Zaloguj się, aby obserwować  
faust833

Problem z wyliczeniem JPM BTJ w przeliczeniu na 1 kg mleka

Polecane posty

faust833    0

Mój problem polega na tym, że nie umiem wyliczyć zużyci JPM na kg mleka i zużycie BTJ g/kg mleka.

Wyliczyłem wartość dawki pokarmowej dla krów i wyszło mi JPM 25,2 BTJN 2197 BTJE 2440 JWK 19,3

Średnia masa ciała wynosi 650 kg a średnia wydajność wynosi 21,5.

W jakiś normach znalazłem zapotrzebowanie dla m.c 650 kg JPM na poziomie 16.3 a na BTJ 1593

 

Proszę o wyrozumiałość ze względu na mój pierwszy post na tym forum. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Chodzi ci o to, ile JPM i BTJ potrzeba na wyprodukowanie 1 litra mleka? To co w normach znalazłeś to jest zapotrzebowanie na owe 21,5 litra. Jeśli możesz to sprecyzuj pytanie. Jeśli chodzi o system INRA to mogę pomóc :P Pozdrawiam

Edytowano przez andrzej2110
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
faust833    0

Tak chodzi mi ile JPM i BTJ potrzeba na wyprodukowanie 1 litra mleka a tamte wcześniejsze dane wyliczyłem z norm. Nie wiem pod jaki wzór podstawić wyliczenie JPM I BTJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szatek    3

Na 1 litr mleka potrzeba 48 g BTJ i 0,44 JPM. Z jakiego roku masz normy żywieniowe? I jeszcze musisz pamiętać o zapotrzebowaniu bytowym, które wynosi około 5 JMP i 380 BTJ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorzki89    0

Odgrzewam temat!

Powiedzcie mi jak wyliczyc BTJN, BTJE i JPM np z krowimixu 20 ?? albo obojętnie z jakielkowiek innej paszy.

Wiem że ten dajmy na to krowimix 20 ma 20 % BO i co dalej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

generalnie żeby to wszystko wyliczyć to najlepiej jakbyś miał wyniki z analizy weendeńskiej (tzw. piątka) + zawart suchej masy, wtedy obliczysz wszystko.

Żeby obliczyć BTJ-ty prócz białka ogólnego musisz jeszcze znać współczynnik rozkładalności tegoż białka w żwaczu - r ,oraz współczynnik strawności rzeczywistej białka nie ulegającego rozkładowi w żwaczu - sjp, a w pełnoporcjówkach jest różnie, zależy jakie składniki zostały użyte i w jakich proporcjach, wtedy się wylicza średnią geometryczną dla pełnoporcjówki z jej składników. A wiadomo jak producenci opisują skład takiej pełnoporcjówki, więc tu nie wiele zdziałasz.

Energię jest łatwiej wyliczyć. Na etykiecie masz energię NEL czy EM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorzki89    0

No właśnie mam na etykiecie z czegos co moze przypominać energię to VEM.... chociaz sama wartosc jest zatarta ale chodzi tu o zasadę.

VEM to jest energia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

część wzorów do obliczania można też pobrać z rozporządzenia MRiRW z dnia 25 marca 2004r (Dz.U. nr63, poz.589). W normach ich nie ma.

 

VEM?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gorzki89    0

Jeszcze jedno pytanie : "Analiza weendeńska: chemiczna analiza składników pokarmowych w paszy, według której wydziela się pięć frakcji: wodę, białko ogólne, włókno surowe, związki bezazotowe wyciągowe i popiół surowy." tutaj nie ma nic o rozkładalności w żwaczu, więc skąd amm ją wziąć??

 

a VEM już zdażyłem ogarnąć że to jakaś tam jednostka energii, tylko podstawic i przeliczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

analizę taką dostajesz z laboratorium jak dasz próbkę paszy.

czasami można takie dane uzyskać przez telefon dzwoniąc pod numer zamieszczony na etykiecie. Ja tak zrobiłam w przypadku wysłodków melasowanych "toffi gold". Babeczka podała mi przez tel. wszystkie parametry tej paszy, nawet BTJ-y i JPM.

 

ps. te współczynniki rozkładalności białka są w normach INRA

 

EM to napewno energia metaboliczna, ale co oznacza te V na początku? nie bardzo wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

@mammut1 niestety nie znalazłam samej kartki, pewnie poszła do pieca przed swiętami w porządkach, ale dane wprowadziłam sobie do arkusza do bazy pasz, i tak:

sm - 880g

JPM - 1,04

BTJN - 75g

BTJE - 106g

WS - 164g

BO - 114g

Te wyniki są w przeliczeniu na 1 kg s.m.

dodatkowo jak dobrze pamiętam to ta babeczka podawała mi zawartość cukrów prostych ok 7% chyba, ale nie jestem pewna bo kartki nie mam, a te cukry do żadnych obliczeń nie były mi potrzebne

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj