bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

karolr2    767

Ja zamierzam siać około 20 września. Podkarpacie.

 

Zamierzać to można ale jak nie będzie padać to z siewem będzie trzeba czekać nawet do października a może nawet dłużej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

Niestety, ale taka smutna prawda :( U nas od początku lipca może spadło z 15l/m2 a nawet pewnie mniej :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

 

Zamierzać to można ale jak nie będzie padać to z siewem będzie trzeba czekać nawet do października a może nawet dłużej

 

 

Może nie jestem specjalista, ale wydaje mi sie ze w pazdzierniku albo puzniej to juz sie nieopłaca wyjezdzac z siewnikiem w pole:) Zalezy jakie pole, u mnie tez niby niepadało jakos duzo ostatnio, a wilgoc jest na poziomie 2-3 cm, pewnie dzieki temu ze to teren raczej podmokły czy tez dobrze nawodniony;p + rosa konkretna jest w nocy + coraz krótszy dzien i mniejsze sr temp dobowe przez co mniej wody paruje. ale to takie tam ... wywody:)

 

W jakich terminach mozna składać wnioski na dopłate do nasion kwalifikowanych? no w sensie ....

"Warunki uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie w 2013r."

 

 

Poszperałem w necie i niema jednoznacznej odpowiedzi, w dodatku ludzie mówia jeszcze co innego, jedni ze składa sie cały rok inni ze od 15 st do 15 czerw. jeszcze inni ze ozime i jare razem na jednym wniosku do 15 lipca...

 

Ma ktos rzeczową wiedze na ten temat?

 

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

Ali_Ursus pomogę Ci z tym siewnikiem do zboza bo mam taki sam :-) z boku siewnika jest taka wajcha, gdzie się ustawia klapki, czyli ta szczeline gdzie zboze miedzy trybkami leci i tam ustawiasz na 2 zabek od dołu, następnie wyciągasz pomarańczową rynnę z tyłu i ustawiasz wyskość klapek na 3/4 i pozostaje Ci tylko wsypać zboze do skrzyni, obrócić kołem 20 razy i z tego co pamiętam to miałem zeszłego ustawione na 20, żeby wysiać te 70 kg na hektar bo z reguły dwie jednostki siewne tyle waża :-) wytłumaczyłem na chłopski rozum, bo nie wiem czy ten siewnik dopiero kupiłeś, czy pytasz o ustawienia wszystkich klapek i wajch ;-)

 

co do tematu: To ja w tym roku będę siał Zyto populacyjne Horyzo na 5-6 klasie, w centrali jest po 105 zł/q a ja planuje siac 120 kg/ha co daje koszt 126 zł/ha minus 100 zł dopłaty = 26 zł/ha

Tak tanio jeszcze nie siałem :-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

W tym roku było od 15 stycznia do 25 czerwca 2013 r.

 

Czyli za żyto ozime co bedziemy siac we wrzesniu złozyc moge dopiero 15 stycznia 2014 roku tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ali_Ursus    0

Ja siałem hybryde drugi raz , plon spada podnad 2-krotnie miałem coś koło 3.1 tony z hektara , ale nie robiłem w nim oprysku wiosennego bo nie było szans za bardzo nalane w polu było .

 

Jesienią 300 kg Lubofosu , wiosną 200 kg saletrzaku poletko to był istnny piach VI klasa gleby .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Dzisiaj kupione żyto Amber po 152zł 100kg zaprawione Scenic.Pole wygnojone i zaorane w tamtym tygodniu w tym nawóz myślę o polifosce 6, 200kg 1ha. Jak popada na co się zanosi to po niedzieli zaczynam sianie

mam 300kg przeznaczone na 2ha mam nadzieje że coś zostanie bo chcę wysiać 140kg klasa V i VI miejscami na górkach to wydmy. Na jaką głębokość siejecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jakie ma MTZ i siłę kiełkowania? Bo 140kg to jak dla mnie za dużo. Żyto można posiać płytko nawet i na 2cm i nie wiedziałem negatywnego skutku, ale lepiej posiać trochę głębiej nawet na 4cm, tym bardziej jeżeli będziesz odchwaszczać jesienią, niektóre substancje aktywne herbicydów mogą negatywnie wpływać na młode rośliny żyta.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Żyto tylko i wyłącznie na głębokość 2cm! 4cm to za głęboko. Roślina żyta słabo się wtedy krzewi i męczy się przy wschodach okrutnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Żyto siałem na 1-2cm, odchwaszczałem diflufenikan+izoproturon+chlorosulforon przy 2 liściach (legato plus + glean), nic się złego nie stało, nawet nie przyhamowało, mimo tego, że na etykiecie zalecany był siew na głębokosc wyższą niż 3cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

W zeszłym roku kupiłem żyto dańkowskie amber. Norma wysiewu 100 kg/ha. Ile proponujecie wysiać w tym roku? Dodam, że siła kiełkowania wychodzi mi 90.%. MTN nie znam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Siła kiełkowania 91% masa 1000ziaren 30,85 zaprawa kinto duo. I co po waszemu 140 będzie za dużo na V i VI klasę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin39    0

U mnie amber MTZ 33g a siła kiełkowania 88 %. Posieję coś około 130-140 kg, myślę że będzie dobrze, siew planowany na sobotę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Ja tak. A u ciebie jak amber plonowało przy wysiewie 100kg i na jakich glebach siałeś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Żyto siałem na 1-2cm, odchwaszczałem diflufenikan+izoproturon+chlorosulforon przy 2 liściach (legato plus + glean), nic się złego nie stało, nawet nie przyhamowało, mimo tego, że na etykiecie zalecany był siew na głębokosc wyższą niż 3cm.

W takim wypadku wycofuję swoje poprzednie zdanie. 2 maksymalnie 3cm wystarczą. Z tym że 4cm to za głęboko to na glebie bardzo lekkiej nie będzie zbytnim stresem, na glebach trochę cięższych, zaskorupionych przy niskiej wilgotności może być dużym problemem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Hmm, myślę iż po np co drugim przejeździe powinniście wysiadać i mierzyć głębokościomierzem (np. w suwmiarce) ułożenie ziarniaków - zejdzie Wam siew trochę dłużej ale będziecie mieć pewność co do głębokości :D

A na poważnie - mam lekkie gleby i siewnik ustawiony "od zawsze" na zakres ~3-4 cm i tak też sieję KAŻDE zboże.

Zyto, jak jest dość wilgoci, zawsze wschodzi za***iście a jak jest sucho jak pieprz to słabiej i wtedy trzeba np. wałować.

Cudów nie ma. Więc nie wydaje Wam się że uprawiacie takie dyskusje trochę dla sztuki?

Bierzcie się za robotę i siejcie a nie tylko przy kompie siedzicie! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj