Polecane posty

7341Zetor    0

jak myślicie czy da radę załorzyć do zetora 5211 świee żarową albo płomieniowa zawsze by to było lżej palić a nie musiałbym grzać go podczas dużych mrozów tak bardzo długo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Albo podgrzewacz płynu w bloku silnika. Koszt około 80 zł.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jutro zakładam świecę płomieniową w miejscu przewodu do sprężarki. Świeca z perkinsa ok 40zł, przetoczenie na gwint M20x1,5 żeby pasowała w kolektor ok 10zł u tokarza, zasilanie paliwem z filtrów, przekaźnik, włącznik, kilka kabelków do podłączenia i gotowe.

Podgrzewanie w bloku mam już od dawna ale mam nadzieję, że ze świecą nie będzie trzeba już podgrzewać :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7341Zetor    0

podgrzewacz w bloku jest ale trzeba długo grzać co do płomieniówki to dużo przeróbek bo paliwo trzeba dostarczyc myślałem nad żarowymi i czy tylko wystarczy jedna żarowa czy na każdy cylinder myślałem nad żarowymi od żuka bo tam są połączone na listwie grzejnej i nie ma tam przekaźnika tylko prosto z akulumatora przez stacyjke na włącznik myslałem nad włącznikiem od wycieraczki od 7341 bo tam jest nie blokowalny tylko sam odbija a jakby wkręcił je w kolektor to trzeba by jakoś chyba dobrze uszczelnić. robił kto takie przeróbki. do -15 odpale go normalnie ale tak przy ponad -20 to długo trzeba kręcić w 7341 świec też nie mam ale tam jest jakoś inaczej tam pokręce pokręce i pali, potrzebny mi mały aby palił dobrze stoi w przechowalni tam ma w zimie koło 3-5 stopni ciepła ale jak wyjadę i wywioze np towar do płukania do garażu to jak go postawię na polu to po paru godzinach to już ciężko. a pod kolektor idą uszczelki jak w ciapku bo chyba trzeba by go odkręcić żeby nie wpadły opiłki nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jakie duże przeróbki trzeba do płomieniówki??

Świeca żarowa żeby coś pomogła to napewno nie jedna musi być, pobór prądu jednej świecy to coś koło 20A (płomieniowa 10A), zakładając 4 świece to już trochę prądu potrzeba, żaden włącznik tego nie wytrzyma a i tyle prądu szkoda marnować przy dużym mrozie bo do rozrusznika może braknąć :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Czeladnik    0

Kolega Arek ma racje lepsza będzie płomieniowa, te stare żarowe to już przeżytek. Żarowa najlepiej działa blisko komory spalania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetores    16

ja mam zarowe,ale i tak ciezko pali-taki typ.co do swiecy płomieniowej mozna miec do niej osobny zbiorniczek na gurze na paliwo.oczywiscie trzeba bedzie zakrecac albo zalozyc eletrozawur np.od pralki-tanszy koszt-czasami w zetorach sa juz dziury na swiece ,ja mam kolo alternatora.nad zarowymi troche roboty by bylo


Zetor 7540
Zetor 5320
Ursus C330-M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7341Zetor    0

ja wiem czy żarowe ciągną dużo prądu żuk ma 4 akulumator mniejszy niż w ciągniku a i tak da rade zakręcić. kupiłem rozrusznik z przekładnią orginalny magnetona dałem 350 zł plus stary rozrusznik załorzyłem i stwierdzam że do ciapka też muszę kupić, ciągnik kręci jak szalony sekunda i łapie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sama świeca żarowa w dolocie nie da tyle co płomieniowa, choć pewnie nikt nie próbował wkręcić 4 świec boscha takich ceramicznych co się do 1300* rozgrzewają w 3 sekundy :unsure: Może by startował na tym lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Ceramiczne świece żarowe takie jak są w samochodach osobowych nie nadają się do podgrzewania powietrza w kolektorze. Stosuje się je w silnikach z komorą spalania w głowicy i one podgrzewają powietrze właśnie bezpośrednio tam.

Świeca wkręcona w kolektor musi mieć konstrukcję spirali z drutu oporowego.

Chyba że są ceramiczne, wkręcane w kolektor.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

@zetores

Świeca z perkinsa ma swój zaworek, jak się rozgrzeje to puszcza, jak stygnie to zamyka i nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych zbiorniczków.

 

Fotki chciałem wrzucić do galerii ale mod nie chce zaakceptować ich :/

Więc wrzucam tutaj:

1qprk.th.jpg

2qpr.th.jpg

 

Tak wygląda świeca po wizycie i tokarza i dostosowaniu jej do kolektora.

img3392qpr.th.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7341Zetor    0

fajna przeróbka powiedz jak to zrobiłeś czy świee jakoś dotoczyłeś a i zakładałeś jakiś włącznik do tej świecy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Świeca w perkinse ma gwint calowy M22, do zetora trzeba przetoczyć na M20x1,5 + dodatkowo lekko podtoczyć sześciokąt na klucz żeby dała dalej się wkręcić albo jeśli ktoś używa sprężarki to można w kolektorze nowy otwór wywiercić i nagwintować pod calowy gwnit świecy ale do tego trzeba wyjąć kolektor.

Włącznik oczywiście jest, ja zastosowałem przekaźnik i mały włącznik chwilowy ale można zastosować mocniejszy włącznik (np. od rozrusznika do c-360) i wtedy nie trzeba przekaźnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak długo podajesz napięcie na świece? Rozumiem, że przed włączeniem rozrusznika przez włącznik podajesz napięcie na świecę i po jakimś czasie kręcisz rozrusznikiem- wtedy pompka podaje paliwo na świecę. Tak to działa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jest tak jak piszesz. Długość nagrzewania zależy od temperatury na zewnątrz. W okolicy 0stopni wystarczy 10sekund, a na dużym mrozie trzymam ok 30s.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

A jak ogólnie pali na mrozie z tą świecą? Mam mtz-ta ale w nim świeca żarowa to niezbyt udany patent. Warto przerobić na tą którą ty masz zamontowaną lub podobną ale działającom na tej samej zasadzie co u ciebie?


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romeooo    2

Ja mam w 5211 żarowe na każdym wlocie w cylinder i pali dużo lepiej niż bez, zawsze to od razu ciepłe powietrze ciągnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak piszesz. Długość nagrzewania zależy od temperatury na zewnątrz. W okolicy 0stopni wystarczy 10sekund, a na dużym mrozie trzymam ok 30s.

Czyli te 10 sekund wystarczy aby element grzejny rozgrzał się do temperatury, przy której zapali się ropa? Czy jakoś organoleptycznie "na słuch" można się zorientować czy zadziałała prawidłowo?

Mam obiekcję czy w tanich świecach zaworek nie będzie przepuszczał paliwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

A jak ogólnie pali na mrozie z tą świecą? Mam mtz-ta ale w nim świeca żarowa to niezbyt udany patent. Warto przerobić na tą którą ty masz zamontowaną lub podobną ale działającom na tej samej zasadzie co u ciebie?

 

Jak tylko rozrusznik ma siłę kręcić to i przy -15 odpala bez problemu, przy -20 trzeba podłączyć grzałkę w bloku bo rozrusznik nie ma siły kręcić ale wystarczy lekko podgrzać blok + świeca i pali bez problemu oczywiście jeśli paliwo nie stanie :D

 

 

Czyli te 10 sekund wystarczy aby element grzejny rozgrzał się do temperatury, przy której zapali się ropa? Czy jakoś organoleptycznie "na słuch" można się zorientować czy zadziałała prawidłowo?

Mam obiekcję czy w tanich świecach zaworek nie będzie przepuszczał paliwa.

 

Wystarczy zdjąć rurę od filtra i widać jak paliwo się zapala, na początku jedna osoba grzała, druga patrzyła kiedy się zapala i stąd mniej więcej wiem ile trzeba podgrzać ale zawsze lepiej dłużej przytrzymać niż za krótko.

Dobre świece wcale nie kosztują dużo.

Iskre kupiłem w zwykłym sklepie z częściami rolniczymi do perkinsa chyba za 33zł.

http://allegro.pl/swieca-plomieniowa-ford-transit-1986-2000-12v-i1949962274.html

http://allegro.pl/swieca-plomieniowa-zetor-mf-jcb-perkins-iskra-i2005815666.html

Nawet oryginalna zetorowska nie jest droga (gwint taki sam jak w perkinsie).

Nawet w opisie aukcji jest napisane, że to iskra więc po co przepłacać za napis zetor skoro można mieć taki sam towar za 35zł :)

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem i u mnie mam kolektor blaszany bez tego nadlewu jak u Ciebie- ciekawe czy można w nim wspawać kołnierz na płomieniówkę? Nie ma obawy, że płomień świecy zbyt silnie nagrzeje blachę?

Widziałem w fabrycznej kompletacji kolektor pod płomieniówkę to była duża aluminiowa pucha.

Ewentualnie mogę w kolektorze wspawać 3 tulejki pod typowe świece żarowe od Ursusa na każdy garnek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Wspawaj tylko nakrętkę pod świece. Tam nie ma takiego płomienia jak z palnika żeby przegrzać kolektor :P Poza tym jak już kręcisz rozrusznikiem to tłoki zaciągają płomień i kolektor prawie nic się nie nagrzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek83    15

Nie obawiacie się, że bezpośrednie połączenie świeca-filtr paliwa może zepsuć silnik?

Pewnego razu świeca ulegnie awarii, nie zamknie dopływu paliwa, stale będzie podawać do kolektora i remont gotowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
volvo    47

Dlatego trzeba montować świece porządnej firmy-Iskra,Beru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W ciągnikach, w których zbiornik paliwa jest powyżej świecy w takim przypadku ON cały czas będzie się sączyć do kolektora i rozcieńczać olej (na postoju i w czasie pracy) .

W tych ze zbiornikiem poniżej pompy będzie przeciekać tylko podczas pracy i to się da wyczuć- silnik kopci niespalonym paliwem. Przynajmniej tak było w dwóch znanych mi sprzętach (3P oraz ZETOR).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dariusz123456789
      Witam nie mogę uzyskać wysokiego pedału hamulca prawego zetor 72 11 ( nowa pompka,wyrównywacz, przewód cylinderek i szczęki proszę o pomoc
    • Przez kamil5421
      Witam. Posiadam Ciągnik zetor Forterra 125 i mam w nim tuz z WOM . lecz wałek raczej kręci się w przeciwnym kierunku , gdyż jak podłącze  jakąś maszynę to maszyna stoi a sprzęgło wałka chodzi jakby na " luzie " czy jest mozliwość zmiany obrotów w przekładni WOM . w załaczniku zdjęcie poglądowe ze strzałka obrotu wałka ,



    • Przez kamil5421
      Witam tak jak w temacie. Co może być przyczyną zaciecia zegara od ciśnienia powietrza.?
    • Przez ZimowyZolnierz
      mam problem z zetorem 9540 jak w tytule traktor po wciśnięciu pedału sprzęgła hamuje, od czego zacząć poszukiwania? Dodatkowo jak obsługiwać wzmacniacz momentu obrotowego (pierwszy traktor z tego typu bajerami) skrzynia 4 biegowa.
    • Przez toobek
      Witam. Mam taki problem, mianowicie orałem zawsze moim Zetorem 7211 pługiem 3 skibowym Unia Grudziądz. Orałem zawsze na trybie pracy hydrauliki POZYCYJNA i ustawiałem głębokość kołem pługa. Wszystko szło pięknie orka ładnie szła. Niestety mam bardzo zakamienione pola i postanowiłem przetestować pług z jakimś zabezpieczeniem. I tak przetestowałem już 3 pługi. Problem polega na tym że te pługi były cięższe, brały szerzej na skibę i na POZYCYJNEJ i kole podporowym ciągnik nie mógł uciągnąć nawet mój obecny pług Unię TUR 35. Przestawiłem więc tryb pracy hydrauliki na MIESZANA i ciągnik bez problemu ciągnie pług nawet przy głębokiej orce tylko nie mogę ustawić głębokości orki. Raz głębiej raz płyciej. Gdy przednie koła wpadną w dołek to pług potrafi wyskoczyć gdy wjadą na górkę to pług zagłębia się po ramę. Proszę o radę czy da się coś z tym zrobić czy jednak muszę wrócić do starej uni Grudziądz. Myślę nad pługiem obrotowym chociaż 2 skibowym ale boję się że będzie to samo. A pola mam nie regularne zakamienione i teren górzysty. Jest jakaś rada na to z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj