bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Atsar    2

czy dając 9kg siarczanu magnezu i 9kg moczniku w 170-190litrach na 90arów mógłbym przypalić żyto. Mam takie przypuszczenie bo gdzie widać kłosy są one na czubku dziwnie skręcone i białe.A może to efekt jakiegoś grzyba?

 

stęrzenie to bedzie około 5%-5.3% wiec nie takie wysokie w sumie

 

Wrzuć fotki tego żytka, dobrzy ludzie z tego forum odrazu rozgryzą co i jak:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Raczej bym powiedzial jakiś głodomor sie żywi.Chcialbym wrócic do tematu skracania jak pozwolicie,dawno mnie nie bylo więc pozwolicie że sie troche powymadrzam ;) .Skracanie w tym momęcie jako jedyne to raczej zaspokojenie sumienia w przypadku żyta.Inaczej sie sprawa ma jezeli mamy na uwadze przykrucenie doklosia,jako zabieg korygujący przy wczesniejszych zabiegach skracających i tu fajnie sprawdza sie mieszanka 0,1 modusa+03 etafon+ od 50 do 80 ml tebukonazolu.Na przyszlośc jezeli planujemy nawożenie w ilości która może spowodowac wylegniecie skracanie we wczesniejszych fazach będzie naturalnie dużo efektywniejsze.To tak jak z ochrona fungicydową bez ochrony podstawy zdzbła T1 efektywnośc zabiegow w puzniejszych fazach znacznie spada.pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom31    11
Napisano (edytowany)

Witam! dzis zaobserwowalem na kłosach żyta białe czubki i na niektorych dziurka na srodku kłosa oraz w srodku kloska malą larwe i podejrzewam ze to skrzypionka,czy u siebie tez zaobserwowaliscie cos podobnego i czy ewentualnie mozna bylo by to opryskac dursbanem plus fastac .A tu fotka kloska jak to wyglada!!post-296-0-83766900-1399710725_thumb.jpgpost-296-0-51919700-1399710787_thumb.jpg

Edytowano przez tom31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

skrzypionka żeruje na liściach i larwa jest otoczona swoimi odchodami wyglada na liściu jak mały ślimak bez muszli.

jak wygladają te larwy? moze to wciornaski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy 0,3l/ha medax top na wykłoszone żyto może mu w jakiś sposób zaszkodzić? (chronię żyto identycznie jak pszenicę stąd taki późna dawka regulatora)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No czasami kłosy wychodzą bokiem,ja mam tak w tym roku po modusie. Czubek żdzbła mocno trzyma i troche kłos się zagina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190
Napisano (edytowany)

A czy żyto które zostało położone już przez wiatr chociaż było skracane jeszcze się podniesie w jakimś stopniu?

Edytowano przez Renault85-15TX

Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

albo nie podniesie, w zeszłym roku legło na początku kwitnienia i była potworna lipa kłosy w połowie puste i 5 cm nad ziemią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Dziś udało mi sie wreszcie opryskać żyto na wyleganie z racji że już późno i że azotu sporo to zrobiłem taka miksture: 150 ml modusa

500 ml Medaxa 300 ml Cerone

A czy będzie dobra to sie okaże.

Dostało 200 kg saletry na początek i 150 kg mocznika, dotychczas stoi jak warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza i mam nadzieje że stać będzie.

 

Na okolicznych polach widać jak popada to się kładzie jak słońce to wstaje. Ale z moje zeszłorocznego doświadczania to,to żytko pewnego dnia zostanie na dnie jak Titanic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

Witam

 

Czy mogę jeszcze sypnąć nawozu na żyto jak ma już kłosy ?

czy to coś da?

 

5 klasa ziemi,siałem około na 4h/200kg żyta ,dałem pod korzeń 200kg/ha lubofoski i na wiosne 100kg/ha saletrzaku,opryskałem mocznikem ok 10kg/ha

Zyto wygląda miejscami bardzo słabo

 

Co mogę jeszcze zrobić bo wydaje mi się że z 1tone z ha tylko zbiore?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Plon już kształtujesz w trakcie siewu. Jeżeli od samego początku było coś źle to nie ma co liczyć na efekty.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slepy78    0

mogłem dać 200kg/ha saletrzaku na wiosne a nie 100

i to mnie zgubiło

myślałem że 200 kg/ha lubofoski na jesień załatwi sprawe

mało azotu

 

Czyli już niesypać jakiegoś azotu jak już są kłosy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Szkoda pieniędzy, teraz to tylko możesz trochę jakość ziarna poprawić ale też nie koniecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak u Was kształtuje się wysokość żyta? u mnie dostało 1,2l medax top i ma średnio około 180cm (miejscami 2m) ale jeszcze stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

U mnie ma ok. 150 cm po 0,4 moddusa w bezchmurny dzień. Dostało 180N w dwóch dawkach. Znajomy dawał medax top i jego jest dużo wyższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ma 145-1160cm po 1l CCC 750 i 0,6l medaxu. Trochę się pospieszyłem z zabiegiem, mogłem jeszcze poczekać kilka dni, ale cała plantacja stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

jak u Was kształtuje się wysokość żyta? u mnie dostało 1,2l medax top i ma średnio około 180cm (miejscami 2m) ale jeszcze stoi

Mogłeś jeszcze napisać fazę zabiegu bo wiele od tego zależy.

U mnie 160-180cm po 1lccc+0,3l moddusa w fazie BBCH30. Bez wyleganie powinno się obejść jeżeli pogoda nie zaskoczy in minus.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

u mnie 1lccc+0,15l moddusa żyto ma od 160-180cm pryskane w słoneczny dzień w fazie BBCH30 stoi 99% przy nawożeniu od 180kg N do 195kg N na hektar w zależności od wizualnej ocen łanu w poszczególnych fazach rozwojowych

 

 

 

 

 

 

 

 

=

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

witam! panowie potrzebuje informacji od lat sieje dańkowski diament zyto przeznaczam wyłacznie na paszę dla zwierząt w tym roku chciałbym zmianić na inne jakie polecacie mianowicie problem jest taki ze dańkowsi diament jest bardzo drobne dobrze plonuje ale jak dla mnie za drobne moze coś innego z dańkowskich a dodam ,ze nie zalezy mi na słomie wieć moze być niska odmiana wszystko sieje na 5 klasie

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
navaho13    1

z populacyjnych odmian siałem dańkowskie złote i dańkowskie diament. pierwsze sypało 3 tony i często sie kładło, drugie 4 tony i stało, ale jak sprzedawałem to nikt nie chciał diamenta tylko złote, bo piekne grube ziarno, ja wolę miec wiecej w spichlerzu. innych odmian nie znam.w tym roku spróbuję mieszańca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

no u mnie dańkowski diament sypie przeważnie 4t i zawsze stoi bo stosunkowo niskie zyto ale chce coś lepszego na pasze trochę za małe ziarno zwłaszcza ze mam srutownik stary na kamienie i przelatuje ziarno w całości :) poprosze więcej opini na temat roznych odmian zyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy uprawialiście żyto z wsiewką wyki ozimej? interesuje mnie szczególnie plon takiej mieszanki, cena wyki oraz sposób oddzielania nasion żyta od nasion wyki

 

wskażcie mi proszę czy uprawialiście żyto z wsiewką wyki ozimej? interesuje mnie szczególnie plon takiej mieszanki, cena wyki oraz sposób oddzielania nasion żyta od nasion wyki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Nie wiem o co wam chodzi z tym niskim dańkowskim diament bo u mnie ma ~ 170 cm skracane :D

Do zobaczenia u mnie w galerii.

Co do mtz to nie jest duże - zależy od terminu siewu i ilości azotu przed kłoszeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj