Przemas15

Warto zostać rolnikiem ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcin00794    15

Ja też od małego pomagałem.. może nie zawsze w ciężkich sprawach, ale w jakiś sposób przy gospodarstwie.

 

I ja też od zawsze chyba, dużo zjeździłem, i zawsze patrzę na sprzęt na polach czy podwórkach, które mijam.

 

Szczerze to boję się czy jakaś fajna dziewczyna będzie chciała przyjść na wieś.. :P

 

Ale ja czuję, że to lubię. W sumie to już sam nie wiem czego nie wiem.

Chyba boję się poprostu stanowczej decyzji.. albo Warszawa albo wieś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Podstawa to robić to co się lubi ja lubię pracę "na roli" i to robię, mimo, że wszyscy mi to odradzają, mówią żebym się uczył itd. Przecież zawsze można się uczyć a gospodarstwo po godzinach jeśli ma się tylko zboża to spokojnie można popołudniami i w weekendy pole obrobić przy mniejszym areale oczywiście. Jeśli poprzednicy lubią wiejskie klimaty to nie ma się co zastanawiać... :D

Żeby tylko zboże zawsze było po 1000 zł i nawóz trochę tańszy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Zależy co dla ciebie znaczy mały?? Wiadomo, że z samego zboża wyżyć ciężka sprawa sam co rok coraz mniej zboża sieje, idę bardziej w stronę warzyw i ziół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

No właśnie.. Idziesz w strone warzyw itd.

 

Ja nadal nie wiem czy się zdecydować.

 

Oczywiście zdecydować na to o czym pisałem w pierwszym swoim poście na poprzedniej stronie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Przecież ty też możesz zasiać coś innego nie tylko zboże. 20 ha to całkiem sporo ja mam połowę tego i jakoś t o idzie na razie nie ma rewelacji ale ok 3 tys. na miesiąc miałem za ten rok. Z 10 ha chyba nie jest zle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Ja na początku zapytał bym jakiej klasy gleby są na gospodarstwie dziadków. Bo wg mnie co innego gospodarować na V,VI klasie a co innego na II,III.

Następna sprawa to możliwość rozwoju. Myślę że za 20 lat te 20ha to może być za mało, trzeba się rozejrzeć po wsi czy są następcy w gospodarstwach, jak te gospodarstwa prosperują, czy się rozwijają i czy mają szanse przetrwać w najbliższych latach. Cena ziemi to kolejny czynnik. Taki przykład od siebie, u mnie ziemię w promieniu około 3-4km to niemożliwość, bliskie sąsiedztwo z dość dużym miastem jakie jest Lublin oraz drogą wojewódzką procentuje tym że działki są bardzo drogie, a każdy kto ma rolniczą myśli jak tylko przekwalifikować ją na budowlaną i sprzedać po dobrej cenie.

Nie wiem jak bardzo masz rozwiniętą wiedzę na temat rolnictwa. Bo doglądanie a bywanie codziennie na gospodarstwie to są dwie różne rzeczy-znam to z autopsji.

 

Mam nadzieje że nieco pomogłem ;)


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Zdaje sobie sprawę z tego. Myślę, że znalazłbym dobry sposób na rozwój.

Ale najpierw mi chodzi o to czy ja w ogóle chcę zostać na gospodarstwie. Większość osób w moim wieku to ciągnie do miasta itd.

A ja z jednej strony lubie mieszkać w Warszawie, a z drugiej wydaje mi się, że ciągnie mnie na wieś.

 

Jeżeli chodzi o moją wiedzę, to wydaje mi się, że nie jest najgorsza.

Ziemia dobrej klasy. W pobliżu większość juz po sprzedawala wiekszym rolnikom, ale cos by sie znalazlo. Ja na pewno chcialbym je rozwinąć i to znacząco.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Trudna sprawa... Musisz zdecydować bo widzę, że na wieś cię ciągnie ale miasta nie chcesz całkiem opuścić, ale chyba masz jeszcze troche czasu co?

Edytowano przez pasiu66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Dokładnie tak.

Jeśli chodzi o czas to też to trudno określić.

Obecnie jestem w liceum, więc muszę je skończyć. Ale dziadkowie właściwie jak najszybciej chcieliby przekazac.

 

Napisałem tu, ażeby móc podjac dobra decyzję. I żebyście Wy, jako ludzie z zewnątrz mogli mi pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Musisz sobie policzyć czy będziesz w stanie się utrzymać z gospodarstwa czy zapewni Ci ono jakieś dochody żeby w miarę godnie żyć. Lekko nie jest. W mieście co miesiąc masz wypłatę wiesz że ci nie braknie (jeśli masz dobrą prace). A na wsi wiele zależy od warunków pogodowych. Będzie susza czy mokry rok jak poprzedni i kasy nie ma i wtedy problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Liczę się z tym. Dziadkowie jakoś sobie radzą. A ja gdybym trochę skorzystał z MR i dopłat.. myślę, że nie byłoby najgorzej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

No tak ale żeby skorzystać z tych programów musisz mieć wykształcenie rolnicze, albo uzupełnić je bodajże w ciągu trzech lat. Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie powiedzenie "jakoś sobie radzą" to za mało chce więcej niż jakoś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

No tak, tak. Jakoś mi się tak napisało. Dobrze prosperujące gospodarstwo mają. A wykształcenie musze zdobyc w ciagu trzech lat, wiec to chyba nie problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

Problemem to nie jest sam idę od września do policealnej w tym kierunku, bo właśnie będę się starał od MR.

A do której klasy chodzisz?

Edytowano przez pasiu66

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Właśnie.

Czuję, że chyba sam mimo wszystko muszę sobie odpowiedziec czy chcę zostać na gospodarstwie...

 

Do 1 liceum w Warszawie.

 

PS. Wątpie czy jakaś fajna dziewczyna bedzie chciala byc z rolnikiem i przyjsc na wies. :P

Edytowano przez marcin00794

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

No to jest oczywiste nikt za ciebie decyzji nie podejmie... Jak do 1 liceum to jeszcze trochę czasu masz... A jeśli chodzi o dziewczynę to ja nie chce się chwalić ale znalazłem i już jesteśmy zaręczeni a ona jest z Krakowa i nie boi się roboty w polu, u mnie na wsi gorsze paniusie które w życiu krowy na oczy nie widziały i to mówie serio.Więc da się jeszcze znalezć dziewczyne "na gospodarkę" :D Tak mi się przypomniało jak jeden kolega prawie sąsiad pytał mi się kiedyś co to jest ciele... :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Rozumiem. No to mnie nawet pocieszyłeś.

Aczkolwiek nadal nie wiem co robić. ;P

Kolejną noc będę myślał.. i nic. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Wiem. Tylko, że wbrew pozorom nie mam zbyt wiele czasu. Dziadkowie by chcieli przepisać jak najszybciej. A do tego nie potrzebne jest nawet 18 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

no ale jeśli chcesz młodego rolnika dostać to musisz wcześniej złożyć wniosek i dostać pismo że ci przyznali. a dopiero później przepisywanie pola.

 

kiedy dziadkowie chcą przepisać to pole na ciebie ?? za rok ?? dwa ?? trzy ?? czy już ??


MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin00794    15

Ja podkreślam, że najpierw ja muszę się zdecydować.

Jeśli chodzi o przepisanie to chyba jak najszybciej.

 

Do @jacumi: Nie mając ziemi moge zlozyc wniosek i moga mi przyznac dotację.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasiu66    18

no ale jeśli chcesz młodego rolnika dostać to musisz wcześniej złożyć wniosek i dostać pismo że ci przyznali. a dopiero później przepisywanie pola.

Ale nawet jeśli teraz dostanie to gospodarstwo jako darowiznę to dopiero od 18 roku życia będą mu liczyć że jest właścicielem, jeśli będzie sie uczył.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj