MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

kissmy...    67

Uważaj na tą firmę-spotkałem się ze złą opinią i właśnie materiału siewnego

 

biorę od nich nasiona od kilku lat i to raczej wina plantatora (top farms), gdyż w nasionach można znaleźć wiele innych odmian (czasami gatunków) zbóż niż widniejące na etykiecie, ale średnio mieszczą się w normie, z rzepakiem od nich jeszcze nie miałem problemów, tylko że w tej uprawie trudno dostrzec rośliny innych odmian i gatunków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Są wyniki PDOiR rzepaku ozimego:

1. DK Explicit CCA - 114 proc. wzorca

2. SY Cassidy 112 proc. wzorca

3. DK Exquisite 110 proc. wzorca

4. DK Excellium 110 proc. wzorca

5. SY Kolumb 110 proc. wzorca

6. Marcopolos 109 proc. wzorca

7. DK Exstorm 109 proc. wzorca

8. Inspiration 108 proc. wzorca

9. Bonanza 108 proc. wzorca

10. PR44W29 CCA 108 proc. wzorca

Aż 45 odmian z 64 badanych plonowało powyżej wzorca. Plon wzorca odmian populacyjnych 50,5dt; odmian mieszańcowych 58,7dt.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Ja to bym na te wyniki spoglądał z pewną dozą ostrożności bo może i średnia będzie i może w miarę wiarygodna to poszczególne wyniki rejonowe pdoir już nie będą takie.

 

Np u mnie w rejonie w jednym punkcie wzorzec (średnia wszystkich odmian) wyszedł 73,66 dt/ha, a po przeliczeniu na najlepsza odmianę co dała 116% wzorca daje 85,44 dt/ha - co pozostawię bez większego komentarza i do waszej oceny (po co siać pszenice przy takich plonach rzepaku :D )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kapec24    37

W tamtym roku mieliśmy Vision i Poznaniak F1. Wyszło 4,5 z ha, tylko że Vision dał tyle na 3-4 klasie, a Poznaniak tyle samo na 4-5. W tym roku te same odmiany średnio dały 4 z ha. Trochę smutno w porównaniu do zeszłego roku.

Na ten sezon kupiliśmy Garou F1. Siał go ktoś może już?

Ogólnie zapowiada się ciężko z siewem rzepaku w tym roku. Ponad miesiąc nie pada, (a w innych rejonach kraju podtopienia ;/ ), twardo że talerzować się nie da, a co dopiero mówić o orce...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzepek15    0

Witam,

co powiecie o odmianie Bonanza, siał ją ktoś? Nadaje się na pole troche zaperzone o niskiej zawartości fosforu i potasu o ph 7,2 II klasa, czy warto wgl siac rzepak na takim stanowisku ( nowa dzierżawa)?

Edytowano przez rzepek15

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

heh to masz bardzodobrze jak ph wysokie to fosfor i potas to juz nie problem zeby doprowadzic do normy a tak pozatym kto daje 2 klase w dzierzawe przeciez tam mozna nic nie robic a i tak sie rodzic bedzie i duzo dzierzawy placisz ? a pod rzepak daj sol potasowa i superfosfat i siej rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

dlaczego superfosfat? Rzepak jesienią też potrzebuje azotu więc bardziej fosforan by pasował moim zdaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja to bym na te wyniki spoglądał z pewną dozą ostrożności bo może i średnia będzie i może w miarę wiarygodna to poszczególne wyniki rejonowe pdoir już nie będą takie.

 

Np u mnie w rejonie w jednym punkcie wzorzec (średnia wszystkich odmian) wyszedł 73,66 dt/ha, a po przeliczeniu na najlepsza odmianę co dała 116% wzorca daje 85,44 dt/ha - co pozostawię bez większego komentarza i do waszej oceny (po co siać pszenice przy takich plonach rzepaku :D )

Na małych poletkach gdzie na ich postawie COBORU oblicza wyniki takie rzeczy są możliwe.

Witam,

co powiecie o odmianie Bonanza, siał ją ktoś? Nadaje się na pole troche zaperzone o niskiej zawartości fosforu i potasu o ph 7,2 II klasa, czy warto wgl siac rzepak na takim stanowisku ( nowa dzierżawa)?

A niby czemu nie? W nawożeniu uwzględnić wyższe nawożenie P i K. A z perzem można sobie poradzić przy użyciu graminicydów (fusilade, targa i ich zamienniki). Tyle ze to dość drogie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

@up znając coboru wątpię że aż takie plony można osiągnąć w ich warunkach, takim sprzętem i ziemią - ani zasobności, ph też niskie, klasa średnia. To tak jak w zeszłym roku inny punkt miał duża różnice w stosunku do innych na poletkach 5,3 t/ha a na produkcji ledwo 3,5 tony co daje też do myślenia.

 

Myślę że ktoś tam się pomylił i przy wprowadzaniu danych wpisał plony z całych poletek razem z obcięciami (kawałkami poletek które w zależności od warunków bierze się do całości lub nie tylko wtedy trzeba poprawić wielkość).

Edytowano przez Soulshakin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ktoś siał odmiany z coussuadea konkretnie mieszańca 1262? Dodam że pierwsze w życiu sieje rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

dlaczego superfosfat? Rzepak jesienią też potrzebuje azotu więc bardziej fosforan by pasował moim zdaniem

 

to żle myslisz. to jest klasa ziemi 2 a nie 4-5 i napewno zawiera ilosci azotu wystarczające na rozwój dla rzepaku jesienią a jeżeli sypniesz mu azotu to go wybuja i bedziesz musiał stopowac bo wybujały zle przezimuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

to tylko pozazdrościć ja na 3 klasie jak nie sypnę 100kg saletry na ściernisko + to co w NPK to rzepak blady i mały jest jesienią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Witam. czy ktoś miał odmiane digger w tym roku? jak sie sprawdziła? bo z populacji wybrałem te odmiane bo ponoc bardzo równo dojrzewa i dobrze sie "krzewi" to z broszurki hehe chodzi raczej o rozgałezienia. kupiłem 3 jednostki -na stanowisko po łubinie mieszanca frodo 1 jednostka i 2 digera własnie mam zamiar obsiac około 12 ha . Stosuje siew co jeden lejek i wysiewam nie wiecej niż 2,5 kg na hektar średnio 2,2 2,3 kg na ha. testowałem te metode na odmiANIE CALIFORNIUM I JESTEM ZADOWOLONY nie zeszłem ponizej 3,2 t z ha przy obsadzie 30-40 roślin żywych po zimie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rzepek15    0

Panowie dzieki za odpowiedzi

 

@panczo1922 rzepak zawsze sieje na stanowskach w wysokiej kulturze i nie wiedzialem czy rzepak da dobry plon na troche gorszym stanowisku

 

@warchest za dzierżawe daje 300 kg pszenicy/ha dotacje ja biore i nawet podatku nie płace, bo to pole jest w korycie rzeki Dunajec, i własnie dla tego taka niska stawka, w tym roku rzeka wylala i rzepak dal 3t/ha gdzie na innych polach plonowal powyzej 4t, a podczas powodzi w 2010 gdy woda weszla jak rzepak kwitl zgnil calkowicie.

 

@milanreal warto siac tam mieszanca czy moze jakas liniowke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

chciałem spytać czy siał ktoś rzepak visby ? jak sie zachował w tym roku czy go połozyło czy moze stał ładnie pytam bo chciał bym go zasiac ale boje sie ze go położy i bedzie słaby plon ? prosze o info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krypa    0

Jaką odmianę rzepaku polecacie na gleby klasy IV a , które będzie dość dobrze plonować przy niezbyt intensywnym nawożeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@up znając coboru wątpię że aż takie plony można osiągnąć w ich warunkach, takim sprzętem i ziemią - ani zasobności, ph też niskie, klasa średnia. To tak jak w zeszłym roku inny punkt miał duża różnice w stosunku do innych na poletkach 5,3 t/ha a na produkcji ledwo 3,5 tony co daje też do myślenia.

 

Myślę że ktoś tam się pomylił i przy wprowadzaniu danych wpisał plony z całych poletek razem z obcięciami (kawałkami poletek które w zależności od warunków bierze się do całości lub nie tylko wtedy trzeba poprawić wielkość).

Takie rzeczy to norma. Jak robiłem doświadczenia to na podstawie plonu z poletka, a wyniki na podstawie elementów struktury plonu wychodziły zazwyczaj zupełnie inne wyniki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

miałem Visby w tym roku i ustał jako nieliczna z odmian w naszym rejonie :) mogę polecić z czystym sumieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

w tym roku zasieje 3 odmiany sherpa . arsenal i oriolus


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s17    15

Jaką odmianę rzepaku polecacie na gleby klasy IV a , które będzie dość dobrze plonować przy niezbyt intensywnym nawożeniu?

 

Na takie warunki Monolit jest super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj