MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
androproteam    23

W zeszłym roku D06 dało mi 5,1 dwa lata temu 4,9 także w miare utrzymuje swój poziom w zależności od ilości dostępnej wody.

Jaka to odmiana ta D06? prosiłbym o nazwę rzepaku? :D chciałbym żebyś napisał o nawożeniu jakie dajesz pod korzeń i pogłównie (jeśli to nie tajemnica) oraz odzywki. Na jakiej klasie siejesz ten rzepak? Będę  bardzo wdzięczny za informacje :D z góry Wielkie dzięki

 

 

 

 

 

 

 

Edytowano przez androproteam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Jak się sieje swój rzepak to plony wcale nie spadają, to nie jest prawda że maleję, oczywiście tylko liniówkę, bo nie dotyczy to mieszańców.

Mi w 3 roku swój rzepak Mickey dał 5,3 t/ha, przeważnie parę ha swoim siałem. Kupne  liniówki to z 4 ha sieje.

W tym roku mam z 8 ha liniówki, ale od tego roku chyba w 100% przechodzę na hybrydy, będę siał od 1 kg do 2 kg jakieś 35-70 sztuk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

Jak się sieje swój rzepak to plony wcale nie spadają, to nie jest prawda że maleję, oczywiście tylko liniówkę, bo nie dotyczy to mieszańców.

Mi w 3 roku swój rzepak Mickey dał 5,3 t/ha, przeważnie parę ha swoim siałem. Kupne  liniówki to z 4 ha sieje.

W tym roku mam z 8 ha liniówki, ale od tego roku chyba w 100% przechodzę na hybrydy, będę siał od 1 kg do 2 kg jakieś 35-70 sztuk.

w jakiej technologii?  tradycyjnie czy Mzuri?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

1 kg to strip sttil a około 2 kg to Focus T Drive co druga redlica. W tym roku 60 % Strip Stiil na podorywkę po talerzówce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

A nadaje się na słabsze gleby? Tj .4 a i 4 b to może zrobie tak że kupie jedno opakowanie na 3 ha a resztę obsieje materiałem od kogoś,czytałem trochę o sianiu swojego rzepaku i wiekszość tych co sieją twierdzą że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy kwalifikatem a swoim ziarnem oczywiscie zaprawionym,sieje swoja pszenice i nie widze różnicy w plonie, biore kwalifikat na kawałek i pózniej po rozmnożeniu sieje przez 2 ,3 lata,jesli nie zadba się odpowiednio o uprawę to kwalifikat sam nie urośnie

Siajac swoim trzeba policzyć mtn i zk. Będzie ci się chciało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Nie liczę mtz bo nie mam tak dokładnych maszyn do siewu aby mi to do czegokolwiek było potrzebne,sieję około 200 kg na 1 ha pszenicy jarej ,jesli jest drobne ziarno to zmniejszam ilosc wysiewu i jakos jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

U nas najlepiej przezimował Popular, Mercedes, Visby zero uszkodzeń po zimie na 2 miejscu  DK Exception, Kadore ale za to ładna regeneracja uszkodzeń.

 

Kolego czy polecisz na 3b,4a,4b siać rzepak Visby ? .Najbardziej obawiam się wymarznięcia  z tego ,co czytam to u Ciebie jest oki ?.


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co do visbiego to możesz mieć pewność, jak większość odmian z rapoola zimuje bardzo dobrze. Przezimował bdb też sensei, półkarłowy z monsanto.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

@milanreal1 jak tak ma się sprawa z odmianami Rapool, to podsumowując warto zasiać Kugę albo Rohana według Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

Nie liczę mtz bo nie mam tak dokładnych maszyn do siewu aby mi to do czegokolwiek było potrzebne,sieję około 200 kg na 1 ha pszenicy jarej ,jesli jest drobne ziarno to zmniejszam ilosc wysiewu i jakos jest ok

 

Jeśli nie wiesz do czego mtz i zk to o czym tu rozmawiać, skoro nie bierzesz obsady pod uwagę w zbożach to tym bardziej nigdy nie zbudujesz plonu w rzepaku. 

btw skoro nie masz dokładnych maszyn to tym bardziej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

A jakie dokładne maszyny trzeba mieć? Ja sieję poznaniakiem z 89 roku na skrzyni olejowej i +/- udaje się zasiać te 35-40 nasion na metr... 

Również uważam że materiał kwalifikowany to podstawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kupuj kwalifikat.Jeśli oszczędzanie zaczynasz od nasion to nie widzę przyszłości  w dobrym plonie.Rzepak nie lubi oszczędnosci.Z populacyjnych odmian dobrze zimuje i plonuje Quartz

 

Niby tak powinno być ale nie do końca kto posiał w tym roku swój materiał i go zaprawił temu dobrze przezimował kto siał kwalifikat to słabo bo zaprawy neoktanidowe są zakazane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niebieski    31

A co zaprawy neonikotynoidowe mają do przezimowania?  Zasiałem kwalifikowanego Sherlocka i zapowiada się nieźle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Jeśli nie wiesz do czego mtz i zk to o czym tu rozmawiać, skoro nie bierzesz obsady pod uwagę w zbożach to tym bardziej nigdy nie zbudujesz plonu w rzepaku. 

btw skoro nie masz dokładnych maszyn to tym bardziej. 

BZDURA.Czyli mam rozumeć że nawet nie mam co siać rzepaku siewnikiem starszym niż 10 letni  bo i tak nie będzie plonu ,człowieku wez się ogarnij znam takich co sieją rzepak rozsiewaczem do nawozu który jest wymieszany z mocznikiem i osiągają plony 4 tony z 1ha i wiecej ,oczywiście dokładny siew ma znaczenie ale nie dajmy się zwariować ,większe znaczenie ma nawożenie ,ph ,agrotechnika  a tak na marginesie to jakie są Twoje plony bo  rozumiem że nie do osiągnięcia dla większosci?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@milanreal1 jak tak ma się sprawa z odmianami Rapool, to podsumowując warto zasiać Kugę albo Rohana według Ciebie?

 

Nie miałem styczności z tymi odmianami.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2260

BZDURA.Czyli mam rozumeć że nawet nie mam co siać rzepaku siewnikiem starszym niż 10 letni  bo i tak nie będzie plonu ,człowieku wez się ogarnij znam takich co sieją rzepak rozsiewaczem do nawozu który jest wymieszany z mocznikiem i osiągają plony 4 tony z 1ha i wiecej ,oczywiście dokładny siew ma znaczenie ale nie dajmy się zwariować ,większe znaczenie ma nawożenie ,ph ,agrotechnika  a tak na marginesie to jakie są Twoje plony bo  rozumiem że nie do osiągnięcia dla większosci?

 

Skoro znasz magików co sieją rozsiewaczem do nawozów i maja 4t to czemu nie zgłosisz się do niego?

Wogóle umiesz czytać, czy masz problemy ze zrozumieniem? Gdzie napisałem że siewnikiem 10 letnim nie uzyskasz plonu?? 

Siew na kg własnym materiałem jest na pałe nie rozumiesz tego?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

BZDURA.Czyli mam rozumeć że nawet nie mam co siać rzepaku siewnikiem starszym niż 10 letni  bo i tak nie będzie plonu ,człowieku wez się ogarnij znam takich co sieją rzepak rozsiewaczem do nawozu który jest wymieszany z mocznikiem i osiągają plony 4 tony z 1ha i wiecej ,oczywiście dokładny siew ma znaczenie ale nie dajmy się zwariować ,większe znaczenie ma nawożenie ,ph ,agrotechnika  a tak na marginesie to jakie są Twoje plony bo  rozumiem że nie do osiągnięcia dla większosci?

Nie zgodzę się z tobą. Jaki siew taki zbiór a zwłaszcza przy rzepaku. Kiepskiego siewu kiepskim materiałem nie nadrobisz nawet najlepszą agrotechniką. Koszty jakiegoś mieszańca to całe 200 zł/ha... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A co zaprawy neonikotynoidowe mają do przezimowania?  Zasiałem kwalifikowanego Sherlocka i zapowiada się nieźle.

 

Zaprawy mają to do siebie że chroniły rzepak przed szkodnikami teraz są zakazane ale Ci co siali swoje nasiona i sami zaprawili nie mieli uszkodzeń np od śmietki i te rzepaki lepiej przezimowały od tych kwalifikowanych ale nie zaprawionych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Przecież rzepak kwalifikowany jest zaprawiany tylko innymi zaprawami. A ci co siali swoje i śmietka im nie zjadła to najwyraźniej zaprawiali zaprawami (zakazanymi) zawierającymi neonykotynoidy. Co za problem kupić np nuprid i zaprawić dodatkowo kwalifikat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

My uprawiamy sydneya świetna odmiana do półintensywnej uprawy. Co do siewu to jego znaczenie na plon to tylko 10% a materiał coś kolo 50.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kto był w tym roku w Grubnie na Dniach pola to rzepaki porażka niezależnie od odmiany tak więc trzeba podchodzić z dystansem co do reklam Hodowców zasiać dobre nasiona nie za wygórowaną kasę bo dużo sobie jedni liczą co wcale nie jest odzwierciedleniem plonów więc po co kasę nabijać firmom nasiennym  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Mądrego człowieka to miło posłuchać ,rozmawiałem z człowiekiem który ma doswiadczenie w uprawie rzepaku a przy okazji handluje materiałem kwalifikowanym rzepaku jak i zbóż i twierdzi ze zarówno rzepaki jak i zboża przez 2 ,3 lata można śmiało siać zbierając ziarno ze swojego pola ,zboża zaprawiane przez siebie są o wiele lepiej zaprawione niż kupowany  kwalifikat,przecież firmy nasienne nie sieją nasion na rozmnożenie na księżycu tylko na takim samym polu jak my wszyscy i jesli pryskamy od grzyba i dbamy o uprawę to niczym ona się nie różni od materiału kwalifikowanego,oczywiscie pozostaje jeszcze opłata licencyjna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

slonju77 piszesz o tym materiale siewnym jak by to był najgorszy wydatek przy uprawie rzepaku czy pszenicy. Jesteś świadomy jakie koszty wiążą się z uprawą rzepaku? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Niestety popieram slonju77 w 100%

Ale na przykład ja w 100% przeszedłem na rzepak mieszańcowy a  swoje nasiona pszenic po prosto nie opłaca się siać, przez dopłatę do nasion, a kupne nasiona zaprawiam jeszcze raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez arturarturs
      Witam wszystkich,
      Mój tato poprosił mnie żebym zamówił środek cruiser 350 fs do zaprawy rzepaku. Nie mogę go jednak nigdzie znaleźć. Czy wiecie może gdzie można go dostać? Albo czy moglibyście doradzić jakim środkiem można go zastąpić. Byłbym ogromnie wdzięczny za pomoc.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj