Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
eco-e    4

Do 30m rozpiętości bezproblemowo, powyżej specjalna konstrukcja lub podpory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tom766    1

Mamy zamiar budować obora jaki by był koszt budowy obory plus robot Lely A4 . Czy byśmy dali rade wychować 60 krów dojnych plus młodzież na 40ha. Oto link obory http://www.agroproje...40,projekt.html

 

Połączone

Edytowano przez razor275
Dublowanie tematu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MKrajes    133

Obora z jednym robotem udojowym praktycznie w ogóle się nie opłaca koszt samego robota udojowego Lely Astronaut A4 to koszt w granicach 500 tys zł nie licząc wyższych kosztów budowy obory która musi być pod tego robota przystosowana. Ja przy obsadzie 60 sztuk wybrałbym raczej konwencjonalną hale udojową ale decyzja należy do ciebie. Najlepiej skonsultować się z przedstawicielem Lely wtedy będziesz miał już jakiś wstępny zarys kosztorysu. Chociaż roboty udojowe moim zdaniem sa bardziej przeznaczone do obsługi duzych stad a jeden robot będzie ci się bardzo długo zwracał czego nawet nie ukrywają przedstawiciele firm sprzedających roboty udojowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcine    44

A dużo masz już kredytów? Bo obawiam się, że jak masz 40 hektarów to ciężko Ci będzie w ogóle dostać jakąś kasę to po pierwsze. Po drugie, ziemia. Skoro 60 krów i obora na wypasie to niestety, ale 40 h to za mało, niestety, ale będziesz musiał mocno eksploatować krowy, a co za tym idzie porządnie je paść, więc przy tym areale wydasz sporo na paszę. Co do robota udojowego, za duży wydatek. W okolicy są gospodarze co mają 150 i doją w halach udojowych....


norweskie-lesne.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

wlasnie pokazałem mojemu ojcu i razem sie zastanawialismy co zmienic i doszlismy do wniosku ze:

1. obora na tyle stanowisk jest totalnie nieoplacalna, podejrzewam ze wyniesie okolo 800 tys a doic bedziesz 34 szt;/ to za malo na te czasy, jesli budowac to dwa razy tyle

2. jesli juz uprzesz sie przy tym projekcie to tam gdzie jest magazyn na pasze powinny być stanowiska dla młodzieży a w przyszlosci dla dojnych zeby je przeganiac przez korytarz.

3. hale wyniosłbym poza obore, takie polozenie zabiera Ci za duzo stanowisk.

4. tam gdze czochradla i poidla powinny być stanowiska a poidła wyniesc na koniec korytarza i wmurowac w sciane, tam na koncu tez jest za duzo przerwy, zostaw tak aby przeszly dwie sztuki. zupelnie wystarczy

to tyle ode mnie


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek    0

Trochę późno zobaczyłem ten temat ale wtrącę parę myśli. Ostatnimi czasy nie można powiedzieć że mleko jest w niskiej cenie - wręcz przeciwnie utrzymuje się na wyrównanym i dość wysokim poziomie, wiadomo że zawsze mogłoby być lepiej i więcej. Patrząc na wasze wypowiedzi to uważam że stawianie nowej obory to tyko i wyłącznie większy budynek z możliwością późniejszej adaptacji o kolejne sztuki. Ale trzeba brać siły na zamiary. Aktualnie mój znajomy stawia oborę na 140 stanowisk ale będzie zapełniona tylko jedna część a z drugiej strony młodzież, kiedyś druga strona również produkcja. Aktualnie 60 h to za mało na pełną obsadę, ale za kilka lat nie wiadomo co będzie. Różnica w cenie budowy obory na 140 legowisk a na 70 wcale nie jest taka duża więc lepiej od razu zainwestować trochę więcej. Dochodzą słupy czyli konstrukcja i obicie, a wcale legowisk tam stawiać nie trzeba mat itd. Na dzień dzisiejszy 1m2 obory na rusztach waha się od 800 -1200 zł za metr kwadratowy. Co do robotów trzeba być ostrożnym ale Polska to dziwny kraj, każdy woli czekać co sąsiad zrobi niż samemu ryzykować, a gospodarstwa z robotami wcale źle nie prosperują. A koszta jakie my ponosimy nie bierze sam pod uwagę, własne ręce się nie liczą ?! Hala hala, a potem sobota niedziela święta itd zapierdziel. Warto zadać sobie trud i policzyć ile kosztuje wyprodukowanie 1 l mleka na hali a ile na robocie ?! Wtedy można cokolwiek powiedzieć a nie rzucać hasła robot jest nie opłacalny. To czemu na świecie jest już ich około 25- 30 tysięcy ? Aż tak ludzie się mylą ? W stanach Mleko jest po około 1.05 zł i robotów jest sporo, co prawda pasza i paliwo jest w super cenie ale i tak tam nie jest łatwo.

 

Mam stare projekty jak wcześniej mi rysowano. Jak byście chcieli to na priv mogę podesłać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

Takie małe OT

Ostatnimi czasy nie można powiedzieć że mleko jest w niskiej cenie - wręcz przeciwnie utrzymuje się na wyrównanym i dość wysokim poziomie, wiadomo że zawsze mogłoby być lepiej i więcej

Porównaj ile kosztowało paliwo 15 lat temu, a ile teraz.

Porównaj ile kosztowała ziemia 15 lat temu, a ile teraz.

Porównaj ile kosztowało mleko 15 lat temu, a ile teraz.

Tyle ode mnie w tym temacie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losiek    0

Najlepiej narzekać .... to jest najbardziej popularne w naszym środowisku. Koszty utrzymania, wyżywienia i wszystkiego innego było 15 lat temu niższe, ale czy Ty świat zmienisz ? 15 lat temu rodzina mają 4 krowy potrafiła sie utrzymać i żyć gdy średnia od krowy była 15 l i było wspaniale. Teraz doimy po 25-30 litrów, mamy sprzęty które nie są nam potrzebne i obrabiamy dziesiątki hektarów. Ostatnio gdy przyjechała wycieczka z Holandii to z zdziwieniem patrzyli na nasze maszyny i mówili że Polak to bogaty rolnik. Zastanów się dlaczego tak powiedział ? Gdzie ekonomia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

"15 lat temu rodzina mają 4 krowy potrafiła sie utrzymać" Bo wtedy za litr mleka kupiłeś prawie litr paliwa. Ile dzisiaj potrzeba litrów mleka na paliwo? ;)

Za średnią roczną wydajność krowy kupiłeś ponad hektar pola. Dzisiaj...

 

Wiem o co Ci chodzi ale poruszyło mnie Twoje stwierdzenie że cena mleka trzyma się na wysokim poziomie. Jeżeli bierzemy pod uwagę kryzys z 2009r. to oczywiście zgadzam się

Jednak temat nie o tym także koniec OT ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

kiedyś pisałam że chcę nową oborę postawić. Bodajze rok temu. W końcu mogę powiedzieć że ruszyła inwestycja, ponieważ projekt już zrobiony i teraz reszta formalności tzn. biznes-plan i wniosek na MR (póki są) i na wiosnę ruszam z budową. Obora na 39DJP 23x35m w konstrukcji stalowej, z możliwością rozbudowy, dach z płyty wielowartswowej i świetlik kalenicowy. Projekt robiony od podstaw na podstawie moich bazgrołów na kartce. Koszt projektu 8tys.zł

Halę udojową po konsultacji z architektem robię w osobnym budynku obok obory tak aby powierzchnia pomiędzy budynkami stanowiła poczekalnię i przepędownię umożliwiającą powrót danej grupy technologicznej do swojego sektora. Rybia ość 2x4. Mam działkę 5ha na to takze mogę zaszaleć :D

Pozdrawiam i życzę wytrwałości i uporu wszystkim co planują budowę nowych obórek, Firefox.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Jako że rozmawiamy tu o kosztach budowy obory to sądzę że moje pytanie też się nadaje tutaj. A otóż , ile kosztowałby zgarniacz coś takiego w stylu jak Teska. Chodzi o to że obora byłaby bezściółkowa (zero słomy) i zamiast ruszt , byłby kanał a w nim ten zgarniacz który by wszystko spychał do zbiornika za oborą.

Kanał o szerokości 1,2 m i długość obory 25,5 m no i ten kawałek jeszcze za oborą do zbiornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel656    177

Znajomy ma zgarniacz hydrauliczny do obornika z tym, że bez prasy i nie ściele do kanałów(obora uwięziowa). Po prostu zgarnia odchody bezpośrednio do zbiornika na gnojowicę bez dodatkowych pomp. Pomyśl o tym.:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kocobol    2

to zależy czy firma Ci będzie budować czy jak . Ja od tego roku użytkuję oborę 25x15m ,40 stanowisk , uwięziowa .Mój tata wszystko budował to wyszło około 70 tys. B) Teraz widać jak firmy budowlane zdzierają z ludzi. :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emattti    68

witam ;) moglby mi ktos podac orientacyjny koszt wybudowania nowej oboty uwieziowej na rusztach (budowala by to firma) tak na 40-50 sztuk ? wiem ze moze nie podalem z jakich materialow dokladnie go postawie ale chcalbym wiedziec tak w przyblizeniu ;) moze ktos ostatnio cos takiego bydowal czy juz buduje i wie mniej wiecej jakie beda tego koszty ;) z gory dzieki za odpowiedz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
starybudnik    221

Niedaleko mnie gosciu zaczął w tamtym tygodniu budowę obory na 250 krów na rusztach z robotami. Podobno cały koszt budowy to 5 mln zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Domino27    0

my z ojcem 2 lata temu wybudowaliśmy obore wolnostanowiskową 42 m długa,36 metrów szeroka, wysokość 12.5m na szczycie...stół paszowy mam 4.5 metra...dlaczego robi się je tak szerokie? ponieważ po tym jak już rozdasz np. krową po prawej stronie i jedziesz z powrotem to nie depczesz kołami tym którym rozdawałeś wcześniej...znajomy ma 3.5 metra i problem jeżdżenia po karmie występuje 2 razy dziennie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

Nie mowie, ze roboty sa gorsze, bo moim zdaniem to super opcja, ale jednak codzienna kontrola zdrowia, racic jest te bardzo wazna. Poza tym jednak zawsze taka praca na dojarni, to tez praca dla kogos, kto znowu ta kase lokalnie wyda. A pieniadze nie uciekna z kraju, jak te wydane na roboty.

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus07    1

planuje budowe obory uwięziowej na 44 sztuki o szer.14m konstrukcja dachu metalowa jaki może być koszt budowy przez firme bez zbiornika i dojarki??z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waeszrdx1    0

Ej może macie jakieś projekty takej obory uwięziowej 50szt dojnych + młodzież . Jaka może być też cena tekiej obory ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Może to nie bardzo do tego tematu pasuje ale chciałbym się zapytać co sądzicie o taki utrzymaniu jałówek w ten sposób http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/258038-obora-rusztowa-na-opasy/ jałówki tylko na rusztach, bez legowisk co za tym idzie lepsze wykorzystanie powierzchni i większa ilość bydła w danym budynku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez PiotrUrbaniak
      Witam planuje postawić przechowalnie na ziemniaka i mam pytanie z czego stawiać i jakie to są koszty może wy budowaliście i wiecie jaki jest koszt budowy m2 gotowego budynku
    • Przez nikonn21
      Czy jest ktoś kto uprawia owoce w tunelach i chciałby się podzielić doświadczeniami? Chodzi mi o głównie o kwestie techniczne 
    • Przez pedzel
      witam będę robił przyczepę jednoosiową sztywną i proszę o  porady co do materiałów:przyczepa o wymiarach 3 x 1,7m burty 0,5m otwierana tylko tylna burta reszta na stałe przyspawana ładowność do max 3 tony na dolny zaczep , mam zrobioną oś z rury grubościennej na piastach z lublina i kołach z lublina ramę myślałem z profila zamkniętego 80x40x3 w kształcie trójkąta na to w poprzek profile 40x40x3 na podłogę blacha 3mm a na burty 2mm czy będzie to miało sens i czy wytrzyma te 3 tony ładunku
    • Przez ChiquitaB
      Witam. Praktycznie mam już projekt gotowy, ale chciałbym podpytać czy ktoś widzi w nim coś co by można było zmienić bo np u niego sie nie sprawdza.

    • Przez norbert098
      Witam czy ktoś z forumowiczów przerabial obore odwracając bydło głowy do środka? Jaki koszt mniej więcej?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj