MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

proxy8441    245

skorzystajcie z List Zalecanych Odmian dla danego województwa

 

Dziś przyszły nasiona Californium tylko że kolejny rok z rzędu strasznie drobne MTN 4,6g w porównaniu z Californium 2010r 5,4g jest róznica gołym okiem widoczna i siła kiełkowania też nie najlepsza lekko powyżej 90% chyba 93%. Także jestem troszke zdziwiony zobaczymy jak będa wyglądac wschody, byle by też pogoda dopisała.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kramer    0

No właśnie też to zauważyłem w zeszłym roku kupiłem nasiona "monolit" i były bardzo drobne i w sumie to bardzo nierówno mi powschodziły na szczęście super przezimował i plon był przyzwoity ale moje ziarenka czyli te co nakosiłem są dużo grubsze. Zostało mi nasion na jeden ha i zamierzam je w tym roku wysiać ale zwiększe normę wysiewu.

Siejesz californium a nie myślałeś np. O odmianie "casoar" podobno lepiej plonuje od californium Ja u siebie mam mozaiki i zastanawiam się nad bellevue lub właśnie casoar może kto siał te odmiany napisze o ich zaletach i wadach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

myślałem myślałem, tylko przypuszczam że jest ona na trochę lepsze gleby ja w tym roku wysiewam na IVb i V także wybrałem californium po raz kolejny w tym roku miałem DK Caspra bardzo dobra odmiana niska polecam, przezimowanie u mnie też dobre jak na -30st i ok. 1cm śniegu.

 

Głównie myślałem o Castille i Catalinie tak jak mówię wybrałem Californium ale zostało mi trochę Caspra więc domieszam po 0,5kg do każdego hektara ale oczywiście normy się bede trzymał.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

ja w podlaskim miałem w tym roku Turana F1 i Scherlocka, obie sypnęły po 4 t/ha na IV klasie gleby, z tym że ten drugi to cały leżał. A na ten rok zasieję też Turana F1 i Artogę F1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Siał ktoś odmianę adriana? Zamierzam posiać w tym roku.

Ja miałem posianą ją w tym roku, wymarzła jak wszystkie odmiany ale zdecydowanie najdłużej się trzymała i dawała nadzieję. Zostało mi siewu trochę z tamtego roku to ją posieję, a reszta to Rohan 826 paczka 14 kg, 1,5 mln nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

14kg 1,5 mln nasion :o to to są nasiona natomiast monsanto coś przesadza z tą MTN taki poślad sprzedaje jako kwalifikat, Californium 9,2kg 2mln nasion. Jedne nasionka są jak 2x maku.

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

te 15 kg to może nasiona otoczkowane, nigdy nie spotkałem się z taką wagą, oczywiście nie znam wszystkich odmian, a jeżeli nawet duże nasionko to pewnie jest ich mniej w łuszczynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s17    15

Mógłby ktoś wypowiedzieć się o odmianie Forza? Proszę o opinie osoby, które go siały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon17    1

Dziś dostałem paczki Rohana MTN-8,9g Zdolność kiełkowania 90%, paczka cała 14,9kg. Wszystkie paczki równe.

Wychodzi że na 1 hektar będę siał po 5 kg :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz37    4

Dla zainteresowanych miałem w tym roku dwie odmiany Casoar i Adriana:

jesień - Casoar przeciętny wzrost roślin; adriana bardzo duzy wzrost (siew 20.08)

wiosna - ładnie przezimowały oba

kwitnienie - Casoar niewiele później niż adiana ale za to bardzo długo kwitł; adiana szybko przekwitła

wysokośc roślin - Casoar ok 150cm łane stojący łan, bardzo zwarte krórkie pekate strąki; Adriana wyższa ok 160cm bardzo rozłożysta, łan stojący miejcami lekko pochylony, strąki ładne bardzo długie

dojzewanie i zbiór - casoar wcześniej dojżał (nasiona ładne czarne) Adriana mimo że szybciej przekwitła dużo mniej dojżała bardzo dużo brazowych nasion.

PLON:

Casoar 4,2 t/ha

Adirana 3,66 t/ha ( na nowym polu gdzie poprzedni właściciel nie szalał z nawozami)

 

W tym roku będzie

Casoar

Adriana

Maximus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrZgredy    65

Witam w tym roku chcę zmienić rzepak i chcę zasiać kadore lub cataline jak myślicie który lepszy? Dużo osób namawia mnie na tą catalinę a ja kompletnie nic o niej nie wiem jeśli coś o niej wiecie bardzo by mi było miło jeśli byście udzielili jakiś rad z góry dzięki;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromaro    9

MICKEY

mieliśmy go w tamtym roku i był bardzo ładny sypał ponad 4 tony ale w tamtym roku wszystko w naszym rejonie rekordowo sypało także nie wiem jak by ten Mickey w tym roku sie spisał...

ale tylko na tej odmianie na poprzeczkach były fioletowe przebarwienia na łuszczynach gdy rzepak był zielony, niedojżały jeszcze. Nie wiem co bylo tego przyczyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

kadore siejemy od kilku lat i nawet jak słabo wygląda na początku to potem się wybuja do 3t/h i w tym roku nawet dobrze przezimował. Pole obok był mieszańcowy Pioneer i dał 200kg więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja w poniedziałek bedę siał rzepak.

 

Post nie na temat !

Edytowano przez murtek3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy ktoś wie coś na temat SY Kolumb ? :) Bo na paczce pisało, że był to mieszaniec nr 1 w roku 2011 :rolleyes:

To co jest napisane na etykiecie opakowania bierz zawsze z "przymrożeniem oka"

Nigdy nie spotkałem się by napisane było np numer 4 lub 7. A przecież czwarte bądz siódme miejsce w ponad setce oferowanych odmian jest równie zacne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Johnson    4

co do SY Kolumb to miałem w tym roku. I zdecydowałem się do posiać drugi raz. Sieje się go bardzo mało - paczka na 3h ma 6,46 kg czyli wyjdzie 2,15 kg na hektar (1,5 mln nasion w paczce) Cena 780 zł brutto. Co do plonu to przede wszystkim od warunków atmosferycznych zależy - nie ma się co oszukiwać zimę mieliśmy w dole opolskiego ciężką ale łagodniej to przeszło niż w reszcie Polski... trochę wymarzło owszem ale przyzwoicie się zebrało (w porównaniu z poprzednim rokiem) Ta Odmiana jest chyba na stanowiska gorsze (sprawdzę dokładnie z opakowaniem) W roku 2011 u mnie dało to w granicach 4,2 - 4,3 t/h. Aczkolwiek u kolegi dał 4,7 t/h i wiem że bajek nie gadał. W tym roku było tego 3,6 t/h i była to u mnie najlepiej sypiąca odmiana. Średnia pokrywa się z zestawieniami z gazet rolniczych, a w zwyczaju mimo wszystko nie mam tendencji do opowiadania baśni tysiąca i jednej nocy że rzepak po wymarznięciu i gradobiciu dał 5,5 tony... A tacy byli u nas w regionie :D

Edytowano przez Johnson

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj