bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Roki212    1817

Roki212 chcę zastosować 100kg saletry amonowej na 1 ha w jednej tylko dawce. (jedynej). Nie chcę dawać więcej azotu ponieważ nie mam możliwości stosowania antywylegaczy i boję się żeby nie wyległo.

Trochę mało 100 kg/ha, ja daje w tym roku 225kg/ha saletry i dodatkowo oprysk mocznikiem razem z herbicydem. Jak byś dał nawet 200 kg/ha i tak nie powinno wyłożyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Manio    0

Twój samokrytyka jest szczera, ale chyba zbyt daleko idąca. Ale te 2,5 ha mieczyków to prawie jak Holandii. Jak będą kwitnąć normalnie zabieram moją żonę i jadę na Łódź. Musi fajnie wyglądać.

Wszystkie 2,4 D i MCPA (nie pamiętam co tam wymieniłem) to na dwuliścienne z grubsza mówiąc. Na każdym sklepie we wsi to zapewne znajdziesz - i te potrzebują temperatury i do fazy BBCH31 do 32, ale są relatywnie tanie. Te drugie bardziej trudne nazwy to gotowa kompozycja o szerokim spektrum działania od firmy, która robi aspirynę - ale droga. Nawet nie wiem ile to teraz kosztuje na ha, bo ja stosuje herbicydy jesienią na żyto, więc tego nie monitoruję. IPU jeśli używałem takiego skrótu to izoproturon. Jak wkleisz w wyszukiwarkę to na pewno znajdziesz.

Bardzo nie lubię podpowiadać w herbicydach na wiosnę bo jest to: niebezpieczne dla roślin (warunki pogodowe, przekraczane fazy roślin), drogie, czasami mniej skuteczne (bo temperatura nie taka, bo chwasty poprzerastane). Jak żyto nie jest przerośnięte to możesz spróbować dikambę + tritosulfiron (dwie firmy mają podobne preparaty), ale wszystko do końca fazy krzewienia. Stosowanie w późniejszej fazie, może uszkodzić żyto. Niestety to jest urok wiosny herbicydami - ograniczenia ze strony temperatur w nocy z faz rozwojowych roślin i oczywiście chwastów, które są coraz większe. Czytaj etykiety zanim kupisz.

Trochę zrobiło mi się jaśniej z tymi herbicydami. Jak tylko temperatura pozwoli to wchodzę z opryskiem na pole.

Jeśli chodzi o moją główną produkcję to nie mogę dopuścić do rozkwitu, źle by się taki kwiat transportowało, wszystko tnę w pąku. Średni producent mieczyka w Holandii jakim ja tutaj jestem ma około 8-10 razy więcej areału mieczyka ode mnie. Daleko mi do Holandii, ale cały czas rozwijam się. Dzięki za cenne informację, przydały się pewnie nie tylko mnie (mam nadzieję że nie jestem tutaj jedynym laikiem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Jak na Wodzierady w Polsce to Holandia. Pamiętaj jeszcze o jednej zasadzie czytania etykiet. Najważniejsze wiadomości znajdziesz w rubryce UWAGI na końcu etykiety. I jeszcze jest magiczne słowo w wiosennych herbicydach czyli tzw. "przymrozki" (mam na myśli jakie spadki temp, jak długo etc,) - przynajmniej jak nigdy nie otrzymałem precyzyjnych informacji, więc herbicydów wiosną unikam . Żaden przedstawiciel z chemii precyzyjnie się w tym temacie nie wypowie tylko mniej więcej tak jak góral, który przepowiada pogodę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dam 200kg saletry na ha w jednej dawce w tą sobotę będę siać. Roki212 i PiastOracz dzięki za odpowiedź, ja mało znam się na uprawie żyta.

 

Pozdrawiam wlascicielziemski1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akacja    92

ja w zbożach też miałem na wiosnę ostro zadziałać z siarką ale dziś dzwoniłem do znajomego (o którym kiedyś pisałem) i ów znajomy oznajmił mi iż głównie o stosowanie siarki najbardziej troszczą się firmy nawozowe(wiadomo dlaczego) a w rzeczywistości mamy tyle trucicieli (np.kopalnie) że siarki mamy w glebie sporo (wszystko spada z deszczem) i dlatego nie ma co przesadzać z S gdyż zakwasza glebę ale jaka prawda ? Po żniwach zaraz robię badania na mikro i makro składniki to zobacze kto ma racje a siarke zastosuje tylko dolistnie z Mg w siarczanie i mam nadzieje że wystarczy

 

Pawel.Tak dla orientacji powiem.azot jest nośnikiem makroelementów,natomiast nośnikiem azotu jest siarka.Zrób sobie experyment,na cześci pola wysiej siarczan magnezu w formie sypkiej w ilości 100-120 kg/ha,a resztę zrób w formie oprysku.Za miesiąc zobaczysz różnice.

 

Fajnie iż kolega PiastOracz pojawił sie ponownie ;) ,pewnie opalony po urlopie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

W takim razie dam 200kg saletry na ha w jednej dawce w tą sobotę będę siać. Roki212 i PiastOracz dzięki za odpowiedź, ja mało znam się na uprawie żyta.

 

Pozdrawiam wlascicielziemski1

 

Lepiej podziel te 200kg na dwie dawki, żyto lepiej to wykorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz dam powiedzmy 120kg saletry to kiedy powinienem dać drugą dawkę 80kg bo boję się że nie rozpoznam odpowiedniego momentu.

 

pozdrawiam wlascicielziemsi1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Możesz dać pod koniec krzewienia początek strzelania w źdźbło, ale tego ściśle się nie trzymaj patrz tez na pogodę bo nawóz musi się rozpuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Pawel.Tak dla orientacji powiem.azot jest nośnikiem makroelementów,natomiast nośnikiem azotu jest siarka.Zrób sobie experyment,na cześci pola wysiej siarczan magnezu w formie sypkiej w ilości 100-120 kg/ha,a resztę zrób w formie oprysku.Za miesiąc zobaczysz różnice.

 

Fajnie iż kolega PiastOracz pojawił sie ponownie ;) ,pewnie opalony po urlopie....

 

Nie ma jak to przekonać się na własnej skórze, choć Kolega Akacja już przepowiedział co będzie. Kto pamięta Fraglesów to tam też była wiedźma PLEPLE, która przepowiadała pewne rzeczy. Jak założyli filtry na kominy to niestety siarki brak, a w oprysku nie dostarczysz tego co potrzebujesz no chyba, że się uprzesz, ale będzie to pod każdym względem nieekonomiczne. Więc posłuchaj Akacji i podaj to w nawozie, a i w pierwszym oprysku obowiązkowo bo z góry trzeba pomóc rośliną jak zimno. Chyba, że powiem sarkastycznie jak uprawiasz żytko to tylko oprysk, a jak uprawiasz żyto i masz ambicje na więcej to z rozsiewaczem na polę i podejście kompleksowe do pobrania przez rośliny i stosownie do zasobności pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Nie wiem czy siać już nawóz na żyto???? ponieważ w weekend mają być opady deszczu i śniegu temp zróżnicowana ale w nocy na pewno przymrozki a od przyszłego tygodnia zapowiadają ocieplenie .dodam że jestem ze śląskiego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Nawóz w życie powinien już być rozsiany. Chyba nie masz tyle śniegu na polu, że wszystko ci spłynie. Wykorzystaj przymrozki, bo potem ścieżki technologiczne zdewastujesz, albo będziesz czekał jak obeschnie gleba. Ja mam już to zrobione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Hehe trzeba patrzeć na rozwój rośliny,a nie na miesiąc tu masz dla przykładu http://www.danko.pl/dankowskie-zlote na dole masz rysuneczek z fazami rozwoju i kiedy co stosować, widzisz jak wygląda w każdej fazie. I jeszcze do tego opisik dla zapoznania się http://pl.wikipedia.org/wiki/Skale_BBCH

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

dzisiaj nawóz rozsiany :) 150kg/ha saletry i saletrzaku. zobaczymy czy ładniejsze będzie na saletrze czy na saletrzaku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

mam zamiar ale zobaczę jakie będzie zborze to wtedy albo sypnę jeszcze saletrzakiem albo prysnę mocznikiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Pytanie do PiastOracz. Kiedyś w poprzednich postach pisałeś o fungicydach i poleciłeś mi "Na pierwszy strzał: prochloraz (choroby podstawy) + tebukonazol (mączniak, rdze, rynchosp) + morfolina (mączniak, ryncho. i oczywiście działanie całego zestawu w niższej temp) + Mg i Mn." Pytanie odnośnie dawek środków zawierających te substancje, połączyć środki w dawkach zalecanych przez producentów, czy je zmniejszyć? jeśli tak to o ile? Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Oczywiście, że je zmniejszyć bo żyto to nie pszenica. Ja nie wiem czy na forum to tak wolno operować dawkami?

Znajdź samodzielnie fungicyd, który zawiera prochloraz + propikonazol i daj tak 75% dawki + coś na mączniaka jak zimno czyli morfolina do tego zestawu w 50% dawki z etykiety + siarczan magnezu roztwór 3 lub 5% (zależy jaki będziesz stosował bo jest jedno i siedmiowodny i to są dawki max.). Oczywiście w odpowiedniej kolejności do opryskiwacza i na uruchomionym mieszadle. Oprysk 200 l cieczy na ha, chyba że będzie rosa to na 150 litrów ale nie niżej. I oczywiście na ten zabieg należy jeszcze trochę poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Aha wszystko zostało wyjaśnione, na takiej odpowiedzi mi zależało i już będę wiedział co zrobić.

Czy nazwami środków i dawkami można się posługiwać dokładnie nie wiem, ale jest ogrom postów w których użytkownicy używali nazw handlowych, oraz dawek środków i chyba nikt nie został za to ukarany. Mogę się mylić i może moderator forum kiedyś nam to wyjaśni.

Co do terminu owszem jeszcze nie czas, ale mogę mieć problemy z zakupem środków w okolicznych "hurtowniach ŚOR", więc może będę musiał poszukać gdzieś dalej, bądź w jakimś sklepie internetowym. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Można używać nazw śor, nie traktujemy tego jak reklamy. To tak samo jak podanie marki ciągnika nie traktujemy jak reklamy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1817

Jeśli chodzi o sklepy internetowe jakie znacie gdzie można dostać ŚOR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

5 dni temu dawka 150kg/ha saletry, zyto hybryda, 3 klasa ziemi, zielone jak smola:) bardzo ladnie rozkrzewione

jak myslicie leciec z 2ga dawka?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiastOracz    136

Oczywiście, że druga dawka N będzie potrzebna ale nie teraz. Co to znaczy, że jest dobrze rozkrzewione? Ile pędów na m2?

Jak plantacja jest silna to zakup regulatory wzrostu i siarczan magnezu i pewnie jakiś tani fungicydy bo to pewnie ci się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
goodkat    2

pedow nie liczylem, przykrywa cala powierzchnie pola, siane 80kg/ha odmiany kws lochow

1wszy rok sieje zyto, regulatory oczywiscie beda:)

kiedy polecasz 1wsze skracanie?

dziekuje za wszystkie rady

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj