MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hardkor113    637

Ogolnie KWS ma dobre rzepaki mam piewszy raz QUARTZ i widzie ze mimo ciezkich wschodow jakie zapewnila nam ubiegloroczna susza.
Daje sobie swietnie rade wyposcil bardzo duzo pedow bocznych.
Oczekuje na dobry plon bo jak narazie zapowiada sie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

 A czym uzasadniają to że tak wcześnie trzeba zamawiać materiał? Co zabraknie? 900 zł za jednostkę to trochę dużo. Ja bym się wstrzymał ale zrobisz jak uważasz.

Co do Kodiaka miałem 2 lata temu myślę że godna polecenia odmiana.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Jeśli chodzi o KWS to niezawodną, populacyjną odmianą jest Sherlock, sieję 3 rok z rzędu i nie planuje niczego innego. Ziemia 4a, 4b , plon w ost 3 latach w granicach 4,2-4,8 t/ha

 

Kolego mam taką samą ziemię i szukam dobrego rzepaku na ten rok do zasiewów jesiennych .W tym roku ,jak przezimował ten rzepak ?

Podasz coś więcej o nawożeniu etc .Chciał bym się trochę podszkolić na temat rzepaku ,bo wiedza książkowa to nie to samo ,co praktyka .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysztofWo    0

Nasiona KWS najlepiej chyba kupowac w Elmarze, ja bralem tam rzepak i kukurydze i wyszlo najtaniej w porownaniu do firm z okolicy. Alvaro na troszke lepszej ziemi wyszlo w miare, ale Kodiaka na gorszej musialem przeorac, dobrze ze ubezpieczylem przed zima

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz27    4

koledzy co do agroloku juz dawno zrezygniwal bym ze wspolpracy oszusci i naciagacze wszyscy uciekaja od nich ja tez ucieklem i jestem szcesliwy ceny winduja jak sie da a co do tego ze cisna ciemnote ze zabraknie wyssane z palca zaopatrzenie w nasiona jest tak duze ze oni nie sa jedyni 


zetor team
ZIELONA STRZALKA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego mam taką samą ziemię i szukam dobrego rzepaku na ten rok do zasiewów jesiennych .W tym roku ,jak przezimował ten rzepak ?

Podasz coś więcej o nawożeniu etc .Chciał bym się trochę podszkolić na temat rzepaku ,bo wiedza książkowa to nie to samo ,co praktyka .

Jasne, ja również praktyki jeszcze mało, rolnictwem i rzepakiem od 3 lat dopiero zajmuje się. Co do Sherlocka to polecił mi go kolega, za jednostkę płaciłem ok 460 zł, "pod korzeń" dawałem obornik i nic poza tym. Jesienią chwasty przedwschodowo, później regulacja Caryxem +bor i mikro. Wiosna to Saletrosan 400 kg na I dawkę, na II dawkę Saletra 200 kg. Później przy wybijaniu w pęd Caryx/Toprex +bor i mikro, potem na chowacza Dursban, a na płatek dawałem Proteus + Amistar Xtra 0,5l + tebukonazol 0,5l. I tyle jeśli chodzi o zabiegi jakie robiłem. Problemów z zimowaniem nie było, przy tym że w okolicy nie było przypadków wymarznięć w ost 3 latach (odpukać). W zeszłym roku znajomi którzy mieli Sherlocka wszystkim sypał powyżej 4t. Uważam więc że sprawdza się na mozaikach i trochę słabszych ziemiach i na przyszłe zasiewy również ta odmiana. Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
garu    6

A co myślicie o odmianach firmy Pioneer ? np. półkarłowatych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

Ja sieje półkarły już kilka lat. Plonem porównywalne z wysokimi odmianami dużym plusem jest to, że nie trzeba ich skracać rosną dośc niskie(np po zbiegu na płatek w scieżce rośliny stoją do góry nie są pochylone) i ja np ich nie desykuję bo ładnie same dojrzewają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek767    11

W zeszłym roku D06 dało mi 5,1 dwa lata temu 4,9 także w miare utrzymuje swój poziom w zależności od ilości dostępnej wody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    552

W tym rokuj planuje posiać rzepak i jaki mi polecacie chcę posiać 3 ha i jaki posiać ? z kws sherlock jest w miarę dobry i dużo ludzi go chwali bo chcę wydać na 3 ha do 500 zł max 600 zł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Mam quartza w tym roku i powiem że ładnie się rozkrzewił jak na jesień nieciekawie wyglądał tak teraz jest gęsty że nie ma jak wjechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

ja w tym roku planuje zasiac jakis rzepak pierwszy raz i narazie nie mam pojecia jaki wybrac w tej chwili jest pszenica na tym polu jaki polecili byscie mi na slabsze gleby ? mam zamiar posiac 3 ha i jakie sa koszty mniej wiecej na 1 ha ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Na słabsze gleby polecam Amazon drogi ale moim zdaniem warto


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

A odmiany Rohan i Kuga? Jakie macie zdanie o nich? Na poletkach były ładne, ale tabliczkę to ja też mogę wstawić w inne, że przezimowało :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4r4s    3

U nas najlepiej przezimował Popular, Mercedes, Visby zero uszkodzeń po zimie na 2 miejscu  DK Exception, Kadore ale za to ładna regeneracja uszkodzeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja mam floride. narazie wygląda obiecująco. co do odmiany kuga to ona dostępna od tego roku jest i planuję ją posiać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ano widzisz nawet nie spojrzałem na datę rejestracji "Kugi". Niby przezimowała na plantacji nasiennej Chemirol-u, w każdym razie rośliny były jaśniejsze od sąsiednich odmian ale nawet mi się podobała ogólnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Jeśli chodzi o KWS to niezawodną, populacyjną odmianą jest Sherlock, sieję 3 rok z rzędu i nie planuje niczego innego. Ziemia 4a, 4b , plon w ost 3 latach w granicach 4,2-4,8 t/ha

Witam,planuje zasiać 1 raz rzepak ,mam takie same ziemie jak twoje ,bedzie tego  5 ha ,bierzesz co roku nasiona z centrali czy siejesz swój zebrany?Czy po żniwach nie odstapiłbyś mi nasion na te 5 ha? Nie chcę się pchac w koszty kupując materiał kwalifikowany bo jak cos nie wypali [,nie mam doswiadczenia z rzepakiem[to straty finansowe będą mniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

kupuj kwalifikat.Jeśli oszczędzanie zaczynasz od nasion to nie widzę przyszłości  w dobrym plonie.Rzepak nie lubi oszczędnosci.Z populacyjnych odmian dobrze zimuje i plonuje Quartz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

A nadaje się na słabsze gleby? Tj .4 a i 4 b to może zrobie tak że kupie jedno opakowanie na 3 ha a resztę obsieje  materiałem od kogoś,czytałem trochę o sianiu swojego rzepaku i wiekszość tych co sieją twierdzą że nie ma wielkiej różnicy pomiędzy kwalifikatem a swoim ziarnem oczywiscie zaprawionym,sieje swoja pszenice i nie widze różnicy w plonie, biore kwalifikat na kawałek i pózniej po rozmnożeniu sieje przez 2 ,3 lata,jesli nie zadba się odpowiednio o uprawę to kwalifikat sam nie urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam,planuje zasiać 1 raz rzepak ,mam takie same ziemie jak twoje ,bedzie tego  5 ha ,bierzesz co roku nasiona z centrali czy siejesz swój zebrany?Czy po żniwach nie odstapiłbyś mi nasion na te 5 ha? Nie chcę się pchac w koszty kupując materiał kwalifikowany bo jak cos nie wypali [,nie mam doswiadczenia z rzepakiem[to straty finansowe będą mniejsze

Sieję tylko kwalifikowany, jednostka Sherlocka na 3 ha kosztuje ok 450 co daje 150zł/ha, więc myślę że w ten sposób nie ma co oszczędzać. Największe koszta generują opryski i nawozy. Jak masz ziemię w dobrej kulturze, opryski pilnujesz na czas, nawóz ile trzeba to rzepak potrafi ładnie sypnąć nawet na 4-5 glebie. Warto sprawdzić ph, dobrze jakby było chociażby ok 6. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj