bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

aro321    103

posiałem żyto dańkowskie złote(drugi rok po centrali) na świeżej dzierżawie, klasa ziemi IV-V, przedplon owies, po żniwach zrobiłem ścierniskowcem, dałem obornik orka siew 190 kg/ha. Na polu byłem w połowie grudnia i wygląda to całkiem obiecująco, tylko nie mam zbyt dużego doświadczenia w uprawie tej rośliny i mam pytanie, jakie nawożenie zastosować na wiosne? saletra czy saletrzak czy noże saletrosan? jakie dawki zastosować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wszystkie te 3 nawozy są dobre, ja preferuję saletrę. Salerosanu nie stosowałem, siarka dla zbóż też potrzebna ale żyto wiele jej nie potrzebuje, poza tym zawsze trochę jej wnoszę z obornikiem i nawozami wieloskładnikowymi. W zeszłym roku miałem problemy z siewem saletrzaku i na 1 dawkę będę tylko saletrę stosował.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

saletra na 1 strzał chyba jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na to że szybko zaczyna działać a w przypadku żyta to ważne

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

to polecacie na pierwszą dawkę saletre? w jakiej ilości? a na drugą może saletrzak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687

dawka?wiele składników na nią się składa np u mnie żyto(z tym, że hybryda)dostaje

1 sletra anwil 34% 150kg/ha najszybciej jak mogę wjechać w pole

2 saletra anwil 34% max 120kg/ha ok 3 tygodnie po pierwszej

3 mocznik 46% ok 120kg też ok trzy tygodnie po drugiej

ale to wszystko tylko teoria rok rokowi nie równy nieraz daje dwie dawki,podobnie nawóz były lata,żę zamiast mocznika dawłem saletrzak CANWIL 27% w ilości ok 200kg/ha,od saletrzaku staramy się odchodzić bo to relatywnie drogi nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Z tym że jak posiałeś te 190kg/ha to trochę gęstawo może wyjść żeby się nie wyłożyło jak dasz za dużo azotu. Na drugą też bym dał saletrę z dwóch powodów. Po pierwsze cena azotu będzie tańsza w saletrze niż saletrzaku, a po drugie jeśli będzie sucha wiosna to saletra znacznie szybciej się rozpuści od saletrzaku. Ewentualnie mocznik możesz dać na drugą dawkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Może powierz że w takim samym tempie się rozpuszczają? Saletrę jak rozsieję to wystarczy rosa i już na drugi dzień jej nie ma na powierzchni a saletrzak jak nie ma większej wilgoci to musi dłużej leżeć. Do tego może dojść do większej straty azotu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

a niby czemu saletra sie rozpuści szybciej od saletrzaku.

Ponieważ saletra ma lepszą rozpuszczalność w wodzie , jest drobniejsza i ma tzw cieńszą otoczkę  niż saletrzak, saletrzak ma inny granulat jest grubszy i potrzebuje wiecej wody na rozpuszczenie się , co powoduje że jego rozkład jest dluższy niz saletry , Saletrzak najlepsze ma zastosowanie gdy stosuje się go doglebowo ponieważ caly czas ma wilgoć i sie rozpuszcza przed pewien okres i roślina ma azot dostepny dłuzej niż po zastosowaniu saletry doglebowo , Stosowałem Saletrosan 26 Makro , ma grubszy granulat i ma podobne rozpuszczanie co saletrzak , wziałem go ze względu takiego że posiada siarkę a stosuje nawozy PK pod korzeń ( sól potasowa  i superfosfat ) wiec jedynie dolistnie uzupełniam jeszcze siarkę ale to nie w takich ilościach co własnie mogę nawozami doglebowymi , w tym roku bd robił próbę saletrosan - saletra ( na jedym polu) zobaczę jaka bd różnica plonu :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Kamil daj sobie spokój z saletrosan - saletra na pierwszą dawkę przerabiałem to, lepszy efekt przynajmniej u mnie kizeryt 100kg/ha+sól potasowa (w zależności od stanowiska)+saletra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

a stosowanie dolistnie 3x siarczanu magnezu nie wystarczy  bo według analiz mam przeważnie poziom sredni magnezu :) , ale na tych słabszych skorzystam i posieje tak jak mówisz ze 100 kg kizerytu , o ile go dostane na składnicy :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

możesz dać dolistnie, tu głównie chodzi o siarkę wspomaga pobieranie azotu przez roślinę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Trochę nie w czas te pytanie zadałeś, bo do siewów żyta jeszcze trochę czasu jest. No chyba, że chodzi o odmianę jarą no to jest coś takiego jak na przykład odmiana Bojko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

no może i tak ale jak się pogoda zrobi to już nie będzie tyle czasu żeby przed komputerem siedzieć, chodzi mi o odmianę ozimą- myślałem nad hybrydowym ale niestety nie mam siewnika przystosowanego.

podpytam jeszcze jaki średni plon macie z żyta, jak tak patrzyłem na pola sąsiadów to kłosy cienkie, ziarna poprzestrzelane ogólnie mówiąc szału nie było w tamtym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Nie potrzeba specjalnego siewnika do hybrydy, można nawet konnym siać byleby był dobrze ustawiony :P

A jeśli chodzi o cienkie i przestrzelone kłosy to u mnie to samo było. Ziemie u nas są V-VI klasy i kawałkami IVb i ci, którzy nie pryskali od grzyba to mieli słaby plon żyta a kłosy wyglądały tragicznie. Ale na polu jednego rolnika, który używa fungicydów, dobrego materiału siewnego oraz nawozów i dobrego zmianowania to kłosy miał ładne i plon przyzwoity, jak na V klasę około 6ton to raczej nie najgorszy wynik.

 

U mnie jeszcze nikt hybrydy nie siał, ja zasiałem teraz pierwszy raz i powiem ci, że odmiana KWS Bono trzyma się jak do tej pory nieźle, wysiałem jakieś 70kg/ha i jest lepiej rozkrzewione niż populacyjne odmiany u sąsiadów wysiane dużo gęściej. No ale wiadomo, ostateczna ocena będzie po żniwach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szwagier24    38

no tak pisząc o siewniku miałem na myśli redukcję czy też te gumowe popychacze, a Ty jakim sposobem siałeś?

pamiętasz może cenę zakupu hybrydy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Panowie w jakim terminie stosujecie pierwsza dawke saletry na zyto ? Pierwszy raz posialem zyto na nowej dzierzawie 5 i 6 klasa. Nie wiem jak rozpoznac poczatek wegetacji, na co zwracac uwage. 150kg/ha saletry na pierwsza dawke jest ok ? Na druga dawke 50 lub 100 kg mocznika ? Czy cos zmienic ? JEszcze pytanie, oprysk na chwasty po pierwszej dawce ? nigdy nie uprawialem zboza tylko kukurydze, stad te pytania. dzieki za odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ereksio    321

Na Vi Vi klasie stosuje azot bardzo wcześnie aby wykorzystać wodę która po zimie jest w większej ilości. Na żyto hybrydowe  25-28 luty ok 200kg saletry amonowej (68N) . oprysk na chwasty jak się bardziej ociepli. Ja chwasty zwalczam głównie jesienią.  Druga dawka może być 100kg mocznika pod warunkiem ,że stosujesz skracanie. Możesz też podzielić II dawkę 70 kg  i III  30 kg. II dawka ok. 25 dni po I . Ponadto stosuje wiosną  z pierwszą dawką 50 kg soli potasowej, 50 kg Kizerytu, 50 kg siarczanu amonu granulowanego.

Plon średnio od 5 do 6,8 tony w roku ubiegłym. W tym roku stosuję po raz pierwszy RSM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

A co byście powiedzieli na saletrosan zamiast saletry na pierwszą dawkę, tuż po ruszeniu wegetacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

jak już to saletrosan przed rozpoczęciem wegetacji, stosowałem saletrosan w życie i wróciłem do kizerytu, soli potasowej (w zależności od stanowiska) i saletry na pierwszą dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj