorem, to pewnie zważył w jakiej odległości jest najniższy odcinek źdźbła od podstawy i zazwyczaj jest on wtedy wygięty, cieńszy, co niestety prowadzi w prostej linii do wystąpienia wylegania, bo jest to newralgiczny punkt, a pamiętajmy, że żyto odpowiednio skrócone powinno mięć z 120 cm w "kłębie" i jak plon będzie solidny może pojawić się problem. Nawet w bardzo silnych łanach stosuję regulator na BBCH30 stosując CCC+trineksapak etylu.

Dla mnie najważniejszy w życie jest właśnie ten zabieg, bo jest go najtrudniej ucelować i ma on niewiele wspólnego z pędami, których chce się pozbyć w życie (inaczej jest w pszenic).

Ale oczywiście szanuję twoje podejście do uprawy żyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Zasadniczo stosuję dokładnie taki sam schemat skracania - na początku 1l CCC i 0,2 Moddusa, a co później to już zależy od pogody.

Jednak w zależności od rozwoju żyta można ten zabieg zastosować razem w fazie BBCH 30 , jak piszesz, ale można też podzielić (jeżeli pogoda pozwala).

W słabym, rzadkim życie stosujemy CCC jak najwcześniej, gdy tylko pierwsze kolanko zaczyna oddzielać się od węzła krzewienia (u mnie w tej fazie żyto było tydzień temu), a Moddus później , w fazie strzelania w źdźbło.

Temat skracania żyta, to "temat rzeka" - największa sztuka w intensywnej produkcji żyta. Nie wolno pozwolić, żeby się wyłożyło, nie wolno też za bardzo skrócić, bo obniży się plon - w życie za dużą część fotosyntezy odpowiada źdźbło , a nie liść flagowy, jak w pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Witam, na początku chciałem wszystkich forumowiczów pozdrowić. :)

W tym roku w życie niestety musimy wykonać oprysk korekcyjny, w tym celu kupiliśmy rubin oraz grodyl, czy według Ciebie PiastOracz będzie to bezpieczna formuła.

Dodam, że gleby IV-V klasa torfowo murszowe. Jesienią był wykonany oprysk legato, jednak z powodu długiej jesieni środek musiał zostać wymyty, i na wschodziło miotły oraz przytulii.

Rubinu mamy zamiar dać 120g a grodylu 10g. Czy nikomu z praktyków nigdy się nie zdażyło się wykonywać drugiego zabiegu herbicydem na wiosnę?

Nadmienię, że wcześniej nie było możliwości wjechać i dopiero teraz będziemy dawać pierwszą dawkę azotu - 50 kg.

Jestem początkującym więc nie bardzo znam się na jak to określacie najważniejszym zabiegu czyli skracaniu, wiem że trzeba to zrobić jak pojawi sie pierwsze kolanko nad ziemią, ale jak to rozpoznać? Bo tak na oko planuje wykonać ten zabieg za ok 2 tygodnie. Nie za wcześnie? Nie za późno? Wcześniej raczej nie chciałbym wykonac tego oprysku, żeby dać roślinom się "otrząsnąć" :) nadmienię, że rośliny są dość mocno rozkrzewione 10 -12 pędów i więcej.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to bardzo proszę pisać.

Pozdrawiam MieszkoI

Edytowano przez MieszkoI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

W życie faza "pierwszego kolanka" to już jest za późno na stosowanie CCC, będzie słabo działać, ale jest to odpowiedni moment, żeby zastosować Moddus. Żeby określić właściwy moment bierzemy jakiś główny pęd, przecinamy go wzdłuż żyletką , bierzemy lupę i patrzymy, jaka jest odległość między węzłem krzewienia , a pierwszym kolankiem. Dla CCC powinno być około 5-10mm . Tyle teoria, a w praktyce termin zależy jeszcze od stanu plantacji, temperatury ( nie stosować regulatorów wzrostu w czasie przymrozków), naświetlenia - Moddus lepiej działa stosowany w dni słoneczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Powiedzcie co może dziać się z żytem, zasiliłem go saletrą 150kg/ha tydzień temu i miejscami jest super a miejscami są takie przytuliska żółte. co mu potrzeba ??? dodam że na jesień dawałem polifoske i lubofoske :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

dzis udało mi sie wjechac na niektore stanowsika z zytem.Zastosowałem 45kg azotu na start.Nastepnie co dalej proponujecie?Na poczatku strzelania w zdzbło zastosowac 30kg azotu/ha?Jezeli chce zastosowac 75kg azotu to skracanie bedzie konieczne?Jesli tak to kiedy i czym?Oraz jaka jest cena takiego srodka?Mocznik bedzie dobry?Dodam ze teraz zastosowalem saletrzak.Reszte stanowisk chce obsiac w poniedziałek gdyz wtedy bedzie mozliwy tam wjazd.pozdrawiam

Edytowano przez zetor111447

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redek    47

Jeżeli nie jest za gęste, a rok nie będzie jakiś wyjątkowo mokry, to nie powinno się położyć. Mocznik na drugą dawkę na początku strzelania w źdźbło będzie odpowiedni.

 

@Kamis2010 przyczyn może być dużo, jakieś niedobory jeszcze z jesieni, przypalenie herbicydami (np.DFF mocno przypalał w tym roku), uszkodzenia od mrozu itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MieszkoI    0

Dokładnie mam zamiar zastosować mieszaninę CCC 0,7 - 1l oraz 150 ml moddusu, doradca mówił, że termin optymalny powinien przypadać na koniec marca, początek kwietnia. Niespecjalnie chciałbym skracać wcześniej właśnie ze względu na oprysk herbicydami.

Edytowano przez MieszkoI

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor111447    1

a jezeli jedna chciałbym dmuchac na zimne i skrocic raz ?To kiedy najlepiej ten zabieg wykonac i czym?Dodam iz był tam wysiew mocno przesadzony gdyz zakupiłem ta ziemie i poprzedni własciciel siał 200kg/ha zboza i po tescie na przezimowanie okazało sie ze 30% wymarzło a pozostała czesc jest w porazona przez mroz.Lepiej zeby stało zboze gdyz wylegniete to sa jednak straty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Manio    0

Mam pytanie, kiedy powinienem rozsiać mocznik? Saletrę rozsiałem około 7-8 III w ilości 100kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masfer5455    6

szukam pszenżyta jarego do przesiewu ozimin okolice Poddębic łódzkie może być 1 odsiew


sprzedam wóz paszowy sano 5m3 2008r lub zamienie na 8do 12m3 pionowy ślimak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj