bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
janusz20    106

U siebie jak pryskałem na wiosnę to zawsze wystarczał chisel+ trend. Co do temperatury to jakoś nie pamiętam jakie zakresy robiłem to raczej na wyczucie około 10-15 Co  w dzień. Najważniejsze żeby nie było przymrozków nocnych.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Tydzień temu przez dłuższy czas utrzymywała się dobra pogoda, wszystko wskazywało na to że wiosna w końcu przyszła więc dałem na żyto hybrydowe około 180kg/ha saletrosanu. Potem jak na złość od następnego dnia zaczęły się nocne przymrozki, które były codziennie a dzisiaj w nocy nawet padał śnieg. Czy tego żyta nie trafi szlag albo czy azot nie pójdzie na zmarnowanie przy takiej pogodzie? Dodam, że gleba jest lekka, piaszczysta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem raczej na info w temacie a nie edukację z zakresu obsługi komputera...

 

To tylko taka ciekawostka, żadna tam edukacja. :) Ja z tego korzystam każdego dnia i pomyślałem, że się podzielę. Odnośnie tematu (choć wiem, że to już dawno po pytaniu, ale umknął mi ten post): W warunkach ciepłej i wilgotnej pogody działanie środka Lancet Plus 125 WG jest szybsze, natomiast w warunkach niskich temperatur (około 5 ºC) zniszczenie chwastów dwuliściennych następuje po około 3 tygodniach, a miotły zbożowej nawet do 6-9 tygodni. Środek zwalcza chwasty, gdy minimalna temperatura dobowa w ciągu 6 dni po wykonaniu zabiegu wynosi powyżej 5 ºC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Panowie czym zwalczyc miotłę zbożową w życie, mam juz zakupiony Mustang Forte i co do niego dodac aby było tanio na miotłę? Naa jeczmien jary mam Mustang Forte + Axial ale to dosc drogie rozwiązanie, przy intensywnej uprawie jeczmienia zainwestowalem w dobrą ochrone a na żyto chcialbym uciac kosztuy bo to nowa dzierzawa i nie ma co sie spodziewac kokosów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomazi3p    44

Słabo z wyborem, IPU/CTU pewnie odpadają ze względu na fazę, Axial drogi. Jak ma być ekonomicznie to Mustanga zostaw na inną uprawę(jeżeli możesz) i daj Rubina/Chisela lub Toto. Pierwsze dwa nie wymagają mieszania. Chisel-95zł, Rubin 110zł/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Niestety Mustanga nie dam rady zostawic na nic innego bo juz wszystko kupione. Najtaniej wyjdzie wedlug mojego dostawcy Atlantis 12 OD około 75zł/ha z vatem ale czy warto to zastosowac ? Co grozi za nie opryskanie żyta od miotły ? Nowa dzierżawa klasa 5 wiec nie chce zbyt duzo inwestowac, robie tylko to co konieczne aby przerobic glebe i doprowadzic ja do stanu używalnosci dlatego mam dylemat z tymi opryskami. NA mustang forte zdecydowalem sie ze wzgledu na duzą ilosc chwastow dwulisciennych a on ma szerokie spektrum dzialania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slav    3

skracał juz ktos ? przez tą zimna pogode boję się że nie zdaże z CCC 1l + moddus 0.3l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja we wtorek lecę z drugą dawką, a w piątek-sobotę skracanie + fungicydy + odżywki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

U mnie na polu straszne błoto się zrobiło więc druga dawka dopiero jak obsuszy ciut. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek12345    15

siema, mam pytanie moddus na etykiecie ma, ze mozna stosowac od 1 kolanka do liscia flagowego.. kiedy najlepiej zastosowac ? bo nie wiem czy musze sie spieszyc ? bo chce dac w tygodniu 2 dawke azotu i nie wiem czy zaraz pryskac moddusem ? chce dac 0.3 na ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

10 dni temu dałem 200 kg mocznika na drugą dawkę , dziś byłem w polu żyto wygląda nieźle, kolano okolo 1-1,5 cm nad węzłem krzewienia i na biegu trzeba skracać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dziś sprawdzałem żyto, na słabszej glebie jeszcze nie ma kolanka i dobrze bo muszę dwuliścienne załatwić. Na IV klasie miejscami kolanko już 2 cm nad węzłem, więc dwuliściennych już nie poprawię, i na gwałt dać antywylegacz. W ciągu najbliższych 3 dni chyba pogoda pozwoli.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

Wojtek na pierwszy strzał ccc 1litr + modus ( 0,15-0,3)  zależy od temperatury , klasy gleby , stanu plantacji i czy łączysz skracanie z T1 w którym jest tebukonazol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek12345    15

ja to mam na 4,5,6 klasie xD i chce zastosowac tylko moddus bez ccc .. chcialbym go zastosowac po 2 dawce azotu.. efekt skrocenia bedzie widoczny ? moddus 0.3/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

ja chce zastosować CCC 2l ,na które kolanko najlepiej mi skróci, może zwiekszyć albo zmniejszyć dawkę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek01    7

Panowie jako że początkujący jestem w temacie żyta ozimego (hybrydowego) mam kilka pytań: 

 

planuje na dniach opryskać plantacje na chwasty do tego mam Lancet 125 WG chce je również skrócić doradzono mi Antywylegacz płynny 675 SL żyto obecnie ma lekko wyczuwalne 1 kolanko. Dawki wg etykiet, pytanie teraz do was czy mogę oba te środki pomieszać by wykonać w jednym zabiegu dwie czynności ? pogoda jest ostatnio mało sprzyjająca w nocy na minusie... nie chcę terminu przegapić na skracanie, dodam że pierwszy raz mam styczność ze skracaniem więc proszę o wyrozumiałość i rady

 

Dziękuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Mam pytanie, jaka to faza zyta? W wekend bede pryskal mustang forte + atlantis na miotle dobra faza zyta?

post-56677-0-47331500-1428599305_thumb.jpg

post-56677-0-99156700-1428599645_thumb.jpg

Edytowano przez zdzichu124

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Powyżej wstawiłem zdjęcia zyta, w tej fazie co widać na fotkach został opryskany Mustang forte 1l/ha + Atlantis 12 OD 0,45l/ha wczesnniej nie miałem możliwości wykonania zabiegu ponieważ cały czas padało i występowały nocne przymrozki. Na etykiecie srodka atlantis jest napisane tak:

Zalecana dawka - 0,45l/ha
Zabieg wykonać wiosną po ruszeniu wegetacji w fazie krzewienia do początku strzelania w źdźbło.

Czy zle zrobiłem stosując ten srodek teraz ? jakie mogą być skutki ? Ale dopiero teraz temp nocna jest powyżej 0 stopni. Proszę o szybką odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj