MECHANIZATOR

O PGR-ach i PGR-owcach

Polecane posty

zetor    4

ehh...paliwo to do tąd niektórzy kradną na budowie.i ludzie wychodzą z założenia że"państwo okrada mnie to czemu ja mam nie okradać państwa?" fajny film o byłych pgr-owcach to "pieniądze to nie wszystko" może nie przedstawia do końca realiów ale jest tam taki fragment rozmowy "był pgr to człowiek sie rozwijał...z obory na ciągnik z ciągnika na kombajn a teraz..."


Nie ma piękniejszego dźwięku od ryku SW-400

A-Mount Alpha user

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2
Znam takiego jednego PGRowca. Był traktorystą. Dziadek mi mówił że cała wieś kupowała od niego lewe paliwo i to beczkami wywozili. Tak właśnie zostało- nie moje to co mam sie martwić, mogę okraść, zniszczyć itp. Ten koleś nawet prąd kradnie bo mu nawyk został.

 

no tak tylko pozostaje taka sprawa ze ktoś to paliwo kupował - był kupiec to i towar sie znalazł


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrzcie co sie dzieje teraz z PGR-em niedaleko mnie:

Więzienie jak marzenie

 

 

Mój wujaszek ma w tej wiosce kurnik. Jakies 500m od tego wiezienia.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adikpl1    257

Na szczęście u mnie już komuchom na zrobienie PGR-u nie starczyło czasu. A już zaczęli robić meliorację. Gdzieś miałem nawet mapę gdzie była nawet droga przez te tereny a tak naprawdę jej nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2
Na szczęście u mnie już komuchom na zrobienie PGR-u nie starczyło czasu. A już zaczęli robić meliorację. Gdzieś miałem nawet mapę gdzie była nawet droga przez te tereny a tak naprawdę jej nie było.

 

a czy ty sie chłopie chociaż orientujesz jaka jest głuwna idea komunizmu - to co w polsce było to był komunizm w sowieckim wydaniu czyli totalna katastrofa - ale za to prawdziwy komunizm to system idealny tak mówią wszyscy politolodzy - tylko ze jest on prawie niemożliwy do wykonania wśród ludzi


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2
Na szczęście u mnie już komuchom na zrobienie PGR-u nie starczyło czasu. A już zaczęli robić meliorację. Gdzieś miałem nawet mapę gdzie była nawet droga przez te tereny a tak naprawdę jej nie było.

 

a czy ty sie chłopie chociaż orientujesz jaka jest głuwna idea komunizmu - to co w polsce było to był komunizm w sowieckim wydaniu czyli totalna katastrofa - ale za to prawdziwy komunizm to system idealny tak mówią wszyscy politolodzy - tylko ze jest on prawie niemożliwy do wykonania wśród ludzi


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

ja sie odniose do tematu i zacytuje: "sieroty po komunie", zgnija w tych swoich barakach i jakos wcale ich nie zaluje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorbaczow    0
ja sie odniose do tematu i zacytuje: "sieroty po komunie", zgnija w tych swoich barakach i jakos wcale ich nie zaluje

 

żal mi sie was robi jak czytam takie teksty - nie mówie rzeczywiscie są to "sieroty po komunie" ale sam zatrudniam sezonowo kilku takich pracowników co w PGR-ach pracowali i jakoś nie narzekam - i chce zaznaczyć ze jak dla mnie to są trzy kategoria takich ludzi

1 - ci którym likwidacja PGR-ów nie zaszkodziła (a nawet niekidy pomogła) - czyli ludzi pracowitych i zdyscyplinowanych - bardzo często nawet dobrze wykształconych - poprostu umieli sie odnaleść w nowej rzeczywistości

2 - ci którzy nie potrafią zyć bez PGR-ów i jakimś cudem dostali sie do pracy w podobnym zakładzie albo pracują w tym co pozostało po ich PGR-ze

3 - ci którzy sie nie umieli odnaleść w nowej Polsce - poprostu nie dali rady i stoczyli się na dno - zeby było ciekawiej to właśnie ci trzci to najczęsciej ci którzy najwięcej kradli i najmocniej się obijali w robocie

 

niestety wszyscy gdy tylko pada temat PGR to zaraz pokazują palcami tych z trzeciej kategorii - (nie spodziewałem sie tego ale na AF też są tacy którzy tak palcami pokazują) - a nikt nawet nie wspomni o tych którym nie straszna nowa rzeczywistość

 

Ja osobiście zatrudniam w moim gospodarstwie na stałe (ZUS i wogle) pana Zbyszka - w PGR-ach był traktorzystą, kombajnistą i na warsztacie pracował - mimo ze nie płacę mu żadnej wygórowanej stawki to on nie narzeka i chętnie pracuje - pomaga przy zwierzętach w warsztacie, w polu - oczywiscie czasem zacznie wspominać i narzekać na obecne czasy - ale zastanówcie się kto teraz nie narzeka (chyba tylko premier i prezydent :rolleyes: )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

zastanówcie się kto teraz nie narzeka (chyba tylko premier i prezydent :rolleyes: )

 

 

 

 

 

jak przeczytalem ten tekst to nie moglem ze smiechu wytrzymac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27
1 - ci którym likwidacja PGR-ów nie zaszkodziła (a nawet niekidy pomogła) - czyli ludzi pracowitych i zdyscyplinowanych - bardzo często nawet dobrze wykształconych - poprostu umieli sie odnaleść w nowej rzeczywistości

Takich ludzi to ja z 12 byłych PGR-ów z okolicy bliższej i dalszej zliczę na palcach jednej ręki.

 

2 - ci którzy nie potrafią zyć bez PGR-ów i jakimś cudem dostali sie do pracy w podobnym zakładzie albo pracują w tym co pozostało po ich PGR-ze

Gdyby ktoś nie przejął ich PGR-u lub ktoś z okolicy ich nie zatrudnił należeliby do 3 grupy, mieli farta w życiu, w tamtych czasach zachowywali się jak 3 grupa.

 

3 - ci którzy sie nie umieli odnaleść w nowej Polsce - poprostu nie dali rady i stoczyli się na dno - zeby było ciekawiej to właśnie ci trzci to najczęsciej ci którzy najwięcej kradli i najmocniej się obijali w robocie

O tych już sporo bylo w temacie. System ich wychował i bez systemu nie potrafią żyć, potrafią być TYLKO wyrobnikami, system upadł, oni też.

 

niestety wszyscy gdy tylko pada temat PGR to zaraz pokazują palcami tych z trzeciej kategorii - (nie spodziewałem sie tego ale na AF też są tacy którzy tak palcami pokazują) - a nikt nawet nie wspomni o tych którym nie straszna nowa rzeczywistość

Nie dziw się skoro niemal wszyscy należą do 3 grupy.

 

...- ale zastanówcie się kto teraz nie narzeka (chyba tylko premier i prezydent :rolleyes: )

każdy może kandydować, a to czy mu się uda czy nie zależy już tylko od umiejętności.

 

 

 

PGR-y były wyśmienitą "wylęgarnią" przyjaciół systemu, ludzie mogli kraść, pić i obijać się bezkarnie. Teraz niestety nie ma tak ławo, prędzej czy później konsekwencje każdy poniesie. Całe szczęście że upadły, tam marnotrawiono pieniądze państwa. Sam sposób w jaki upadały i co z nimi się działo pozostawia niestety wiele do życzenia ale cóż..... Dziś jak ma prywaciarz nie da się oszukiwać ludziom(chociaż nie ma co ukrywać że często on "oszukuje" pracowników jeśli chodzi o płace).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KOMBAJNista    0

To i ja cos powiem. Na poczatek zgodze sie z Basiutka20 ze komunizm sam w sobie z załozenia był idealny i zakładał równośc i sprawiedliwosc społeczna a u nas bardziej był socjalizm niz komunizm ale to niewazne

Głowny watek czyli PGRy sa tematem dosc złozonym poniewaz wszystko zalezało od ludzi jacy tam pracowali i nadzorowali czyli tak samo od szeregowego Gienia z obory jak i od pana prezesa. Wiadomo ze były to kombinaty panstwowe czyi niczyje wiec nikt o to nie dbał. Socjalizm dawal to ze PGRy miały dostep do nowych maszyn a sprzedaz starego starczyło na to by kupic nowy jak juz ktos tu powiedzial. Mieli dotacje i nie za duza odpowiedezialnosc. U mnie za miedza PGR miał pole co prawda pamietam tylko koncówke lat 80tych i tak do 1994-95 jeszcze sie jakos trzymali mieli kombajny maszyny i kosili. Fakt jest ze niebardzo w czasie socjalizmy dbali o maszyny ale juz w latach 90 jak zobaczyli ze nic nowego nie dostana zmieniła sie ich mentalnosc, juz nie szaleli tak sprzetem (np kosili zyto kombajnem na 2 biegu badz sprzedawali paliwo). Teraz juz pgr padl i pole lezy niestety odłogiem i zarasta lasem co dla mnie jest przykre.

Poza tym jak to jest ze wszystkie grupy zawodowe miały jakas restrukturyzacje odprawy itp. Tym ludziom nic nie dali oni po prostu sie zagubili. Moze i nalezało im sie to bo musza odpokutowac swoje grzechy ale to sa tez ludzie. Zostali sami w swoich barakach bez perspektyw i pracy. Nie wiem czy ktos z was widział moze film dokumentalny "Kiniarz: w którycm przedstawiono obraz jednej z rodzin -nedza i rozpacz i tymi ludzmi nikt sie nie interesuje

A na koniec cos co udalo mi sie znalezc o PGRach sami ocencie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
PGR-y były wyśmienitą "wylęgarnią" przyjaciół systemu, ludzie mogli kraść, pić i obijać się bezkarnie. Teraz niestety nie ma tak ławo, prędzej czy później konsekwencje każdy poniesie. Całe szczęście że upadły, tam marnotrawiono pieniądze państwa. Sam sposób w jaki upadały i co z nimi się działo pozostawia niestety wiele do życzenia ale cóż..... Dziś jak ma prywaciarz nie da się oszukiwać ludziom(chociaż nie ma co ukrywać że często on "oszukuje" pracowników jeśli chodzi o płace).

 

- PGR-y nie upadły - tylko zostały USTAWOWO ZLIKWIDOWANE - a decyzję taką podjął uwczesny minister (nie pamietam czy skarbu czy finansów) L.Balcerowicz - no i dzieki temu mamy taka sytuacje jak mamy ze wszystkie PGR-y - te w których była zasada KWK (polskie wydanie drag sex and rock & roll) jak i te w których gospodarzono jak nalerzy sostały wrzucone do jednego wora i rozpieprzone w jasną cholere - nie mówię ze wszystkie ale była częsć PGR-ów która nawet zyski przynosiła - przecież można było ten majątek jakoś inaczej rozdysponowac - a zgadzam sie ze tam gdzie było tylko pijaństwo i kur....two powinno sie rozpedzić towarzystwo w jasną holere

 

- pracuję w takim byłym PGR-rze z ludzmi o których tutaj mowa - a teraz mała arytmetyka - policzcie sobie - 168(liczba godzin w miesiacu pracy) * 7zł/h = 1176 zł ale od tego trzeba odjąc składki na ZUS, NFZ i podatek i z tej sumki zostaje jakieś 472zł :rolleyes: nic tylko sobie w łep strzelić - gdyby nie nadgodziny i dłuższa preaca w czasie zniw to ci ludzie zdechli by z głodu

 

- w mojej okolicy pokutuje jeszcze takie przedwojenne powiedzonko - "Jaśnie pan udaje że płaci - Fornale udają że pracują" nio i zostało tak do dzisiaj tylko ze przez 40 lat komuny Fornali zastapili traktorzysci a jasnie pana Dyrektor z PZPR-u --> a teraz juz sie wszystko pomieszało bo wracają jaśnie panowie a traktorzyści zostali ;)

 

- aha i jeszcze jadno - napewno mnie wszyscy za to zrównają z matką ziemią ale piszecie czasem w postach ze PGR-y były dotowane - czy napewno tak było to sie nie wypowiadam bo nie wiem - no ale teraz każdy z was panowie rolnicy dostaje dopłaty bezpośrednie (czytaj dotacje) i jakos nikt nie protestuje - i nie piszcie ze te dopłaty idą tylko na inwestycje bo sam znam kilku takich co jak dostali przelew dotacji na konto to przez tydzień ścieżke do sklepu wydeptali (no widocznie inwestowali w siebie) :lol: - nie zrozumcie mnie źle bo wiem ze sporo rolników inwestuje ta kase ale jest i grupa "szybkiego reagowania" która te pieniądze poprostu przepija

 

no to sobie pogadałem :D


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

No mechanizator to teraz pewnie niektórym dowaliłes,ale nie mi.Wpełni się z tobą zgadzam z tobą co do tych dopłat jest taka grupa "rolników",która inwestuje dopłaty w miejscowy sklep. Może kiedys powstanie supermarket?(mam na myśli swoja okolice). :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

@Mechanizator z dopłatami masz rację, ale: wtedy dopłaty dostawały PGR-y i NASZĄ(obywateli)kasę przepijali tylko wybrańcy. PGR-y nie miały problemu z zakupem nowych maszyn jakie mieli rolnicy. Obecnie dopłaty dostają rolnicy, ale unia jedną ręką daje, a drugą odbiera: maszyny nawet dwukrotnie w górę poszły po wejściu, nawozy jeszcze gorzej, artykuły spożywcze też podrożały, choć w mniejszej skali. A to co MY-ROLNICY sprzedajemy nie podrożało nic a nic. Przykład: w połowie lat '90 za dwa litry mleka sprzedane do mleczarni można było kupić 3 bochenki chleba spokojnie, dziś za 3 litry 2 bochenków nie kupisz.

A co do tych którzy kasę z dopłat przepijają to raczej nie trzeba nikogo przekonywać. U mnie we wsi całe szczęście każdy inwestuje w gospodarkę, jednak w okolicy tak dobrze już nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241
3 - ci którzy sie nie umieli odnaleść w nowej Polsce - poprostu nie dali rady i stoczyli się na dno - zeby było ciekawiej to właśnie ci trzci to najczęsciej ci którzy najwięcej kradli i najmocniej się obijali w robocie

nazywajac kogos pgr'sem chodzi mi tylko o takich ludzi, nie chodzi o fakt ze tam mieszkaja, tylko zachowanie. wiem ze zyli i zyja tam poczciwi ludzi i tych jak najbardziej szanuje, szkoda ze takich jest nie wiecej jak 10% :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid12    49

W sasiedniej wsi typo ma budynki i pola po PGR ma Mediona 310(chyba) Siewnik idea Jakiegos fenda(tato mi mówił) mtz-82i ,chyba z 2 1634


Kierownicę ujął w dłoń, przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce klucz i raz i dwa, spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan, wykonany za planem plan
A w duszy radość albo gniew, słoneczko mu gdzieś zza drzew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2

@Mechanizator - no no ostre słowa - ale niestety sporo w tym prawdy


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid12    49

Kiedys jak kupilismy 3P to dziadek pojechał na przetarg do skr po plugi.Juz jaieks tam kupił ale były bez kółka to dziedek za pare dni wzioł flache pojechal po kulko do pluga(było prawie nowe tylko niemialo tej korbki do regulacji).


Kierownicę ujął w dłoń, przeżegnał się, beret na skroń
W stacyjce klucz i raz i dwa, spalin kłąb i silnik gra
Już na polu za łanem łan, wykonany za planem plan
A w duszy radość albo gniew, słoneczko mu gdzieś zza drzew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

gdzieś wcześniej pisałem o dotowaniu PGR-ów a teraz popytałem kogo trzeba no i już sie orientuje jak sprawa wyglądała - mianowicie PGR-y były dotowane owszem ale na troche innej zasadzie niż dopłaty z uni -> państwo dopłacało PGR-om do paliwa, produkcji pasz tresciwych, zużycia nawozów, lucerny, rzepaku, ziemniaków skrobiowych i buraków cukrowych - ale nie do obsianych hektarów tylko do faktycznie wytworzonego plonu (w przypadku paliwa do zużycia) - miało to na celu mobilizowanie PGR-ów do prowadzenia wysokotowarowej produkcji - poprostu jeśli bedziesz dobrze uprawiał pola - zuzyjesz wiecej nawozów i paliwa - bedziesz miał wyzsze plony to za to państwo cie wynagrodzi - i z tego właśnie powodu niektóre PGR-y prosperowały jak należy a niektóre to strach pisać co tam sie działo (zle sie gospodarzyli to i dopłaty mieli mniejsze) - i jeszcze jedna sprawa - dopłaty te nie były przelewane na konto pgr-ów tylko o tę kwotę umniejszano koszty tych przedsiebiorstw - (taki manewr ksiegowy- ze nikt tej kasy nigdy do ręki nie dostał)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27
gdzieś wcześniej pisałem o dotowaniu PGR-ów a teraz popytałem kogo trzeba no i już sie orientuje jak sprawa wyglądała - mianowicie PGR-y były dotowane owszem ale na troche innej zasadzie niż dopłaty z uni -> państwo dopłacało PGR-om do paliwa, produkcji pasz tresciwych, zużycia nawozów, lucerny, rzepaku, ziemniaków skrobiowych i buraków cukrowych - ale nie do obsianych hektarów tylko do faktycznie wytworzonego plonu (w przypadku paliwa do zużycia) - miało to na celu mobilizowanie PGR-ów do prowadzenia wysokotowarowej produkcji - poprostu jeśli bedziesz dobrze uprawiał pola - zuzyjesz wiecej nawozów i paliwa - bedziesz miał wyzsze plony to za to państwo cie wynagrodzi - i z tego właśnie powodu niektóre PGR-y prosperowały jak należy a niektóre to strach pisać co tam sie działo (zle sie gospodarzyli to i dopłaty mieli mniejsze) - i jeszcze jedna sprawa - dopłaty te nie były przelewane na konto pgr-ów tylko o tę kwotę umniejszano koszty tych przedsiebiorstw - (taki manewr ksiegowy- ze nikt tej kasy nigdy do ręki nie dostał)

lub jeśli sprzedaż na lewo :rolleyes: :lol: A wiem dobrze że taki manewr był codziennością w PGR-ach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiutka20    2
lub jeśli sprzedaż na lewo :rolleyes: :lol: A wiem dobrze że taki manewr był codziennością w PGR-ach

 

no i kupowali te paliwo i nawozy rolnicy indywidualni - wiec jakby sie człowiek uparł to mógłby powiedzieć ze rolnicy tez byli dotowani ;) tylko ze drogą mniej urzędową


Żeby człowiek był syty musi bardzo dużo miesa jeść - ale mnie sie robic nie chce bo do miasta wyjechała cała wieś - więc ja protestuje, wiecej nic nie wychoduję !!! - ja jestem Rolnik, Rolnik, Rolnik sam w dolynie !!! :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
versus    27

Z paliwem mam ciekawą historyjkę: kiedyś (rok '88)tata kupił paliwo w SKR-ze,przed żniwami, dużo ludzi wtedy zamówiło, że akurat nie mieli to pobrali od ludzi zaliczkę, na paliwo czekało się 3 tygodnie. Doszło, okazało się że prawie o połowę drożej brak płacić niż bylo ugadane bo po nowych cenach kupił SKR. Tata się wkurzył, poszedł do jednego co tam pracował, poprosił o pokazanie faktury za paliwo co kupił SKR. Kolo się nie skapnął o co chodzi i pokazał-okazało się że SKR- kupił po starych cenach, a ludziom wcisnęli kit by kasy zebrać na własne tyłki. Jak im ojciec awanturę zrobił to na kolanach błagali by nie rozgłaszać tego. Tata zapłacił w końcu po starych cenach. I ja się pytam- jak można dziwić się rolnikom, że w takich czasach kupowali na lewo paliwo itp.????

 

P.S.-ten koleś co pokazał fakturę tacie wyleciał z pracy 3 dni po tym zdarzeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k750i    0

mi sie wydaj że PGE ry wyadły bo zle nimi żądzona np mieli oni po 5ha szklarni co jeszcze musieli dopłacaś albo budowali obory na 250szt i nie mieli pola zeby to utrzymać poprostu rolili nie mysleli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Jest kilka taki PGR co w nich budowali budynki na pokaz z potem stały i niszczały na YT można obejrzeć PKF i tam trochę tego jest.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
    • Przez TheRolnik1992
      Witam wszystkim. 
      Mam mały problem z budową chodnika przy drodze powiatowej w mojej miejscowości. Mianowicie wzdłuż mojej działki i drogi idzie rów do którego dołącza się rów z mojego bajorka,( pełni on funkcję przelewową). I teraz gdy w końcu zaczęli robić chodnik to wg planu rów ma zostać zasypany. W tym momencie pojawia się problem z nadmiarem wody z bajorka jaka będzie np. przy roztopach, ponieważ zacznie mi zalewać pomieszczenia gospodarcze . Odprowadzenie na mojej działce zostanie ale tylko do drogi potem nie ma jak dalej płynąć.
       Teraz moje pytanie :
      czy mogę jakoś załatwić żeby w miejscu rowu może być wkopana rura by woda mogła dalej spływać pod chodnikiem? 
      czy drogi mają odgórnie w planach żeby odcinać się od napływu wody z działek sąsiadujących? 
      Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc. 
      Teraz lecę na oddział wody polskie by załatwić jakieś mapki na których ten właśnie rów może być zaznaczony.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj