MECHANIZATOR

O PGR-ach i PGR-owcach

Polecane posty

Silver    0

Oj co to się nie działo w SKR-ach i PGR-ach, ojciec miał na stanie po 3 -4 tyś l ropy a przywozili jeszcze nie chciał brać bo nie ma w co wlać to za 1/20 ceny i na poczekaj on nie to odjechali 100m i wylali w krzaki 400 l, jak trzeba było chłodnice do c360 to sąsiad tylko wyciągnął wino poluzowali kranik i od razu że awaria i o wydanie nowej chłodnicy z magazynu podanko (nawet nie zmieniali), ale i chłopi też kombinowali jak mogli (niektórzy) dolewanie wody do mleka to był standard za PRL, albo kupowali w sklepach mleko i z powrotem do mleczarni nosili (bo było dotowane i w sklepie było tańsze jak w skupie).

Ale najwięcej krzywdy nie wyrządził PRL tylko L Balcerowicz hiper inflacją PGR zawsze jechały na ogromnych kredytach, a ile rozwijających się gospodarstw przez tą inflację padło a te lata to był największy pod względem samobójstw na wsi.

Edytowano przez andrzej2110
ort+literówki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarolek19    0
wogule te pgr to jeden wielki nie wypał

 

 

niewypał no masz racje ale teraz ludzie kożystają i kupują albo dzierżawią popegieerowskie pola lub zabudowania czy nie mówie prawdy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buchaj    0

Nie wiem jak to się stało, ale wcześniej przeoczyłem ten wątek.

Przypomina mi się pewna anegdotka: Mój ojciec swego czasu pracował w czymś na kształt PGR (chyba sie to nazywa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna). Kiedyś budowano tam garaż na maszyny. W dokumentacji technicznej napisano po kolei: kopanie fundamentów, wylewanie fundamentów....aż w końcu znalazł sie punkt pod tytułem: OBIJANIE BOKÓW :(

A tak poważnie mówiąc to PGR i w ogóle sam pomysł socjalizmu nie były takie złe. Ale jak to zwykle bywa wielkie idee zostały wypaczone przez małych ludzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekzet    78

ogladaliscie film "pieniadze to nie wszystko" tam jest przyklad ludzi bezrobotnych po upadłym PGR - e :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DJBOMBA12    12
ogladaliscie film "pieniadze to nie wszystko" tam jest przyklad ludzi bezrobotnych po upadłym PGR - e :(

W telewizji to chyba ze 100 razy było!!!


W Celu Podania Numeru GG Pisać na PW...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sirmnemonic    1

Ale tym ludziom jest szansa dać normalne życie!!! Zawsze jest pomysł na biznes, ktory zadowoli każdego( i pracownika i pracodawce)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarolek19    0

no no ale ludzie mieli przynajmniej zajęcie za tamtych czasów nieroby siedziały w stajniach i Bykom Buły kołysali a kto chciał robić to robił i zawsze miał jakiś użytek z tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arni    1

Zapamiętałem to z tego filmu " kiedyś to było życie z obory na ciągnik z ciągnika na kombajn" czy coś takiego ;)


17 lutego 2007r - 17 lutego 2012 pięć lata na af!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Ja znam lepszy text ;]

 

,,-Gdzie ty się modlisz ??

- No do Nieba ....

-Nieba nie ma zlikwidowane razem z naszym PGR ."

 

xDD


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekzet    78

był jeszcze jeden tekst "cały czas praca, świątek piątek, bez wolnej niedzieli i co mi zostało?" czy jakos tak ;):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

Znajomy pracował w PGR i opowiadał taki przykład (jeden z wielu) : jak robili kiszonkę to wozili ursusem 360 z beczkowozem serwatkę i wlewali ją do silosów. Trasa ok.40 kilometrów w jedną stronę, płatne od kursu, a że znajomy był pracowity to jeździł praktycznie dzień i noc, tylko że w nocy serwatkę wylewał obok silosu. Chodziło oto że w nocy nie pracowały duże ciągniki ugniatające kiszonkę i jakby wjechał do silosu to nie miał go kto wyciągnąć. A oleju w 360 to nie wymieniali bo lepiej się opłacało wymienić cały ciągnik. Pgr dostawał nowy ciągnik na przydział za cenę niższą niż sprzedawali stary rozwalony na przetargu. I jeszcze jeden przykład tym razem z ojczyzny PGR czyli ZSRR: ciągnik pracujący w polu miał normę zużycia paliwa np.10 litrów na h. i tą normę trzeba było wykonać, np.: 8 godz.* 10 litrów =80litrów i tyle musiało zniknąć z baku bo jeżeli było inaczej tzn. że słabo lub krótko pracował. Wylewali do rowu bo nie było nawet komu sprzedać (przecież nie było prywatnych ciągników , ciężarówek czy osobówek z dieslem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KuKluxKlan    0

jesli chodzi o ten drugi przykald to w PKS-ie u mnie parę osób tam pracowało to bylo tak samo, niema sie co oszukiwac ale w tamtych czasach paliwo bylo za darmo prawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159
Znajomy pracował w PGR i opowiadał taki przykład (jeden z wielu) : jak robili kiszonkę to wozili ursusem 360 z beczkowozem serwatkę i wlewali ją do silosów. Trasa ok.40 kilometrów w jedną stronę, płatne od kursu, a że znajomy był pracowity to jeździł praktycznie dzień i noc, tylko że w nocy serwatkę wylewał obok silosu. Chodziło oto że w nocy nie pracowały duże ciągniki ugniatające kiszonkę i jakby wjechał do silosu to nie miał go kto wyciągnąć. A oleju w 360 to nie wymieniali bo lepiej się opłacało wymienić cały ciągnik. Pgr dostawał nowy ciągnik na przydział za cenę niższą niż sprzedawali stary rozwalony na przetargu. I jeszcze jeden przykład tym razem z ojczyzny PGR czyli ZSRR: ciągnik pracujący w polu miał normę zużycia paliwa np.10 litrów na h. i tą normę trzeba było wykonać, np.: 8 godz.* 10 litrów =80litrów i tyle musiało zniknąć z baku bo jeżeli było inaczej tzn. że słabo lub krótko pracował. Wylewali do rowu bo nie było nawet komu sprzedać (przecież nie było prywatnych ciągników , ciężarówek czy osobówek z dieslem.

 

no a kto ci takiego kitu nawciskał co ?? to prawda ze były (i są nadal) normy zuzycia ale działało to w tę stronę (i działa do dzisiaj) ze jesli w baku zostało wiecej paliwa niż miało zostać to traktorzysta (ewntualnie kierowca cięzarówki dostawał premie za oszczędność) problemy zaczynały sie gdy paliwa zostawało zbyt mało wtedy operator miał potracane z pensji tzw "przepał" - i taka sytuacja ma miejsce do dnia dzisiejszego, popytaj kierówców pierwszej lepszej firmy przewozowej

ponadto w ZSRR (CCCP) moze prywatnych ciężarówek i ciagników nie było - ale wołgi, tawrie i inne łady samary były a one na czymś jezdzić musiały - w PRL problem nadmiaru paliwa który zostawał w baku rozwiazywano nieco inaczej - traktorzyści spuszczali paliwo i sprzedawali zgadnijcie komu - indywidualnym rolnikom

 

a co do tego ze paliwo było tanie nie ma wontpliwości - pozostaje tylko kwestia taka ze w tamtych czasach paliwo było na kartki i chyba ostatni idiota wylał by je do rowu B)


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
siemianow    13

Jeżeli chodzi o paliwo to nawet ja pamiętam,że jak przyjeżdżał do nas fadromą Stalowa Wola w "odwiedziny" kumpel taty to za jednym przyjazdem 230l ropyzo stawiał. Robili tak wszyscy operatorzy maszyn w jego pgr. I nikogo to nie dziwiło.

Prawda co do opłacalności takich przedsiębiorstw jest taka,że pracownicy płacili mniejsze opłaty(prąd,woda,itp) niż inni i dlatego jak zostali pozostawieni samym sobie to sobie po prostu w życiu nie poradzili. Pensja była za to czy sie stoi, czy się leży, Jak cos poszło nie tak to rzad wykładał pieniądze, więc nie było problemów.

Konczac w tej chwili studia ekonomiczne wiem,że takie zarządzanie musiało doprowadzić do upadku wszystkich tych gospodarstw.

Czynników było wiele, np. to, że pracowało tam zbyt wiele osób przez co praca nie była wydajna.

Ja osobiście dziękuje Bogu że w mojej wsi nigdy nie było PGR-u

W okolicznych wioskach były i jeżeli oglądaliście kiedyś filmy "Arizona" lub "Pieniądze to nie wszystko" to macie pojęcie co tam się dzieje B) Chociaż ostatnio sytuacja się trochę poprawiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@mechanizator ON nie byl na kartki tylko beznyna :D

i czesc tego co lukasz7604 pisze moze sie zgadzac.

tavrie, wolgi i inne jezdzily na benzyne, a w rosji to juz napewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
quercus    7

Kuzyn który był w woju (wrócił miesiąc temu) był w zaopatrzeniu. Wylewali tam nowiusieńki olej (idealny do ciągnika) bo było nad stan. Możecie wieżyc lub nie ale tak było i pewnie jeszcze długo będzie. a ta akcja wyglądała mniej więcej tak że dowódcy kazali im sę tego pozbyć. No to jak dostali kilka kanistrów z olejem no i wyjeżdżali do lasu patrzą większe krzaki i sruu w te krzaki.


,, Idę dalej żeby być jak najbliżej ..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PiotereK    0

No więc tak, mój ojciec, dwóch wujków pracowało kiedyś w PGR, w który miał około 1000 ha :D W tym PGR-ze było tak ze byli tacy którym chciało się pracować, lubili to co robią a także tacy którzy wyznawali zasadę "czy się robi czy się leży 2 tyś się należy"... Mój ojciec dostał nowiutką c-360-3P i pamiętam jak dziś, jak czasem zabierał wiadro z wodą żeby ją umyć B) Pracował na niej 3 lata, dopóki się nie zwolnił i o nią dbał chodziła dobre a potem już nie bardzo... Wujek pracował prawie od samego początku i pod koniec jeździł 1604 którego po odnowieniu są zdjęcia na forum. Chociaż PGR upadł dawno temu ludzie potrafili się znaleźć w nowej rzeczywistości, nie ma zjawiska "Arizony" :) A odnośnie pracowników to byli tacy którzy dbali o sprzęt ale i także tacy którzy nie dbali, myśleli tylko jak coś wypić, żeby coś sprzedać i wypić... A z tego co słyszałem z opowiadań potrafili sprzedać prawie wszystko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

MECHANIZATOR on nie był na kartki tylko benzyna. W Polsce nie było problemu wylewania ON, bo były prywatne ciągniki i ciężarówki, ale co innego w ZSRR. Wyobraz sobie taka sytuację: traktorzysta z kołchozu zamiast pracować leżał cały dzień pod drzewem, to co miał powiedzieć, że mu T-150K pali 0,5l na godzinę? Dobrym przykładem są też byłe radziecki bazy wojskowe gdzie substancje ropopochodne wyciągało się wiaderkiem po wykopaniu metrowego dołu w ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

ok - w ZSRR (CCCP) nie byłem więc swojej tezy co do "kraju rad" nie potwierdzam - ale niestety musze was uświadomić ze ON jednak na Kartki był - zapytałem 5 osób które tamte czasy pamietają doskonale i wszyscy potwierdzili ze kartki na ON były :D


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56
ok - w ZSRR (CCCP) nie byłem więc swojej tezy co do "kraju rad" nie potwierdzam - ale niestety musze was uświadomić ze ON jednak na Kartki był - zapytałem 5 osób które tamte czasy pamiętają doskonale i wszyscy potwierdzili ze kartki na ON były :D

Pamiętam tamte czasy i nie przypominam ON na kartki. Aut osobowych na to paliwo niemal nie było. W początkach mechanizacji rolnictwa, gdzie niemal w każdej wsi był SKR było zjawisko wylewania ON do rowów, prywatnych ciągników nie było a normę musiał wykorzystać i traktorzysta i kierowca ciężarówki. Oto jak wyglądała kartka na paliwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

ok - jesli twierdzisz ze tak było to widocznie coś w tym jest - ja tylko napisałem info jakie mi przekazano :D


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek1480    0

u mnie na wsi PGR-y wykupil koles co przyjechal z miasta. wylozyl tyle kasy ze kupili 2 john deere jeden 200 KM a drugi 150 KM. maja takze kombajn zbozowy deutz-fahr topliner. Z dawnych PGR zostalo 4 stare 1222 i 6 c-360 3p. Maja teraz prawie 500 ha a z PGR mieli 340 ( tak opowiadal dziadek ) i wszystko w zniwa skosza tym toplinerem wiec podziwiam tych ludzi co u niego pracuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

kartek na ON nie było na 100%. Na benzynę tak. Dlatego tak pożądany był samochód z silnikiem diesla (np Toyota Corolla z PEWEKSU). Wiem bo to pamietam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sowtys    0

ja z opowiesci słyszałem to u nas tak kradli ze hej!! np byly orki to kazdy kierowca 5 litrów spuścił, a pozniej do ciągników doszli jeszcze oborowi i tez po bańce sobie spuścili;p buły tez przypadki, ze transport zboza nie dojechał do celu, bo do prywatnego kurnika było blizej.. hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
    • Przez TheRolnik1992
      Witam wszystkim. 
      Mam mały problem z budową chodnika przy drodze powiatowej w mojej miejscowości. Mianowicie wzdłuż mojej działki i drogi idzie rów do którego dołącza się rów z mojego bajorka,( pełni on funkcję przelewową). I teraz gdy w końcu zaczęli robić chodnik to wg planu rów ma zostać zasypany. W tym momencie pojawia się problem z nadmiarem wody z bajorka jaka będzie np. przy roztopach, ponieważ zacznie mi zalewać pomieszczenia gospodarcze . Odprowadzenie na mojej działce zostanie ale tylko do drogi potem nie ma jak dalej płynąć.
       Teraz moje pytanie :
      czy mogę jakoś załatwić żeby w miejscu rowu może być wkopana rura by woda mogła dalej spływać pod chodnikiem? 
      czy drogi mają odgórnie w planach żeby odcinać się od napływu wody z działek sąsiadujących? 
      Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc. 
      Teraz lecę na oddział wody polskie by załatwić jakieś mapki na których ten właśnie rów może być zaznaczony.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj