bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Cihu    151

piszesz bzdury, nie zmienisz głębokości siewu w poznaniaku to jesteś wielkim przeciwniekiem monitorowania głębokości siewu. Ja w tamtym roku podczas suszy chciałem zacwaniaczyć i zasiałem żyto hybrydowe na głębokość 4cm, oczywiście za dwa dni spadł deszcz a żyto wschodziło z 4 dni dłużnej niż powinno, tworzyło węzły krzewienia wiec roślina była osłabiona i samo krzewienie było opóźnione. Dzięki długiej jesieni nadrobiło moją pomyłkę ale krzewienie było opóźnione. Ja się przekonałem, że siew żyta lepiej płycej niż głębiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Max 2cm. Reszta mie ma racji. Żadne warunki atmosferyczne nie mają tu znaczenia 2 j koniec . Przy jęczmieniu ma znaczenie żeby siać głębiej nie przy życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Witam!

 

Mam jedno pytanie jutro tj w piatek 13 mam zamiar posiac żyto populacyjne Diament, czy niejest to zbyt wczesny siew?

btw nie jestem przesadny:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

W żadnym rejonie polski nie jest za wcześnie aby już siać .

Moim zdaniem wałowanie to zbędny koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

A ja dopiero dzisiaj skończyłem orkę ;( i to ledwo co dałem radę bo tak sucho :( normalnie jakaś susza mój region ogarnęła :/ jutro bronowanie i za tydzień siew... jak deszcz przyjdzie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

No i co ? Że na cięższych? Ja bym wałował na lżejszych żeby wilgoć zatrzymać,ale mniejsza o to ja kiedyś milem wały Jacek sie nazywały 6 metrów szerokie nie bardzo wiedziałem do czego one były. Zawsze jak powałowałem to wsochody były lipne - sprzedałem :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali_Ursus    0

No bo dlatego że na ciężysz to jest rędzina klasy 2 , orałem około 28 sierpnia do 2 września , zrobiło się sporo bryłek , tj brył ,:) niektóre to były wielkie , ale akurat poszedl deszcz .

 

Bryły rozbiłem , ciężką broną , potem agregatem z siewnikikiem , a potem puściłem po tym wał , to jest lemken szerokości 6 m .

 

Wschody dużo lepsze niż bez . Siałem Amozone D-7 . Wschody mam lepsze po wale niż po siewniku samym .

 

Pamiętam Hereford , pole polu nie równe , wał wałi też ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

A u nas w lubelskim tak popadało że aż z pola trzeba było uciekać, co sie wyjedzie to zaraz deszcze i 15 ha cięzko zaorać, albo awaria jakas.. a wczoraj niedziele co słonce cały dzien grzało;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

A u nas w lubelskim tak popadało że aż z pola trzeba było uciekać, co sie wyjedzie to zaraz deszcze i 15 ha cięzko zaorać, albo awaria jakas.. a wczoraj niedziele co słonce cały dzien grzało;)

 

bartek sobota również była ładna (posiałem nawóz i agregat na 8ha), a w niedzielę zasiałem żyto hybrydowe (brak urlopu)

czemu nie orałeś wcześniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

bartek sobota również była ładna (posiałem nawóz i agregat na 8ha), a w niedzielę zasiałem żyto hybrydowe (brak urlopu)

czemu nie orałeś wcześniej?

Tak wyszło, troche oralismy ale to awaria to cos tam jeszcze i tak cięzko, ale wiosnę przeżylismy to i jesien przezyjemy.

Edytowano przez BartekM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Ja pod żyto zorałem w ubiegły piątek... Dzisiaj po 2 miesiącach przyszedł w końcu konkretny deszcz i myślę że około poniedziałku zasieję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Po sprzątnięciu plonu lekka ścinka talerzowką , potem jak wzejdą samosiewy glifosad , gruber na ok 1 dzień przed siewem i gitara. Orać toż to szok tyle paliwa czasu.

 

Jeszcze tak nie było aby mi coś sie wyłożyło .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisio311    0

Witam! Też mam w planie, żeby zasiać żyto (tak dla eksperymentu) bez orki na 2ha, troche sie obawiam efektu, ziemia piachy V - VI klasa ( orka jak wykonywałem to bardzo płytko bo od razu biały piach wyciąga) zabiegi podobne jak Hereford (zamiast grubera drugi raz talerzówka i agregat). woj.opolskie.

Co o tym myślicie? ryzykować, czy jeszcze szybko orać? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Jaki przedplon? Nie oraj!. Numer z talerzowką przejdzie tylko raz w następnych latach gruber jest niezbędny,tylko nie za głeboko bo zniszczysz warstwę podpłóżną zabardzo poprawisz podsoąkanie i woda na piachach będzie za szybko uciekać , tak na 18 cm wystarczy. Prawdziwe efekty zaobserwujesz po ok 3 latach , nie zapomnij o wapnia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisio311    0

przedplon to mieszanka owies-jęczmień, odrobina obornika przed talerzówką na ściernisku, teraz wapno i polifos 8. Za rok planuje na tym polu znowu mieszankę więc i tak bede orał. Całe moje zborze przeznaczam na paszę dla krów i głównie rozchodzi mi się o słomę, a z żyta jest elegancka i dużo :) . Dzięki za odpowiedź zaryzykuję bez orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hereford    18

Jasne że bez orki a u ciebie odpada jeszcze problem z samosiewami,powymarzają.Tylko nie jeździj bez sensu jakimiś bronami , tylko spulchnienie i siew zobaczysz będzie super , tylko sie pośpiesz, im szybciej tym lepiej. U mnie juz wszystko na wierzchu pięknie wyrzędowane i zielone :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisio311    0

wg.mapki z linku który był podany wcześniej to jestem tak pomiędzy ciemnozielonym, a żółtym. Więc jeszcze 5 dni to spokojnie powinienem zdążyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinO10    69

W podlaskim pada od tygodnia, (ostatnie 2 doby non stop) :blink: Oziminy nie siane, kukurydza na polach, obawiam się, że będą problemy i to spore...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj