MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaką polecacie liniową odmianę rzepaku ozimego na klasę ziemi IVa. Rzepak sieję pierwszy raz, myślałem o odmianie californium, czy to dobry wybór?

Edytowano przez zenekc330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Na takie warunki ciekawą odmiana wydaje się Da Vinci. Jeśli opis odmiany jest prawdziwy choć w 70% to może okazać się niezłą alternatywą.dla np starej Californium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek4011    1

Cześć.

Zasiałem wczoraj rzepak odmiany californium.Ustawiłem siewnik na 3kg/ha a po zasianiu 2ha okazało się ze wysiałem jakies 2.3-2.5kg/ha martwię się ze to za mało i boję się ze w zimę wymarźnię.

Jak myślićie bd coś z tego rzepaku zawsze siałem w granicach 4kg na hektar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ja bym sie zastanowił nad dosianiem do tych 3-3,3 kg ha jak masz nasiona bo 2,2 populacyjnego może być troche mało... może ktoś jeszcze zabierze głos w tej sprawie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek4011    1

ja bym sie zastanowił nad dosianiem do tych 3-3,3 kg ha jak masz nasiona bo 2,2 populacyjnego może być troche mało... może ktoś jeszcze zabierze głos w tej sprawie...

no wlaśnie ale w paczce było 7,72kg i to niby paczka na 3ha.(sprzedawca tak mówił) to wychodzi 2,53 ..

niewiem komu ufać czy sprzedawcy czy dośwaidczeniu (jeszcze nigdy nie siałem mniej niz 3.5kg) niewiem co mnie podkusiło a problem w tym ze nie ustawie siewnika na 1kg na ha (aby dosiać) bo skala zaczyna się od 2kg ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Cześć.

Zasiałem wczoraj rzepak odmiany californium.Ustawiłem siewnik na 3kg/ha a po zasianiu 2ha okazało się ze wysiałem jakies 2.3-2.5kg/ha martwię się ze to za mało i boję się ze w zimę wymarźnię.

Jak myślićie bd coś z tego rzepaku zawsze siałem w granicach 4kg na hektar.

 

Ja bym zdecydowanie zostawił taki rzepak. W zależności od MTZ powinno być około 40-50 nasion/m2. Z własnego doświadczenia wiem, że aby uzyskać dobry plon wystarczy 15 dobrze rozwiniętych roślin na metrze kwadratowym. Obawa o wymarznięcie jest bezzasadna, bo to właśnie zbyt gęsty siew pogarsza zimotrwałość, a nie na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RYZYNH    3

Ja w tym roku posiałem Kolumba,Remy i Comando,ustawiłem siewnik (ACCORD 4mna 2,5kg/ha a wysiał 3,4.Wie ktoś może jak dobrze ustawić??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

no wlaśnie ale w paczce było 7,72kg i to niby paczka na 3ha.(sprzedawca tak mówił) to wychodzi 2,53 ..

niewiem komu ufać czy sprzedawcy czy dośwaidczeniu (jeszcze nigdy nie siałem mniej niz 3.5kg) niewiem co mnie podkusiło a problem w tym ze nie ustawie siewnika na 1kg na ha (aby dosiać) bo skala zaczyna się od 2kg ;P

łe to jak miałeś 7,7 w worku to zostaw to i bedzie gitara. myslałe ze we worku miałeś ok 10-11 kg bo ja w zeszłym roku tak miałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

powiedz tylko jaka MTN. Ja zasiałem wczoraj Californium i z ub. roku ok. 20% domieszałem DK Caspra wysiałem 2,4kg/ha przy MTN 4,6g obu odmian co daje ok. 50 roślin na metrze z uwzględnieniem już siły kiełkowania. W zeszłym roku zasiałem DK Caspra ponad 60roślin/m2 to bieda było go "uregulować" stozki szalały ku górze jak na drożdzach. Dlatego w tym roku zdecydowałem się na siew ok 50 roslin/m2 dodam że Californium w 2010r po wschodach miałem ok 40 roślin nawet mniej na metrze i ładnie rósł (wiemy jaka była jesień 2010)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

dziwna ta California (californium) skoro w zrzeszeniu braliśmy spora ilość i wszystkie opakowania bliskie 10kg - 2 mln nasion, nie 1,5 mln nasion jak w przypadku mieszańców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

dziwna ta California (californium) skoro w zrzeszeniu braliśmy spora ilość i wszystkie opakowania bliskie 10kg - 2 mln nasion, nie 1,5 mln nasion jak w przypadku mieszańców.

 

czemu dziwna nie rozumiem postu?

 

Ja płaciłem 380zł za Californium.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ryysiu    0

Witajcie koledzy, jestem nowicjuszem tutaj, więc mam pytanie;

Pierwszy raz sieje rzepak, więc udałem się po pomoc do fachowca. Ten polecił mi odmianę OLANO i BOURBON, dzisiaj posiałem na 4 klasie, 10 ha, w rejonie Zamościa.

Teraz czytam Wasze posty....nie ma żadnej wzmianki o tych odmianach, chyba na starcie spaliłem się na rzepaku:( Czy ktoś siał te odmiany???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

dziwna waga paczki na na 3 hektary - 2 mln nasion. Odkąd pamiętam waga worka Californium była w granicach 9,5 - 10 kg a tu pierwszy raz się spotykam po około 7,5 kg jak podajecie... a cena bliska podawanej to akurat się zgodzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

u mnie jednostka na 3 ha 2 mln nasion warzyła 9.2kg a w 2010r ta sama odmiana niecałe 11kg jest róznica sam się zdziwiłem nasiona drobniutkie (przyszły z Węgier ani nie przeetykietowane jak to zawsze bywa tylko na zagranicznej metce)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

Witajcie koledzy, jestem nowicjuszem tutaj, więc mam pytanie;

Pierwszy raz sieje rzepak, więc udałem się po pomoc do fachowca. Ten polecił mi odmianę OLANO i BOURBON, dzisiaj posiałem na 4 klasie, 10 ha, w rejonie Zamościa.

Teraz czytam Wasze posty....nie ma żadnej wzmianki o tych odmianach, chyba na starcie spaliłem się na rzepaku:( Czy ktoś siał te odmiany???

 

No wiesz jeśli to fachowiec to wie co mówi, jeśli jednak to przedstawiciel handlowy posiadający prowizję od producenta tej odmiany to trochę gorzej. Osobiście o tych odmianach nie słyszałem ale w końcu w życiu miałem kontakt może z 15 odmianami rzepaków :D

Mimo wszystko wydaje się że nie spaliłeś - gorzej by było gdybyś robił jak np. wiele lat temu mój ojciec lub dziadek którzy siali swój zebrany rzepak rok w rok a potem zbierali po tonie z hektara. Jak nas zima nie dopadnie ostra i nie wymarznie to zbierzesz dobrze i nie ma się czym przejmować. Na drugi raz poczytaj opinie tutaj, popytaj ludzi i przede wszystkim jak masz na czym to siej po 2 - 3 odmiany po to by w końcu dojść która jest najlepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

nasz Visby F1 ma 7,7kg.... a mieli ponoć paczki po 12kg :) tylko szybko się skończyły :lol: w zeszłym roku siałem KOlumba i tez paczka miała 7,4kg, wychodziło na hektar koło 2,4kg... po wschodach wyglądał gęściej niz Visby siany 3,5kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metiu20    16

Tak, właśnie ja miałem paczkę visby 12,6 kg na 4 ha. Nasiona jak połówka pszenicy;p

Edytowano przez metiu20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Ja siałem kolumba gdzie w paczce było 6,82kg, sąsiad też miał kolumba a u niego było 8,75kg, oba z tego roku tylko różniły sie numerem parti.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    205

Tak, właśnie ja miałem paczkę visby 12,6 kg na 4 ha. Nasiona jak połówka pszenicy;p

 

Visby jest na 3ha, chyba, że miałeś jakąs dziwną paczke 2 mln... Panowie jakiś mały myk zrobiły niektóre firmy i nie pakuja w swoje paczki, np. Dalgety pakuje nie jaki Rapool, tak samo mieliśmy Visby zapakowany przez ten Rapool a nie Agrobras...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

 

No wiesz jeśli to fachowiec to wie co mówi, jeśli jednak to przedstawiciel handlowy posiadający prowizję od producenta tej odmiany to trochę gorzej. Osobiście o tych odmianach nie słyszałem ale w końcu w życiu miałem kontakt może z 15 odmianami rzepaków :D

Mimo wszystko wydaje się że nie spaliłeś - gorzej by było gdybyś robił jak np. wiele lat temu mój ojciec lub dziadek którzy siali swój zebrany rzepak rok w rok a potem zbierali po tonie z hektara. Jak nas zima nie dopadnie ostra i nie wymarznie to zbierzesz dobrze i nie ma się czym przejmować. Na drugi raz poczytaj opinie tutaj, popytaj ludzi i przede wszystkim jak masz na czym to siej po 2 - 3 odmiany po to by w końcu dojść która jest najlepsza.

 

czemu mowisz ze jak swoim rzepakiem sie sieje to nie oddaje rzepak my mielismy pole w tym roku przedzielone na pol i polowe bylo sianym z centrali a polowe swoim i nie bylo roznicy oddał ponad 3 tony na 5,6 klasie gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Tylko jak zasiejesz w pierwszym roku po zakupie swój rzepak to może różnica wielka nie jest, ale jak napisał że siali rok w rok swoim więc plon już spada i to sporo. Z zbożami tak samo jest, jak się sieje nie wiadomo ile swoimi nasionami to plon nie będzie taki sam jak z materiału kwalifikowanego.

Edytowano przez nhcr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj