MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

tomek73    576

Ja mieszam drugi ro i plony mam najwyższe w okolicy.

Mieszam 4-5 odmian przeważnie mieszańce, ale w tamtym roku  domieszałem liniówkę i w tym roku  tak samo będę robił.

Do siewy  solo nie wrócę już

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biszu    7

mam pytanie jaką polecacie odmiane rzepaku ? Niektórzy polecają sherlocka i co sadzicie o niej.

Ziemie mam rędzinne także do ciężkich nie należą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Ja mieszam drugi ro i plony mam najwyższe w okolicy.

Mieszam 4-5 odmian przeważnie mieszańce, ale w tamtym roku  domieszałem liniówkę i w tym roku  tak samo będę robił.

Do siewy  solo nie wrócę już

 

 

To jak dobierasz odmiany? Jak ustalasz obsadę? Co ma na celu mieszanie odmian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ja mam 4 odmiany zmieszane na jednym kawałku wszystkie równo rosną. Monolit visby popular i sensei

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robroy    18

Też mnie ciekawi po co miesza sie odmiany... co to daje? U siebie na różnych kawałkach sialem saveo, kolumba i populara i na razie najbardziej jestem zadowolony z tego pierwszego i sieję go jeszcze raz w tym roku. Zastanawiam się jeszcze nad odmianą florida. Z liniowych juz zrezygnowałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1507

Namawiają mnie na Pioneera PT248, miał ktoś do czynienia z nim ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Dlatego mieszam bo jak jeździłem po różnych pokazach to gdzieś z  boku zawsze były najładniejsze rzepaki, i jak pytałem sie robotników to mówili że to są wszystkie odmiany wymieszane i posiane.

Z pszenicami podobnie bywało.

U nas duże gospodarstwo też miesza przeważnie po 3-4 odmiany.

Zaleta stabilne plony, jak jedna odmiana wymarznie to pozostałe 2-3  zostaną i dadzą dobry plon.Jak jednej odmianie stanowisko nie dopasuję to inne to wyrównają.

 

W tym roku sąsiad   w miedzę miał posianą Arizonę z zwiększoną normą wysiewu, ze względu na słabe ziemię,  ja mieszankę.

Niestety po siewie    poszedł bardzo ulewny deszcz, 26 litrów na metr spadło, i zabiło mi rzepak siany 2,8 kg/ha, powschodził z połowę, beznadziejnie wyglądał, jednak zostawiłem. 7 ha przesiałem 3 września. Sąsiada rzepak rewelacyjnie wyglądał.

On ukosił 3,3 t/ha ja 3,15 t/ha.

Na drugim kawałku obok co posiałem bez orkowo po deszczu plon wyszedł mi 4,2 t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

@tomek73 Jeszcze w tym roku nie będzie zapraw na robaka. Monolita całkiem wyżarło. Trzeba będzie kombinować. Chyba też wszystko najlepiej byłoby obsiać mieszanka i spokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2199

Dlatego mieszam bo jak jeździłem po różnych pokazach to gdzieś z boku zawsze były najładniejsze rzepaki, i jak pytałem sie robotników to mówili że to są wszystkie odmiany wymieszane i posiane.

Z pszenicami podobnie bywało.

U nas duże gospodarstwo też miesza przeważnie po 3-4 odmiany.

Zaleta stabilne plony, jak jedna odmiana wymarznie to pozostałe 2-3 zostaną i dadzą dobry plon.Jak jednej odmianie stanowisko nie dopasuję to inne to wyrównają.

 

W tym roku sąsiad w miedzę miał posianą Arizonę z zwiększoną normą wysiewu, ze względu na słabe ziemię, ja mieszankę.

Niestety po siewie poszedł bardzo ulewny deszcz, 26 litrów na metr spadło, i zabiło mi rzepak siany 2,8 kg/ha, powschodził z połowę, beznadziejnie wyglądał, jednak zostawiłem. 7 ha przesiałem 3 września. Sąsiada rzepak rewelacyjnie wyglądał.

On ukosił 3,3 t/ha ja 3,15 t/ha.

Na drugim kawałku obok co posiałem bez orkowo po deszczu plon wyszedł mi 4,2 t/ha

Tomek to że u ciebie powschodził to nie zaleta mieszania tylko uprawy bezorkowej. Przezimowanie nie problem bo to kwestia odmiany. Taki Abakus praktycznie ciężko żeby wymarzł, a plonuje też wysoko.

Mieszając odmiany miałoby to sens na mozaikach ale jak ustalić obsadę? Trzeba także chyba dobierać takie same terminy kwitnienia i dojrzewania żeby zgrać zabiegi. Zrobić drina każdy może, kwesta czy go potem wypijesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

@tomek73 Jeszcze w tym roku nie będzie zapraw na robaka. Monolita całkiem wyżarło. Trzeba będzie kombinować. Chyba też wszystko najlepiej byłoby obsiać mieszanka i spokój.

Jest zaprawa Lumiposa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

http://www.agro-nas.com.pl/files/20172605103547Cennik_rzepak_2017.pdf.pdf tu sa z zaprawą lumi. 

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Ta zaprawę mozna o kant d*py podetrzeć. Z czego się orientuje to działa do 4 liścia. A potem co. Robak monolita zjadł jak wyglądał jak kapusta pomimo 7 zabiegów. Opryskiwacz miał już dość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

To moze sie najpierw zorientuj a nie wypisujesz za wczasu ze nie dziala. Zaprawa jest pierwszy rok w obrocie. Moze o jeden zabieg za malo zrobiles?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

ja też mieszam w tym roku mam california quartz sherlock i karła z pioniera na 1 kawałku piekny aż pochylony żeby nie powiedzieć leży ciekawe co odda.nie wiem czy mieszanie coś daje ale zostały resztki to się miesza w siewnik i sieje nic złego się nie stanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ta zaprawę mozna o kant d*py podetrzeć. Z czego się orientuje to działa do 4 liścia. A potem co. Robak monolita zjadł jak wyglądał jak kapusta pomimo 7 zabiegów. Opryskiwacz miał już dość.

A Crusier jak długo działa?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

u kolegi pomógłby ósmy zabiega zapewne


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Ta zaprawę mozna o kant d*py podetrzeć. Z czego się orientuje to działa do 4 liścia. A potem co. Robak monolita zjadł jak wyglądał jak kapusta pomimo 7 zabiegów. Opryskiwacz miał już dość.

Nie wiem skąd Twoja wiedza na temat skuteczności , Lumiposa powinna działać tak długo jak Cruiser , czyli do 3-4 liścia i to najważniejszy okres jeśli chodzi o uszkodzenia przez szkodniki . Ja całość sieję z zaprawą koszt 40-75 zł/ha jest do zaakceptowania . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

Dobra ale tamte zaprawy zawierały neonikotynoidowe substancje które powodowały utrzymywanie sie w mniejszym stopniu ale działania tej zaprawy aż do końca jesieni. W tej tego nie ma więc wydaje mi się że do 4 liści i koniec. I niech nikt nie pitioli że o jeden zabieg za dużo bo się utworzyła taką spadz przez to że robale wysysały substancje odzywcze, tak że cała roślina uschła oraz żadne preparaty nie miały dojścia do rośliny. Na koniec jesieni zostalo puste pole jakby przygotowane do siania.
Pyrinex Supreme 262 ZW 2 zabiegi po 1 litrze potem były też dwa po 2 litrach czyli podwójna dawka. Gówno zrobiło. I potem było kombinowanie wszystkim czym się tylko dało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a może ta będzie jeszcze lepsza ? jakbyły kiedyś atrazyny do odchwaszczania kukurydzy to płacz był bo czym bedzie odchwaszczać kukurydzę, dziś o atrazynach nikt nie pamięta - fakt wzrosła cena ale to już działania konecnrów chemicznych. Glifosat też jest do wycofania ale firmy mają już nowsze śordki w jego miejsce zapenw droższe. Sam koszt zabiegów bez chemii jaki zrobiłeś i nie pomógł jest wyższy niż cena zaprawy 


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

7 zabiegów z czego 4 tą samą substancją i tyle w temacie. 

Co do działania Cruisera rzepak jesienią 2013 roku mimo zaprawy nosił ślady żerowania śmietki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj