bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Atsar    2

Dzisiaj robiłem lekki przegląd krzewienia żyta, ogólnie co tam w trawie piszczy i zauważyłem ze na polu znajdują się 2 place około 2x2 i 1x1m, gdzie liście żyta sa lekko jaśniejsze od całej reszty. Na forum kiedyś spotkałem cos takiego, ale nie moge tego ponownie znaleźć. Spotkał sie ktos z tym kiedyś? czym to jest spowodowane i jak można z tym walczyć i czy jeszcze jest możliwość?

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Prawdopodobnie jest tam za niskie pH. Zawsze w takich wypadkach można ratować się wapnem granulowanym, odżywkami czy saletrą wapniową.

Jeżeli były stosowane herbicydy to może to tez być skutek nakładek opryskiwaczem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Herb był stosowany ale wykluczam go z racji tego ze te place sa koliste a nie podłuzne:)

 

To wina niskiego pH? a nie czasem jakiegos robactwa w ziemi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbi1996    16

Dzisiaj byłem pooglądać jak rozwinęło się żyto i na wszystkich polach jest ok, jedynie na mam mały problem, żyto strasznie słabo powschodziło i jest słabe, liście są cienkie i blade, myślę że jest to wina słabej zasobności gleby w różne minerały, czy można je jakoś wspomóc? Po jakim czasie od siewu żyto zaczyna sie krzewić? Teraz jest w fazie 3-4 liścia. Mija prawie miesiąc od siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SATURN    0

moje żyto zaczeło sie robić żółte czo może być przyczyną tego żółknięcia siew 15.09

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Niedobór składników ale może to być tez spowodowane zastosowaniem herbicydu.

Dzisiaj byłem pooglądać jak rozwinęło się żyto i na wszystkich polach jest ok, jedynie na mam mały problem, żyto strasznie słabo powschodziło i jest słabe, liście są cienkie i blade, myślę że jest to wina słabej zasobności gleby w różne minerały, czy można je jakoś wspomóc? Po jakim czasie od siewu żyto zaczyna sie krzewić? Teraz jest w fazie 3-4 liścia. Mija prawie miesiąc od siewu.

Jak miesiąc od siewu i 3-4 liście to nie jest tak źle, w końcu początek października był bardzo chłodny co całkowicie zahamowało wegetację.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Prawdopodobnie jest tam za niskie pH. Zawsze w takich wypadkach można ratować się wapnem granulowanym, odżywkami czy saletrą wapniową.

Jeżeli były stosowane herbicydy to może to tez być skutek nakładek opryskiwaczem.

 

 

jakimi odżywkami? te wymienione wapna zdadzą jeszcze egzamin na rozkrzewione żyto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Saletra wapniowa wiosną teraz nie bo może niekorzystnie wpływać na przezimowanie. Odżywki wapniowo-magnezowe, są takie ale nazw nie pamiętam. Wapno granulowane zda egzamin ale nie będzie działać od razu.

Poza tym radził bym się rozejrzeć czy to nie jest skutek mszyc lub ploniarki zbożówki. W takim razie dać karate zeon, koszt niewysoki ok 20zł/ha.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Czestymi przpadkami placowego żółknięcia żyta jest niewłaściwa agrotechnika,brak odpowiedniego rozdrobnienia resztek pozniwnych.Przewaznie żyto laduje w naszych uprawach po przedplonie zbożowym.Brak odpowiedniej dostepności N po przez pobranie go przez słomę z przedplonu powoduje tego rodzaju objawy.Dodatkowo niewłaściwe rozdrobnienie po czym następuje uprawa płużna i tworzy sie tkzw.poduszka izolująca możliwość pobrania wody oraz innych składników,styk świerzego systemu korzeniowego uprawianej rośliny z dużą ilością resztek pożniwnych umiejscowionych w warstwie profilu glebowego gdzie brak dostępu tlenu czyli głównego bodzca do pobudzenia form azotu i bakteri oraz mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład,może spowodować to porażenie rosliny uprawianej chorobami typu zgożel lub pochodnymi podsuszkowych,częstym przykładem może być pozostawianie dużej ilości słomy po żniwach w jednym miejscu gdzie po pewnym okresie występuje duże zagęszczenie wzrostu samosiewów po czym owe samosiewy zaczynają żółknąć od dolnych parti rośliny.Częstym błędem następnym agrotechnicznym jest zbyt duże rozdrobnienie gleby szczególnie na glebach lekkich gdzie brak gruzełkowatości gleby w gornej warstwie spowoduje brak przepuszczalności wody przy slabym rozdrobnieniu resztek pozniwnych i ich przyoraniu mamy efekt izolacji wody z dolnych parti i górnych i efekt żółknięcia rośliny mamy murowany.Nastepnym czynnikiem przez ktory takowe objawy moga wystapić jest zbyt głęboki siew żyta,lepiej płyciej niz głębiej,żyto powinno być siane na głębokości 2 cm a w skrajnych przypadkach 3cm[gleby słabsze].Blędy popelnione przy siewie sa nie do nadrobienia,a agrotechnika z siewem jest ścisle powiazana,lepiej planując uprawki pozniwne wykonać plytka uprawke talerzową[5-8cm] niz przyslowiową podorywkę,nie zawsze to co ładnie wyglada jest przyjazne dla naszej gleby i przede wszystkim efektywne.Planując uprawę planujemy ja już w momencie zbioru przedplonu czyli właściwej wysokości ścięcia i dobrego rozdrobnienia.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Jak będzie ciepło nadal to możesz prysnąć roztworem mocznika z siarczanem magnezu i ew. odżywką makro/mikro elementową.

A jeśli to ph i widać to w życie które jest tolerancyjne na niskie ph to musisz mieć w polu za***isty kwas :)

I wtedy to już porządne wapnowanie - nawet tlenkowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Saletra wapniowa wiosną teraz nie bo może niekorzystnie wpływać na przezimowanie. Odżywki wapniowo-magnezowe, są takie ale nazw nie pamiętam. Wapno granulowane zda egzamin ale nie będzie działać od razu.

Poza tym radził bym się rozejrzeć czy to nie jest skutek mszyc lub ploniarki zbożówki. W takim razie dać karate zeon, koszt niewysoki ok 20zł/ha.

 

A jak poznac ze to mszyce czy ploniarki?

 

Czy odzywki wapniowo magnezowe albo wapno granulowane można stosować jesienią?

 

Co do obszernego wywodu kolegi "akacja", - ten problem w tych samych miejscach pojawia się co roku, nic z wymiennych rzeczy nie możne mieć miejsca ponieważ to sa dwa koliste obszary (około 2x2 i 1x1), lekko jaśniejsze od całej reszty. Wymienione błędy powinny byc zauważane na całości lub większości jeśli np siew zbyt głęboki czy uprawa roli nieodpowiednia. No i chyba powinny byc nieregularnie rozmieszczone:)

 

W przedmiocie postu Boniara - Wapnowane bywa to pole może nie co roku ale częściej niz inne, w ostatnich badaniach miało 5.5pH i potem doszło wapnowanie. Jeśli wykluczymy opcje ze akurat w tym miejscu zrobiła jakaś magiczna niecka niskiego pH to chyba ja bym skłaniał sie ku grzybom czy robakom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

5,5ph dla żyta jest ok więc to nie problem kwasowości.

Ew. weź kwasomierz np Helliga i zmierz wartości ph tego kawałka.

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

 

A jak poznac ze to mszyce czy ploniarki?

 

Czy odzywki wapniowo magnezowe albo wapno granulowane można stosować jesienią?

 

Co do obszernego wywodu kolegi "akacja", - ten problem w tych samych miejscach pojawia się co roku, nic z wymiennych rzeczy nie możne mieć miejsca ponieważ to sa dwa koliste obszary (około 2x2 i 1x1), lekko jaśniejsze od całej reszty. Wymienione błędy powinny byc zauważane na całości lub większości jeśli np siew zbyt głęboki czy uprawa roli nieodpowiednia. No i chyba powinny byc nieregularnie rozmieszczone:)

 

W przedmiocie postu Boniara - Wapnowane bywa to pole może nie co roku ale częściej niz inne, w ostatnich badaniach miało 5.5pH i potem doszło wapnowanie. Jeśli wykluczymy opcje ze akurat w tym miejscu zrobiła jakaś magiczna niecka niskiego pH to chyba ja bym skłaniał sie ku grzybom czy robakom.

W takim razie raczej jestem pewny zbyt niskiego odczynu. Możesz odzywki czy wapno granulowane stosować nawet teraz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Dzisiaj zbadałem odczyn i wyszło około 5.9 -6.1 pH. Czyli to chyba nie niski odczyn;/ wiec co? robaki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Być może, wyrwij słabszą roślinę i szukaj w niej larw, ew. w ziemi jakichś drutowców czy innych rolnic. Jeżeli nic nie znajdziesz, to daj sobie spokój z tym dochodzeniem - 5m^2 to raczej powierzchnia, która nie zrobi różnicy, a tak to niepotrzebnie będziesz szukać winnych, których zapewne i tak nie odnajdziesz, a ploniarka czy inny syf to coś, co zawsze warto zwalczyć, aby nie rozprzestrzeniło się na resztę pola w przyszłości.

 

A inne możliwości: ziemia się zapada i przerywane sa korzenie/węzły krzewienia/brak N/brak jakiegoś składnika makro/mikro. Nic, czym warto by się przejmować na takiej powierzchni.

 

EDIT: doczytałem, że kłopot pojawia się co roku w tych miejscach - będzie to trwały miejscowy kłopot, np. gorsze życie mikrobiologiczne spowodowane lokalnie przez wysokie stężenie metali ciężkich etc. etc. Powtarzam, nic, czym warto by się przejmować na takiej powierzchni. :)

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dzisiaj zbadałem odczyn i wyszło około 5.9 -6.1 pH. Czyli to chyba nie niski odczyn;/ wiec co? robaki?

Jak najbardziej popieram kolegę wyżej. Ten odczyn jaki Ci wyszedł jest jak najbardziej ok do uprawy żyta. A ten problem występujący co rok to jednak tam coś musi być i to warto sprawdzić, a Twoje szczęście ze ta powierzchnia nie jest duża i taki problem można przemilczeć.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Ok sprawdzić ale jakimi metodami? w jaki sposób? obszar owszem i nie jest duży ale z roku na rok może sie powiększać.

 

Czyli jednak skłaniacie sie do przemilczenia tematu tak? No cóż może i tak trzeba zrobić :) Chociaż liczyłem ze ktoś sie z tym spotkał i może ma jakiś sposób w miarę nie skomplikowany.

Tak czy siak dzieki wielkie za to rady!

 

Teraz mi sie przypomniała jedna ważna kwestia. Na polu obok, sąsiad ma podobny problem (tzn on tego tak nie postrzega) ale zborze wygląda tak jak u mnie tylko ze tam jest na większym obszarze. To może pokolejii

 

Sąsiad miał kawałek pola i kawałek łąki, kilka lat temu przerobił wszystko na pole, teraz to jaśniejsze żyto pojawia mu sie tylko na miejscu dawnego pola, a tam gdzie była łąka ma ciemny kolor.

Edytowano przez Atsar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najpierw pobierz glebę z tych miejsc i zrób podstawową analizę gleby czyli na pH, P, K i Mg. Jak tam będzie wszystko ok to będzie trzeba szukać głębiej.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Napiszcie co zrobić żeby forum nie wyłączało samo automatycznie śledzenia tematu - do szału mnie to już doprowadza! ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SATURN    0

witam mam zapytanie czy jeszcze można opryskać żyto na chwasty czy jest już za puzno , jeżeli tak to jakim śor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Możesz pryskać ale uważaj na przymrozki. W niższych temp. dobrze działają środki oparte na chlorotoluronie do tego jakiś diflufenikan żeby rozszerzyć działanie na chwasty.

Według nazw handlowych to będzie np. Lentipur Flo 1,5l/ha + Legato 500 0,25l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319
Napiszcie co zrobić żeby forum nie wyłączało samo automatycznie śledzenia tematu - do szału mnie to już doprowadza! ;[

Ja za każdym razem jak wchodzę na forum wybieram co nowego bo z tymi powiadomieniami to raz były raz nie.

witam mam zapytanie czy jeszcze można opryskać żyto na chwasty czy jest już za puzno , jeżeli tak to jakim śor.

W tej fazie trzeba już uważać. Teoretycznie młodsze rośliny lepiej przechodzą stres jakim jest odchwaszczanie jesienne. Ja dałem 2 l boxera i 0,5l snajpera i trochę przyhamowało żyto, straciło kolor, ale jak dziś widziałem zaczyna powoli się odbudowywać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Pewnie że można - uważaj na przymrozki tylko. Ja będe pryskał Legato Plus bo jesień ciepła i chwasty rosną jak na drożdżach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2203

A gdzie byliście przez ten czas?? Tylko nie mówcie że dopiero niedawno posiane.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj