bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

akacja    92

A ja tam najlepszy plon żyta(7t/ha) uzyskałem bez grama nawozu i bez żadnych oprysków. W tym roku posiałem 1,5 ha żyta po rzepaku, pod korzeń nic nie dałem, na chwasty też nie mam zamiaru pryskać, jedynie na wiosne w zależności od tego jak będzie wyglądało pójdzie trochu N i ewentualnie CCC no i jeszcze ze względu na RŚ wsiewka seradeli...

 

I jeszcze zapomniałeś dodać że to populacja,coś mi się wydaje że nie jaki Dawid Coperfeld maczał w tym palce.

Bez urazy ale ja nie dam się nabrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaSD    0

Koledzy mam problem. Z roku na rok zauważam w moim życie żółte przebarwienia na liściach. Najpierw jest zieloniutki a potem liście zaczynają żółknąć a końcówki nawet schnąć. Moim zdaniem jest spowodowane grzybem, tylko nie wiem jakim i jak to zlikwidować. Doradźcie proszę, może wy mieliście też taki problem, więc może wiecie jak to zwalczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

To może być grzyb, ale równie dobrze niedobór (azot/magnez/siarka/MANGAN). Prysknij mirage/bumper super (mirage tańszy, liczy się substancja aktywna - prochloraz), przy okazji ochronisz plantację także przed pleśnią śniegową. Może to być także przypalenie herbicydem - np. diflufenikanem (snajper, legato). Niedobory manganu zdarzają się przy wysokim pH i słabym zagęszczeniu ziemi, a także na glebach organicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Sprawdz jeszcze czy na zakończeniach tych żółtych listków nie masz takich brązowych kropeczek,jeżeli tak to niestety pozostałości po tegorocznej sepci[septoriozie] i słabej ochronie,jeszce pewnie uprawa w monokulturze,a czy ziarno bylo odpowiednio zaprawiane.To co zaleca kolega eMWu jak najbardziej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

 

I jeszcze zapomniałeś dodać że to populacja,coś mi się wydaje że nie jaki Dawid Coperfeld maczał w tym palce.

Bez urazy ale ja nie dam się nabrać.

Jak nie chcesz to nie musisz wierzyć. Tak to było żyto populacyjne, Motto. Plon nie był mierzony na oko( na zbiorniki czy przyczepy) tylko wszystko było na drugi dzień ważone bo wszystkie żyto kupował odemnie sąsiad dla świń. To był rok 2003 albo 2004 i pamiętam, że był problem ze skoszeniem bo Rekordzik kolegi strasznie się grzał.

@zorzyk2 nie liczyłem ze słoma bo u mnie słoma już od 15 lat zostaje w polu... ;)

Pamiętajcie, że to była 3 klasa ziemi na której np. buraki cukrowe potrafią dać 80t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Buraki to nie żyto ;) Były nawożone choć jak na standardy agrofoto pewnie i tak za słabo heheheh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Kolego tu nie chodzi o to czy ktoś ci wierzy lub nie,tu chodzi o wiarygodność.Ja też mam paredziesiąd ha 3ai3b nawet parę ha 2b co w moim regionie jest rzadkością,znam bardzo dobrze możliwości tego rodzaju gleby.Możesz mieć zawartość PiK na bardzo wysokim poziomie lecz bez podania N w odpowiednim momencie roślina nie pobierze twojego PiK i nie przeloży sie to na plon,a utrzymanie azotu w glebie na poziomie np 100kg czystego składnika jest niemożliwe w okresie wegetacji od września do np.maja.Więc gdybyś napisał 3-4t/ha przy naprawde sprzyjających warunkach atmosferycznych można by było się do tego przychylić,ale 7t bez grama nawozu jest nie możliwe.Ta ilość czyli 7t to kapitalny wynik w przypadku populacji,ale przy odpowiednim nawożeniu i stosowaniu regulatorów wzrostu.Analizując dalej piszesz iż 80% wyległo, przy normalnym zbożu stojącym zakłada się 6% strat przy zbiorze,przy leżącym min15% i tu dużo zależy jeszcze od sprzętu i oczywiście operatora.Czyli reasumując 7t+15%=8t z malutkim przechodem z ha,a to już jest dobry wynik dla hybrydy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nawet jeśli to było stanowisko po burakach, to 7t/ha żyta(populacyjnego!!) bez nawozu i jakiejkolwiek ochrony jest nieosiągalne. Tę historie można wsadzić między bajki xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

koledzy mam pytanie odnosnie skutecznosci działania legato plus 600sc w dawce 1,5l/ha na zboze w fazie 2-3 lisci...wczoraj wykonałem zabieg po 16 i po godzinie 23 zaczoł padac deszcz...taka mzawka dobra ktora pada az do tej pory...chwasty w fazie 2-3 lisci sa a niektore nawet 4 maja ale to rzadkosc...teraz moze ktos mi powie czy aby skutecznie zadziała legato....czy nie został spłukany i zabieg czy bedezie trzeba poprawic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

po godzinie,dwóch można by bylo się zastanawiać,ale po takim czasie powinno być ok.Następnym razem dla pewności dodaj troche kleiku,jest spory asortyment wspomagaczy na rynku,nie drogich które poprawiają skuteczność zabiegów i wchłaniania substancji.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@przemek111447 stosowałeś już wcześniej legato plus 600 SC a jeżeli tak to jak z efektami. Ja też wszystkie zboża pryskałem poraz pierwszy tym środkiem i zobaczymy efekty, lecz ja stosowałem w dawce 1,3l/ha bo chwasty małe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Kolego tu nie chodzi o to czy ktoś ci wierzy lub nie,tu chodzi o wiarygodność.Ja też mam paredziesiąd ha 3ai3b nawet parę ha 2b co w moim regionie jest rzadkością,znam bardzo dobrze możliwości tego rodzaju gleby.Możesz mieć zawartość PiK na bardzo wysokim poziomie lecz bez podania N w odpowiednim momencie roślina nie pobierze twojego PiK i nie przeloży sie to na plon,a utrzymanie azotu w glebie na poziomie np 100kg czystego składnika jest niemożliwe w okresie wegetacji od września do np.maja.Więc gdybyś napisał 3-4t/ha przy naprawde sprzyjających warunkach atmosferycznych można by było się do tego przychylić,ale 7t bez grama nawozu jest nie możliwe.Ta ilość czyli 7t to kapitalny wynik w przypadku populacji,ale przy odpowiednim nawożeniu i stosowaniu regulatorów wzrostu.Analizując dalej piszesz iż 80% wyległo, przy normalnym zbożu stojącym zakłada się 6% strat przy zbiorze,przy leżącym min15% i tu dużo zależy jeszcze od sprzętu i oczywiście operatora.Czyli reasumując 7t+15%=8t z malutkim przechodem z ha,a to już jest dobry wynik dla hybrydy.

Kolego naucz się czytać ze zrozumieniem. 80% żyta to mi wyległo po gradobiciu w tym roku, a plon przy niskim nawożeniu wyniósł 4t/ha zebranego ziarna (wg faktury z młyna i powierzchi działki) na VI klasie...

Nawet jeśli to było stanowisko po burakach, to 7t/ha żyta(populacyjnego!!) bez nawozu i jakiejkolwiek ochrony jest nieosiągalne. Tę historie można wsadzić między bajki xD

Trochu jestem za stary żeby opowiadać bajki na forum (bajki to opowiadam synkowi do snu) Jeśli uważacie, że to jest nie możliwe to jeszcze mało wiecie.... Na to jak to żyto sypało mam świadków, a to czego tam nie było robione to sam wiem najlepiej. Żyto było posiane we wrześniu, następna wizyta była na wiosnę(żyto miało bardzo ładny kolor i zapadła decyzja o nie dawaniu azotu), trzeci raz na polu byłem dopiero w żniwa!!! Takiego żyta w życiu nie widziałem, podobnie jak mój ojciec i kombajnista który nam je kosił. No chyba, że sąsiad w czynie społecznym zasilił mi 3,3ha pola albo zrobiły to krasnoludki....

Pozdrawiam i pamiętajcie w rolnictwie nie wszystko da się łatwo wyliczyć jak w matematyce...

Co do tego Legato plus 600sc to ja je stosowałem doglebowo(po siewie) w pszenicy i byłem zadowolony z efektów. Ten deszcz u Przemka nie zaszkodził a nawet pomógł bo środek napewno się wchłonoł a deszcz zwiększył jego działanie doglebowe. Taka ciekawostka; wystarczy wziąść 5l Protuganu(izoproturon) do tego litr Stakato(diflufenikan) i mamy Legato Plus 600SC za ok 270zł gdzie piątka "orginału" jest o stówę droższa... Do tego można dorzucić na samosiewy rzepaku Glean 5g/ha i mamy piękną mieszaninę(izoproturon-diflufenikan-chlorosulfuron) za rozsądne pieniądze...

P.S.

Jakbym wczoraj napisał: że mecz Polska-Anglia na najdroższym stadionie Europy, który posiada super nowoczesny rozsuwany dach, nie odbędzie sie z powodu deszczu, to też byście napisali, że to niemożliwe :D

Edytowano przez lukejro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

kupiłem jesienia działke na ktorej posiałem zyto...jest teraz w fazie 3 lisci...15 pazdziernika zastosowałem legato plus i dzis patrze a na tym zbozu na lisciach pojawiaja sie przebarwienia...dodaje link do zdjecia z tym zbozem

 

www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/391549-zyto-co-moze-brakowac/

 

zrobiłem probki przed siewem i mam takie wyniki;

ph 4,5

fosfor;5,7

potas;4,2

magnez;1,5

przedsiewnie dałem 30t obornika bydlecego oraz 200kg polifoski 8/ha

 

czy to oznaki braku magnezu maga byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

Kolego naucz się czytać ze zrozumieniem. 80% żyta to mi wyległo po gradobiciu w tym roku, a plon przy niskim nawożeniu wyniósł 4t/ha zebranego ziarna (wg faktury z młyna i powierzchi działki) na VI klasie...

 

Trochu jestem za stary żeby opowiadać bajki na forum (bajki to opowiadam synkowi do snu) Jeśli uważacie, że to jest nie możliwe to jeszcze mało wiecie.... Na to jak to żyto sypało mam świadków, a to czego tam nie było robione to sam wiem najlepiej. Żyto było posiane we wrześniu, następna wizyta była na wiosnę(żyto miało bardzo ładny kolor i zapadła decyzja o nie dawaniu azotu), trzeci raz na polu byłem dopiero w żniwa!!! Takiego żyta w życiu nie widziałem, podobnie jak mój ojciec i kombajnista który nam je kosił. No chyba, że sąsiad w czynie społecznym zasilił mi 3,3ha pola albo zrobiły to krasnoludki....

Pozdrawiam i pamiętajcie w rolnictwie nie wszystko da się łatwo wyliczyć jak w matematyce...

Co do tego Legato plus 600sc to ja je stosowałem doglebowo(po siewie) w pszenicy i byłem zadowolony z efektów. Ten deszcz u Przemka nie zaszkodził a nawet pomógł bo środek napewno się wchłonoł a deszcz zwiększył jego działanie doglebowe. Taka ciekawostka; wystarczy wziąść 5l Protuganu(izoproturon) do tego litr Stakato(diflufenikan) i mamy Legato Plus 600SC za ok 270zł gdzie piątka "orginału" jest o stówę droższa... Do tego można dorzucić na samosiewy rzepaku Glean 5g/ha i mamy piękną mieszaninę(izoproturon-diflufenikan-chlorosulfuron) za rozsądne pieniądze...

P.S.

Jakbym wczoraj napisał: że mecz Polska-Anglia na najdroższym stadionie Europy, który posiada super nowoczesny rozsuwany dach, nie odbędzie sie z powodu deszczu, to też byście napisali, że to niemożliwe :D

 

Kolego czytać ze zrozumieniem umiem i to lepiej niż może się Tobie wydawać,choć Twoje wypowiedzi trudno zrozumieć mając wrażenie iż mają w sobie nutkę fantastyki,ale cóż każdy w świecie wirtualnym może być mocny i osiągnąć to co sobie zamierzy.Pytanie,ale po co? .Może rzeczywiście splotłem ze sobą dwie Twoje wypowiedzi,lecz trudno się nie poplątać skoro bez nawożenia osiągasz plony 7t,a z nawożeniem 4t.Aż boje się pomyśleć co by bylo gdybyś zastosował wówczas gdy ukosiłeś 7t nawożenie[przy najmniejN] i choć trochę ochrony fungi o regulatorach nie wspomne,pewnie krasnoludki zrobiły by k... ze szczęścia... bo takowe się u Ciebie pojawiają.

A co do własnej produkcji legato,to raczej nowości nie odkryłeś,choć nowością może być stwierdzenie iż opady polepszają działanie herbicydów po ich zastosowaniu,szczególnie tych o działaniu doglebowym.Przed zastosowaniem w przypadku słabej wilgotności gleby to się zgodze,ale po przy dostatecznej wilgotności,to raczej osłabią.

 

Ps.No cóż,ważne iż wszystko wraca do normy.Polska -Anglia 1:1,a i rozsuwany dach został zamknięty.Realia zawsze wezmą górę nad fantastyką.Pozdrawiam forumowiczów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
conan    4

Ja zasiałem żyto 125 kg na hektar, dzisiaj obejżałem i wydaje mi się że za gęsto.Jak żyto się krzewi,bo uprawiam po raz pierwszy.Dodam,że odmiana to Dańkowskie Złote.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

conan@ wszsytko zalezy czy masz ziemie w dobrej kulturze czy nie...zasobnosc P i K jest wazna...zyto krzewi sie tylko i wyłacznie jesienia...odmiana ktora zasiałes to odmiana populacyjna...jesli ziemie masz w dobrej kulturze(uregulowany odczyn ph i przynajmniej na srednim poziomie zasobnosc P i K)to te 125 kg jest w miare...kiedy siałes to zyto?prawidłowa obsada dla populacji to około 250 roslin na m2.ale sa bardziej zaawansowani uzytkownicy na tym forum ktorzy z pewnoscia wypowiedza sie bardziej fachowo na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
conan    4

Siałem 28 września,w tamtym roku dawałem wapno w ilości 3 tony na hektar,a w tym roku dawałem obornik.Jak kupowałem gość mówił,że oni siali 90 kg na hektar,materiał ze Stacji Doswiadczalnej Oceny Odmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

ja ta odmiane siałem 25 wrzesnia i na dzien dzisiejszy mam 3 liscie- miejscami 4...jak wapno w tamtym roku dawałes to w tym roku napewno roznice zobaczysz;) jakie siałes wapno i po ile płaciłes z dostawa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

@conan.policz jaką masz obsade na jednostce.Czyli ile roślinek na m2.jezeli mieścisz się w przedziale 250-320szt/m2 to jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
conan    4

Wapno kupowałem z Morawicy i wyszło 40 złotych tona z transportem (marzec 2011).Dzisiaj policzę jaka jest obsada na m2.A co do odmiany,ziarno było bardzo drobne,czy to jest specyficzne dla tej odmiany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powiem Ci tak, nie wiem jak u innych ale u mnie w tym roku i złote z własnego zbioru i dankowskie amber z centrali ziarno bardzo chude(amber jeszcze chudsze)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj