bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

kissmy...    67

mam do Was pilne pytanie, otóż dysponuję ograniczoną ilością nasion żyta a zależy mi na jak największym plonie całkowitym, a nie z hektara, czy zatem korzystniej będzie obsiać większą powierzchnię przy mniejszej obsadzie czy też odwrotnie zrobić większą obsadę na mniejszym areale (koszty uprawy w tym przypadku nie mają znaczenia), bardzo proszę o pilną pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

@kissmy z mojego punktu widzenia najkorzystniej jest obsiać jak najmniejszą ilością ziarna aby otrzymać mniejszą obsadę, lecz jest jeden warunek. Optymalny termin siewu dla Twojego regionu ba nawet wczesny termin. Tłumacze dlaczego: żyto będzie miało wystarczającą ilość czasu i podkreślam wystarczającą ilość dni z średnią dobową temp. +/- 10-14st. C aby ładnie się rozkrzewić. Jest jednak kilka warunków jakie musisz spełnić w dalszym jesiennym okresie wegetacji. Przy ciepłej jesieni i początku zimy musem jest zastosowanie fenpropidyny przeciwko mączniakowi i lekko zabezpieczy liście przed septeriozami, są takie momenty gdzie na jesieni w życie przed opadami sniegu zyto jest białe od maczniaka, no i zabieg insektycydowy to juz nie chodzi o przygryzanie itp ale o wirusy które te dziadostwa przenoszą a wszytsko wychodzi wiosną w niemrawym starcie i ruszeniu wegetacji ogolnie kondycja i wigor jest słaby. Tak by to wygladało po skrócie. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki za odpowiedź, termin już niestety jest nie bardzo optymalny, ale zobaczę co uda się nadgonić wiosną, a teraz pozostaje mi liczyć na jeszcze kilka tygodni ciepła, a wiosną azot + ccc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A ja mogę powiedzieć odwrotnie. Zdecydowanie wole żyto niż pszenżyto. przy porównywalnym nakładzie żyto zdecydowanie lepiej sobie radzi.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

mi rozchodzi się wyłącznie o plon, nie zaś o efekt finansowy, czy żyto krzewi się również wiosną? czy też można wpływać wyłącznie na wielkość kłosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

Ja w tym roku zdecydowanie lepiej wyszedłem na pszenżycie, porównując plon do kosztów i wartość żyta do pszenżyta.

mi rozchodzi się wyłącznie o plon, nie zaś o efekt finansowy, czy żyto krzewi się również wiosną? czy też można wpływać wyłącznie na wielkość kłosa

 

Mnie sie rozchodzi głównie o to że tak późno na korzystny siew żyta. Pszenżyto lepiej to zniesie. a na przyszłość okolo 15 wrzesnia trzaśnij sobie hybryde.

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej pozwolicie że sie podepne pod temat.Posiadam 9ha 5-6klasy.Plon z hektara średnio wynosi 1-1,5tony żyta.Co robić i jakie nawozy stosować przed siewem i i w okresie wegetacji.Prosiłbym także o podanie okresu kiedy stosować dany nawóz bądź opryski. Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Kacper podstawa to termin siewu. Druga sprawa materiał siewny... Ja miałem także podobne plony na swoim materiale, kiedy kupiłem ziarno w centrali plon wzrósł prawie do 3t/ha bez kompletnie żadnego nawożenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja w tym roku zdecydowanie lepiej wyszedłem na pszenżycie, porównując plon do kosztów i wartość żyta do pszenżyta.

Ten rok był bardzo korzystny dla ozimin nawet na słabych glebach pszenżyto było ładne. Wartość tez wyższa. Ale jak jest sucha wiosna jak np rok temu to pszenżyto u mnie uschło a żyto ładnie sobie radziło. Dla mnie żyto jest roślina pewna, a pszenżyto to wiele zależy od opadów wiosną na słabszych glebach.

mi rozchodzi się wyłącznie o plon, nie zaś o efekt finansowy, czy żyto krzewi się również wiosną? czy też można wpływać wyłącznie na wielkość kłosa

Żyto krzewi się jesienią, w sytuacji słabego rozkrzewienia niektórzy stosują wiosną CCC ale te krzewienie i tak jest słabe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

w tamtym roku siane 11.09.2012, w tym 15.09.2013 - długotrwałe deszcz i chłód (przymrozki) to jest raczej przyczyna powolnego wzrostu, mam nadzieję że nadrobi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Żyto krzewi się jesienią, w sytuacji słabego rozkrzewienia niektórzy stosują wiosną CCC ale te krzewienie i tak jest słabe.

 

czyli po CCC żyto wiosną się dokrzewi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

W małym stopniu a pędy będą nisko produktywne. CCC to taki półśrodek, podstawa krzewienia odbywa się jesienią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Jak u Was wygląda żyto? Ja posiałem około 5 hektarów. Obecnie wszystko ładnie się wygrzebało spod ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PETECNC355    3

Ja dopiero wczoraj posiałem ale jedno mnie zdenerwowało. Jak uprawiać ziemię lekką pod żyto ? Tydzień temu pole było poorane, w sobotę pobronowane, wczoraj siane, dziś wuja bronował i nadal miękko że ciągnik koleiny robi. W dodatku siane siewnikiem konnym to pole całe pofalowane. Myślałem żeby na przyszyły rok zaorać, potem pobronować, potraktować pole wałem ciężkim, potem brona lekka i pożyczyć poznaniaka a nie męczyć się tym starym złomem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tromba222    8

Może sobie po prostu dać spokój z samodzielnym sianiem. Ja przynajmniej tak zrobiłem. Żeby posiać tak jak piszesz trzeba zrobić 3-4 przejazdy ciągnikiem. Ile paliwa spalimy przy tej pracy? Jak mokro to i 20L ON może być mało.

W mojej okolicy są rolnicy, którzy jeżdżą na usługi porządnym sprzętem Vaderstad Spirit i za hektar prostego pola kasują 110-120zł. Nie dość, że precyzyjnie posiane to jeszcze płasko jak na stole + oczywiście ścieżki jak ktoś sobie życzy.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Toć to hańba i srom dawać komuś swoje pole siać!!

:D

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

PETECNC355

 

Gleba pod żyto musi się uleżeć. Spróbuj orać pod żyto 3tyg przed planowany siewem. Zaraz po orce pobronuj, no chyba że masz piaski to bronuj przed siewem.

Edytowano przez Niki20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Ja dopiero wczoraj posiałem ale jedno mnie zdenerwowało. Jak uprawiać ziemię lekką pod żyto ? Tydzień temu pole było poorane, w sobotę pobronowane, wczoraj siane, dziś wuja bronował i nadal miękko że ciągnik koleiny robi. W dodatku siane siewnikiem konnym to pole całe pofalowane. Myślałem żeby na przyszyły rok zaorać, potem pobronować, potraktować pole wałem ciężkim, potem brona lekka i pożyczyć poznaniaka a nie męczyć się tym starym złomem.

Zamiast bronowania polecam wał strunowy. Kiedyś przerobiłem kultywator, dołozyłem wał styrunowy(kultywaor ledwie muska by wyrównać i rozbic grudę, wał zageszcza głębsza warstwę) i sieję nawet nastepnego dnia po orce. Ciągnik z siewnikiem idzie leciutko po wierzchu i nie ma kolein.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Ja dopiero wczoraj posiałem ale jedno mnie zdenerwowało. Jak uprawiać ziemię lekką pod żyto ? Tydzień temu pole było poorane, w sobotę pobronowane, wczoraj siane, dziś wuja bronował i nadal miękko że ciągnik koleiny robi. W dodatku siane siewnikiem konnym to pole całe pofalowane. Myślałem żeby na przyszyły rok zaorać, potem pobronować, potraktować pole wałem ciężkim, potem brona lekka i pożyczyć poznaniaka a nie męczyć się tym starym złomem.

 

 

No i najważniejsza sprawa, nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale siew żyta nastąpił 14.10.br? to chyba jest około miesiąca za późno:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj