Skocz do zawartości
michal1996125

Owce [połączone]

Polecane posty

Pajej    52

a i jeszcze pytanie, czy ta młoda moge pozostawic w stadzie, w sensie do dalszego rozmnazania

ziemniak127    1

Myślę nad założeniem niewielkiej hodowli owiec, jakieś 3-5 dorosłych sztuk. Na dzień dzisiejszy trzymam bydło mięsne, więc mam pod dostatkiem paszy na zimę, a w lato pasłyby się na wybiegu.

Tylko nie wiem jak wszystko wygląda od strony prawnej. Czy przy tak małym stadzie muszę rejestrować i kolczykować te owce? Druga sprawa - chciałbym je trzymać na mięso dla siebie. Czy mogę sam u siebie ubić owcę na własny użytek? Rozmawiałem już z kilkoma rolnikami i każdy miał inne zdanie na ten temat.

ursusek902    15

Odnośnie strony prawnej:

- wszystko musi być kolczykowane 

- obowiązkowo księga stada 

- możesz ubić u siebie, ale musisz chęć ubicia zgłosić min. 24h przed powiatowemu i po ubiciu głowę i resztę do utylizacji(koszty nie małe)

Chyba, że będziesz je trzymał po cichu i nikt cię nie podpie***li.

Wiadomość z agroFakt.pl

Pajej    52
ziemniak127

wysłałem ci PW jak to jest u mnie.

Koledzy dzis okociła sie kolejna owieczka i sytuacja jak wyzej jagnie jest białe. czyzby ten suflock byl jakis inny, czy poprostu geny tak moga sie układac ze mulaty wychodza w kolejnym pokoleniu?

polikarp89    4

A ja mam pytanie z innej beczki, mam kilka owiec i wypas palikowy na łańcuchu jest dla mnie zbyt czasochłonny. Chciałbym im ogrodzić kawałek działki, zrobić wiatkę by mogły się w sezonie chować przed deszczem, słońcem i w związku z tym mam pytanie z czego zrobić to ogrodzenie. Siatka leśna, pastuch, a może z desek?

Pajej    52

siatka leśna albo pastuch. Mam tak i tak, grzie sa rzerdzie w 3 wysokosciach i tak potrafia uciekać

kolego skad jesteś, moze chcesz sie wymienicjarka za jarke, oczywiście jak podrosna

Edytowano przez Pajej

Pajej    52

ja pastucha tez mam na 2 eysokościach i czasem pradu nie podłączam przez miesiac, poprostu juz pamietaja ze nie wolno. Pisałem że rzerdzie sie nie sprawdzaja

vbox33    32

A moze patuch w postaci siatki sprawdzal by sie lepiej? Bede niedlugo posiadaczem takowego tyle ze dla koz bedzie przeznaczony, gdy zacznie sie wypas sprawdze jak sie sprawdza.

Edytowano przez vbox33

kubx11    3

Połączone

Witam drogich kolegów!

Mam pytanko.Chodzę do gimnazjum, i chciałbym sobie troszeczkę dorobić ;). Mój tata ma gospodarstwo nastawione na hodowlę krów mam do dyspozycji siano wodę i około 30 arów ogródka planowałem to ogrodzić i zrobić im małą wiatkę na początek planowałem kupić od pobliskiego hodowcy 2 kotne owce i aby mieć zajęcie od kwietnia do końca wakacji liczę że szczęśliwie mi się okocą i sprzedam jagniaki na olx nie planuje podawać ich do dopłat tylko hodować jako hobby. Macie jakieś wskazówki muszę je rejestrować?

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.2 +1p. ostrzeżeń

Postaw odrazu jakąś szope z zamknięciem z boksami itp. np z płyt betonowych ogrodzeniowych wrazie czego na zimę ocieplasz i mogą stać i zbuduj odrazu większą bo zobaczysz że to dobry zarobek bo za jagniaka 300zł

Mati10    8

Raczej musisz, bo jak wpadnie kontrola, a zobaczy owce to się może przyczepić czy rejestrowane, a jak powiesz, że nie to mogą jechać równo po dopłatach. Chyba, że dobrze je ukryjesz.

kubx11    3

Ale ja nie  chcę ich podawać do dopłat tylko hodować kilka matek i sprzedawać jagnięta.

Mati10    8

Dokładnie, jak byś miał jedną krowę to też by nie pytali czy masz ją jako hobby czy jako interes. Od razu by po dopłatach pojechali jakby była niezarejestrowana.

polikarp89    4

Ale jak się ma tylko kilka owiec czy kóz to szkoda kolczykować, bo więcej zamieszania i biurokracji. Ja też mam nie kolczykowane i nikomu z sąsiadów nie przyszło do głowy kablować, że nie mają kolczyków. Wiadomo, gorzej jak przyjdzie kontrol, bo wtedy nie będzie dyskusji, ale jak masz gdzieś w ogródeczku na wypasie gdzie ich nie widać, to nie ma strachu :)

evolution93    7

Może 2 dni tej biurokracji w agencji (chodź ostatnio spokojnie w 1 dzień jak papiery były wporządku)i wszystko jest załatwione dostaniesz numer gospodarstwa ... potem kolczyki zamówisz , zgłoszenie i po sprawie. chyba lepiej przytrzymać młodego jagniaka do 6 miesiecy bo do tego czasu nie musisz go zakolczykować i  "sprzedajesz" go i po problemie . Niestety żyjemy w takim kraju że trzeba kombinować.

wiki868    0

Witam Wszystkich hodowcow nie chialbym spamowac ale chcialbym zamiescic link do pewnego produktu jaki robimy u nas w firmie jak ktos jest zainteresowany to prosze o pytania na prywatny http://neelsengroup...._e/lammfit.html

W przeciagu 2-3 dni bede mial wersie po polsku jest aktualnie u tlumacza ale tego produktu nie ma w Polsce

ile to kosztuje ?? taka buteleczka ?     szkoda ze w niej nie ma selenu, potrzebny jagniętom w pierwszych miesiacach zycia

Ale ja nie  chcę ich podawać do dopłat tylko hodować kilka matek i sprzedawać jagnięta.

Moim zdaniem to pogadaj  z tatą i pomagaj mu przy krowach i wtedy coś tam zarobisz, a z tymi 2 kotnymi owcami to daj sobie spokój.

Wiata pochłonie jakieś pieniądze (nawet jak masz wlasne drewno to śruby, jakieś lasy, karmniki, poidła, okna, drzwi zasuwy)  Ogrodzenia pochłona jakieś pieniadze tez, (słupki tasmy,  elektryzator)

i jak rocznie bedziesz miał 3-4 jagnięta od 2 matek to jaki zysk? kiedy odrobisz zainwestowane pieniadze ?  

kolejna sprawa wazna to wez pod uwagę ze jesli bedziesz chcial rozwinąć gospodarstwo to 30 arów wystarczy mniej wiecej dla :

7-8 matek  przy bardzo dobrym pastwisku

3-4 przy słabym pastwisku        patrząc na cały okres wegetacyjny.

wiec moze lepiej te krowy ? 

Edytowano przez wiki868

Pajej    52

owieczki są fajne jako kosiarki samobierzne, taka funkcje maja u mnie, skosza i dadza mi jedzenie, a same w zimie mało zjedza układ idealny. no i smiechu duzo. jako hobby ok jak źrudło zarobku to odpada

Mati10    8

ile to kosztuje ?? taka buteleczka ?     szkoda ze w niej nie ma selenu, potrzebny jagniętom w pierwszych miesiacach zycia

A nie wystarczy selen z lizawek?

Dawid996    0

Sam mam 15 lat i przed wakacjami kupiłem sobie 2 owce. To nie prawda że muszą mieć jakąś super stajnie chyba że w zimie. Nie trzeba nic przy nich robić jedynie wody do wiaderka nalać. U mnie w lato mieszkają w takiej budzie która jest przykryta blachą żeby po nich nie lało. Wystarczy że rano przed szkołą wypuszcze a w nocy zamkne. Na wiosne dokupuje conajmniej 10 i wtedyto już nic roboty nie będzie bo do muzeum pujdą i oni tam się nimi będą zajmować. Więc nie mówcie że się nie opłaca :)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez stg
      Mam pytanie czy opłaca mi się kupić prasę sipme z 224 na własny użytek i usługi (bardzo mło osób ma swoją prasę i dużo osób korzysta z usług). Mam ok.
      5 ha. pola i ok. 1 ha. łaki (niedługo dodzierżawie ok 2,5-3,5ha). Prasy kształtują się w cenach od 5 tyś w zwyż. Ile kasujecie z prasowanie, koszenie i jakim sprzętem ?
    • Przez mlodyy18
      Witam wszystkich serdecznie,
      Ostatnio na AF dużo się naczytałem o plusach zimnego wychowu i coraz częściej pojawiającej się takiej hodowli bydła w naszym kraju. Jednak nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: Czy do zimnego wychowu nadają się różne rasy bydła? Czytałem że można tak trzymać bydło czy to Lm, angus, hereford ale co z innymi rasami i mieszańcami? Czy mieszańce typu mm, ncb, czy coś z simem też przetrwają naszą coraz bardziej srogą zimę. Chciałbym żeby ktoś kto już taki rodzaj hodowli prowadzi wypowiedział się na ten temat. Bo gdyby bydło musiało być czystej rasy to raczej kupowanie cielaków po 2k średnio by mi się opłacało, w okolicy np można mieszance kupić tak za 700-800 zl, a jakby dość dobre mięsne typu mm ncb i lm to około 1tys. Ale głównie interesowałoby mnie to, czy mógłbym przerobić wiatę na maszyny dołączoną do stodoły tak, żeby przegrodzić ja na 4 równe kojce o wym 4x4 i w każdym z nich zrobić przejście na wybieg - coś w stylu okólnika też około 4x4 i można by tam wsadzić 10 opasów, bo gdyby policzyć razem to pow wynosi około 30m2 na kojec, chyba ze nie można tego zsumować?
      Wymyśliłem to tak, że przedłużyłbym zadaszenie z dachu wiaty na wybiegi, które byłyby zrobione z rur na zawiasach, tak, żeby można było obornik usunąć turem. Wyjście na wybieg miałyby otwarte cały rok. Tylko nasuwa się takie pytanie czy wybieg musiałby mieć wylana posadzkę czy może być na ziemi i co z gnojowicą- musiałoby pewnie być jakieś szambo? Problem w tym że musiałbym tylko wymieć pewnie drewno w wiacie bo gdyby wpuścić tam bydło to za dużo nie wytrzyma i 2 problem na wiacie jest eternit, który pewnie i tak przyjdzie kiedyś wymienić, wiec można by zrobic to przy okazji, tylko co położyć czy zwykła euro fala wystarczy czy płyta warstwowa? Do lepszego zobrazowania wstawiam szkice jak to mniej więcej wygląda. Przepraszam jesli cos z rysunków będzie nie wyraźne ale robiłem to na szybko i nie mam zdolności plastycznych  (kolorem czarnym zaznaczone to co jest teraz z czerwonym to co trzeba bedzie zrobic )
      Myśle ze w ten sposób uda sie pomieścic 40 byków + małe trzymałbym w zaznaczonej na miniaturce czesci stodoly ktora już zostala przerobiona pod bydlo. Co otym sadzicie? według mnie gdyby byki przetrzymały w zimowych warunkach, to jest to najlepszy sposob na hodowle opasów i napewno tańszy niż postawieniej zwyklej obory na 40 szt na ściółce gdzie koszt to jakies 200tys a tutaj mysle ze z wymiana drewna i eternitu i ew posadzka na wybieg a reszta roboty we własnym zakresie wyszłoby jakieś 60 tys?

• Przez lukasz952
      Witam!
      Mam zamiar trochę zmienić sposób prowadzenia gospodarstwa i chciałbym zaczerpnąć porady i opinii bardziej doświadczonych osób.
      Dotychczas prowadzę je bez nacisku czerpanie z niego większych dochodów. Posiadam c-330, Case 70KM z turem, kombajn zbożowy, i inne podstawowe maszyny do uprawy ziemi-tależówka, kultywator, pług, rotacyjna kosiarka itp..

Ale do rzeczy:
      Mam zamiar hodować opasy na głębokiej ściółce do 700-800kg, ktore kupowałbym w wieku 1-2 m-ce
      Chcę do tego celu przeznaczyć częśćć stodoły, zrobiłbym zagrody z małym wybiegiem ok 20m2.

Mam do dyspozycji jakieś 7,7ha gruntów ornych (głównie V-VI klasa) i 1ha łąk(przeznaczę tylko do zbioru siana)
      Planuję je zagospodarować w ten sposób:
      -dosiać ok. 1ha trawy z koniczyną do skarmiania jako zielonka, ewentualnie skręcenie kilku balotów na kiszonkę
      -2ha pszenzyta
      -reszta na mieszankę owies-jęczmień, w poplonie żyto na kiszonkę
      -ewentualnie 1ha kukurydzy na kiszonkę, jednak miałbym problem ze zbiorem tego- w mojej okolicy cięzko by było o wynajem sieczkarni na taki areał, a zakup własnej to dodatkowe koszty

Teraz pytanie: ile opasów mógłbym wyżywić przy takim systemie uprawy(myślałem o 9-12 sztukach w różnych wiekach), co ewentualnie można zmienić

Dodam, że pracuję od poniedziałku do piątku. Do tej pory godziłem pracę z hodowlą małej obsady więc myslę że podołam hodowli większej przy pomocy domowników.

Myslałem aby kombajn sprzedać i kupić na jego miejsce belarkę, ale to jeszcze kwestia do przemyślenia.

Z góry dzięki za wszelkie wypowiedzi.
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.

• Przez ActiveFarm_Mateusz
      Witam. Ma ktoś może oborę wolnostanowiskową na 100 -150 szt opasow ? planuje postawić taki budynek tylko nie jestem pewien jak powinien być zaplanowany Może ktoś już taka wybudował i mógłby podesłać rzut zachęcam do rysowania własnych pomysłów i podsyłania myślę też żeby wybudować ja na łące o łącznej powierzchni 5ha i z całego areału zrobić wybieg Może ktoś wie jaki jest koszt takiej obory to będzie moja trzecia obora. mam jedna tak zwana " porodówkę" dla krów które maja się ocielić zrobioną z starej obory. i drugą oborę którą właśnie skończyłem cały budynek przeznaczony jest dla opasów, w oborze jest 18 stanowisk i 5 klatek czyli jest na 68 sztk jest full. Chciałbym powiększyć jeszcze stado !