bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

gigix    6

panowie to jak w końcu, żyto już kłosi, pryskać etefonem czy nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

teraz kolego to już trochę za pużno.Mozesz zrobić jak kolega radek wyzej opisał,ale przy braku regulatorów we wczesniejszych fazach zbyt wiele to nie pomoze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jak koledzy u was trzyma się zyto? U mnie na VI klasie już wysiadke zrobił, urosło do kolan, liśc flagowy w polowie suchy, kłosa brak. Dodam że w glebie po zimie byly ogromne niedobory wody, w kwietniu nie padal deszcz, a w maju spadło 10mm.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z mojego kłosy się wychylają. Myślałem, że przesadziłem z Moddusem i przyhamowałem kłoszenie, ale dopiero 11 maj więc się uspokoiłem. Ogólnie ma ok 75-80cm z wyglądu przyzwoite. Tylko deszcz omija moją okolice i jak nie popada konkretniej to może zrobić się cieniutko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A dodam że na V klasie po kukurydzy(była monokultura kukurydzy przez ok 10 lat, co rocznie obornik) żyto jest super, wiosną dostało 200kg saletrzaku/ha, II dawki nie dawałem a wysadziło na ok 120cm, nie wiem czy czasem nie wywali. Ale na deszcz czekam bo inaczej bedzie katastrofa. Pszenżyto grzyb zeżarł, żyto na VI klasie to nawet kombajnu wpuszczac nie bedę, więc na ciut lepszej glebie może cos będzie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Napisano (edytowany)

Ja 2 razy regulowałem wzrost i chyba mi się udało, bo jak na razie wysokie nie jest. Rośnie na IV klasie, o średniej kulturze, zostało zwapnowane po ostatnich żniwach dostało po 48kg P i K (szału nie ma). Co do pszenżyta, to mojego mało zostało po zimie, a to co już przezimowało to coś zaatakowało i wczoraj zostało popryskane fungicydem, ale do końca nie wiem czy to grzyb czy jakiś niedobór. Objawem są zżółknięte liście w górnej partii rośliny. Jedno co wiem na 99% to, że w tym roku nie sieję żyta :)

 

Tak na przyszłość, jaki środek polecicie do jesiennego zwalczenia chabra bławatka?

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Z mojego kłosy się wychylają. Myślałem, że przesadziłem z Moddusem i przyhamowałem kłoszenie, ale dopiero 11 maj więc się uspokoiłem. Ogólnie ma ok 75-80cm z wyglądu przyzwoite. Tylko deszcz omija moją okolice i jak nie popada konkretniej to może zrobić się cieniutko.

Ja podobnie myślałem u mnie, bo troche w te upaly staneło mocno i modus mocno zadziałał, ale zaczyna się poprawiać. Narazie wygląda całkiem poprawnie i plon zapowiada się niezły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

U mnie populacja ma okolo 80cm,wlaśnie się wyklosiła,wygląda nawet ok.po 16 band srednio w klosach.trzy razy skracane,drugi i trzeci dawki okrojone,modus 0,2l/ha i etafon 0,3l/ha.Zobaczymy moze polece jeszcze po przekwitnięciu,zalezy od pogody.

@milanreal1 nie raz tak jest iz z przyczyn od nas niezaleznych coś sie nie udaje.Moze na tej szóstce uprawić to nie udane żyto i posiać gorczyce,troszke puznawo ale jeszcze nie ma tragedi.A na przyszły rok łubin.Będziesz miał na pasze lub sprzedaż plus doplata.Albo drzewka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

chyba @akacja miałeś na myśli grykę ? Bo gorczycy na 6klasie to ja nie widze udanej ,zwlaszcza teraz sianej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

pisząc gorczyce mialem na myśli rosline co podniesie wielkość próchnicy w glebie,ale przyznaje racje gryka bylaby lepszym rozwiązaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Rezygnuję, bo zaczynam uprawiać rzepak i pszenicę. Doszedłem do wniosku że ziemia na której gospodarujemy nie jest taką tragiczną za jaką ją uważałem i przynajmniej przez 2-3 lata nie będę uprawiał żyta. Chyba że obecna sytuacja utrzyma się nadal, mam na myśli wyższą cenę żyta od pszenicy, ale szczerze uważam że nie jest to możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

raczej cena pożniwach nie utrzyma sie wyższa od pszenicy.ale myślę że nie bedzie duzo niższa.Żyto zawsze było uznawane jako zboże drugiej kategori,lecz w ostatnich latach technologia uprawy nie odbiega zbyt wiele od pszenicy.Śzczególnie jezeli weżmiemy pod uwagę hybryde.Ale szczerze powiem też mi bliżej do pszenicy,jęczmienia czy rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Czy praktykujecie nawożenie (saletrą)żyta gdy się już wykłosiło,na poprawienie parametrów ziarna tak jak się to robi w pszenicy?


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

nie piotr,w przypadku żyta brak efektów,szkoda nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Dzwoniłem do CN w Wołowie oni głównie zajmują się żytem,i potwierdzili żyto po wykłoszeniu nie reaguje na azot.


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fliegl    22

Do uprawy żyta to wy chyba dopłacacie.

Kilka razy siejecie nawóz kilka oprysków a wystarczy tylko raz na wiosnę posiać nawóz i raz opryskać na chwasty.

Na V klasie ziemi to i tak więcej ja 4-5T z ha nie zbierzecie choć by nie wiem ile nawozu walił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254
Napisano (edytowany)

na jednej dawce N i tylko oprysku na chwasty robisz ? 5ton na V ?jak tak to gratki

i moze jeszcze odmiana siana z dziada pradziada

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

kolega chyba nie przemyślał wypowiedzi.

@fliegl.Ja w tym roku zrobiłem pełną ochrone w życie taką sama jak w pszenicy,począwszy od chwastów[uwzględniając miotle] poprzez regulatory wzrostu,oraz dwukrotną ochrone fugicydową czy będzie trzecia okaże sie.Nawozenie N 140 populacja,185 hybryda i nie przewiduje żebym musiał dopłacic.Z prostej przyczyny cena 170 euro za tonę,w takiej cenie firmy chcą podpisywać umowy

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

09l ccc+0,15 modus,Przy t1 fungi+02 modus,Przed wykloszeniem 03l kobra[etafon].Rurka jak w rzepaku,żyto 90 cm hybryda,100cm populacja.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Dzieki za odpowiedz. Witam wszystkich,

W tym roku zaczynam z uprawą żyta, dlatego chcialbym sie dopytac kogos doswiadczonego. Wziolem dzierzawe gdzie jest slaba ziemia. (V) Zastanawiam sie jaka uprawe tam stosować. Tj. na jaka glebokosc. Czytalem niedawno temat na temat uprawy bezorkowej (wypowiadal sie tam jakis fanatyk) ktory mowil ze tymbardziej na slabszych stanowiskach powinno sie niestosowac orki, i wlasnie sie nad tym powaznie zastanawiam. Czy zrezygnowac z orki na tej klasie,(talerzowka) czy moze wykonywac orke, a jesli tak to na jaka glebokosc.? 15cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Bezorkowa to przyszłość i dużo zależy do właściwego parku maszynowego. Dysponując sama talerzówka możesz zrobić bezorkowo ale licz się z dużym zachwaszczeniem. Zwłaszcza w 1 roku.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj