Przemas15

Warto zostać rolnikiem ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PaWeL1995    1

Ja zapewne przejmę gospodarstwo po dziadku :unsure: Fakt faktem że nie jest ono duże bo tylko 15ha :) I nie mam zamiaru słuchać że się nie opłaca i innego tego typu marudzenia :) Ja poprostu kocham Ziemię i kocham pracować na gospodarstwie - poprostu moja pasja ;):rolleyes: Po zakończeniu gimnazjum czyli w tym roku :D Mam zamiar iść odrazu na rolnika lub podobnie jak UrsusCzesio na mechanika a dopiero później zaocznie zrobić rolnika :DWszystkie budynki są w ''100% sprawne'' podobnie jak maszyny , jedynie nie mamy swojego kombajnu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

pamiętaj że kiedyś będziesz musiał wykarmić dzieci i dać pieniądze żonie na zakupy. a jeśli tego nie zrealizujesz to nie będziesz szczęśliwy.

 

musisz patrzeć na pozytywy ale i negatywy. ja też po tacie dostane podobną ilość pola co ty. do tego maszyny <2 ciągniki, kombajn> i budynki. ale mimo wszystko obawiam się żeby utrzymać rodzinę z tego. dlatego planuje też warsztat samochodowy. myślę że połączenie powinno zadziałać i damy rade.

młody jeszcze jesteś, ja w twoim wieku też miałem plany myślałem że zostane inżynierem i będe miał górę pieniędzy itp itd. teraz skończyłem studia na jednym z najlepszych wydziałów technicznych w Polsce, niedługo mam dostać robotę jako sztygar w kopalni KGHM. a mimo wszystko chyba wole robić w polu. bo zostając w kopalni to czeka mnie kredyt na 30 lat. a na godpodarce możę i nie zarobie tyle co w kopalni <5 tys na ręke> ale za to mam dom i coś swojego.

 

decyzja podjęta. zrezygnowałem ze stażu. teraz tylko czekać na nowy nabór na "młodego rolnika" i przepisujemy pole :unsure:

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

początki zawsze są najtrudniejsze. Na początku na mechanizacji mej kochanej dostałem miotłe i jazda. Teraz praktycznie wszystko przy ciagnikach i maszynach juzsie zniecheciłem na początku :) Z handlem też sie zniecheciłem bo masyzn nakupowanych i ni schodzi ale jak juz się ruszyło to juz mi sprzetu zbrakło :o Nie nadążyłem malować. Nie można na początku sie zniechęcać


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaWeL1995    1

Mam zamiar jeszcze w jakiś sposób dorabiać, iść do jakiejś pracy czy coś w tym stylu :o Ale napewno zostaną na wiosce. Nie muszę mieć przecież super chiper wypasionego gospodarstwa ale poprostu mieszkać na wsi , pracować i po troszeczku gospodarzyć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

To wiadomo że początki są trudne rzadko kto ma od razu z górki w większości przypadków trzeba trochę potu żeby to wszystko ruszyło i się rozkręciło i zaczeło przynosić dochody i wtedy to już pójdzie i nie ma co się od razu poddawać tylko dążyć do tego co się chce...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaWeL1995    1

@Stachux święte słowa :) Raz do mnie powiedziała pewna osoba w ten sposób ''Nie to że bycie rolnikiem się nie opłaca, tylko ludzie się do tego zniechęcają , ale jak się już rozkręcisz to się opłaca " i to tak mi utkwiło w pamięci i mam zamiar się tego trzymać :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

@PaWeL1995 zgadzam się z tymi słowami i ja tego się też trzymam nie ważne co inni myślą o mnie i tym co robie najważniejsze że ja się w tym dobrze czuje i wiem do czego w życiu dążę mam jasno określony cel...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaWeL1995    1

Podobnie jak i ja :o Dla mnie liczy się tylko to do czego dążę i nie obchodzi mnie to co inni o tym myślą i o tym mówią. Nikt nie da rady zniechęcić mnie do rolnictwa i do ziemi. Ja kocham ziemię nawet jeżeli się nie opłaca się jej uprawiać to i tak bym jej odłogiem nie zostawił bo nie mógł bym patrzeć jak się marnuje :) Cytat ze Złotych Łanów ''Ziemię to poprostu trzeba kochać" . Zawsze trzeba myśleć pozytywnie i być dobrze nastawionemu że wszystko się uda :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Ziemia to dla mnie wszystko jeśli się ją szanuje i dba o nią to potrafi się odwdzięczyć i dać plon i zysk więc jest warto i za nic w świecie nie oddałbym ziemi to jest to co kocham i szanuje ta praca uczy szacunku dla natury...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widze, ze młodzi przyszli rolnicy nakręcają się nawzajem :o Popytajcie starszych użytkowników forum, rolników w okolicy, czy same chęci i zapał wystarczą, aby godnie żyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

U mnie to jedyne źródło utrzymania i żyję się godnie z tego co mam starcza na opłaty na życie na to co chcę i żeby coś odłożyć...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

Stachux - a jakie masz gospodarstwo ?? opowiedz troszkę


MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

to już masz na czym gospodarzyć :o gratuluje

 

ja będę miał 15 ha swojego i 15 dzierżawy.


MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

dzięki... Trzymam kciuki za Ciebie żeby wszystko szło po twojej myśli beż problemów życzę powodzenia...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Widze, ze młodzi przyszli rolnicy nakręcają się nawzajem :) Popytajcie starszych użytkowników forum, rolników w okolicy, czy same chęci i zapał wystarczą, aby godnie żyć.

 

No ale to własnie zapał i chęci są na początek potrzebne. Jeżeli ma to coś człowiek w sobie tan zapał tą żyłke do danego zawodu, to sobie poradzi na luzie. Bo co to za rolnik z przymusu :o


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Ale jeśli świnki będą po 3 zł a mleko po 90gr to z zapału ciężko wyżyć ;) Szczególnie jak się ma mało produkcję :)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

@Arni zanim przeszliśmy do gostynia do mleczarni to Lubiń płacił nam po 60gr za litr było gorzej ale też się radę dało...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo694    39

u nas za mleko płacą ok 1,20zł ale niestety ropa juz zaczyna drożeć(ostatnio widziałem ze kosztuje 4,70zł) i lipa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

pamiętaj że kiedyś będziesz musiał wykarmić dzieci i dać pieniądze żonie na zakupy. a jeśli tego nie zrealizujesz to nie będziesz szczęśliwy.

 

musisz patrzeć na pozytywy ale i negatywy. ja też po tacie dostane podobną ilość pola co ty. do tego maszyny <2 ciągniki, kombajn> i budynki. ale mimo wszystko obawiam się żeby utrzymać rodzinę z tego. dlatego planuje też warsztat samochodowy. myślę że połączenie powinno zadziałać i damy rade.

młody jeszcze jesteś, ja w twoim wieku też miałem plany myślałem że zostane inżynierem i będe miał górę pieniędzy itp itd. teraz skończyłem studia na jednym z najlepszych wydziałów technicznych w Polsce, niedługo mam dostać robotę jako sztygar w kopalni KGHM. a mimo wszystko chyba wole robić w polu. bo zostając w kopalni to czeka mnie kredyt na 30 lat. a na godpodarce możę i nie zarobie tyle co w kopalni <5 tys na ręke> ale za to mam dom i coś swojego.

 

decyzja podjęta. zrezygnowałem ze stażu. teraz tylko czekać na nowy nabór na "młodego rolnika" i przepisujemy pole ;)

 

 

Moim zdaniem głupia decyzja. Masz skończone studia i możliwość pracy za całkiem niezłe pieniądze w dobrej firmie. Idąc na gospodarkę wszystko to przekreślasz, powrót po kilku latach będzie bardzo trudny, bo w tym czasie uczelnie wysypią wielu nowych absolwentów i twój dyplom będzie tylko świstkiem papieru bez praktyki. Według mnie powinieneś pójść do pracy i popracować kilka lat. Jak będziesz piął się po drabinie kariery (czyli lepsze stanowisko, większa kasa, ciekawsza praca) to wówczas zadecydujesz co chcesz naprawdę w życiu robić, czy dalsza kariera w firmie, czy praca na roli. A może przejmiesz gospodarkę i pracą w firmie zarobisz na doinwestowanie jej, powiększenie itp, równoległe prowadzenie gospodarki pozwoli Ci dokonać wyboru na podstawie faktów jakie naprawdę masz dochody z pracy a jakie z rolnictwa i czym tak naprawdę chcesz się zajmować. Osobiście swoją przygodę zacząłem po 10 latach pracy na etacie, na kierowniczych stanowiskach, co pozwoliło mi na zakup gospodarstwa zaczynając od 27 ha do dzisiejszych 135 ha oraz z dość dobrze wyposażonym parkiem maszynowym. Dziś pomimo, że mógłbym spokojnie żyć z samego gospodarstwa to i tak jeszcze pracuję na etacie. Na emeryturę też trzeba zarobić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

mam możliwość pracy w dobrej firmie to wiem, tylko

po pierwsze jest ona 700 km od mojej rodzinnej miejscowości (więc nie ma szansy połączenia etat + gospodarka) a kupować tutaj gospodarke od początku to troche słabo

długo musiałbym pracować na tym etacie żeby dojść tutaj w nowym miejscu do takiego poziomu jak mam w domu.

 

po drugie praca na kopalni średnio mnie interesuje a dodatkowo jest bardzo szkodliwa (zdrowotnie) oraz niebezpieczna. miałem przyjemność być pod ziemią w czasie jednego z tąpnięć - nic fajnego

 

po trzecie równolegle z prowadzeniem gospodarki chcę otworzyć warsztat samochodowy, przeznaczę na to jeden z budynków gospodarczych. robiąc biznes plan wyszło mi przy opcji minimalnej że z warstatu <po kilku miesiacach działalnośći - bo potrzebny jest czas na zdobycie klientów> na czysto powinno mi sie zostać około 2 tys. ale zaznaczam że to jest opcja miminalna. z czasem myśle żę będzie dużo więcej.

 

dlatego warsztat uznaje jako - etat. bo dosknale wiem że z samej gospodarki możę być różnie. naprawa samochodów jak i praca na polu zawsze mi się podobała i to jest główny powód mojej decyzji. myślę ze w ciągu 2 lat łącząc dochody z warsztatu i gospodarki będe w stanie uzyskać uzyskać wysokość pensji jak na kopalni.

przeraza mnie fakt że pracując na kopalni będę musiał wziąć kredyt na mieszkanie(lub dom) który będe spłacał 30 lat. aby utrzymać podobny poziom życia pracując na kopalni będe musiał zarabiać minimum 2 tys więcej <spowodowane jest to tym że na gospodarce mam już super wykończony dom> a zanim w nowym miejscu się wybuduję minie troche lat i troche kasy będzie trzba w to włożyć.


MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grooo    0

Ja mieszkam w gdańsku mój wujek pod piotrkowem do wójka jade na wakacje i od czasu kiedy pierwszy raz pojechałem na wieś to od tamtej pory chce zostać rolnikiem mój wój ma tylko 10 ha ale mi by to starczyło.Rolnictwo od tamtego czasu stało sie moją pasją.Jeśli ktoś chce zostać rolnikiem dlatego że odziedziczył po rodzinie a tego nie lubi to jest bez sensu.Rolnictwo trzeba Polubić ;):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stachux    6

Święte słowa to trzeba mieć we krwi bo jak ktoś zostaje z przymusu to nie jest za dobrze i może mieć ciężko...


KPK Kumurun Team...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zeberka363    1

a my z mężem zostaliśmy na gospodarce z przymusu...bo nie miał kto zostać a starych teściów samych zostawić? nie mówię że jest kolorowo ale wyżyć się da :-) i ta robota sprawia mi satysfakcję :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacumi    0

zeberka363 a może coś więcej opowiesz o Waszym gospodarstwie ?? powierzchnia /? maszyny ??


MF 255 + CASE MX110  + Claas Dominator 96
... wsi spokojna, wsi wesoła ... :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj