krzysiek3490

Niedrożne strzyki wymie u krowy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Matt93    49

mam ten sam problem i własnie czekam na weta :) Wiec jak coś zrobi to napisze ;)

 

@Blomi Tobie tez proponuje wezwać weta, bo moze sie okazać ze bedzie potem doić na 3 :(

 

przyjechał, udrożnił strzyk, mleko poleciało i pojechał ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micnow92    0

a u mnie tej krowie z niedrożnym strzykiem przeszło, zasuszyliśmy tą ćwiartkę i w tym roku po ocieleniu już mleko leci normalnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

wycieliła mi się przed wczoraj krowa. Wymię po wycieleniu ma jak dwa wiadra, twarde, pewnie i obolałe, bo kopała i kopie dalej jak się złapie za strzyki. Chciałam ją wydoić i okazało się że nie mam czym cielaka napoić bo siary był niecały 1l. Nie pomogło ani ręczne zdajanie, ani oksytocyna. Na drugie dojenie to samo-niecały litr mleka, a wymię pęka. Ma poprostu tak głęboką i twardą opuchliznę poporodową, że nie ma szans aby choć trochę mleka oddała. Kilka razy natarłam caluśkie wymię maścią CaipanMint z wyciągiem z mięty pieprzowej, no i pomogło bo dziś już dała dużo więcej mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

mnie też dzisiaj po południu wycieliła się krowa. pierwszy udój ok,ale drugi!! aparat wylądował na ścianie.. maż sprawdził ćwiartki no i z jednej nie leci mleko.. w strzyku czuć grudkę. kaniula nic nie dała.. nasmarował wymię maścią i jutro będę dzwonić do weta. w poprzedniej laktacji nie miała w tej ćwiartce mleka, ale w tej widać że mleko jest tylko nie spływa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychuuuuu    46
Dzis wycielila sie jalowka. Jeden strzyk ma nie drozny probowalem wbic kaniule ale nie dalo rady. Z pozostalych 3 strzykow udoilem 1 litr siary przez 4 godziny i tak dawalem cielakowi po 200 mil. Dalem 5 cm oksytocyny. Tego 1 strzyka raczej nie uratuje ale czy cielak wyzyje jak przez 4 godziny wypil litr siary?
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    458

Ja cielaki poję czasami i 12h po ocieleniu i nic im się nie dzieje. A co do jednego strzyka - bywa. U mnie jałówka również od ocielenia nie doi na jeden i muszę z tym żyć. Oksytocynę daj jakieś 10 minut przed dojeniem wieczornym.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie  jesli nie na temat to przepraszam ale jestem nowy i  zdesperowany  otuz wczoraj wycieliła się mi krówka i na pierwszy zrzut  oka wszytko ok   miała dwa cielaczki znaczy bliźniaki  po wycielaeniu została zdojona normalnie ale już  wieczorem dal tylko okoloa 0.5 l mleka a wymię jest strasznie twarde i nie przepuszca mleka

pomocy

          

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem czy na forum Ci ktoś pomoże. Przyczyn i rozwiązań może być multum. Można podać oksytocynę ja nie oddaje mleka, wymię wysmarować maścią(jak masz jakąś), Sama opuchlizna o niczym nie musi świadczyć. Zaś krowa nie zawsze da mleko tak szybko, szczególnie gdy jak to się u nas mówi "oczyszcza" czyli wydala łożysko. Niestety sprawa może być poważniejsza, mogło się wdać jakieś zapalenie. Chociaż nie powinno tak szybko. Ile czasu minęło od wycielenia do tego wieczornego doju? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
antosia    0

a ja mam takie pytanko przy wieczornym dojeniu z jednej cwiartki poleciały grudki z lekko różowym zabarwieniem, nie wiem możne ja coś ugryzło , rano starałam sie jak zawsze do końca zdoić choć z tej ćwiartki cos mało mi sie wydawało mleka, możne zatrzymała  mleko i sie zepsuło do wieczora?jak sprawdzic czy krowa nie zatrzymuje mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
angus    0

Witam, 

Mój problem to nawracający problem z drożnością kanału strzykowego.

Krowa jest w drugiej laktacji, ocielona w listopadzie. na początku stycznia jedna ćwiartka przestała się zdajać, reakcja była szybka i po dwóch takich dojach miała udrażniany kanał. następnie leczenie, kaniule bawełniane, wszystko było w porządku. Zakończyliśmy leczenie, po pięciu dniach znowu przestała się zdajać. powtórne wycinanie, powtórne leczenie. Dziś jest piąty dzień stosowania kaniul bawełnianych i masti veyxymenu, ćwiartkę nadal zatykają strzępy, w dotyku wyczuwam jakby u nasady strzyka nadal coś było....

W tak krótkim czasie dość dobra krowa miała już 3xkarencję. w pierwszym leczeniu masticef, przed drugim udrażnianiem synulox i po udrażnianiu masticef, zapowiada się kolejny zabieg i kolejna karencja.... czy ktoś miał taki problem?

Jest szansa, że ta tkanka przestanie narastać?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Kolego mam też ten problem poprostu musisz ręcznie zdajać tę ćwiartkę a jak wyczujesz tą grudkę to musisz jakoś wycisnąć to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
angus    0

Odpuściłeś wycinanie i leczenie? 

Rozumiem, że trzeba zdoić, ale to nie jest rozwiązanie na zawsze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Leczenie nic tu nie da, chodzi o to że przy zdajaniu jakaś grudka zatka strzyk to wtedy musisz to wycisnąć bo to są strzepki tkanki wymienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

przeczytałem wszystkie posty ale takiego  ciężkiego przypadku nie znalazłem..otoz krowa na samym zasuszeniu miała uszkodzony strzyk przez wdepniecie (jedna drugiej) meczyłem się przez ponad miesiąc by się to wygoiło,wkładjac kaniule.kaniula ciężko wchodzi jakby się zarastał dydek tam w srodku az za połową..dziś już ja zasuszyłem bo rece mi opadły z sił..a teraz ta cwiartka jakby lekko grubsza..czy będzie po wycieleniu doiła tym czy się zarosnie???????????? a może dostała zapalenia bo ta cwiatrka jest grubsza.. zasuszona antybiotykiem ale i po nich tez się zapalenia zdarzają..miał ktoś podobny przypadek???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Do wet i niech da ci antybiotyk domięśniowy dawać  jej codziennie przez 5 dni . 

jak ją zasuszałeś to już nie było zapalenia ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

a niby ten antybiotyk co ma za zadanie zrobić>? jak ja zasuszałem tez jakby troszkę cwiartka była wieksza ale miekka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1815

Wyleczyć, u mnie było to samo.Ciągle kanulke wsadzałem i zapalenia miała leczyłem i zasuszyłem. 3 tygodnie w zasuszeniu wet przyjechał dał całą buteleczkę antybiotyku kazał dawać po 20ml chyba i jak się wycieliła wszystko było ok. Też miała twardą ćwiartkę w zasuszeniu.Oczywiście ta ćwiartka będzie bardziej podatna na zapalenia bo jest zniszczona przed kanulke,ale jest ok, ćwiartka uratowana. A jak chcesz niby leczyć ? jak nie domięśniowo, możesz dożylnie,ale czy na płód nie szkodzi to nie wiem. Zadzwoń do dobrego weterynarza i niech ci doradzi.Możesz się pomęczyć i doić  tą ćwiartkę i najpierw wylecz a potem zasusz,ale to dużo roboty i jeszcze kanulke musisz wkładać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

sęk w tym ze doic tym cyckiem nie szło..tylko kaniula i gniecenie ćwiartki,,wtedy mleko zchodziło...teraz po wycieleniu nie wiem co będzie.jest zasuszona.... a weta zapytam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez Akardin
      Witam czym dezynfekujecie legowiska , obecnie używam sandezii ale wychodzi dość drogo bo bodajże 10 kg 40 zł , stosował ktoś coś innego , może jakieś opinie o Preparat do suchej dezynfekcji, Lider Dezynfekant??
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj