MiRol

Odmiany rzepaku

Polecane posty

dmarcel    0

witam

siał ktoś rzepak

  1. Cadeli
  2. NK Technic F1
  3. Extend F1
  4. NK Petrol F1
  5. Adriana
  6. Chagall

i czy do zasylenia rzepaku potrzebne są pszczoły. Słyszałe, że do odmian mieszańcowych bardzo wskazane są owady zapylające

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

zbyt mała ilość zapylaczy może obniżyć plon nawet o 30%. ja zawsze zapraszam pszczelarza z ulami na plantacje (ok 3 ule na ha)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

witam

siał ktoś rzepak

  1. Cadeli
     
  2. NK Technic F1
     
  3. Extend F1
     
  4. NK Petrol F1
     
  5. Adriana
     
  6. Chagall

i czy do zasylenia rzepaku potrzebne są pszczoły. Słyszałe, że do odmian mieszańcowych bardzo wskazane są owady zapylające

 

Rzepak w 40% jest obcopylny. Żeby zapylić 1 ha rzepaku potrzeba 10-12tys pszczół.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmarcel    0

Mam w planach zasiać rzepak ozimy 13h, w przyszłym roku oczywiście, muszę zatem poszukać pszczółek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Ja właśnie miałem na hodowli roślin o obcopylności i jak byk mam napisane że jest obcopylny ale może... jak masz to podaj jakiś artykuł chętnie poczytam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekLBN    0

Witam, potrzebuję paru danych o odmianach rzepaku. A mianowicie potrzebuję MTN paru odmian: Visby, Extend, NK Pegaz, Nelson, Casoar, Adriana, Exotic, NK Petrol. Mase minimalną, maksymalną, albo średnią.

Moglibyście się podzielić swoją wiedzą? :)

A i jeszcze, o ile % zmniejsza sie MTN przy nieumiejętnym stosowaniu desykantów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Asia87    9

Bartek wątpie że Ci ktoś tak od poda MTZ tych odmian bo to wartości zmienne. Zależą od uprawy, nawożenia, ochrony i tysiaca innych rzeczy. a druga rzecz zapytaj ile waży zaprawa na ziarnie rzepaku.


Wypełniam kompleksowo dokumentację związaną z działalnością gospodarstwa. Wnioski o dopłaty bezpośrednie, wnioski za materiał siewny, prowadzę ewidencję ŚOR, i inne. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

ilość pędów bocznych ustala się przed zimą jak masz 8 liści to bedzie 8 pędów. czyli jak wcześnieposiejesz to bedzie więcej odgałęzień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Czyli jezeli rzepak byl wybujaly przed zima i míal duzo lisci to bedzie mial wiecej odgalezien na wiosne??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

im wiecej lisc jesienia tym wiecej rozgalezien bocznych wiosna.wplyw na rozgalezienia wiosna ma nawozenie azotem i wczesne stosowanie regulatorow wzrostu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

A wiec tak mam bardzo rzadki rzepak (15 roslin na m2 populacja)i aby wytworzyl duzo rozgalezien mam mam zamiar dac w przymrozek 150 kg polifoski 21 pozniej jak zacznie roszac wegetacja i bedzie sie dalo wjechac w pole mam zamiar dac 150 kg saletry a pod koniec marca 200 kg saletrzaku.(jestem z lubelskiego) jak myslicie bedzie dobrze ?? Co jeszcze moge zrobic zeby z tego rzepaku wyciagnac chociarz te 2t z ha ??

Edytowano przez mathewc385

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Na Twoim miejscu dorzuciłbym więcej azotu na start, i zamiast polifoski (która zgaduję, że jest droga) zastosowałbym mix saletry amonowej (350-400kg) oraz patentkali (150kg). Dodatkowy potas przyda się roślinom w wytworzeniu części nadziemnej, natomiast dawka azotu na start musi być bardzo wysoka, aby zdeterminowac rośliny do wytworzenia dodatkowych pędów. Nie wiem, jak plantacja wyglądała przed zimą (ilość liści itd.) i na jakim polu rzepak jest wysiany, ale te dawki powinny spełnić swoją rolę. Nie wiem, czy pryskanie jakimś skracaczami (caryx, toprex) na wiosnę coś da, może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie. Z 10 roślin na metrze mieszańca po zimie da się spokojnie wyciągnąć 3 tony z hektara, więc spokojnie, może nie będzie tak źle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

wydaje mi się że te 128 kg N bedzie za dużo na te 15 roślin sporo z tego przepadnie... przy normalnym rzepaku 100 kg na pierwszy strzł to moim zdaniem jest ta górna granica... Ja bym dał jakiś regulator...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Rzepak przed zima mial 8-10 lisci rosnie na 3b i 4a klasie nie stosowalem srodkow skracajacych. Jezeli zastosuje toprex to pomoze cos w wytworzeniu plonu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Na wiosne daj potas w formie soli potasowej lub patentkali policz co ci taniej wyjdzie, oczywście siarka bedzie w patantkali lub w siarczanie amonu, łączna dawka azotu na start w granicach 100kg/N/ha, od tego coś na skracanie a przy 15 rosniach nie musisz szaleć wystarczy orius 1l/ha. Znajomy przy 15 roślinach wyciągnoł 3,5t/ha bez wieliego wysiłku wiec wszysko przed tobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mathewc385    21

Orius dziala rowniez grzybobujczo czy tylko jako regulator wzrostu?? i ile kosztuje na ha??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magnum123    288

Działa i tak i tak .Przy dawce 1l koszt wynosi 60 +- 5 zł w zależności kto sprzedaje Tylko to pytanie tak jak powyższe posty nie mają nic wspólnego z odmianami rzepaku. Piszcie tam gdzie trzeba nie róbcie bałaganu.

Edytowano przez magnum123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal150    1

Miał ktoś odmiany rzepaku lub aktualnie uprawia DK exquisite oraz NK technik ? Co o nich sądzicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj