bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SATURN    0

Tomek pewnie wczoraj posiałem dziś pryskam jutro azot a w sobotę koszę tempo nie samowite ma to żyto odmiana wysokopienna specjal B) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ???

 

 

Jak nie ma krów to sarny zaprosić;p

 

Zrobić to sie chyba juz nic nie da bo było siane w miarę wcześnie (no powiedzmy optymalnie) ale strasznie gesto:) ja posiałem 210kg na 1.5ha. Pozostaje modlić sie żeby zima było ok i nie wyginęło czy pleśni nie zniszczyła uprawy, a było zaprawiane? może jak tak świetnie wszystko rośnie to warto pszenice zasiać:)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

nie było zaprawiane tylko wymieniałem żyto na inną odmiane . przenica by chyba nie urosła 5 klasa a na wiosne co robić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

To jak jest tak gęsto i niej est zaprawiane to moze byc problem z pleśnią pośniegowa;/ nie wiem czy da sie zrobci cokolwiek, moze niech sie wypowie ktoś bardziej doświadczony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Zostawić, w razie posiadania funduszy ubezpieczyć, a najlepiej opryskać prochlorazem (mirage 450 - ok. 0,8l/ha).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ???

 

Pierwsza sprawa to morfina. Daje sobie rękę uciąć że może już masz lub wczesną wiosną będzie mączniak. O temp. się nie bój bo morfiny działają w niskich temp. Zajdź też na pole i zobacz czy nie ma przypadkiem insektów bo może być obawa o ich nadmierną kompensacje. Czytałem kiedyś artykuł iż w Niemczech na zbyt gęste i wybujałe plantacje zbóż czy też rapsa stosowali moddus aby "odciąć" najsłabsze i niepotrzebne odkrzewienia, natomiast w rzepaku jest to agresywne zahamowanie wzrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Moddus to zbyt wysokie koszta, a rośliny i tak sobie poradzą z usunięciem 'nadmiaru', kłopotem raczej będzie zbyt duża ilość roślin, a nie pędów na metrze. Gdybym był bogaty ( :) ), to moddus stosowałbym raczej przy bardzo wczesnych i rzadkich siewach na 3-4 liść, aby osłabić dominację głównego pędu i wzmocnić te do 4tego bocznego (czy jak się one nazywały) włącznie.

 

Prochloraz też obroni przed maczniakiem (ale tu pytanie: jak skutecznie), mozna dodać mała ilość ternu (0,1l/ha - 18-20zł), powinien wystąpic wtedy efekt synergii w zabezpieczniu przed mączniakiem, sam dawałem jeszcze mniejszą ilośc tego ternu (0,07l/ha) w mieszance z prochlorazem w pszenicy na 1 kolanko, mączniaka nie widziałem do koszenia, a u sąsiada za miedzą wystąpił, i to całkiem ostro. Aha, 0,8l mirage to koszt ok. 35-40zł (04.2013).

 

EDIT: no właśnie, a dlaczego prochloraz? Tylko on obroni przed pleśnią ze znanych mi środków i cenowo nie przysporzy bólów głowy. Alternatywą jest protiokonazol (brak środka z samym protiokonazolem, mieszanki drogie, do tego działa od 5 czy 8 *C) lub azoksystrobina (BARDZO droga zabawa, jesienią kompletnie nieopłacalna).

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

 

Pierwsza sprawa to morfina. Daje sobie rękę uciąć że może już masz lub wczesną wiosną będzie mączniak. O temp. się nie bój bo morfiny działają w niskich temp. Zajdź też na pole i zobacz czy nie ma przypadkiem insektów bo może być obawa o ich nadmierną kompensacje. Czytałem kiedyś artykuł iż w Niemczech na zbyt gęste i wybujałe plantacje zbóż czy też rapsa stosowali moddus aby "odciąć" najsłabsze i niepotrzebne odkrzewienia, natomiast w rzepaku jest to agresywne zahamowanie wzrostu.

 

Co wy z tym moddusem i przerwaniem krzewienia[czy tez odkrzewienia głupie okreslenie].Już we wczesniejszych postach wyjasniałem po co stosujemy moddusa w okresie jesiennym i kiedy.nie dopuszczamy do przejścia rośliny w następna fazę rozwoju niz krzewienie oraz zapobiegniecie nadmiernej wybujałości rośliny przed zimą.Kolega eMWu to juz wyjasnił dobitnie.A co do rzepaku przed zima interesuje nas to com w ziemi czyli korzonek i jego rozwój oraz odpowiednia srednica rozetki częśc naziemna jest malo istotna,stąd zachamowanie wzrostu części naziemnych na rzecz odpowiedniego rozwoju pozostałych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

A ile w życie powinno byc rozkrzewień żeby można było powiedzieć ze sie całkiem nie źle rozkrzewiło? 5? 10 ? 20? :) u mnie jest tak od 4 d o 7-8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Dzieki. Dzisiaj na polu zauważyłem ze miejscami liście żyta (te najbliżej ziemi) schną, tzn robią sie żółte. To wina zbilzajacej sie zimy czy może jakaś choroba? Fotki wrzucę wieczorem. Dodam jeszcze ze reszta jest zielona tylko te najstarsze liście sa żółte.

 

A moje drugie pytanie - wcześniej było ze 6-10 rozkrzewień jest ok. Jak patrzyłem na polu to jest około 4-5 takich grubszych i ze 2-4 takich cienkich jak jak gdyby odnóg. czy to tez jest liczone jako rozkrzewienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

A idzie temu zaradzić?

 

Tak wcześniej była pszenica ale wygniła:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin39    0

Mam podobną sytuację. Liście najstarsze robią się jasne i umierają, według mnie jest to spowodowane dość długą jesienią i opadami które wypłukały składniki pokarmowe w głąb gleby. Wiosną azot i będzie grało ;D Taka moja teoria

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Ale co znim jest nie tak? klikasz pobierasz i działa:)

 

Jakie sa bbcode? bo jak te ze strony to dziwne rzeczy sie wyświetlały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Od pon do pt ostro studiuje wiec fotki pola w weekend mogę dać, zaprawiane, zborze Dankowskie diament z centrali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Dzieki. Dzisiaj na polu zauważyłem ze miejscami liście żyta (te najbliżej ziemi) schną, tzn robią sie żółte. To wina zbilzajacej sie zimy czy może jakaś choroba? Fotki wrzucę wieczorem. Dodam jeszcze ze reszta jest zielona tylko te najstarsze liście sa żółte.

 

A moje drugie pytanie - wcześniej było ze 6-10 rozkrzewień jest ok. Jak patrzyłem na polu to jest około 4-5 takich grubszych i ze 2-4 takich cienkich jak jak gdyby odnóg. czy to tez jest liczone jako rozkrzewienie?

 

Przejmujesz się, widziałem te zdjęcia, nie można z nich nic odczytac, konieczne sa foty całych roślin, ALE: fakt zamierania najstarszych liści to nie jest nienormalna rzecz, możliwe że w razie przedplonu zbożowego, żyto nie będzie tak zdrowe jak po innym przedplonie, ale tu już się teraz i tak nie da nic z tym zrobić (możę brakuje azotu, ale jego podanie TERAZ tylko zaszkodzi). Z jakimis pytaniami i wnioskami poczekaj do wiosny - wtedy ruszy wegetacja i będziesz widział, czy wszystko jest ok (czyli czy po prostu roslina jest zdrowa). Mi też się na polu żyta zdarzają miejsca, gdzie część liści jest żółta, jest to spowodowane nadmiarem wody (żyto nie toleruje tego tak jak owies/pszenica).

 

Też jest liczone, ale plonu z tego nie będzie - te rozkrzewienia zostaną zredukowane, aby osiągnąć optymalną liczbę pędów kłosonośncyh (źdźbeł). Powiedzmy jeżeli masz 200 roślin na metrze z 7 rozkrzewieniami, to z tych 7 ostaną się tylko 3-4 aby otrzymać łan złożony z 600-800 źdźbeł na metrze kwadratowym (optymalna obsada źdźbeł dla maksymalnych - 7-10t/ha - plonów). Na lekkich i słabszych ziemiach redukcja będzie odpowiednio większa (duże znaczenie ma tuż dostępnośc wody i wielkosć włożonego w pole azotu, zbyt dużo liczba źdźbeł na słabym polu to też nie jest optymalny stan - w razie późniejszych suszy, część plonu pójdzie w słomę z dodatkowych źdźbeł, ziarno będzie drobniejsze). Wczesny siew żyta nie ma na celu wytworzenia jak największej liczby źdźbeł, któych duża część i tak zostanie zredukowana, ale optymalny rozwój systemu krozeniowego, który na słabszych glebach będzie mógł lepiej pobierać wodę i składniki pokarmowe oraz lepszą wernalizację (jarowizację) - więcej pięter w kłosku itd.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Dzieki za wyczerpującą odpowiedz;)

 

Oki wrzucę fotki:) a sprawę zostawię do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

też mam problem z nadmiarem wody w tym roku w życie i zaczynają pojawiać się żółte place(około5% działek),moje pytanie brzmi ,czy wiosną dobrze będzie w jakiś specjalny sposób wspomóc moje żyta,czy też może nic się nie da z tym zrobić-ktoś może powie ,że panikuje ale obok plantacje sąsiadówo już wyglądają dużo gorzej -pszenżyto to już pewnie 30% jest żółte a żyto dwie działki dalej odpowiednio 20% żółte..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj