bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
milanreal1    319

witam! panowie potrzebuje informacji od lat sieje dańkowski diament zyto przeznaczam wyłacznie na paszę dla zwierząt w tym roku chciałbym zmianić na inne jakie polecacie mianowicie problem jest taki ze dańkowsi diament jest bardzo drobne dobrze plonuje ale jak dla mnie za drobne moze coś innego z dańkowskich a dodam ,ze nie zalezy mi na słomie wieć moze być niska odmiana wszystko sieje na 5 klasie

Ja mam dankowskie amber, bardzo dobra odmiana, ale trzeba pamiętać o skracaniu. Nie jest wyższa niż np dankowskie złote ale łatwiej wylega.

Bardzo dobre wyniki ma też stanko.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes9    0

Nie polecam siania żyta z wyka ozima poniewaz zapaskudzisz sobie pole wyka która jest chwastem. Ostani rok uprawiam taka mieszanke poniewaz zmieniły sie przepisy odnosnie programów rolnosrodowiskowych. A jezeli chodzi ci o plon to jest troszke mniejszy. Sieje mieszanke 120kg żyta plus 3-4kg wyki ozimej. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dziękuję za odpowiedź, z chwastami w innych roślinach sobie poradzę, ale zastanawiam się jak taka mieszanka sama radzi sobie z chwastami? wskaż mi proszę ile mniej więcej zbiera się żyta i wyki oraz ile kosztują nasiona wyki?

 

mam jeszcze jedno pytanie - kiedy najwcześniej można wysiać żyto (zbiór na ziarno) zależy ma na zużyciu jak najmniejszej ilości nasion, więc chciałbym wysiać żyto w sierpniu i ewentualnie zastosować jakiś fungicyd jeszcze jesienią, o ile mogę ograniczyć normę wysiewu (ile roślin na m2) i jak bardzo mogę przyspieszyć termin siewu?

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42

Witam mam problem z żytkiem zapowiadało sie pieknie teraz nie wiem co sie z nim stało. Azot ok 150 kg na t1 falcon+ skracanie medaxem. Jeszcze jakies 2 tyg temu było piekne teraz cześć roslin jest przelamanych tak w połowie a w ich kłosach juz wyschniete zierno zdaża sie ze też ze i w stojacych roslinach w co niektórym kłosie ziarno jest wyschniete i chude jak szpilka. Co to może być panowie za czynnik, susza czy jakaś choroba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Hmm moze poprostu liść flagowy który jest podobno odpowiedzialny za nalewanie ziarna został szybko zjedzony przez jakiegos grzybka i dlatego taka chudzinka została? A moze przypaliło ostatnie słońce?

 

A to połamane to sie zdaza, wiatry ostatnio i deszcze i sie pokruszyło gdzie niegdzie, no chyba ze masz złamane pół pola to juz nie tak standardowo. Ah... a jaka klasa ziemi i jakie ph?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

U mnie w okolicy w tym roku wszystkie żyta tak wyglądają - 20-30 % połamane ziarno cieniutkie ale deszczu nie było dobre dwa miesiące. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42

Klasa ziemi to słabo bo 5 przeważnie, trafia sie miejscami 6 nawet ph koło 6 bedzie. W tamtym roku 5 ton mi wydało a w tym zanosiło sie na co najmniej 6 a wyszło jak wyszło wydaje mi sie że susza bo pożadnego deszczu juz dawno nie było taka jest ta nasza praca na roli tam gdzie za duzo to pada a tam gdzie brak to nie takie realia niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Co może być przyczyną pustych kłosów żyta? Ja aktualnie nie mam takich problemów, ale przechadzając się po wsi i oglądając pola to często widziałem taki obrazek, że kłosy były puste lub prawie puste. Czy to jakaś choroba?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Możliwe, w mojej okolicy w tym roku ogólnie padało dość często i mocno, ale czy padało akurat podczas pylenia to nie jestem w stanie w 100% potwierdzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

byc może oprysk w fazie kwitnienia, silny deszcz = szczerbatosc kłosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Mrozy na początku maja deszcz i grzyb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zombi330    49

kłos ładny a w kłaosie g..o i tyle patrzyłem już na kilku polach i to samo z daleka pięknie z bliska bieda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baksik    2

ja podejrzewam siew odmian hybrydowych ze swojego materiału na drugi lub kolejny rok,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lew908    210

U mnie w okolicy przyczyną były opady podczas zapylania. Przenżyto i .żyto w połowie się pozapylały


"Ziemia to klejnot drogi, kto jej pilnuje nie będzie ubogi"

Jeśli zgadzasz się z moim postem to strzałkę w górę wciśnij to nic nie kosztuje a mnie motywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

niedobór miedzi lub manganu, brak ochrony kłosa , do tego możliwość uszkodzenia pylników przez silne deszcza , żyto obcopylne to problem z tym jest ,ale nie ma co zganiać wszystkiego na naturę zabiegi agrotechniczne też mają tutaj duże znaczenie , nawet możliwe że już nasiona są słabej jakości i nie są tak plonotwórcze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Często takie zjawisko występuje u hybryd z wtórnego użytkowania - brak wystarczającej ilości zarodników do zapylenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A ja mam w pszenicy może nie podobny problem ale ziarna są ale pozasuszane jakieś ochrona nie była zła ale pryskałem 2 razy od grzyba no i tego grzyba jednak troche było w pszenicy czy to jest przyczyną pozasuszanych ziaren ? Dodam że są miejsca gdzie kłosy sa jaśniejsze jakby wyglądaja naturalnie chylą się ku dołowi od ciężaru ziaren bo faktycznie ziarna są w nich dorodne a własnie większość kłosów sterczy do góry i ziarno jest zasuszone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Witam. Zaczynam przygode z rolnictwem i tu moje pytanie: pole jest skoszone i chcę wykonać podorywkę. Czy pod siew we wrześniu żyta wykonuje się orkę głęboką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
class98s    0

Mam pytanie a mianowicie jaki maksymalny plon żyta dankowskiego z centrali moge zebrac z 2Ha gleby klasy IV i V jeżeli pod siew dam 200 kg fosforanu i 200 kg soli potasowej/Ha a wisoną : I.400kg saletry amonowej/Ha II.200 kg saletrzaku i 150 saletry III.Oprysk mocznikiem 7% i nawozem dolistnym Plonovit ? Ewentualnie moge jeszcze sypnac wapnem granulowanym. Żyto bedzie tez oczywiscie pryskane antywylegaczem i opryskiem na chwasty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Chyba się pomyliłes. Te ilości co podałeś to chyba nie na ha tylko na 2 hektary.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj