Polecane posty

Pawel6840    47

planuję w najbliższym czasie dobudować kawałek obory. Była by ona dobudówką do ściany obory którą obecnie mam i przejście z korytarza paszowego na nową oborę prosto na korytarz. Dwie obory dzieliła by ściana. Obora miała by wymiary takie jaka ma ściana obecnej czyli 19 metrów długa i 5 metrów wysoka. Dach musiał by być jedno spadowy więc w drugim miejscu obora musiała by być trochę niższa ale taka aby chociaż C-330 się zmieściła do środka ponieważ będzie z drugiej strony przejazd aby wypychać obornik na płytę stanowiska tylko po jednej stronie. Szerokość by wynosiła około 6 metrów. Ile kosztowały by same materiały.

Zdjęcie obory jest na mojej galerii, to ten budynek z lewej z białej cegły

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja liczyłem w swoim wypadku budowa od 0000 do wykonczenia to bez osprzetu tzn baniaka i dojarki wymiary 10x28m wysokośc 4m, to koszt mniej jak 200tys robota własna.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiem ci szczerze ze mam dobudówkę i żałuje się jak cholera. Jest strasznie niewygodnie. Pomysł nad nową oborą a zobaczysz ze będzie lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz20    106

No ja też myślę że oddzielny budynek będzie lepszy. Można wtedy zrobić wysokość budynku taką jaką się chce i jakoś lepiej zgrać z otoczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja na 7 m szerokości mam 2 rzędy. 6 metrów na jeden za szeroko a na 2 za wąsko...


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

W starym budownictwie tak, u nas na 10 m są 2 rzędy i jest dużo za ciasno. Według mnie to korytarz paszowy koło 3,5/4m , długość stanowiska minimum 1,85, kanał gnojowy 0,5m i jeszcze jakiś korytarzyk, żeby belkę ze słomą swobodnie postawić. A wszystko po to, żeby zwierzęta miały komfort i samemu sobie zminimalizować prace ręczną. Wiadomo warunki siedliskowe i finanse na pewno maja znaczenie. Ale radził bym nie budować sobie mini obozu pracy przy mećkach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Po co taki szeroki paszowy?? Kombajnem tam nie bedziesz jeździć.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

To czemu budują właśnie takie, albo jeszcze szersze korytarze? Mówię tu o nowych budynkach budowanych już pod standardowe paszowozy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

No waśnie się o to pytam czemu tak szeroko budują. Ciągnik nie ma szerokości przecież 4m


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie paszowy jest 4,2m i mógł by być szerszy, zimą przywozisz sobie wybierakiem kilkanaście kości paszy i żeby swobodnie przechodzić między głowami a paszą mogło by być jeszcze z 0,5m szerszy... myślę że 4-4,5 to optymalna szerokość szerszy zwiększył by dużo przestrzeń w budynku i mogło by byś zbyt zimno :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Krowy raczej dobrze znoszą niskie temperatury, bardziej dokuczają im upały i przeciągi. Co do tej szerokości to sam konkretnie nie wiem, ale myślę ze chodzi o to żeby wozem ze standardowymi bocznymi wysypami swobodnie rozsypać TMR, tak żeby go nie przesypać do części legowiskowej. To,ze wóz paszowy ma te 2,5m szerokości to nie znaczy, że na taka szerokość prawidłowo rozsypie pasze, musi być jakiś zapas, poza tym koło nie powinno gnieść rozsypanego TMR. Ale najlepiej jakby głos zabrali praktycy tego sposobu zadawania paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szeroki korytarz to większa wygoda. Sąsiad ma 4,5 metra, nie przejeżdża przez oborę, jak cofa to daje na jedną stronę, jak jedzie do przodu to daje na 2 stronę. Ma to ten plus,że wystarczy otworzyć drzwi z jednej strony i nie robisz przeciągu. W zimę można też ciągnik w duże mrozy zostawić i spokojnie jeszcze koło niego przechodzić. Według mnie korytarz to min. 4 metry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja myślałem dać ściany z silikatu 18 i potem z zewnątrz styropian min 5cm. Wysokość w środku około 3,5-4m tak myślałem, jeden rząd stanowisk na 22szt to już mamy 20cm fundamentu na stanowisko plus 185cm na legowisko krowie plus jakeś 50-60cm gnojowy plus 0,8m na korytarzyk przy ścianie żeby dało się swobodnie chodzić itp, naprzeciw krów zrobiłbym 4 zagrody na głebokiej dla młodzieży i obok kanciapę na baniak dojarkę i jakiś social. Korytarz paszowy jaki planowałem zrobić to 3,4m. Jak dla mnie wystarczy śmiało przejadę ciągnikiem i jest miejsce żeby nawozic paszy i poustawiać.

Konstrukcja obory słupowa(betonowe), dach drewniany itp, pokrycie płyta warstwowa. Jakieś 40 lat przestoi.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Paszowóz ma 2.5 m szer. + po ok 1m na wysypujący się TMR przy przejeździe wte i we wte wychodzi 4.5 m korytarz.

Wystarczy sam silikat, bez styropianu, nagrzeją sobie. Na dach Eurofala z natryśniętą pianką poliuretanową. widziałem takie rozwiązanie u gościa w chlewni po zaschnięciu pianka staje się gładka i tak twarda że można ja myć karczerem. Zamiast Eurofali miał zwykłą blachę ocynk.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiem z doświadczenia. a zrobisz i tak po swojemu

Korytarz minimum 3,5m koszty wiele się nie podniosą a naprawdę różnica jest ogromna.

A korytarzyk za kanałem 0,8m jest znacznie za wąski. Ja mam 1,2m i jest tak nawet nawet. a na takim wąskim nie dość ze się można łatwo pośliznąć dostać od krowy ogonem to jest zwyczajnie wąsko. A poza tym jak krowa się cieli czy jakieś zabiegi pielęgnacyjne to szerokość nie wadzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

No ale chodzi mi już tylko o pokrycie w głównej mierze bo mam dylemat od dawna, nie wiem czy kupować płytę warstwo-poliuretylenowa, czy brać eurofale i od kolegi właśnie pożyczać ten agregat do natrysku pianką bo posiada takie coś 14 kurników mu panikowałem to wiem jak trzeba to robić już.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Tak jak przedmówcy korytarz paszowy minimum 3m, najlepiej 3,5-4m, a gnojowy minimum 1,2m. Znajomy właśnie kończy budowę obory uwięziowej na 60sztuk + 4 zagrody w biznesplanie ma wpisane 960tys, ale mówi że sporo mniej wyjdzie, zgarniacze obornika hydrauliczne, konstrukcja dachu stalowa bez podpór, dach pokryty płytą warstwową, blacha wewnątrz i na zewnątrz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonzoo1224    0

Czy za 300 tyś da radę zbudować oborę na ok.40 sztuk. może ktoś ma podobną i orientuje się w tej sprawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjd6100    3

bonzoo1224 myślę że jeżeli część pracy jeszcze wykonasz w własnym zakresie to powienno starczyć a i jeszcze może coś zostanie wszystko zależy od ciebie ile będziesz w stanie sam zrobić czy z pomocą bliskich ci osób.

Pozdro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonzoo1224    0

głownie chodzi mi o to,aby obora była gotowa za te pieniądze od razu do użytku,mam na myśli uwięziówkę.dojarka,płyta itd.nie chciałbym zbyt dużych kosztów ponosić,sam rozumiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Na wiosnę znajomy skończył budowę obory uwięziowej na 40sztuk, na kratach, dach ocieplany, razem ze schładzalnikiem wyrobił się w 200 tysiącach zł, wszystkie prace sam wykonał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalekpum    0

Witam a podesłał by mi ktoś projekt budowlany bo chce zaoszczędzić 4000zł i sam zrobić taki projekt tylko mi potrzebny przykład bo chce postawić oborę na ok 100 dojnych krów, sam chce go postawić za pomocą rodziny i znajomych 25x 50m głęboka ganek gnojowy betonowy 3,5m z jednej strony a z drugiej dla jałówek 3m, stół paszowy 4,5m a obornik by leżał na 8,5 m u krów i 5 m u jałówek powinno wystarczyć tylko chce to zrobić jak najtaniej i temu potrzebny mi projekt, silikat przywiozę z Białorusi blacha ocynk z allegro szukam czegoś taniego do ocieplenia a cement z pol polski sprowadzę bo dużo tańszy z cementowni,,

 

 

 

czekam na odzew


witam jesli komus trzeba niech da znać mogę sprzedać produkty ekologiczne lub nawiązać wspołprace na dluzsza i krotsza mete z tym towarem
kupie zaś pola w cenie do 5,500 zł/ha nawet i ugory
szukam inwestora do wykupienia dzialki i zalozenia cpn bar wulkanizacja oplaci sie na tym terenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez nikonn21
      Czy jest ktoś kto uprawia owoce w tunelach i chciałby się podzielić doświadczeniami? Chodzi mi o głównie o kwestie techniczne 
    • Przez pedzel
      witam będę robił przyczepę jednoosiową sztywną i proszę o  porady co do materiałów:przyczepa o wymiarach 3 x 1,7m burty 0,5m otwierana tylko tylna burta reszta na stałe przyspawana ładowność do max 3 tony na dolny zaczep , mam zrobioną oś z rury grubościennej na piastach z lublina i kołach z lublina ramę myślałem z profila zamkniętego 80x40x3 w kształcie trójkąta na to w poprzek profile 40x40x3 na podłogę blacha 3mm a na burty 2mm czy będzie to miało sens i czy wytrzyma te 3 tony ładunku
    • Przez ChiquitaB
      Witam. Praktycznie mam już projekt gotowy, ale chciałbym podpytać czy ktoś widzi w nim coś co by można było zmienić bo np u niego sie nie sprawdza.

    • Przez norbert098
      Witam czy ktoś z forumowiczów przerabial obore odwracając bydło głowy do środka? Jaki koszt mniej więcej?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj