bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
eMWu    485

To ja w takim razie moge z czystym sumieniem polecić mieszankę 1,2l CCC i 0,5l medaxu na pierwsze kolanko oraz Cerone na liść podflagowy.

Nawożenie azotem wyglądało tak: 30m3 gnojówki przed siewem, 40kg N w saletrze w marcu przed nawrotem zimy, 55kg N końcem kwietnia w RSMie, 35kg N na liść podflagowy. Plonowało tak sobie, cos ok. 6-7t/ha (końcem marca będzie zważone minus to co juz poszło na futer).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

Samym skracaniem nie utrzyma się żyta zresztka jak i innych zbóż. Najpierw obsada taka jak trzeba czyli dla populacji ~250szt/m2? a potem ochrona podstawy zdzbła i dopiero regulatory.

Jak przy zawalonych tych 2 czynnikach pszenicę oz. muszelkę mi wylożyło kiedyś to co tu mówić o życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Atsar to dawki nawozu, na garście liczone :D Tomek siałem 150kg/ha żyto 2 rok po centrali dańkowskie zaprawione z nawozem donasiennym jesień glean+ insol+ siarczan mg, wiosna epoksynazol+ tiofanat metylowy później skracanie i 25 maja po 3 dniach deszczu leżało część połamana ale większość z powodu rozmoczonej ziemi zapadałem się za kostki w błoto. W takich warunkach tylko palikowanie ratuje sprawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Mozna pryskać na tzw "miotłe" jesli juz na jesień został zastosowany oprysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Trochę zawaliło mi pole tam gdzie jest mokrzej, wiec po to pryskać, żeby ja zwalczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę czy na żyto mogę zastosować taką samą ochronę fungicydową jak na pszenicę (t1 fenpropidyna + prochloraz + tebukonazol, t2 duett + amistar, t3 tebukonazol) i medax top jako regulator? i czy mogę jeszcze dać azot na dokrzewienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Az 3 zabiegi:)? nie zle:) a co do azotu to juz chyba za późno na do krzewienie sie, poza tym w życie na wiosnę to miernie wygląda:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

wskażcie mi proszę czy na żyto mogę zastosować taką samą ochronę fungicydową jak na pszenicę (t1 fenpropidyna + prochloraz + tebukonazol, t2 duett + amistar, t3 tebukonazol) i medax top jako regulator? i czy mogę jeszcze dać azot na dokrzewienie?

Ochronę czy skracanie swobodnie możesz takie samo zastosować. Dokrzewianie w życie wiosna? takie pojecie nie istnieje.

3 zabiegi w życie to wręcz za obficie. Czemu duet z amistarem? Ja zamierzam w życie dać menare z amistarem w T2/T3 i wystarczy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Ochronę czy skracanie swobodnie możesz takie samo zastosować. Czemu duet z amistarem?

 

co rozmawiam z doradcą to częściej chwytam się za głowę, ostatnio słyszałem, iż ccc nie powoduje w życie najmniejszych zmian, duett stosuję ze względu na jego skuteczność i taką mieszankę mam już sprawdzoną, problemem pozostaje dla mnie regulator wzrostu, chciałbym jak najmocniej usztywnić roślinę a środki nie mają rejestracji, więc trudno jest coś wybrać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oj CCC w życie wg mnie jest najbardziej ryzykowne. Co do usztywniania to usztywnia cerone. Moddus tez skraca. Ale żeby łan odpowiednio wytrwał do zbioru musi być przynajmniej trochę skrócony, szczególnie 2 międzywęźle.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Czemu CCC jest najbardziej ryzykowne? nawet w połączeniu z moddusem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

Oj CCC w życie wg mnie jest najbardziej ryzykowne. Co do usztywniania to usztywnia cerone. Moddus tez skraca. Ale żeby łan odpowiednio wytrwał do zbioru musi być przynajmniej trochę skrócony, szczególnie 2 międzywęźle.

więc co proponujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli nie chcesz silnego skrócenia a głównie usztywnienie to na 1 kolanko -,2-0,3l moddusa, ewentualnie w fazie liścia podflagowego 0,5lcerone.

Czemu CCC jest najbardziej ryzykowne? nawet w połączeniu z moddusem?

CCC jest ryzykowne bo jak przesadzisz z dawką to skrócisz kłos. A w życie nie ma praktycznie odpowiedniego terminu na jego stosowanie. A CCC+moddus nie jest strasznie drogie, a do tego bezpieczne.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Dzieki za info!

 

Mam zamiar zastosować 1.25 CCC + 0.25 moddusa, taka dawka niebedzie za silna?

 

Drugie pytanie, na jesień stosowałem oprysk Landipur, teraz mam pełno chwastów w życie - szczególnie miotłe, można opryskać raz jeszcze czymś? jeśli tak jak to połaczyć z CCC, Moddusem i odżywka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dzieki za info!

 

Mam zamiar zastosować 1.25 CCC + 0.25 moddusa, taka dawka niebedzie za silna?

 

Drugie pytanie, na jesień stosowałem oprysk Landipur, teraz mam pełno chwastów w życie - szczególnie miotłe, można opryskać raz jeszcze czymś? jeśli tak jak to połaczyć z CCC, Moddusem i odżywka?

1,25 ccc i 0,25 nie powinno być zbyt mocne i możesz taka dawkę spokojnie stosować.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Aha, to dobrze :)

 

A jest ktoś w stanie i ma cheć udzielić odpowiedzi na moje drugie pytanie?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal116    0

witam kiedy można stosować oprysk moczniku+siarczan magnezu aby uzyskać jak najlepsze efekty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

2 tygodnie temu dałem 200kg/ha saletry na żyto ale jakoś słabo rusza. Co mogę dać z odżywek żeby go bardziej pobudzić?


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

siarczan magnezu zaaplikuj i pomoże .. moim zdaniem jeśli chodzi o żyto to teraz ccc około 1 l na ha potem przed kłoszeniem około miesiąca dać pełną dawke medaksu top , i nie bedzie problemu


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wg mnie szczególnie w życie najważniejsze jest możliwie najlepsze skrócenie i pogrubienie źdźbła już u podstawy. Samo usztywnienie w późniejszej fazie niewiele pomoże.

Aha, to dobrze :)

A jest ktoś w stanie i ma cheć udzielić odpowiedzi na moje drugie pytanie? :)

Teraz to już wiele możliwości Ci nie zostaje, tym bardziej że żyto zaczyna strzelać w źdźbło miejscami. Ja zamierzam dać axial za ok 1,5 tygodnia. Pasuje mi dać ok 0,35l/ha to na miotłę powinno wystarczyć jeszcze w mało zaawansowanej fazie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj