MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek73    576

Właśnie kupiłem Amazon, zobaczymy za rok. Będę siąl jakieś 25 sztuk, czyi z 1 kg, strip sttilem,  za tydzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daros    11

Witam . Może ktoś miał do czynienia z odmianą PR45D03 ? Pozdrawiam :-) i życzę choć odrobine deszczu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CEZAR76    1

Apropo swojego rzepaku - kolega pracuje w Anglii, jedzdzi specjalnym samochodem ( ciężarówka ) na którym są urządzenia do czyszczenia ważenia i zaprawiania nasion, i taki angielski rolnik raz na 3-4 lata wymienia materiał siewny tyczy się to też rzepaku a wydajności mają w granicach 5 ton - wydajność takiego zestawu do zaprawiania to 6-8 ton na godzinę - takie usługi tobią tylko na dużych gospodarstwach - więc jak anglik może to czemu  u nas nie propaguje się tego - mają w sumie 8 rodzajów chemii oczywiście u nas nie dostępne wszystko bo niby przepisy UE !!!!!!!

Czym zaprawiacie od robaka teraz

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
said    0

Witam. (II, III, IV klasy ziemi) Przypatruje się dyskusji i się zastanawiam:

1. Gratuluje tym, którzy osiągnęli plon w rzepaku rzędu 5, 6 i 7 ton. Wielki szacunek dla tych rolników. Dookoła mnie są tacy rolnicy(kilka), którzy tez takie plony mają. Oni zawsze maja plony jak diabli, nie tylko w rzepaku. Tylko niczego się jeszcze, jeżeli sa to starsze osoby, się nie dorobiły. Po młodych takich rolnikach tez kasy nie czuć. Ja miałem exquisite i visby. visby bylo lepsze. 4,1- 4,5 t/ha. Przy obliczaniu plonu ważny jest każdy ar ziemi. A nie, działka ma załóżmy hektar i klinik, a klinik ma 0,3 ha lub 0,5 ha. Poza tym ważne jest zważenie ładunku a nie szacowanie ile sie ma na przyczepie na oko. A najlepsi są tacy ktorzy wysokie plony uzyskują z siania rzepaku w ściernisko. Jest nawet taki gość ktory sprzedaje maszyny do siania ścierniskowego i on na swoich polach uzyskuje po 7 ton. Jego sąsiedzi śmieją się i pukają się w czoło.

2. Są u mnie i tacy którzy mają przyziemne plony, ale twierdzą, że mieszańców nie sieją, bo się nie opłaca. Rzekomo kadore dało w tym roku tez pod 5 ton. A wy co sądzicie? Mieszańce czy nie mieszańce? Ja jestem za mieszańcami ale sie zastanawiam.

3. Co myślicie o tym że wydajność plonu wzrasta jeżeli rzepak będziemy młócić nowym claasem, a nie starszym zachodnim modelem albo bizonkiem. Oczywiście u wszystkich stół do rzepaku i kosy boczne. Tylko że później widać taki sam poplon i po nowym claasie i bizonku. A wy co sądzicie?

 

4. Zapomniałem jeszcze. Czy warto wierzyć w wydajność plonu, którą pokazują nowe kombajny w trakcie młócenia. Ja uważam że przekłamują wynik. Co sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APT    1

Osypywanie nasion, czy to jest stary claas czy nowy lexion nie ma różnicy, ważna jest technika jazdy, ustawienie kombajnu, dziury, ustawienie sit, wiatru, młócenie to nie wyścigi F1 z sąsiadami, niestety większość z Was chcę jak najszybciej zebrać, a że gubi to nie ważne. Dopiero przy uprawie pożniwnej wielkie rozczarowanie ile samosiewów :)

O plonie możemy powiedzieć wtedy jak będziemy mieli WZ/faktury (mogą na skupie oszukać) ale trzeba w coś wierzyć. Przyczepa przyczepie nierówna, jest waga to można porozmawiać o faktycznym plonowaniu. Jeden zebrał 6 ton a mówi, że ma 8 ton.

Visby i exqusite średnio Ci sypał, nie wiem jaką miałeś pogodę/ warunki glebowe itp. ale te odmiany potrafią dać spokojnie 5,5 tony jak się dopilnuje to do 6 dojedziesz.

Bardzo dobrze sprawdza się siew rzutowy przy sianiu rzepaku.

Co do odmian populacyjnych przy dobrym roku i dobrze prowadzone dadzą często wyższy plon niż hybryda, na stres lepiej radzi sobie hybryda ale to zależy, sieje populacyjne i od kilku lat zawsze ponad 4,7t/ha czy to zły wynik? 


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    56

Co masz na mysli pisząc siew rzutowy ,siew rozsiewaczem do nawozów ?Bo ja mam zamiar ,jesli oczywiscie pogoda [ozwoli,siać rozsiewaczem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elku87    26

Ja sieje 3 rok z rzędu Kws Sherlock bardzo równe plonowanie w poprzednich latach oddał 4.6-4.9 z hektara na IIIb -IVa w tym roku przy kompletnej suszy 4.170 z hektara. Również mam 2 rok z rzędu Visby F1 w tamtym roku 5.230kg/ha w tym roku 4.270kg/ha. Juz zakupiłem ten sam zestaw na ten rok. A jak u was te odmiany?


Pomogłem kliknij zieloną strzałkę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek1609    5

Sieje ktoś Vectre i Caravela ?.

 

Ps. Pytajcie zawsze czy to aby nie z dwóch hektarów te plony podają. Dolnyśląsk ziemia II i III klasa, średnia 3100 ten rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BIZONURSUS    8

Mich 18 tak ja się spotkałem z taką zaprawą w odmianie KWS Frodo F1 a co powiecie o odmianie KWS Kodiak F1 na kl gleby |||  |Vb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ja niewiem jak ludziom plonuja rzepaki az mi sie wierzyc nie chce u nas mielismy dk exstorm wszystkie warunki jakie mogly isc poszly 4,100 oddal troche 3b klasy troche 4 a wiekszosc 4 b i troche 5 klasy mi sie wydaje ze dobry plon jak na te pole to co tu robic by plony byly zblizone do 5 ton a jak sypal wam monolit bo u jednej znajomej maila monolit i gesto siala bo 5 kg ha i bardzo intensywnie nei nawozi to jej wyszlo 4,700 z ha az sie zdziwilem ze az tyle miala a u ans wszystkei warunki i troche mogl elpiej oddac czy moze przyzadko zasiany byl bo 2,10 kg na ha czy w czym innymn wina

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    124

Ja kupiłem quartza za 510 zł za jednostkę

 

Trochę drogo, u mnie ceny 455 za Quartza i Sherlocka (lubelskie, lubelski)

 

@Maniek101

 

Te odmiany co piszesz od kwsu sprawdzają się na lubelszczyźnie, więc na podkarpaciu też może być nieźle ;)

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja też chciałem quartza wziąć ale coś się z niego u nas wycofali ponoć słabiej w ostatnich latach sypał , a szczególnie w tym widać gorzej sobie radzi z suszą i słabszymi stanowiskami tak mi w sklepie mówili i proponują sherlocka, który ponoć nieźle wypadł podczas tej suszy. Jak chcę to tylko na zamówienie i się teraz waham czy go brać, miałem go w tym roku i ogólnie mi sie podobał, jesienią łądnie siedział przy ziemi, ciemny w porównaniu do Da Vinci którego miałem, wiosną trochę późny start ale potem nadrabia, (może to w tym roku było jego wadą) i co ważne dla mnie, że jest niski i nie trzeba cudować ze skracaniem z kilka stów. Jak sypał to cięzko powiedzieć bo nie jestem w stanie stwierdzić różnic 100-300 kg na ha, a koszony był razem z Da Vinci.

Pytanie do tych co siali to sherlock wysoki rośnie bo sąsiad kiedyś mi opowiadał, że wysoki i lubi się kłaść

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dasiekk    27

Monolit w tym roku z działki 5.2ha wyszedł średnio 4.3t/ha. Moim zdaniem bardzo dobrze. południowa lubelszczyzna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ManiakUrsus    8

Kiedy macie zamiar jechać siać rzepak? Bo u mnie taka susza ze nie wiem czy jest sens.zrobiłem podorywke i nie wiem czy jest sens drugi raz orać czy w to zasiać rzepak. A wy co myslicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
said    0

Orać, głęboszować zawsze warto, chyba ze ktos ma piochy, tak od 4A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj