MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

Lipek16    0

My zawsze sialiśmy tylko odmiany liniowe, większośc Kadore. W tym roku chcemy posiac trochę mieszańca, jakie macie opinie o odmianie NK Contans (715 zł za 10 kg siewu) ? Z góry dzięki za odpowiedz :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

czy licząc obsadę 40/m2 wystarczy? ziemia klasy III a siany rzepak będzie pioneer pr45d03.

czy lepiej 45/m2 policzyc wtedy wyjdzie 3.3kg na h dobrze mysle? zdolnosc kielkowania 94% a masa 6.9

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

czy licząc obsadę 40/m2 wystarczy? ziemia klasy III a siany rzepak będzie pioneer pr45d03.

czy lepiej 45/m2 policzyc wtedy wyjdzie 3.3kg na h dobrze mysle? zdolnosc kielkowania 94% a masa 6.9

 

Nie jestem specem (ani zwolennikiem) od Pioniera. Na 100% wiem, że D03 i D04 nadają się na piachy.

45 - to górna obsada przy mieszańcach. My przy Kolumbie i Visby liczymy 35. Chociaż ogólnie pokutuje przekonanie, że i tak część ślimaki, myszy i inne zjedzą lub nie wzejdą i będzie odpowiednia obsada :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

dziś przyszły nasiona DK Casper tylko strasznie małą MTZ maja bo tylko 4,64g w zeszłym roku Californium miałem 5,4 a CZIKITA nawet pisze że ma 6,9 dla mnie to szok :mellow: ale cóz taki rok chyba. A co do obsad to polecałbym dla mieszanców 35-45 a dla liniówek 50-60 roślinek/m2.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hubert - czekamy na relacje - powiedzmy co 2-3 tygodnie, która jak się prezentuje

 

Zrobiłbym blog na Agrofoto ale niestety nie działa u mnie. Co tygodniowe zdjęcia każdej z odmian, dokładne opisy i zabiegi agrotechniczne itd...

 

@Hubert - ile siałeś Adriany na ha?

 

Pole o powierzchni 80ha

Adrianna 4kg/ha, 200kg Polifoski 6, pow.10,94ha siane 11 sierpnia

Sherlock 4kg/ha, 200kg Polifoski 6, pow.10,9ha siane 11 sierpnia

Digger 4kg/ha, 200kg Polifoski 6, pow.11,8ha siane 11 sierpnia

Visby F1 3,5kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.10,29ha siane 12 sierpnia

Pioner D03 3,4kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.10,78ha siane 12 sierpnia

Artoga 3,3kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.9,19ha siane 14 sierpnia

Pioner W20 3kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.11,54 siane 14 sieprnia

+

Rzepak z własnych zbiórów DIGGER 4,8kg/ha 200 Polifoski 6, pow.3,78ha

Dosiewany z powodu braku kwalifikowanych nasion. Także będzie porównane bo został tak samo na polu oznaczony jak pozostałe odmiany.

 

Pole o powierzchni 8,19ha

50% pola Monsanto Exqsuite F1 3,1kg/ha 384kg Polifoski 6 siane 17 sierpnia

50% pola Monsanto Exqsuite F1 3,3kg/ha 344kg Polifoski 6 siane 17 sierpnia

 

Pole o powierzchni 18,51ha

 

Artoga siana w talerzowane ściernisko 3,3kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.2,19ha siane 16 sierpnia

Exqsuite F1 siene w talerzowane ścier. 3,1kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.1,96ha siane 16 sierpnia

Tassilo 2,4kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.10,22 siane 16 sierpania

Miesz. odmian w tym poand 50% Artoga 3,4kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.4,14 siane 16 sieprnia

 

 

 

Nawożenie skromne bo pola są co roku obficie nawożone gnojowicą.

 

Odmiany Adrianna, Sherlock, Digger już powschodziły.

 

Pryskać będę powschodowo Butisan + Command prawdopodobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

Zrobiłbym blog na Agrofoto ale niestety nie działa u mnie. Co tygodniowe zdjęcia każdej z odmian, dokładne opisy i zabiegi agrotechniczne itd...

 

 

 

Pole o powierzchni 80ha

Adrianna 4kg/ha, 200kg Polifoski 6, pow.10,94ha siane 11 sierpnia

Sherlock 4kg/ha, 200kg Polifoski 6, pow.10,9ha siane 11 sierpnia

Digger 4kg/ha, 200kg Polifoski 6, pow.11,8ha siane 11 sierpnia

Visby F1 3,5kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.10,29ha siane 12 sierpnia

Pioner D03 3,4kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.10,78ha siane 12 sierpnia

Artoga 3,3kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.9,19ha siane 14 sierpnia

Pioner W20 3kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.11,54 siane 14 sieprnia

+

Rzepak z własnych zbiórów DIGGER 4,8kg/ha 200 Polifoski 6, pow.3,78ha

Dosiewany z powodu braku kwalifikowanych nasion. Także będzie porównane bo został tak samo na polu oznaczony jak pozostałe odmiany.

 

Pole o powierzchni 8,19ha

50% pola Monsanto Exqsuite F1 3,1kg/ha 384kg Polifoski 6 siane 17 sierpnia

50% pola Monsanto Exqsuite F1 3,3kg/ha 344kg Polifoski 6 siane 17 sierpnia

 

Pole o powierzchni 18,51ha

 

Artoga siana w talerzowane ściernisko 3,3kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.2,19ha siane 16 sierpnia

Exqsuite F1 siene w talerzowane ścier. 3,1kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.1,96ha siane 16 sierpnia

Tassilo 2,4kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.10,22 siane 16 sierpania

Miesz. odmian w tym poand 50% Artoga 3,4kg/ha 200kg Polifoski 6, pow.4,14 siane 16 sieprnia

 

 

 

Nawożenie skromne bo pola są co roku obficie nawożone gnojowicą.

 

Odmiany Adrianna, Sherlock, Digger już powschodziły.

 

Pryskać będę powschodowo Butisan + Command prawdopodobnie

 

Chyba pomyliłeś się - jak chcesz Command dać po wschodach???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A jaką odmianę ze strzelec polecacie z liniówek. Czy dobrze będzie jak wysieję liniówkę w ilości 5kg/ha, bo sieje pierwszy raz i na próbę tylko 2 ha, a jednostka jest na 3, a tak bym całą wysiał na 2ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A jaka odmiana z hr strzelce była by najlepsza na mozaikę z przewagą IV klasy, ale trochę V też jest. W poniedziałek będę miał wykaz dostępnych odmian ze sklepów agro w mojej okolicy,ale co polecacie ze strzelec. Z populacyjnych to są dostępne takie odmiany:

* STARTER

* BOGART

* MONOLIT

* BOJAN

* KANA

* BOSMAN

Ewetualnie jest dostępna złożona Kaszub w cenie liniówek

 

Proszę o szybkie odpowiedzi bo po niedzieli chcę zasiać rzepak

Edytowano przez ursus1991

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

po co cytujesz poprzedni post!!!

 

Bo chciałem, żeby było wiadomo czego dotyczy moje pytanie. Był długi - mogłem go faktycznie trochę skasować. Ale czy to jest powód, żeby pisać do mnie z trzema wykrzyknikami? ;)

 

A jaka odmiana z hr strzelce była by najlepsza na mozaikę z przewagą IV klasy, ale trochę V też jest. W poniedziałek będę miał wykaz dostępnych odmian ze sklepów agro w mojej okolicy,ale co polecacie ze strzelec. Z populacyjnych to są dostępne takie odmiany:

* STARTER

* BOGART

* MONOLIT

* BOJAN

* KANA

* BOSMAN

Ewetualnie jest dostępna złożona Kaszub w cenie liniówek

 

Proszę o szybkie odpowiedzi bo po niedzieli chcę zasiać rzepak

 

Zdecydowanie Monolit - jest w miarę nowy i znosi dobrze słabsze stanowiska. O Starterze nie wiem - bo to nowość. Bogart jest raczej na lepsze ziemie. Reszta to starocie. Jeśli je lubisz - to Twoja wola, ale genetyka to z ubiegłego wieku :) Ktoś powie - że i tak ma super plony, to nie będę dyskutował, bo się nie da :) Jak chcesz staroć - to Bojan :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JPH2    25

URSUS-wejdż na str Strzelec www.hr-strzelce.pl i tam znajdziesz opisy tych odmian z uwzględnieniem wymagań glebowych.Pod uwagę weż też to czy dany rzepak nadaje się na twój rejon.A z tej całej oferty to jedynie monolit na twoje klasy gleb,reszta wymaga lepszych stanowisk.Ja mam podobne gleby i przedstawiciel ze Strzelec doradzał monolita na mozaiki,ale tu na forum koledzy nie są zadowoleni z tego rzepaku. Wobec tego sieję galileo po raz drugi i chagall'a Te dwie odmiany jak i bellevue nadają się na mozaiki i na gorsze stanowiska.Cenowo to to samo co te ze strzelec =galileo 450zł/jedn siewna czyli 2mln nasion i 98% siła kiełkowania,waga10.20kg a chagall -480żl i 98% siła kiełk.i 10kg waży jedn.siewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Bo chciałem, żeby było wiadomo czego dotyczy moje pytanie. Był długi - mogłem go faktycznie trochę skasować. Ale czy to jest powód, żeby pisać do mnie z trzema wykrzyknikami? ;)

 

 

 

Zdecydowanie Monolit - jest w miarę nowy i znosi dobrze słabsze stanowiska. O Starterze nie wiem - bo to nowość. Bogart jest raczej na lepsze ziemie. Reszta to starocie. Jeśli je lubisz - to Twoja wola, ale genetyka to z ubiegłego wieku :) Ktoś powie - że i tak ma super plony, to nie będę dyskutował, bo się nie da :) Jak chcesz staroć - to Bojan :)

 

Polecasz Monolita?? Większego badziewia nie widziałem, strasznie zawiodłem się na tej odmianie w tym roku. Miałem sianą ją na podobnym stanowisku i w tym samym dniu i wypadłą najgorzej ze wszsytkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

Polecasz Monolita?? Większego badziewia nie widziałem, strasznie zawiodłem się na tej odmianie w tym roku. Miałem sianą ją na podobnym stanowisku i w tym samym dniu i wypadłą najgorzej ze wszsytkich

 

Ten rok był specyficzny. Monolit prawdopodobnie źle u Ciebie wypadł, bo jest jednym z późniejszych rzepaków. Znam rolników, którzy zbierali powyżej 4,5t Monolitu.

Nie znaczy, że upieram się na Monolit. Pytanie było o wymienione odmiany :) A swoją drogą uważam, że ta odmiana to jedna z najlepszych polskich odmian rzepaków. W sumie za wiele to ich nie ma. :)

Edytowano przez maneus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A i Panowie w jakiej rozstawie najlepiej siać w 12cm czy co 24cm. Znajomy będzie siał mi nowym poznaniakiem, i na tabeli najniższa wartość dla rzepaku to 4,1kg, ale to na wszystkie leje. Będzie siał rzepak tym siewnikiem pierwszy raz, tylko zastanawiam się w jakiej rozstawie najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maneus    0

URSUS-wejdż na str Strzelec www.hr-strzelce.pl i tam znajdziesz opisy tych odmian z uwzględnieniem wymagań glebowych.Pod uwagę weż też to czy dany rzepak nadaje się na twój rejon.A z tej całej oferty to jedynie monolit na twoje klasy gleb,reszta wymaga lepszych stanowisk.Ja mam podobne gleby i przedstawiciel ze Strzelec doradzał monolita na mozaiki,ale tu na forum koledzy nie są zadowoleni z tego rzepaku. Wobec tego sieję galileo po raz drugi i chagall'a Te dwie odmiany jak i bellevue nadają się na mozaiki i na gorsze stanowiska.Cenowo to to samo co te ze strzelec =galileo 450zł/jedn siewna czyli 2mln nasion i 98% siła kiełkowania,waga10.20kg a chagall -480żl i 98% siła kiełk.i 10kg waży jedn.siewna

Galileo - wyłącznościówka Chemirolu

Chagal (vicelider rynku - hihihi) - wyłącznościówka Chemirolu

obie SW Seeds

Monolit - ok. 390 zł, ale widziałem oferty po 350

Nie to, że propaguję Monolita. Zwracam tylko uwagę na szczegóły, które mi się w oczy rzuciły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

@HubertOjdana dlaczego tak dużą obsadę mieszańców na 1 m zasiałeś?

Sprawdza się to u Ciebie?

Edytowano przez lonski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

posiałem rzepak w sobotę

2.5kg na hektar

3 odmiany - 2 mieszańce i liniówka.

W piątek spadł descz więc w ziemi było troszkę wilgoci - wygląda to całkiem fajnie - 100 razy lepiej niż w ubiegłym roku


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@HubertOjdana dlaczego tak dużą obsadę mieszańców na 1 m zasiałeś?

Sprawdza się to u Ciebie?

 

Dlatego że mieszkam w specyficznym, zimnym klimacie o srogich zimach. Wielkim wyzwaniem dla rzepaków jest przezimowanie, wytrzymanie mrozów oraz kaprysów pogody. W dodatku dochodzą ,,święte krowy'' czyli żubry które co roku śmielej wchodzą na pola i korzystają ze szwedzkiego stołu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Hubert, przyszedł mi do głowy pewien kawał.

Mówi kornik do kornika.

-Co macie dziś na kolację?

-Szwedzki stół. :D

U nas ile byś nie zasiał to i tak przezimuje 20-35szt na metrze, jak dobrze pójdzie. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

yacnty i cała reszta. Nie piszcie w rzepaku ile kg wysialiści bo to absolutnie nic nie mówi. Piszcie ile było wysianych nasion na ha.

Jak ktoś nie pojmuje to opiszę to łopatologicznie:

Wysiałem odmianę D05 w na jednym polu w ilości 3,5kg, a na drugim w ilości 2,6kg. Czyli każdy wywnioskuje że na jednym polu wysiałem gęściej niż na drugim.

Tylko że prawda jest taka że na obu polach wysiałem tyle samo nasion na metr kwadratowy (50nasion). Bo masa tysiąca nasion była różna.

Zawsze każdy worek ważę bo zdarza się że porcja na 4ha tej samej odmiany waży od 10kg - 14kg, nie zwracając na to uwagi można porcją na 4ha obsiać prawie 6ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3838

ok, dodaje mtn

mieszaniec 1 - 6.4g = 400tys

mieszaniec 2 - 5.8g = 431tys

liniówka 1 - 4.9g = 510tys

 

czyli mamy od 40 do 50 nasion na m2

przy sile kiełkowania w okolicy 90-92% daje od 35 do 45 roślin na metrze

 

ciekawe czy tyle będzie?

 

ps. dane wg etykiety, masa wysiana różnica między masą nasion w worku z etykiety a pomiarem wagą kuchenną resztek, które zostały w siewniku.

Edytowano przez yacenty

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj