bondek77

Namnażanie Efektywnych Mikroorganizmów (EM)

Polecane posty

arek676    18

kilka pytan co do emow, a raczej ich "zrobienia". A wiec tak czy beczke takiej jak np od paliwa nawozu czy innych plynow (50 litrow) wytworza mi sie bakterie czy bedzie trzeba ja dodatkowo dziurkowac? albo jakis pomysl co do tego w czym to zaczac. Drugie czy musze po fermentacji (10 dni) zastosowac emy czy da sie jakos przechowac na dluzszy czas (przyjmijmy miesiac, i co zrobic zeby przedluzyc ich zywot jesli sie da), czy musze emy stosowac emy z woda czy moge dodac do gnojownicy bez obaw i wylac za pomoca beczkowozu. Czy w przypadku słomy w belach, starych kilku letnicz moge na nie zastosowac emy, poczekac na efekty i roztrzasnac slome, czy najpierw slowe rozwalic na polu na to emy i poorywka. Czy z soku z lisci burakow (mam przy silosie dołek na spływy z lisci i czy te soki mozna przefermentowac?).

Dziekuje za odp i prosze o wyrozumiałosc ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

beczki mogą być jakie kolwiek, tak jak kiedyś namnażało się em w bańkach 30 litrów po kwasach od dojarki,

ważne tylko żeby były napowietrzane

 

co do tej słomy, to wydaje mi się ze te 2 sposoby są oki, tylko na ten z polewaniem pryzmy będziesz musiał mieć więcej płynu

 

przechowywanie to ciężka sztuka, ale jak będziesz dokarmiał bakterie cukrem i je napowietrzał to mogą stać dłużej

 

co do liści z buraków nie wiem, możesz zrobić próbę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Pewien dość znany gospodarz w mojej okolicy gdy jeszcze bawił się z bydłem i kiszonkami, zbierał te soki z kiszonki liści z buraków do studzienki obok silosu i gdy było tego dużo wylewał na pola z gnojowicą, i zawsze twierdził że w miejscach gdzie był wylany ten sok wszystko lepiej rosło... może pobawimy się w tę jesień i sprawdzimy? to nic nie kosztuje :)


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

do zakiszania pasz lepiej by było użyć zamiast gnojowicy to dobrej kiszonki i cukru

wtedy powinno namnożyć się bakterie z kiszonki czyli laktobacilus, tylko uważać na bakterie kwasu octowego

 

właśnie Krzysio te swoje preparaty robi na podstawie kiszonek, to zauważyłem jak u niego byłem

mówisz z kiszonek?? a może lepiej kupić małą paczkę zakiszacza wsypać do wody do tego cukru i tez się namnoży? :huh: Edytowano przez TheCinek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

To wg. ciebie da się sproszkować żywe stworzenia?w sumie drożdże winiarskie też są w proszku i też ożywają, podobnie jak grzybnie , ale coś jest z tą kiszonką bo ja z silosu wywalam na pole ok 50m od silosu pozostałości, po kiszonce i śmiem twierdzić że wszystko rośnie znacznie lepiej, chyba że poprostu w tym jest dużo składników odżywczych


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheCinek    3

Nie wiem czy się da ale zakiszacze to po prostu proszek , który rozpuszczamy w wodzie przed zaaplikowaniem w kiszonce . Na opakowaniu pisze że zakiszacz zawiera żywe bakterie . Mój akurat ma chyba 3 rodzaje bakterii .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

W każdej kiszonce mamy do czynienia z bakteriami kwasu mlekowego czyli lactobacillusem, czyli soki kiszonek są bogate w te bakterie. Krzysio je tak zachwala że oddziałują tak korzystnie na glebę chociaż to jest bardzo zastanawiające. Po 1 to bakteria typowo beztlenowa, po 2 rozwija się najlepiej z niskim pH(nawet w granicach pH 4). A na glebie z takim odczynem nie ma co marzyc o dobrych plonach.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

mówisz z kiszonek?? a może lepiej kupić małą paczkę zakiszacza wsypać do wody do tego cukru i tez się namnoży? :huh:

 

 

dokładnie chciałem tak samo zrobić tylko oprócz cukru trzeba jeszcze coś dodać, lepsza jest melasa

 

ja chciałem zrobić tak,

wziewać trochę kiszonki, dodać zakiszać i cukier, i wszystko napowietrzać

 

bo to ze laktobacilus jest beztlenowcem to nie znaczy ze nie może się rozmarzać i żyć w środowisko tlenowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

jestem oszołomiony, buraki z dnia na dzień rosną w oczach po opryskaniu tymi samoróbkami EM z gnojówki i cukru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

dokładnie chciałem tak samo zrobić tylko oprócz cukru trzeba jeszcze coś dodać, lepsza jest melasa

 

ja chciałem zrobić tak,

wziewać trochę kiszonki, dodać zakiszać i cukier, i wszystko napowietrzać

 

bo to ze laktobacilus jest beztlenowcem to nie znaczy ze nie może się rozmarzać i żyć w środowisko tlenowym

 

Więc napisze dokładniej, jest względnym beztlenowcem, Czyli w środowisku tlenowym się utrzyma ale zdecydowanie bardziej woli warunki beztlenowe.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jak dobrze pamiętam z mikrobiologi laktobacilus pobiera tlen z reakcji chemicznej rozkładu czegoś tam

tlen jest mu potrzebny do rozmarzania, a najnowsze odkrycia z mikrobiologi dowodzą ze potrafi też wykorzystywać tlen z powietrza, Wszystko idzie na łatwiznę, motylkowe jak się dokarmia azotem też nie korzystają z brodawek,

mamy też odczynienia z środowiskiem można powiedzieć wodnym, a w wodzie o temperaturze 30 stopni rozpuszczalność tlenu jest bardzo mała, ja również negowałem napowietrzanie, ale przeszło mi przez myśl coś innego, mój dziadek zawsze mówił mi ze obornik ma być ułożony w wąskie wysokie pryzmy nie zbyt ubite, dziś wiem ze chodziło właśnie o napowietrzanie, dziś co niektórzy stosują aeratory, bo w ubitym oborniku zachodzą procesy gnilne nie korzystne,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak wszystko rozumiem ale w środowisku beztlenowym czuje się lepiej. Przykładem mogą być wszystkie kiszonki, jakaś mała dziura w pryzmie i zamiast procesu kiszenia jest proces gnilny.

Ale rozumiem ze w takim preparacie nie jest sam lactobacillus, są też inne bakterie które wymagają tlenu. Jeżeli to jest takie dobre to pewnie zawiera azotobacter i arthrobacter.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

A mnie wydaję się trochę inaczej, zastanawiałeś się kiedyś dlaczego musi minąć 6 tygodni aby można było ja skarmiać, po tych 6 tygodniach mamy kwas mlekowy który zabija bakterie mlekowe, jednym słowem auto zagłada, choć nie do końca, dlatego jak dostanie się powietrze to zaczyn się psuć,

Choć murze powiedzieć ze ciężko jest wyznaczyć granicę kiedy ten tlen pomaga a kiedy szkodzi

ale nam chodzi o namnożenie a nie o konserwację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co pomyliłeś. Bakterie przetwarzają cukry z rośliny i tworzą kwas mlekowy, pH kiszonki jest takie że bakterie swobodnie mogą się w niej utrzymać, tylko że pożywienie się kończy i dlatego ich liczba ulega obniżeniu.

Poza tym wyczytałem że w opady deszczu przynoszą dodatkowe mikroorganizmy glebie, lactobacillusa też. Ale widocznie nie az tyle żeby hamowac rozwój patogenów roślin :D


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

ale nie wszystkie cukry są przetworzone jak by tak było nasze kiszonki miały by marna wartość energetyczną,

ja czytałem dużo o gnojówkach roślinnych, na forach ogrodniczych jest o tym sporo, hobbiści są zachwyceni,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

@krzysio może wstaw realne plony z bieżących żniw tylko bez ściemy, w 3/4 polski szalu z plonami nie ma więc to raczej każdy obiektywnie oceni :)


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

a ja się niezgodzę, deszcz w dużych ilościach szkodzi - rozwijają się różne zarazy,grzyby itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szakk    0

I jak? działa nasza przefermentowana gnojówka? to nic nowego ten przepis znają wszyscy ogrodnicy od wielu lat.

Osobiście używam gnojówki a nie kiszonki bowiem w momencie gdy ulegnie fermentacji mamy bezpieczny nawóz dolistny bogaty w mikroelementy w znacznie większych ilościach niż przy kiszonce już dzisiaj nastawiłem 1000l gnojowicy od królików i włączyłem napowietrzanie + 5l em aby zaszczepić i przyśpieszyć fermentację do tego cukier jak się przerobi to pryskam ścierń i sieję rzepaczek jeszcze nie wiem jak zadziała ale jak efekt będzie taki jak na pszenicy to powiększę produkcję.

Jak tam buraczki zareagowały? miałeś mi odpisać i czy robiłeś kontrolę z gnojówką i bez.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

powiem tak. podzieliłem pole na 3 części. 1 nie pryskałem, 2 opryskałem EM orginalnymi a 3 opryskałem tą gnojówkoEM własnej roboty i różnicy między EM a gnojówkąEM nie widzę, natomiast różnica pomiędzy tymi EM, gnojówkąEM a nie pryskanym jest duża. liście po EM i gnojówieEM są takie ciemno zielone i buraki jakoś się ogólnie poprawiły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

A ja powiem tak, pryskałem ta gnojówka i trawę, i ziemniaki, i trochę qq, efekty 0. Jak dla mnie to wydaje się efekt placebo, oczywiście dalej będę robić próby i badania.

I z tymi plonami to ja osobiście nie wierze, u mnie z V klasy pszenżyto dało 2t/ha, z IV klasy 5t. Ale zastrzegam że w kwietniu, maju i czerwcu deszczu było jak na lekarstwo.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

@arek676-zdaje się że w czerwcowej-bo po tych przymrozkach majowych.w jednym z tygodników rolniczym było coś całkiem niedawno.

gnojówka-nie wiem,takowej nie posiadam.

ja kupuje UG-kupuję ,wlewam i opryskuję-i po zabawie-może drogie?ale wygoda.namnażając samemu-trzeba zdobyć,lub zbudować(jak pisał bobytempelton-zdaje się)coś do namnażania,też koszt,no i zabawa w hodowlę tych żyjątek-jak by nie było obowiązek.

mikroorganizmy OK-ale niech każdy sam przekalkuluje jakie mu lepiej wybrać-własne czy kupne,no i czy w ogóle są mu potrzebne-może ktoś ma ziemie które takich działań nie potrzebują,to chyba nieliczni,no może są.większość gleb to raczej wskazane,a że nieliczni stosują to inna inszość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

kolor przefermentowanej gnojówy się zmieni na taki kapuczinowy, i będzie pachnieć tj drożdze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mon21051    0

dobra panowie zrobiłem to z przefermentowaną gnojówką po 9 dniach zrobiło sie jak pisali kolor jak capucino. i nie ma takiego zapachu jak przy gnojówce i teraz moje pytanie bo nie wiem jak to pryskać rano czy wieczorem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj