bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Niki20    7

Zasiałem dzisiaj 4,70ha żyta (6 kawałków)... Tyle co się udało skończyć bo noc mnie zastała. Gleba idealna bo jest dużo wilgoci a błota nie ma :) Ciągnik: Deutz D7206 + agregat uprawowo-siewny 3M (brona wirnikowa Lely + wał rurowy + siewnik Amazone). Czas pracy: ok 5h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

U mnie w dolnośląskiem pada od 3 tygodni - ponad połowę areału pod żyto nawet nie zaorałem i teraz nerwówka - czy siać żyto pewnie w połowie października czy szukać już nasienia pszenicy ?

 

Chciałbym sypnąć mocznik (100kg) pod korzeń żeby jeszcze w listopadzie się trochę rozkrzewiło - jak sądzicie ? Może jeszcze też prysnąć CCC z 0,5l na krzewienie czy na wiosnę dopiero jak będzie słabe?

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbi1996    16

Witam wszystkich serdecznie,

Zasiałem dzisiaj po raz pierwszy żyto Kwalifikowane Dankowskie Amber norma 145 kg/ha (miało być 120 ale próba kręcona nieco oszukała) klasa ziemi IV. Nie siałem żadnego nawozu przedsiewnie. Czy można siać azot N przy fazie rozkrzewiania na jesień? Czy może dopiero wiosna a teraz zostawic to żyto kompletnie bez nawozu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Pod oziminy przedsiewnie daję się Fosfor i Potas ewentualnie małą dawkę Azotu.

Azot dany pogłównie tylko rozhartuje rośliny i szybciej wymarzną.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Witam wszystkich serdecznie,

Zasiałem dzisiaj po raz pierwszy żyto Kwalifikowane Dankowskie Amber norma 145 kg/ha (miało być 120 ale próba kręcona nieco oszukała) klasa ziemi IV. Nie siałem żadnego nawozu przedsiewnie. Czy można siać azot N przy fazie rozkrzewiania na jesień? Czy może dopiero wiosna a teraz zostawic to żyto kompletnie bez nawozu?

Trochę azotu by nie zaszkodziło, ale powinien to być azot w formie amonowej. A ta forma słabo przemieszcza się w glebie więc nie zadziała. To bezsensowne. Ewentualnie daj dolistnie ale fosfor i potas. I oczywiście odchwaszczanie jesienią.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W jakich dawkach i jakich preparatach oraz w której fazie rozwoju dać ten fosfor i potas dolistnie? 120 kg/ha soli potasowej dałem pod agregat oraz 70 kg mocznika. Żyto zasiane w przeciągu tego tygodnia (trochę późno) ale taka pogoda. Nie dałem fosforu czy polifoski ponieważ pole wapnowane kredą. Więc doradźcie jak go teraz dostarczyć. IV b - V kl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norbi1996    16

Może byc Legato Plus? Nigdy nie był jeszcze używany także powinien skutecznie zadziałać prawda? W tym roku pole zostało z Roundapowane (zamiennikiem). W jakiej fazie rozwoju rośliny pryskać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

6 dni to juz kiełkuje wiec niebardzo, albo zaraz po siewie albo okolo 3 liscia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

zwierzęta (sarny, zające) nie robią wielkiej szkody do fazy strzelania w źdźbło. Zaryzykuję stwierdzenie, że przygryzione zboże szybko odrasta i ładnie się krzewi. Ale na wiosnę to już nie jest tak kolorowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MafiaSD    0

Witam. Co to może

być? Na jednym polu końcówki

żyta są fioletowe a nawet i całe

rośliny, a na drugim polu końcówki

żyta są białe jak po pleśni

śniegowej i rośliny giną. Boję się,

bo na polu robi się pustawo, tylko

poprzeczniaki jako tako. Czym to

opryskać, są na to opryski i co to

wogóle jest? Proszę o porady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cihu    151

robaki - ploniarka, szkoczek szesciorek?

 

fioletowym się nie przejmuj, żyto gdy wschodzi zawsze jest czerwone. W późniejszym stadium fioletowe zabarwienie świadczy o słabym przyswajaniu fosforu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragon0102    23

Witam. Co to może

być? Na jednym polu końcówki

żyta są fioletowe a nawet i całe

rośliny, a na drugim polu końcówki

żyta są białe jak po pleśni

śniegowej i rośliny giną. Boję się,

bo na polu robi się pustawo, tylko

poprzeczniaki jako tako. Czym to

opryskać, są na to opryski i co to

wogóle jest? Proszę o porady.

Jaką miałeś roślinę lub uprawę na tym polu co są białe końcówki i czym była ta roślina pryskana? Może wcześniejszy herbicyd palic rośliny. Tam gdzie fioletowe to się nie przejmuj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Witam!

 

Wie ktoś jak można stworzyć swoja własną odmianę np żyta? bawił sie ktoś w to? Jeśli tak to czy mógł by sie podzielić?

 

Pozdrawiam!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Wyhodowanie nowej odmiany to czas rzędu 10 lat prób i doświadczeń poletkowych i kosztuje ok 1 mln zł. Dlatego zajmują sie tym tylko duże firmy nasienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsar    2

Aha... 24. Czasem trafi sie jakiś fanatyk amator (w jak najlepszym znaczeniu tego słowa) co może sie w to bawić. Ogólnie jestem tez ciekaw procesu w którym nowe odmiany powstaja. Ludzie tutaj maja wyższe wykształćenie rolicze, wiec mogli sie z tym spotkać. Nie ma moim zdaniem lepszego miejsca na takie pytanie. No ale dla nie któych to jest trywialne i infantylne widze.

 

Wyhodowanie nowej odmiany to czas rzędu 10 lat prób i doświadczeń poletkowych i kosztuje ok 1 mln zł. Dlatego zajmują sie tym tylko duże firmy nasienne.

 

 

Aha czyli to grubsza akcja:) dzieki za info. Myślałem ze moze w warunkach domowych tez cos można podziałać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
    • Przez Sylwester1708
      Witam pierwszy raz uprawiam żyto na VI klasie i potrzebuje informacji jaki nawóz w jakiej dawce i kiedy zastosować aby uzyskać ok 5 ton z ha. Żyto pierwszy rok po centrali. Z góry dziękuję za informację 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj