Zaloguj się, aby obserwować  
yacenty

Nowe renty strukturalne

Polecane posty

yacenty    3860

Witam!

Wiecie dokładnie jak to jest?

ojciec skończył 55lat wiec moglby pojsc na rente, mamy 30ha swojego.

Ja mam skonczone studia ale nigdy nie placilem krusu, wczesniej podlegałem ubezpieczeniu w ZUSie, poniewaz moja mama pracowała w szkole.

 

Jak to wygląda, ktoś sie tym interesował?

Pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

Jesli twój ojciec płacił KRUS przez ostatnie 10lat to nie powinno być problemu. To że KRUSu nie płaciłeś nie ma znaczenia. Abyś miał wykształcenie rolnicze. Twoi rodzice mogą zostawić sobie max 0,5ha. Sprawdź dokładnie na stronie ARiMR bo to ciągle się zmienia. Są jakieś dodatki do renty jeśli na rozpoczęcie działalności przekazuje , chyba 15%

 

Mnie to czeka za 2 lata :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3860

nie mam wykształcenia rolniczego i to jest ból jesli chodzi o te wymogi, ojciec krus placi od jakich 20 jak nie wiecej lat


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

jeden z warunków jakie musi spełniać przejmujący:

"posiadać kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej"[ze strony ARiMR]

kiedyś można było przejąć gospodarstwo bez kwalifikacji a obowiązkiem przejmującego było wtedy zdobyć takie w ciągu 5 lat od przejęcia, teraz widać inaczej jest, dowiedz się gdzieś(arimr, może mail'a gdzieś napisz i się dopytaj).

 

tu masz więcej:

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=62&id1=0&id2=0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

i sprawdz co znaczy "posiadac kwalifikacje zawodowe".

od ktoregos roku jest tak ze jesli pomagasz rodzicom to muszą placic za ciebie krus. skoro nie placili to nie pomagales ale tak jest teraz.

poza tym nie pamiętam czy nie wystarczy studium podyplomowe jako te kwalifikacje.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

właśnie się dowiedziałem, iż KRUS można opłacac wstecz, także taki numer jest najlepszym i chyba najtańszym rozwiązaniem tym bardziej, że ARiMR uwzględnia dowolny rodzaj składki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3860

u mnie jest o tyle dziwnie ze ojciec placi krus a mama zus i ja (jak tez rodzenstwo) bylismy u mamy ubezpieczeni


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

tak tylko nie wiem jak to jest z tym krusem.

ostatnio starlem sie z kierowniczką krusu i wyszlo ze np ja w czasie studiow dziennych juz gospodarowalem a na to nie pozwala prawo wedle tej kierowniczki bo student studiow dziennych nie moze jednoczesnie prowadzic gospodarstwa więc jesli chcesz oplacic skladki to jeszcze zobacz czy nie byles studentem wtedy :)

wg tej kierowniczki gospodarstwo moglo byc na mnie zapisane ale prowadzic powinien je ktos innny i wlasnie ta osoba powinna placic skladkę za siebie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3860

ciekawe bo wlasnie studia skonczylem rok temu :)

ja kiedys slyszalem ze do doswiadczenia w gospodarstwie wystarczy zaswiadczenie od osoby publicznej - sołtys, proboszcz, weterynarz, ze pomagasz rodzicom - i po sprawie - ile w tym prawdy nie mam pojecia, po zniwach wysyłam ojca na wycieczke po urzedach:)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
tak tylko nie wiem jak to jest z tym krusem.

ostatnio starlem sie z kierowniczką krusu i wyszlo ze np ja w czasie studiow dziennych juz gospodarowalem a na to nie pozwala prawo wedle tej kierowniczki bo student studiow dziennych nie moze jednoczesnie prowadzic gospodarstwa więc jesli chcesz oplacic skladki to jeszcze zobacz czy nie byles studentem wtedy :)

wg tej kierowniczki gospodarstwo moglo byc na mnie zapisane ale prowadzic powinien je ktos innny i wlasnie ta osoba powinna placic skladkę za siebie.

 

student może prowadzic gospodarstwo rolne prawo tego nie zakazuje, co najwyżej nie powinien byc ubezpieczony w KRUS (a w jaki sposób KRUS może udowodnic, iż jest się studentem studiów stacjonarnych?)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
student może prowadzic gospodarstwo rolne prawo tego nie zakazuje, co najwyżej nie powinien byc ubezpieczony w KRUS (a w jaki sposób KRUS może udowodnic, iż jest się studentem studiów stacjonarnych?)

wystarczy ze poprosi o zaswiadczenie z dziekanatu a tam jest jak wol ze studia stacjonarne ale oni o to nie proszą.

po prostu jest to martwy przepis chyba a kobitka chciala blysnąć bo zgasilem ja czym innym (praca zagranicą + krus kontra polmot mrągowo)

poza tym jak studiujesz zaocznie to juz jest oki - trochę imho glupie.

 

ciekawe bo wlasnie studia skonczylem rok temu

ja kiedys slyszalem ze do doswiadczenia w gospodarstwie wystarczy zaswiadczenie od osoby publicznej - sołtys, proboszcz, weterynarz, ze pomagasz rodzicom - i po sprawie - ile w tym prawdy nie mam pojecia, po zniwach wysyłam ojca na wycieczke po urzedach:)

juz ci mowię.

kilka lat temu bylo tak ze jesli rodzice mieli gospodarstwo to Ty mogles powiedziec ze masz doswiadczenie ze u nich pomagasz i bylo git (nie dokonca jak piszesz z tym soltysem proboszczem bylo, choc lepsze manerwy przechodzily).

tylko ze się to zmienilo bo skoro pomagasz w gospodarstwie to pracujesz a jak pracujesz to powinienies placic skladki.

zmienilo się to niedawno bo wiem ze kumpel ktory jest o kilka lat starszy z wyksztalcenie informatyk (licencjat only) jest rolnikiem a doswiadczenie nabyl na gospodarstwie rodzicow.

 

-------

a i jeszcze cos do oswiadczen wydawanych przez soltysow - nie kazde oswiadczenie moze byc przez niego wydane bo nie prowadzi on czegos na miarę zeszytu/ksiązki co komu wydal - jak byles u notariusza to wiesz o co biega.

np nie moze ci wydac swistka z pieczątką soltysa czy rady soleckiej ze masz gospodarstwo i jestes rolnikiem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
wystarczy ze poprosi o zaswiadczenie z dziekanatu a tam jest jak wol ze studia stacjonarne ale oni o to nie proszą.

po prostu jest to martwy przepis chyba a kobitka chciala blysnąć bo zgasilem ja czym innym (praca zagranicą + krus kontra polmot mrągowo)

poza tym jak studiujesz zaocznie to juz jest oki - trochę imho glupie.

 

przepraszam za zboczenie z tematu ale pozwolę sobie powrócic do wątku studiów dziennych, dlaczego nie można prowadzic gospodarstwa rolnego będąc studentem studiów stacjonarnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

nie wiem. tak mi babka wciskala z krusu bo trafilem na jej "wyklad". nie znam podstawy prawnej jesli o to pytasz. ale jest to martwy przepis bo wielu kumpli (stdentów studiów stacjonarnych) mialo przez cale studia gospodarki na siebie. myslę ze dotyczy to definicji rolnika a będąc na studiach nie przebywasz w gospodarstwie.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Właśnie jestem w trakcie przepisu gospodarstwa a moi rodzice tzn. mój ojciec idzie na strukturalną. W ARiMR pierwsze pytanie to było czy mam wykształcenie rolnicze. Niestety nie mam (to jest jeden z podstawowych wymogów),ale płace dosyć długo składke z racji posiadania kawałka ziemi.Ciekawe jest w tym wszystkim to że moja mama nie będzie właścicielem,współwłaścicielem gospodarstwa,ale składki mósi płacić .Jeszcze jedno zastanawiam się nad tym co by było gdyby nie daj Boże coś się stało z ojcem?Co wtedy?Czy dostanie jakiś zasiłek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
nie wiem. tak mi babka wciskala z krusu bo trafilem na jej "wyklad". nie znam podstawy prawnej jesli o to pytasz. ale jest to martwy przepis bo wielu kumpli (stdentów studiów stacjonarnych) mialo przez cale studia gospodarki na siebie. myslę ze dotyczy to definicji rolnika a będąc na studiach nie przebywasz w gospodarstwie.

 

studia dzienne nie wykluczają możliwości prowadzenia gospodarstwa rolnego osobiście, wykłady zazwyczaj nie są obowiązkowe i cwiczenia czasami również, pozostaje jeszcze ITS, na uczelnie można dojeżdżac nawet codziennie (jeśli jesteśmy zameldowani w siedzibie gospodarstwa)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27
i sprawdz co znaczy "posiadac kwalifikacje zawodowe".

od ktoregos roku jest tak ze jesli pomagasz rodzicom to muszą placic za ciebie krus. skoro nie placili to nie pomagales ale tak jest teraz.

poza tym nie pamiętam czy nie wystarczy studium podyplomowe jako te kwalifikacje.

Oto co znalazłem w jedenj gazecie:

"Zgodnie z rozporządzeniem przejmującym użytki rolne może być osoba fizyczna posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, tj.:

-wykształcenie rolnicze zawodowe średnie lub wyższe,;lub

-tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy , lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,; lub

-wykształcenie inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie wyższe lub średnie inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,; lub

-wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

 

...

 

Zgodnie z rozporządzeniem (...) za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres liczony od dnia złożenia wniosku, w którym osoba przejmująca gospodarstwo rolne podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników, czyli jest ubezpieczona w KRUS-ie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

czyli jacka czeka podyplomowka bo to chyba najszybciej zrobic ewentualnie jakies studium ale mając juz mgr inz przed nazwiskiem lepiej podyplomowkę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3
Rentę strukturalną może otrzymać rolnik, który:

 

1. ukończył 55 lat, lecz nie osiągnął wieku emerytalnego i nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty;

2. prowadził nieprzerwanie działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym przez co najmniej 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i w tym okresie podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników zwanemu dalej „ubezpieczeniem emerytalno-rentowym”, przez co najmniej 5 lat;

 

itd.

 

Mój ojciec prowadzi działlność rolniczą od 20 lat, miał w tym czasie pieczarkarnię, opłacał krus. W 98r. zaprzestał uprawy pieczarek i budynki wynajął pod działalność gospodarczą pewnej, z tego tytuły osiągał zyski, zatrudnił się wtedy również w tej firmie i odprowadzał składki do ZUS. W tym czasie cały czas uprawiał pole. w 2005. zaczął odprowadzać ponownie składki do KRUS i robi to nadal, w 2010r kończy 55lat.

 

To tyle tytułem wstępu. W tych zasadach jest mowa o tym że przez okres 10lat poprzedzający przekazanie ma prowadzić działalność rolniczą i przez przynajmniej 5 lat w opłacać KRUS - w 2010r będzie miał te 5 lat, pytanie tyczy się tego prowadzenia działalności rolniczej, co to dokladnie oznacza, bo pole uprawiał, ale pracował zawodowo równiez?

 

I drugie pytanie odnosnie mojej osoby. Za rok kończe studia, w te 2 lata to jakoś policealne rolnicze sobie dorobie, ale chciałbym podjąc prace zawodową, czy będe mógł przejąc gospodarstwo rolne, będąc pracownikiem w jakiejś firmie? Czy musze zrezygnować z pracy bo ojciec straci emeryturkę.

 

Mój przypadek jest dosyć zawiły i prosiłbym was o jakies jego rozjaśnienie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Silver    0

Versus napisał:

wykształcenie inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie wyższe lub średnie inne niż rolnicze i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,; lub

 

Byłem na szkoleniu co do prow i tam coś opowiadali o tym mistrzu w zawodzie, ale jeśli jest średnie lub wyższe nawet nie związane z rolnictwem można za 3 lata wstecz opłacić składki i to wystarczy co do kwalifikacji i to wtedy zdobywa się tego mistrza w zawodzie po przez doświadczenie, tyle że tylko tak się da tylko przy strukturalnej, a jest jakaś różnica w przypadku młodego rolnika i w modernizacji tak jak by trzeba było uzupełnić przez 2 lata

 

Zapomniałem tylko zapytać co jest w przypadku renty chorobowej, bo ojciec przeszdeł by na strukturalną dopiero w 2013 r czyli prawdopodobnie w nowym budrzecie ( o ile coś takiego będzie he he ) a teraz mógł by dostać na pewien okres rente chorobową a wtedy to by nie opłacał składek i boi się co będzie ze strukturalną w takim przypadku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3860

jak to jest z tymi rentami strukturalnymi? jest na to kasa? można teraz przechodzic czy nie?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesin    1

z tego co wiem to już był nabór na wnioski i chyba już się skończył na ten rok. Teraz są rozpatrywane przez agencję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

Panie jacku,kolega lesin ma racje wnioski w tym roku już nie są przyjmowane.Mój ojciec właśnie czeka na rozpatrzenie(myśle że pozytywnie).Ciagnie się to dosyć długo bo Bruksela jeszcze nie zatwierdziła. :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3860

dzwoniłem dzis do wrocławskiej Arimr.

Co do rent:

1. NIE MOZNA ZIEMI DAC W DZIERZAWE - nawet jesli bedzie na 10lat i aktem notarialnym.

 

2. co do wysokosci to max 165% najniższej emerytury (jesli zdaje tylko jeden małżonek).

3. osoba przejmujaca musi miec juz wykształcenie - nie można uzupełnić wykształcenia z czasem tak jak ma to miejsce przy młodym rolniku :D dlatego tez najpierw musze skonczyc studia, dopiero pozniej mozemy składać wniosek o rente - f*ck...

 

jutro zadzwonie do KRUSu i sie dowiem jak to jest z byciem domownikiem.

Pozdrawiam

YacentY


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romanik99    3

musisz mieć 3 lata pracy w rolnictwie ale potwierdzone wpłatami do krus, dzwoniłem do krus zapytac czy mozna wstecz opłacic, powiedział że można wystarczy poświadczenie od 2 osob ze pracowałeś i ok 1000 zł za kazdy rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3860

a jesli w tym czasie studiowalem? słyszałem ze dla nich słowo klucz - studia dzienne - jest nie do przeskoczenia.

zadzwonie dzis sam i dopytam


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez Bonex157
      Cześć, 
      Chciałbym zgłosić działki do doplat 1 raz.  Przeprowadzi mnie ktoś przez ten proces 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj