bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

szkoda że PiastOracz się nie pojawia ostatnio. Pewnie byśmy znali odpowiedź. ja dzisiaj zebrałem kilka roślin i stwierdzam że już na dniach trzeba będzie lecieć z CCC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wel    0

Witam. Pomóżcie co robić z żytem ,które po zimie spleśniało w ok45% dawać jeszcze jakieś specjalne nawozy czy odsiewać jarym??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Do tej pory nie skracałem ( :D ), ale postaram się wytłumaczyć jak ja to widzę. Faza przedstawiona na zdjęciu to idealny moment na zastosowanie retardantów, ale uwaga, mówimy tu o chwili, gdy 50% rozgałęzień które nie będą redukowane osiąga taki stan rozwoju, nie sugerujemy się najmocniejszym źdźbłem z najmocniejszej rośliny.

 

rimg0010i.jpg

 

Przydatne źródło: http://www.agro.basf...przewodnik.html

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Kolego eMWu ostatno wykład miał ekspert BASF "znajdź pierwsze kolanko, jak prawidłowo skracać zboża". I tam autor na jednym ze slajdów napisał trochę inne zdanie. "Pierwsze kolanko jest co njmniej 1 cm powyżej węzła krzewienia. Zabieg wykonujemy w momencie, kiedy około 50% roslin an plantacji na pędzie głównym ma wyczówalne kolanko - pełnia fazy BBCH 31."

Kro ma racje? :)


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Zapewne on. :) Jutro wieczorem lub we worek wczesnym rankiem polecę ze skracaniem, tylko czekam już od czwartku na środki...

 

EDIT: to w takim razie prysnąć już na grzyba? Tak myślę, że jeżeli żyto i tak wystartowało późno, pogoda na razie zapowiada się bez opadów, to może warto przesunąć pierwszy zabieg, aby jego działanie było dłuższe; albo zastosować na 1 raz mniejszą dawkę i pryskać 3 razy? Aha, piszę tu o bardzo intensywnej uprawie (180-190kg N).

Edytowano przez eMWu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Azot policzyłem razem z gnojówką co dałem na jesieni, 140kg N dostarczone będzie wiosną w 2 dawkach RSM-u (jedna już poszła, jak łatwo się domyślić). Żyto wymaga podobnych ilości N na tonę ziarna co pszenica, więc nie rozumiem zdziwienia. Skracane będzie na pewno raz, a od przebiegu pogody uzależnię, czy będzie pryskane etefonem przed kłoszeniem, czy kiedy to tam jego stosowanie wypada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Azot policzyłem razem z gnojówką co dałem na jesieni, 140kg N dostarczone będzie wiosną w 2 dawkach RSM-u (jedna już poszła, jak łatwo się domyślić). Żyto wymaga podobnych ilości N na tonę ziarna co pszenica, więc nie rozumiem zdziwienia. Skracane będzie na pewno raz, a od przebiegu pogody uzależnię, czy będzie pryskane etefonem przed kłoszeniem, czy kiedy to tam jego stosowanie wypada.

Z tego co się uczyłem żyto na tonę ziarna pobiera 23,5kg N czyli trochę mniej niż pszenica, do 140kg N proporcje się utrzymują, po przekroczeniu tego progu ilość N na wytworzenie 1t rośnie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

U mnie akurat czas na skracanie (CCC), herbicyd (Mustanf Forte), fungicyd (Wirtuoz), siarczan magnezu. Tylko pytania są dwa. Czy to nie za dużo jak na jeden oprysk i czy w ogóle pryskać teraz CCC bo narazie nie zapowiadają deszczów do końca tyg ale znowu w ziemi jest jescze sporo wody.

Edytowano przez milanreal1

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

truten, 1,2 - 1,4l środka opartego na CCC (form. 750g/l) i 0,4l medaxu top. Pryskać chcę dziś wieczorem, czekam na środek, ponoć ma na 100% dojechać.

 

W ziemi jest sporo wody więc CCC jak najbardziej wskazane. A co do mieszania z mustangiem - ja staram się nie mieszać herbicydów z regulatorami i fungicydami, wiem, że CCC można spokojnie stosować z sulfonylomocznikami (np. Granstar SX), a bodajże 2,4-D (regulator wzrostu który działa na chwasty, zboże musi go zmetabolizować) w mustangu mogą spowodować wystąpienie mocnego stresu w roślinie przy oprysku z retardantem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

no ja dzisiaj jadę z CCC 1,8L, rośliny wydaje mi się że są w BBCH30 także mogę samo CCC zastosować, dodam siarczan magnezu.

A jak myślicie po ilu dniach mogę jechać z Mustangiem Forte i Wirtuozem?

 

Ale na etykiecie mustanga jest zapis:

Mieszaniny zbiornikowe w zbożach:

Pszenica ozima, pszenżyto ozime

MUSTANG FORTE 195 SE 1l/ha + Antywylegacz Płynny***** 675 SL 2,0 l/ha

 

Co prawda dla pszenicy i pszenżyta ale chyba w życie tez można zastosować?

 

Dzwoniłem do przedstawiciela handlowego producenta i potwierdził że nie ma przeciwskazań w łączeniu CCC z Mustangiem Forte.

Edytowano przez majes

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A jak z temperaturami? U mnie chyba 2 dni temu nocą temperatura zbliżała się do 0 więc więc w takich warunkach CCC nie za bardzo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

Do tej pory nie skracałem ( :D ), ale postaram się wytłumaczyć jak ja to widzę. Faza przedstawiona na zdjęciu to idealny moment na zastosowanie retardantów, ale uwaga, mówimy tu o chwili, gdy 50% rozgałęzień które nie będą redukowane osiąga taki stan rozwoju, nie sugerujemy się najmocniejszym źdźbłem z najmocniejszej rośliny.

 

 

 

Przydatne źródło: http://www.agro.basf...przewodnik.html

 

 

Pany z BASF mówią tak: (pozwoliłem sobie wrzucić ich slajd)

post-3888-0-54470900-1366643837_thumb.jpg

Edytowano przez Cihu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Witam panowie. Dziś byłem obejrzeć swoje żyto, i około połowy roślin ma już pierwsze kolanko na wysokości 0,5 -1 cm. I mam teraz problem bo nie wiem w jakiej kolejności wykonywać zabiegi i co z czym łączyć. Do wykonania mam zabiegi :

Na chwasty i miotłe : Mustang forte+ Protugan. Na grzyba : Topsin. Odżywkę : Sonata fosforowa + mocznik ( chyba że odradzacie). Do tego muszę wysiać jeszcze 200 kg saletrzaku na ha, i opryskać CCC. W jakiej kolejności polecacie wykonać zabiegi i kiedy z nimi ruszać? Ostatnich nocy temperatura była bliska zeru, jednak przymrozka nie było. Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Ja bym zrobił tak: oprysk CCC + fungi + odżywki -> wysiew saletrzaku -> oprysk herbicydem dzień/dwa później. Do mocznika nie zapomnij dodać siarczanu magnezu, bo poparzy Ci rośliny.

 

Cihu, odnośnie skracania to nieco niżej (pod postem, wyżej ogółem) skorygowałem mój pogląd. Dla zainteresowanych, dzisiaj o 19 (wtedy przyszły środki) prysnąłem 0,5l Medaxu Top; 1,2l CCC (750g/l), 0,5l manganu 13%; 0,3l miedzi 6%; 0,1kg boru 21% na hektar. Na grzybka nie prysnąłem, bo środek nie dojechał, no cóż, zdarza się, z fungi prysnę drugi raz tej wiosny siarczanem magnezu, teraz dodałem bor do mieszanki który wyjątkowo się lubi z siarczanem i tworzy różnorakie wiązki z nim w zbiorniku, więc nie jest polecane pryskać taką mieszanką. Nie wiem, co z temperaturą, ale jak pryskałem było jakieś 15 stopni, niedawno patrzyłem i jest 8 powyżej kreski, nie powinno być źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj zastosowałem 1 l CCC do tego fungi i odżywka od Osadkowskiego. Skończyłem o 19 a teraz zaczął padać deszcz... Ciekawe co z tego będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xbs    0

Z strony BASF

 

 

Chlorek chloromekwatu (CCC)

 

to substancja będąca inhibitorem giberelin, która ze względu na sposób działania najsilniej będzie wpływała na dwa pierwsze międzywęźla. Działanie CCC uaktywniają temperatury już od 7 – 8°C, ale optymalny zakres temperatur to 10 - 15°C. CCC działa przez około 10 – 14 dni, w zależności od przebiegu pogody i zastosowanej dawki. Jest to najstarsza substancja, stosowana od lat 60 – tych.

 

Cechy charakterystyczne:

  • Promieniowanie słoneczne bardzo korzystnie wpływa na działanie CCC
  • Łączene stosowanie CCC z triazolami (fungicydy) poprawia jego skuteczność
  • Mieszany w jednym zabiegu z herbicydami z grupy sulfonylomoczników chlorek chlormekwatu może prowadzić do uszkodzeń na plantacji. Zalecamy ostrożność.
  • Łączenie CCC w jednym zabiegu z herbicydami z grupy regulatorów wzrostu, między innymi zawierającymi 2,4D, MCPA, oraz dicambę, chlorpyralid, czy fluroksypyr wymaga dużego doświadczenia i ostrożności, mogą nastąpić uszkodzenia roślin.
  • CCC popularnie stosowany jest do tzw. zabiegu dokrzewiającego w fazie pełni krzewienia, jeśli wystąpią w tym okresie przymrozki może to być przyczyna niewielkich uszkodzeń roślin.
  • CCC jak każda substancja z grupy regulatorów wzrostu nie powinna być stosowana w warunkach silnej suszy.

 

 

i jeszcze gdzieś przeczytałem że musi minąć siedem dni od zastosowania ccc żeby zastosować herbicydy oparte na regulatorach wzrostu.

 

Sam chcę zastosować teraz ccc z granstarem sx 50 ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie.

 

Czy można te środki mieszać ze sobą a jeśli tak to ile regulatora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Granstar SX ma substancję aktywną z sulfonylomoczników, dziwne, do tej pory spotykałem się z opinią, że można mieszać z nimi retardanty, ale to jednak nieprawda. Czyli lepiej nie mieszać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Ja bym zrobił tak: oprysk CCC + fungi + odżywki -> wysiew saletrzaku -> oprysk herbicydem dzień/dwa później. Do mocznika nie zapomnij dodać siarczanu magnezu, bo poparzy Ci rośliny.

 

Cihu, odnośnie skracania to nieco niżej (pod postem, wyżej ogółem) skorygowałem mój pogląd. Dla zainteresowanych, dzisiaj o 19 (wtedy przyszły środki) prysnąłem 0,5l Medaxu Top; 1,2l CCC (750g/l), 0,5l manganu 13%; 0,3l miedzi 6%; 0,1kg boru 21% na hektar. Na grzybka nie prysnąłem, bo środek nie dojechał, no cóż, zdarza się, z fungi prysnę drugi raz tej wiosny siarczanem magnezu, teraz dodałem bor do mieszanki który wyjątkowo się lubi z siarczanem i tworzy różnorakie wiązki z nim w zbiorniku, więc nie jest polecane pryskać taką mieszanką. Nie wiem, co z temperaturą, ale jak pryskałem było jakieś 15 stopni, niedawno patrzyłem i jest 8 powyżej kreski, nie powinno być źle.

Dzięki za radę. W jakim stosunku zastosować siarczan magnezu do mocznika? Mocznika chce dać około 10 kg na ha. Czyli po CCC itd hebricydem mogę pryskać 2 dni później? Z tego co czytałem wczoraj to dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie CCC + Moddus w mieszaninie, a wy jak kto oceniacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Runder    16

""CCC popularnie stosowany jest do tzw. zabiegu dokrzewiającego w fazie pełni krzewienia, jeśli wystąpią w tym okresie przymrozki może to być przyczyna niewielkich uszkodzeń roślin."" - ciekawe jak bardzo duzych uszkodzeń...


Sprzedam opryskiwacz polskiej produkcji pojemność 400 litrów......Sprzedam pług khun master 103..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xbs    0

A tu mam że można z grodyl 75 wg (sulf..mocznikami). http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/herbicyd-w-parze-z-retardantem,34728.html. Więc jak widać jedno drugiemu przeczy. Więc liczył bym na kolegów rolników z większym doświadczeniem. Bo od czytania bzdur w internecie mózg się lasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj