bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

goodkat    2

Witam wszystkich, ze wzgledu na tegoroczny przebieg wegetacji zrezygnowalem ze stosowania ccc. 4 dni temu 'zlapane' zostalo 1 kolanko i poszlo 0.3 moddusa, wczoraj lecialem z 2ga dawka N w ilosci 170l RSM 27%N i3% S, tzw MTS, podobno na zachodzie robi furore. W trakcie rozlewania RSM dostrzeglem, ze na czesci pedów mam juz 2gie kolanko. Dzisiaj chce pojechac 2gi raz z moddusem w ilosci 0.3l/ha plus jakas odzywka. nie bedzie to za maly odstep miedzy zabiegami skracajacymi??

w razie potrzeby bede stosowal 3cie skracanie etefonem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

O koledzy akacja i PiastOracz sie pojawili:)

Możecie zerknąć na moje pytanie z postu nr #759. Rosliny sa w takiej fazie: http://www.agrofoto....a-to-faza-bbch/

Zostałem wywołany więc piszę, ale kolega Akacja już sprawę wyjaśnił. Pierwsze kolano ci uciekło niestety. Teraz możesz tylko skrócić górę. Zabieg wykonać jak najszybciej i nie cudować z azotem bo się wywróci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

dobra czyli tam gdzie dałem 0,15 modusa poprawić jeszcze 0,15, a tam gdzie nie dać 0,3? A może jeszcze etefonem poprawić później? Zyto dostalo 150kg/ha saletry 2 tyg temu, czyli sugerujesz zeby juz nie dawac wiecej?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Mit o działaniu redukcyjnym CCC na korzeń to propaganda syngenty, wg. badań (Postępy w Ochronie Roślin, 49 (2) 2009) zastosowanie CCC wręcz przyczyniło się do rozwoju systemu korzeniowego. Dla zainteresowanych mogę wysłać to badanie w pdf-ie na PW.

Aha, odnośnie terminu skracania, retardant stosujemy nie wtedy, gdy 50% pędów na plantacji ma 1 kolanko 1cm powyżej węzła, ale wtedy gdy ponad 50% pędów głównych osiąga ten stopień rozwoju. Dzisiaj byłem zobaczyć efekty skracania na mojej plantacji i mieszanka CCC z medaxem wypadła bardzo dobrze (zabieg był w poniedziałek).

 

Tomi, jak nawozisz powyżej 100kg N/ha to skrócenie etefonem byłoby wskazane; widziałem Twoje żytko w galerii, mogę nawet powiedzieć, że byłoby konieczne, bo plantacja przy odpowiednim zasileniu rokuje co najmniej bardzo dobrze. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@PiastOracz mówił że przy prawidłowo rozkrzewionej plantacji nie ma skracania korzeni. A żyto jest taka roślina która w fazie strzelania w źdźbło praktycznie hamuje rozwój korzenia, ponieważ jest bardzo szybki rozwój części nadziemnych. Ale żeby wydłużał korzeń to 1 słyszę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Badanie było prowadzone na pszenicy ozimej, no i nie każda odmiana reagowała podobnie. W każdym razie spodziewałem się jakiś wniosków podważających działanie trinersepaku etylu, ale nic podobnego nie zauważyłem. I myślę że te informacje o CCC to nie propaganda syngenty. Przecież moddus dopuszcza stosowanie z CCC którego nie oferują.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

@PiastOracz mówił że przy prawidłowo rozkrzewionej plantacji nie ma skracania korzeni. A żyto jest taka roślina która w fazie strzelania w źdźbło praktycznie hamuje rozwój korzenia, ponieważ jest bardzo szybki rozwój części nadziemnych. Ale żeby wydłużał korzeń to 1 słyszę.

Supróbuję coś doprecyzować działając na wyobraźnię.

Jak to Jan z Czarnolsu pisał: "Im korzeń starszy, tym twardszy.....". Przy wczesnym siewie i na prawidłową głębokość, zjawisko oddziaływania retardantów na korzenie jest minimalne lub nijakie. Retardanty zastosowane na witalnych i silnie rozwiniętych roślinach działają na górę rośliny.Wracając do prawd ponadczasowych zawartych w mądrych księgach, jeżeli mamy roślinę z wczesnego lub optymalnego siewu, która dysponując odpowiednią ilością czasu rozwinie obfity system korzeniowy to CCC jej nie zaszkodzi (bo korzeń starszy i twardszy), pod warunkiem, że korzenie nie są na wierzchu (konsekwencja bardzo spłyconego siewu - lepiej siać na głebokość 3 cm) i substancja czynna nie dostanie się w strefę korzeni.

Odnośnie skracania (krótko bo chyba z rok temu dość obrazowo to juz opisałem dla dociekliwych). W życie na pierwszy zabieg najoptymalnej dla bardzo dobrego stanu roślin to w BBCH 31 (ale na poczatku tej fazy czyli odległość 1 cm od węzła krzewienia) 700-800g CCC (tzn. okolo 1 - 1,2 CCC o formulacji 720g/l) + 0,15 - 0,2 trineksapak etylu - dawka dla optymalnych waruków temperaturowych dla środków chemicznych. Czasem jak bardzo silne rośliny i mocno idą w "góre" można podać z 80 g etefonu w celu wyhamowania (oczywiście jak temperatura odpowiednia) - ale w tym wypadku trzeba solidnie ocenić sytuację i potrafić to zrobić, jak ktoś nie potrafi to lepiej zostać tylko przy CCC i trineksapaku etylu. Oczywiście koledzy od produkcji kaset magnetofonowych mają taki preparat, który zawiera poheksadion wapnia + chlorek mepikwatu, który również można zastosować w życie.

Słabsze plantacje należy potraktować wcześniej np. w BBCH 29 - (w tym roku niestety ta uwaga już nie aktualna, bo żyto jest już dalej w rozwoju) - zredukowaną dawką CCC w celu wyhamowania wzrostu pędu głównego i podciągniecia pozostałych. Oczywiście w tym przypadku należy wprowadzić korekty w postaci naddatków środka ze względu na niższe temperatury (chodzi o otimum temperaturowe dla działania środków), które w tak wczesnej fazie występują, ale oczywiście nie jest to reguła, więc nie wolno działać schematycznie, rutynowo tylko być elastycznym przy używaniu środków ochrony roślin i potrafić ocenić sytuację.

U mnie działa, ale oczywiście nie ma gwarancji, że będzie działać u wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Nie dostałem odpowiedzi niestety ale poprawiłem dzisiaj tak jak pisałem, tam gdzie było 0,15 Modusa dałem 0,1 i do tego fungicyd + siarczan magnezu, a tam gdzie samo ccc dałem 0,25 Modusa, fungicyd i siarczan magnezu.

Z tym azotem daruje sobie w tym roku drugą dawkę. W następnym roku może trafię w BBCH29-30.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Panowie pryskać ccc jak w nocy zapowiadają 2-3'C? Planuje jutro wjechać bo ma być ciepły (ok 15'C) i słoneczny dzień ale za to dośc chłodna noc. Przymrozków co prawda nie przewidują ale 2'C też niezbyt ciekawie. Trochę zyto goni i każdy dzień się liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

@majes.Z przykrością muszę stwierdzić iż chyba przespałeś odpowiednią fazę skracania chlorkiem pod względem efektywności.Odleglośc 1cm drugiego kolanka nad węzłem krzewienia to najlepszy moment skracania chlorkiem,pod warunkiem iż przynajmniej 50% pędów na jednostce[m2] jest w tej fazie rozwojowej.Dlatego ułatwieniem i zarazem w duzej mierze podniesiem efektywności stosowania chlorku w tej fazie jest stosowanie 05 na tkzw.wyrównanie łanu zaraz po ruszeniu wegetacji.Co przeloży się na dużo większe zrównowarzenie pedów pod wzgledem faz rozwojowych,o kwesti sporyszu i obcopylności nie wspomnę[kolega piast wyraziście to wyjaśnił we wczesniejszych postach]

Zostałem wywołany więc piszę, ale kolega Akacja już sprawę wyjaśnił. Pierwsze kolano ci uciekło niestety. Teraz możesz tylko skrócić górę. Zabieg wykonać jak najszybciej i nie cudować z azotem bo się wywróci.

 

Słuchajcie wg np tego poradnika http://www.agro.basf...przewodnik.html i zdj tam zamieszczonych wydaje mi się że żyto jest w BBCH31 bo 2 kolanko nie jest 2cm nad pierwszym. Wszystkie zdj wskazują na 1 kolanko.

Poniżej zdj z dnia dzisiejszego.

 

Zdj ostatnie to co prawda pszenżyto ale czy ono jest właśnie w BBCH30?

post-13082-0-62762500-1367350232_thumb.jpg

post-13082-0-76305100-1367350317_thumb.jpg

post-13082-0-12318600-1367350386_thumb.jpg

post-13082-0-98534300-1367350458_thumb.jpg

post-13082-0-09789700-1367352000_thumb.jpg

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glwoj    5

Czy można opryskać żyto drugi raz moddusem, czy zastosować etefon. Na bbch 32 poszło 1l antywlegacza plynnego 675 i 0,15 Moddusa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Wczoraj pryskałem Modusem i Tiltem Turbo, po 3 godzinach spadł deszcz. Czy miał ktoś taki przypadek? Trzeba powtórzyć zabieg, czy może ten będzie efektywny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafto    32
Napisano (edytowany)

3 godziny to dużo czasu wydaje mi się że będzie wszystko ok ;) Ważną rzeczą jest fakt że modus potrzebuje słonecznej pogody żeby się wchłonął. Dlaczego nie dodałeś CCC ??? My też ostatnio ryzykujemy z opryskami bo czas ucieka :/

Edytowano przez rafto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Słuchajcie wg np tego poradnika http://www.agro.basf...przewodnik.html i zdj tam zamieszczonych wydaje mi się że żyto jest w BBCH31 bo 2 kolanko nie jest 2cm nad pierwszym. Wszystkie zdj wskazują na 1 kolanko.

Poniżej zdj z dnia dzisiejszego.

 

Zdj ostatnie to co prawda pszenżyto ale czy ono jest właśnie w BBCH30?

Popatrz proszę ponownie na [ierwsze zdjęcia jak i na ostatnie. Na zdjęciach, które zamieściłeś (pierwsze dwa - mówię o tych z pierwszego twojego postu) masz pierwsze kolano, natomiast na pozostałych 3 faza do skracania jest mocno spóźniona. Zerknij jeszcze raz. Co może być na twoim polu przy tak późnym skróceniu? Ten dolny odcinek się wygnie i będzie miał łukowaty kształ, co według mnie jest zjawiskiem nikorzystnym. Dlatego też żyto powinniśmy skracać jak mamy początek fazy BBCH31 a nie w jej końcu - chyba, że masz 300 ha do opryskania w jednym czasie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Wczoraj pryskałem Modusem i Tiltem Turbo, po 3 godzinach spadł deszcz. Czy miał ktoś taki przypadek? Trzeba powtórzyć zabieg, czy może ten będzie efektywny?

Moddus jeżeli stosowałeś w dobrym czasie (słoneczna pogoda) to 2 godz powinny wystarczyć. Wg mnie powinno być wszystko ok ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

Zgadza się - u mnie żyto pędzi do góry - jest względnie ciepło i ciągle pada więc nic dziwnego... Niestety nie ma chociaż jednego suchego dnia na oprysk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2
Napisano (edytowany)

Rozsiałem nawóz jakieś 2 tygodnie temu na żyto i dalej jest strasznie rzadkie. Żyto dalej jest w fazie krzewienia, ponieważ mieszkam na północy i tu wszystko jest później. Do 1 kolanka dużo brakuje i jest problem, ponieważ jest bardzo sucho i nie wiem czy pryskać ccc czy sobie odpuścić?

Edytowano przez lukaasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

To ciekawe masz te zyto skoro sie krzewi:) Zyto wiosna nie wytwarza nowych rozgałęzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

@lukaasz: tez jestem z północy i moje żyto pierwsze kolanko ma już ze 3-4cm nad węzłem krzewienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

U mnie 50% pędów głównych jest w fazie BBCH32, 2 kolanko. Miałem dziś jechać z antywylegaczem i uszczelka pod głowicą w ciągniku poszła. I jest problem. Bo już późno, skracanie powinno być na wczoraj....


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mi udało się trfić w pierwsze kolanko w pierwszym zabiegu ale widząc wtedy suszę dalem tylko litr Antywylegacza płynnego. Mam zamiar rzucić jeszcze 100 może 150 kg saletry i teraz pytanie czy trzeba bedzie 2 raz skracać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj