MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

Arek39    0

Zamierzam zasiać 1ha rzepaku ale co mam zrobić z resztą nasion? Czy mogę je wykorzystać za rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Czytam na forum pochlebne opinie n/t odmiany Pionier D03,czy ta odmiana jest odpowiednia na 3 i 4 klasę przewaga 4 i czy znosi niższy odczyn gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Żaden rzepak nie toleruje zbyt niskiego odczynu gleby. Jeżeli nie zamierzasz wapnować to radzę posiać np. żyto (no chyba że pole to monokultura zbożowa, wtedy najlepiej posiać poplon i jakiś łubin później na wiosnę), bo rzepak do wykształcenia plonu potrzebuje z tego co pamiętam dużej ilości wapnia i magnezu, które można bez kłopotu dostarczyć na pole w postaci wapna z magnezem. Oczywiście rzepak mieszańcowy lepiej poradzi sobie w warunkach niższego pH i mozaiki glebowej. Optymalne pH do rzepaku to 6-6,5, może być nawet zasadowa gleba, ale wtedy trzeba co najmniej z 4 razy dolistnie dokarmić borem, który jest wtedy bardzo słabo przyswajalny dla rośliny.

D03 i D06 to faktycznie bardzo dobre odmiany. Jeżeli desykujesz rzepak, to zrób sobie szersze ścieżki, najlepiej 75cm, a rzepak posiej w odstępach 25cm, bo ścieżki będą absolutnie przykryte i szkoda będzie wjeżdżać w łan, odmiany te mocno rozrastają się na boki. Ja zrobiłem ścieżki 50cm i zrezygnowałem z desykacji, w tym roku nawet szczęśliwie, bo rzepaku który czekał na koszenie nie wymłócił grad, ale nigdy nie wiadomo jak będzie z pogodą za rok. Z innych odmian które siali znajomi, szczególnie polecają visby i artogę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dralo5    27

Teraz moje pytanie. Mam wapno dokładnie kredę i czytałem w TopAgrar nr8 że rolnik stosował nią pod agregat upraowy przed sianiem rzepaku. No a kiedy zastosować w takim razie nawożenie NPK skoro nie zaleca się stosowania nawożenia wapnem i fosforem jednocześnie. Dodam że będę pierwszy raz siał. Odmiana najprawdopodobniej Visby. Nawożenie fosforem i potasem osobno. Czy zastosować fosfor pod orkę a pozostałem nawożenie razem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Proszę nie zbaczać z tematu !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siwy7406    47

Abakus 753zł

Artoga 710 zł

Butisan star 416sc 995zł

Ceny netto warm.-mazurskie


Szymczak Robert (@deer) - Człowiek Roku Wielkopolski - wyślij sms o treści WLKP.20 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Murphys    152

Witam chcę posiać rzepak pierwszy raz 3ha na 2-3klasie, pytanie jaką odmiane polecicie dobrze plonujące, co myślicie o Adriannie,Visby F1??

1. Pole 1.20ha Jęczmien ozimy - podorywka - brona i czeka na orkę (przed orką obornik 20t/ha)

2. Pole 1.80ha Pszenżyto ozime - podorywka brona i czeka na orkę

Jakie nawozy posiać ? Polifoska 6 w ilości 200-250kg/ha wystarczy? Czy jeszcze coś z siarką dodać

Edytowano przez Murphys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
u1212    5

Sieję rzepak na podobnych ziemiach i jeśli chodzi o odmiany to nie jestem do końca przekonany o wyższości odmian mieszańcowych nad liniówkami, Z odmian jakie siałem mogę polecić: LG Ontario (już nie oferowany), Bellevue, Visby F1. Dla przykładu w tym roku Bellevue w ogóle w plonie nie odstawał od Visby, a kosztuje dwa razy mniej.

Jeśli chodzi o nawożenie to ty musisz najlepiej wiedzieć ile na twoich ziemiach potrzeba, polecam badanie gleby. Ja zazwyczaj jesienią oprócz NPK stosuję siarczan magnezu w dawce ok. 100kg/ha.

Czy ktoś siał może odmianę Bonzzai i może podzielić się spostrzeżeniami, zastanawiam się czy jej nie wypróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

wyższość mieszańców ujawnia się w roku w którym jest mało opadów albo występują inne "anomalie" pogodowe w roku z dobrymi warunkami różnica może byc niewielka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy ktos miał w tym roku Columba bo mam małe dojscie 400zł za jednostke i niewiem jak on plonuje i oczywiscie przezimowanie bo tak co rok siaje californium

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BASF    19

Żniwa rzepaku na poletkach doświadczalnych BASF zakończone. Tak jak wszędzie, również u nas przyszła pora na podsumowania. Na naszej stronie plonowanie rzepaku z podziałem na odmiany, w technologii ochrony BASF http://www.agro.basf...wanie_2011.html


BASF Polska Crop Protection

Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
tel. +48 22 570 99 90
www.agro.basf.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwinto    1

Witam - czy może ktoś z Was może się podzielić doświadczeniami na temat odmian Casper i Pamela ? - dodam że dopiero zaczynam z rzepakiem i jestem zupełnym laikiem w tej kwestii a te odmiany mi polecają sprzedający . Zgóry dzięki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

ja w tym roku sieje monolit i californium co powiecie o tych odmianach jesli chodzi o monolit to wiem ze jest dobra odmiana a californium co o niej sadzicie i ile kg siac jej na ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STANK    15

californium to znana odmiana ,jest dobra ,zależy jakie kto ma pola na średnie i słabsze lepsza odmiana bardziej tolerancyjna , californium do takich należy .

u siebie mam zamiar posiać monolit pole raczej średnie i drugą odmianę ale nie podjąłem decyzji jaką myślę o odmianie sherlock lub starter ,jak sądzicie która z tych odmian była by lepsza na takie średnie pole

Edytowano przez STANK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

no sherlock jest z kws z tego co wiem to kws ma dobre odmiany i z kws jak sie bierze to i sie zbiera dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinus    2

Siał ktoś odmianę adriana? Zamierzam posiać w tym roku.

Edytowano przez murtek3
Błędy ort.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

monolit nie stabilnie plonuje rok temu dawal ponad 4 tony w tym roku byl piekny a dal tylko 3

 

nawet jesli odda 3 tony to dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

może bellvue ja właśnie to sieję w tym roku miałem go po raz pierwszy i cały wymarzł ale zobaczymy


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

adrianna słysze że jest odmianą wczesna namawiają mnie bym w tym roku ją posiał co myslicie o tej odmianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj