bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

akacja    92

Ręce mi opadły-bez urazu kolego zetor.Powiedz mi po co ci te 400 roslin na m2 jeszcze zyta i to populacji.przy zalozeniu iż 50% roslin wytworzy dwa pedy główne i drugie 50% trzy,masz obsade 1000 kłosów na m2,zastanów sie kto to utrzyma w pionie.Lub nastąpi sytucja zupełnie inna,zboże zcznie redukować pędy klosnonosne konkurując ze sobą o składniki światlo,wilgoć itd.Lub też ty podejmniesz decyzje o odroczeniu w puzniejszym terminie naweżenia startowego N,ze wzgledu na zbyt dużą gęstość, co bedzie zgubne dla twojej plantacji żyta,ponieważ w przypadku żyta pierwsza dawka decyduje w największym stopniu o plonie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niudizajn    13

niudizajn@jak Ci plonowała ta odmiana?jakie stanowisko miałes,nawozenie,ochrona itp?

 

 

Ziemia klasy IV -V , nawożenie oszczędnościowe , ochrony brak + troche zniszczeń przez dziki = 3,5 t/ha. Ja jestem zadowolony.


Kupię bronę wirnikową 2,5m z hydropackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Rafto wybacz, ale jakoś mnie poniosło (chamy, tacy jak ja niestety tak mają... chociaż rację miałem i mam :) ). Dlaczego warto dać także potas - wszystko jest w badaniach gleby użytkownika kamis. Bez potasu i jesienią nie urośnie. A co do płukania potasu - chyba na Saharze nie uprawiamy. :)

 

Co do siarczanu magnezu, to nie wiem, nigdy nie rozsiewałem go w pastaci stałej, bo nie miałem takiej potrzeby (stosuję wapno dolomitowe i nowozy z siarką). Może ustaw rozsiewacz możliwie wąsko z tego względu że to pył (tak na 10-12m) i zobacz jak to idzie. Postaraj się kupić siarczan z ciecha - podobno się tak nie kurzy (kiedyś kupiłem z firmy z bukowna i jak sypałem do wiadra to jeden pył był w powietrzu, do tego sam nawóz w chol... zbrylony).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Piast powiedz ile stosujesz legato w tej mieszaninie 1,5 czy 1,25 l +5-7 g gleanu. Bo sam zastanawiam czy stosować taką mieszaninę czy samo legato 1,5 litra. Bo w przyszłym roku planuje zasiać trochę rzepaku i boję się, że glean będzie miał swój negatywny wpływ na tą uprawę w przyszłym roku.

Pozdrawiam, MieszkoI

 

 

5 g chlorosulforonu nie jest niebezpieczne dla rzepaku (przynajmniej u mnie nigdy nie było), ale jak masz obawy to nie dodawaj chlorosulfuronu, natomiast DFF + IPU zastosuj w najniższej rekomendowanej dawce i najlepiej na pierwszy liść. Jak stanowisko kiepskie lub na słomę nie poszedł azot (słaby rozwój roślin), proponuję pendimetalinę + IPU jest mniej agresywne dla żyta. Oczywiście minimum 200 litrów wody na ha i gleba ma być dobrze doprawiona (mało dużych agregatów) i mieć dobrą wilgotność jak ma działać skutecznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krono    2

siarczan magnezu rozsiewałem rozsiewaczem rauch na 8 lub 9 metrów to jest max. tak podają w tablicach wysiewu na stronie raucha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Najlepiej to trzeba patrzeć na własne doświadczenia bo jeden posieje 90 - 110 kg/ha i będzie wystarczająco, a inny musi posiać 180 kg/ha aby ok było

Kiedyś jak zaczynałem zabawę z żytem aby się przekonać ile siać to na jednym polu zastosowałem różne ilości wysiewu od 100 do 200 kg/ha i tak sobie dobrałem ilość i obsadę odpowiadającą do danych warunków oczywiście pogoda też na to wpływa ale dane wyjściowe da się uzyskać :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bamberop    0

witam

jestem młodym rolnikiem i szukam jakiś porad.posiałem w tym roku na jesień 50 ha żyta hybrydowego mephisto (64kg/ha) i heltopa(82kg/ha)..pole 4klasy 3 i 5 klasa bardzo mało,pH powyzej 5,zasobnosc w makroelementy w normie...posiałem pod te żyto 100kg fosforanu amonu i 50kg soli..zasiane w terminie..licze na wasze porady..ochrona roslin i ich nawozenie..czy na chwasty pryskac na jesien czy na wiosne??dzieki za porady i wasze info!!

w tym roku też mialem zyto hybrydowe wysialem 300kg saletry w 3 dawkach 2 razy na grzyba skracalem i dało tylko 4800kg/ha (festus i heltop odmiana)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Odchwaszczenie koniecznie jesienią. Ale ogólnie wszystkie odpowiedzi dostaniesz w temacie o życie hybrydowym.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

ja zamierzam odchwascic zyto w fazie 3 lisci maratonem w dawce 4lityy/ha a do tego g glenu..co o tym sadzicie ?moge podac jeszcze jakies odzywki razem z herbicydem?zyto zasiałem 25 wrzesnia i dostała wtedy 100kg polifoski8/ha a dzis z tego co widze to ładnie powschodziło...wiec jaka rada z tymi odzywkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Witam posiałem w piątek Zyto Dańkowskie Amber w C1, wyszło mi około 102 kg przy MTZ 33.6 g i 93% siły kiełkowania. Trochę mnie siewnik oszukał bo z próby wyszło mi 108kg... Jak myślicie obsada będzie wystarczająca? mogę do jesiennego oprysku legato + glean dodać trochę mocznika i siarczanu magnezu?

Edytowano przez matyziak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

przemek111447 ja też będę pryskał taką mieszniną myślę że będzie OK. Moim zdanie odrzywki lepiej dać w osobnym oprysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

matyziak i przemek: nie dodaje się do oprysków herbicydowych żadnych nawozów (i innych pestycydów za wyjątkiem adiuwantów przeznaczonych do DANYCH środków), gdyż mogą one spowodować zbyt intensywne wchłanianie i szybkie przemieszczanie w roślinie substancji aktywnej, wtedy seifner (który ochrania roślinę główną od działania herbicydu) może nie zadziałać wystarczająco szybko i roślina uprawna może bardzo mocno odczuć działanie herbicydu, razem z całkowitym zamarciem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

dobra to w takim razie odpuszcze odzywki:) zastosuje maraton 4l i 5g glenu:) tak ze mysle ze taka kombinacja bedzie dobra,a odzywke wiosna zaaplikuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

bez przesady - zawsze stosuje odżywki z odchwaszczaniem - ALE śor podaj w najniższych zalecanych w etykiecie dawkach!

spokojnie, przetestowane :)

 

aha - i nie przeginaj z dawkami odżywek, zwłaszcza z N - na jesień stosuje się najniższe dawki

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

posiałem żyto 2 tygodnie temu, od tych 2 tygodni cały czas jest mokro, ale nawet ciepło. dzisiaj byłem na polu zobaczyć jak rośnie i widać tylko takie fioletowe kiełki i jest to takie rzadkie. siane w ilości około 200 kg / ha. będzie coś jeszcze z tego, czy powoli rozglądać się za czymś jarym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    140

fioletowe to ono bedzie do fazy 2 liscia a nawet i ciut dłuzej...zyto tak ma....na jaka głebokosc siałes?u mnie przy wilgotnej glebie i temperaturze około 12-15 stopni zyto było na powieszchni po 4-5 dniach...siane na około 1,5-2cm...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

A ja tam najlepszy plon żyta(7t/ha) uzyskałem bez grama nawozu i bez żadnych oprysków. W tym roku posiałem 1,5 ha żyta po rzepaku, pod korzeń nic nie dałem, na chwasty też nie mam zamiaru pryskać, jedynie na wiosne w zależności od tego jak będzie wyglądało pójdzie trochu N i ewentualnie CCC no i jeszcze ze względu na RŚ wsiewka seradeli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Tak kolego 7t/ha na 3 klasie przy zerowym nawożeniu(żyto Motto). W tamtym roku na 6 klasie 4t/ha przy nawożeniu 100kg polifoski 6 /ha, ok 50kg N/ha i to po gradobiciu gdzie 80% żyta leżało przy samej ziemi... Grunt to dobre zmianowanie, azot należy stosować z rozsądkiem i znać zasobność gleby. Ja praktycznie odszedłem od uprawy żyta ale kiedyś mój ojciec uprawiał go więcej, plony kręciły się w okolicy 4,5-5t/ha, nawożenie minimalne albo brak(w zależności od stanowiska), brak ochrony chemicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Właśnie miałem zapytać na jakiej ziemi, ale @lukejro odpisał wcześniej. Znajomy bez nawozu, obornika ileś lat siane zboże bez zmianowania uzyskał dobre 4t/ha na piaszczystej glinie.Moje żytko ma 3 liście, siane 24-25 wrzesień, teraz zastanawiam się czy pryskać na chwasta czy czekać na przymrozek. Na polu rośnie trochę rzepy świerzby i przytulii, przecież to ginie w ujemnej temperaturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj