bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
seba07101    3

ja sieje saletre w drugiej dawce 80 kg na ha a na pierwszą daje saletrzak 120 kg na ha co sądzicie o tym dobrze czy nie zabardzo ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Ja stosuje inna kombinacje 150 kg saletry (forma amonowa i azotanowa)- na start szybko działajaca na zasilenie po zimie plantacji 2-3 tygodnie puzniej mocznik (forma amidowa) - słabo sie rozkłada i potrzebuje czasu jak bedzie przyswajalny dla roslin, akurat paliwo z saletry sie skończy to wejdzie mocznik. Taka moja teoria:)

 

120 saletrzaku to około 28 kg N

80 saletry to tez około 28 kg N

 

czyli razem bedzie mniej wiecej 60 kg czystego N ... troszke mało:) moze przesunac dawke saletrzaku w miejsce saletry i na II dac mocznik:)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

napewno było by lepiej tylko nie wiecz czy mi sie nie wywali. zyta mam posiane na polach po łubinie i są całkiem ładne a nie mam doświadczenia z antywylegaczem bo nigdy nie stosowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

No ale kiedys trzeba sie nauczyc:) a jaka to klasa ziemi:)? robiłęs badania? jak po łubinie to nie jest tak zle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

klasa ziemi VI. nie nigdy nie robiłem badań :) a można na pierwsze kolanko tylko i wyłącznie moddusa zastosować ? i jaka by to musiała być dawka na ha ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Na VI ci chyba nie wyłoży sie, moddusa mozna od 1 kolanka do kłoszenia sie chyba - looknij etykiete w necie, dawka pewnie około 0.3L ale to droga zabawa:D bo 1L modusa to koszt +/- 250-300 zł:)

 

Mysle ze zabieg tanim CCC by wystarczył:) tylko trzeba sie wstrzelić w tą faze 1 kolanka (BBCH 31), no i jeszcze combosy mozesz robic np 1l CCC+ 0,3l moddusa, albo 1.5l CCC + 0.15 modusa:) no co tam dusza zapragnie:)

 

A badania zrób, sam wiem po swoim ze czasem trzeba... w tym roku u mnie takie przykre to zborze ze az mnie skręca;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Życze powodzenia z stosowaniem samego CCC w życie i trafieniem w odpowiednią fazę... Praktycznie zawsze jest tak że jak pędy boczne pokażą kolanko, to pędy główne mają już 2 kolanka ;) O ile w pszenica da się trafić w dobra fazę to w życie to praktycznie niemożliwe. Moddus to droga zabawa ale warta swojej ceny, szczególnie w życie warto go zastosować.

ja sieje saletre w drugiej dawce 80 kg na ha a na pierwszą daje saletrzak 120 kg na ha co sądzicie o tym dobrze czy nie zabardzo ???

Mam nadzieje że to dawki czystego N, bo jak nie to zostawię bez komentarza.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Hehe ;D ... no kolega juz wyżej napisał ze boi sie ze mu wywali, wiec to nie dawki czystego;p

 

A czy jest jakaś róznica miedzy stabilianem a antywylegaczem płynnym? mówie tutaj o terminie stosowania? bo ilością CCC sie różnią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

tak wiem ze moddus ale nie ma wyjscia. w tamtym roku tez posiała tyle jak wczesniej pisałem i prawie wszysko leżało jak przyszedł większy wiatr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
button89    2

A propo skracania. Co myślicie żeby zamiast CCC i moddusa zastosować Cerone 480 SL w którym substancją aktywną jest etefon? Pytam ponieważ nigdy nie skracałem żyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

tak wiem ze moddus ale nie ma wyjscia. w tamtym roku tez posiała tyle jak wczesniej pisałem i prawie wszysko leżało jak przyszedł większy wiatr.

 

 

A stosowałęs Fungicydy jakies? moze sie wyłozyc bo łodyga byłą zainfekowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

nie stosowałem nic jak posiałem żyto jesienią tak czekało do wiosny na nawóz i potem koszenie :) tak u nas większośc ludzi robi bo nie mają na pasze dla świn a co dopiero na opryski i na takie dawki azotu tak byłem nauczony :). ale w tym roku moze się coś uda z ha uzyskać więcej . w sobote dopiero będe siać pierwszą dawke saletry tak jak pisałes 120 kg na ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

A o chwasty zadbałes;)? czy masz czyste pole? ile wyciągaliście z ha?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A propo skracania. Co myślicie żeby zamiast CCC i moddusa zastosować Cerone 480 SL w którym substancją aktywną jest etefon? Pytam ponieważ nigdy nie skracałem żyta

Etefon bardzo dobrze usztywnia ale ma wadę. Działa dobrze powyżej 15 stopni co praktycznie do 0 ogranicza jego stosowania w fazie I kolanka. Dlatego wg mnie znacznie lepszy na 1 kolanka będzie moddus, lepiej działa już w temp od 10 stopni, skraca i usztywni co jest bardzo ważne. Usztywnienie źdźbła w fazie liścia flagowego nie ma większego sensu jeżeli podstawa źdźbła jest "szczupła" i wydłużona.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

No to rzuć chociaz 100 kg czystego N na hektar + skracanie i bedzie gitara;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

to znaczy że albo będzie dobre żyto albo nie bedzie nic nigdy nie skracałem żyta czeba jeszcze trafić w odpowiednią faze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

Coś tam będzie w zeszłym roku skracałem 1l CCC+ 0,2 modus ale przed kwitnieniem przyszły 3 dniowe opady z wiatrem i na lepszej ziemi przewróciło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

myślisz ze warto zaryzykować...?

 

Czemu nie, a o jakim polu mówimy? bo to tez będzie definiowało wielkość ryzyka:)

 

Kiedyś skracania trzeba sie nauczyć i moze wiosna 2014 to będzie dobry czas na to:)? CCC+moddus albo samo CCC i opór:) - ludzie dobiorą ci metodę, albo lepiej, wysłuchasz czy tez w tym przypadku przeczytasz rózne opinie i sam podejmiesz decyzje o danej metodzie:)

 

A zobacz jak się uda i pojedziesz np z 5tonami z ha to beda ci zazdrościć :D i pytać o porady "jakś pan to zrobił" ;D

 

27 z polidapu marzec- 40 siarczan amonu 34 saletra

 

To dawki czystego N na ha?

 

Polidap przedsiewnie?

Edytowano przez Atsar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
    • Przez kingway
      Witam , ile wysiać kg na ha zyta populacyjnego Dragon - żyto dańkowskie - 2 odsiew - rok temu brane z centrali ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj